Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 19 Sep 2019, 10:56

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 37 ]  1, 2  Ďalšia

Choď na stránku
Zena v domacnosti ?
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Novice
Novice
Obrázok užívateľa

Príspevok Zena v domacnosti ?
Caute,

S priatelkou sme sa nejak tak bavili o buducnosti a ani neviem ako a dostali sme sa k temam sukromne skoly/vyucovanie deti doma (namiesto v skole) a zena v domacnosti.
Hovorila my, ze by rada ostala doma s detmi (ak by boli, proste, zena v domacnosti). Co ma trosku prekvapilo, nakolko je vysokoskolsky vzdelana, v obore, ktorom nieje problem sa uplatnit a zarabat nadprimerne. Samozrejme ale argumentovala, tym, ze ak by sme si to mohli dovolit.

Ja osobne sa radim, medzi zarabajucich nadpriemerne. Myslim, ze by sme tak vedeli vyzit. Cele sa mi to, ale nepozdava. Chcem partnerku, ktora by bola samostatna, vedela sa o seba postarat. Aby sme boli medzi sebou rovnocenny, a ulohy si rozdelili (domacnost atd.).
Navyse si viem predstavit aky tlak by som citil, ak by som bol na vsetko financene sam. Navyse, neviem ci by sa mi taky zivot pacil.

Deti zatial nemame:D debata sa niesla v hypotetickej rovine, ale myslim, ze tieto veci by mali mat ludia poriesene, nez sa posunu dalej.
Priatelka pochadza z dobrej rodiny (povedal by som nadprimernej). Jej matka dlhu dobu nepacovala, otec bol zivitel rodiny, preto si myslim, ze ma aj takyto pohlad na vec....

Padli aj reakcie/argumenty typu, ze v minulosti to bolo normalne, ze muz sa staral o rodinu.... Myslim, ze to bolo normalne v minulosti, este 100 rokov dozadu nemali zeny volebne pravo. Teraz si myslim, ze velka cast zien je emancipovanych, ktore sa chcu/vedia o seba postarat...

Zaujima ma nazor aky mate v dnesnej dobe na vztahovy model "zena v domacnosti". dakujem, za kazdu reakciu

05 Jún 2017, 10:19
Redeemer
Redeemer
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Zena v domacnosti ?
zeny si rady vyberaju situacie z minulosti ked im vyhovovali. podla mna je to dnes velmi narocne riesenie, ale pokial tvoj prijem pokryva vsetky potrebne vydavky tak preco nie. ak sa ti to nepaci treba to zatrhnut uz v zarodku

05 Jún 2017, 11:17
Profil  ICQ  
Obrázok užívateľa
Pockat, tak chces ty zostat doma a starat sa o deti ?
Alebo povedala ze uz od teraz nechce pracovat a cakat na dieta ? :D
Lebo si myslim, ze je normalne ak sa partneri dohodnu kto zostane doma v pripade prirastku do rodiny.. a ked podrastie tak budu normalne pracovat obaja dalej nie ?

05 Jún 2017, 11:24
Novice
Novice
Obrázok užívateľa

guess.who: ano, zda sa mi to byt narocne riesenie. Proste som za to aby, zena prilozina ruku k dielu.

xH4wK: Neviem kolko je standardna materska, povedzme 1,5 roku 2 . S tym som samozrejme v pohode. V dnesnej dobe moze ist aj otec na matersku, poznam par, ktory si to po roku vymenili (otec bol tiez nadpriemerne zarabajuci). Ak ti ale, zena povie, ze najradsej by bola doma s detmi - povedzme 4-5 rokov, tak to mi moc v poriadku nepride (aj ked povedala, ze ak by sme si to mohli dovolit). Mne to pride sebecke, aby som musel celu rodinu financne tahat sam. nehovorim o tych stresoch...

Ja som si v hlave utvaral predstavu, ze tieto mlade zeny su emancipovane a nie, ze chcu ostat s detmi v domacnosti a muz nech sa roztrha v praci...

Na jednom fore som nasiel reakciu (snad to sem mozem dat):

Citácia:
Já teda žiju v úplně jiném světě, v úplně jiných financích. Ale i přes to, že můj muž vydělává tolik, že bych nemusela chodit do práce už nikdy, nedokážu si představit být doma čtyři roky za čtyři tisíce. Od 8m chodím na DPČ do práce, abych byla mezi lidmi, abych pracovala a přispívala do rozpočtu nemalou částkou (a tím myslím víc, než partner zakladatelky). Syn byl s chůvou a rozhodně mu to prospívalo (dělala jsem dva dny v týdnu). Od dvou let teď chodí do školky, já jsem znovu otěhotněla a když to půjde, chci to zařídit stejně, po mateřské na dva dny do práce, ve dvou letech školka a já na plný úvazek. Jde mi samozřejmě i o peníze, ale hlavně mi to prostě přijde normální.

S touto reakciou sa stotoznujem a bol som v tom, ze toto je nejaky konsenzus medzi mladymi vzdelanymi ludmi. Zaujima ma iba nazor ostatnych.

05 Jún 2017, 11:40
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

Predpokladám že chce doma ostať dlhodobo, teda jedno dieťa, za 2-3-5 rokov ďalšie a ona bude doma aj 10 rokov a všetko bude na tebe...z tohoto rýchlo utekaj preč. Ako vravíš, tento model videla doma a príde jej ok.

Vidím to tak, že dievča je bez ambícií, vysoká škola bola iba kvôli titulu (ani by ju reálna práca v obore nebavila) a aby sa bolo čím chváliť, resp neskôr vyčítať - obetovala som sa pre deti, mohla som mať super robotu, kariéru...

Pre mňa by bol ideálny model, ak by chcela byť viac s deťmi, ale nestratiť kontakt s realitou a prácou - tj polovičný úväzok.

05 Jún 2017, 11:41
Site Admin
Site Admin
Obrázok užívateľa

Ked pocujem slovo, ze sukromna skolka pripadne sukromna skola, tak mi je to az divne. V com je lepsia sukromna skolka ako normalna statna, ci v tom, ze je o jednej triede o 3-5 deti menej a teda akoze ma ucitelka moznost sa viacej venovat dietatu??? A co sukromna skola (zakladna), kde sa deti ucia citat, pocitat, nejake zaklady inych veci ako je biologia, geografia, ucia sa cudzi jazyk..., ved to sa uci uz na kazdej zakladnej skole.

05 Jún 2017, 11:43
Profil  WWW
Obrázok užívateľa
Materska je myslim 6-8 mesiacov ?
Vtedy dostavas asi 65% platu (ak ste pracovali aspon 2 roky)

Potom idealne sa vystriedat obaja zarabajuci partneri
Ale co potom ? Dieta zverit starym rodicom alebo pestunke ? Lebo myslim, ze skolka este nie je pre 1-1.5 rocne deti.

05 Jún 2017, 11:46
Novice
Novice
Obrázok užívateľa

Hojko - som toho isteho nazoru. Bez ohladu na to kolko by som penazi zarabal, by som dal dieta do statnej skolky/skoly. Sam som v takej bol a nevidim v tom ziadny problem. Priatelka chodila do skoly sukromnej (ako som pisal vyssie, je z nadpriemernej rodiny).

Zacinaju my vyskakovat vykricniky, ze priatelka ocakava vysoky zivotny standard, ktory jej mozno nebudem vediet zabezpecit.

A pritom mi stale pride ako skromna, rozumna baba...

//autoeditácia príspevku (05 Jún 2017, 11:53)
xH4wK:

V dnesnej dobe nieje problem pracovat z domu, na polovicny uvazok, popripade 2 dni do tyzdna, pripadne ine formy kompromisu, ktore viem, ze existuju.

Ci je to podla teba v poriadku nechat to cele na chlapovi ?

05 Jún 2017, 11:48
Obrázok užívateľa
Spytam sa takto, varite spolu, periete spolu, nakupujete spolu ? Lebo ked sa delit o vsetko tak o vsetko.
Osobne by som nemal problem zivit zenu a dieta samozrejme do urciteho veku dietata ak by prebrala komplet vsetky domace prace :D
Mozno by bolo dobre sa o tom porozpravat s nou mimochodom, mozno to nemyslela tak ako si to ty pochopil.

05 Jún 2017, 12:07
Novice
Novice
Obrázok užívateľa

xH4wK: samozrejme, ze to este rozdebatujeme, nestihli sme tuto temu dokoncit. Ale ja som nad tym velmi rozmyslal a zaujimal ma nazor ostatnych ludi. Pripadne ako to maju zariadene/ako riesili ini. To je vsetko.

Co je pre teba ten urcity vek dietata ?

Ak by tych deti bolo viac a zena by bola doma 6-7 rokov zvladol by si to ?

05 Jún 2017, 12:12
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Z toho co si napisal mi pride, ze by si rada zvolila zivot s manzelom a detmi pred karierou ak by bola taka moznost. Tzn. z jej pohladu bude mat stastnejsi a naplnenejsi zivot ako manzelka a matka nie ako zena s uspesnou karierou. Co vobec nie je nepochopitelne rozhodnutie. Vacsina zien popri detoch pracuje lebo musia, nie lebo chcu. Potom im to pride normalne lebo si uz zvykli.
Podla mna by si mala pokecat s par zenami ktore si tuto cestu zvolili aby vedela do coho by chcela ist. Podla moznosti nie len so svojou matkou.

K casti "nechat to cele na chlapovi". Zalezi velmi na chlapovi, ci je ochotny na tento model pristat a co ocakava, ze sa mu od toho vrati.
A samozrejme je vela moznosti ako mat jedno aj druhe (polovicny uvazok, contracting, praca z domu a pod.), za predpokladu, ze je schopna (co tvrdis, ze je).

05 Jún 2017, 12:15
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

Ahoj,

to je fajn, že to riešite už teraz. Podľa mňa je dôležité si nejako vyjasniť, kto má aké predstavy o budúcnosti, deťoch a domácnosti. Akože ja deti zatiaľ nemám. Ak by som náhodou niekedy mala, tak určite pôjde dieťa na prvé miesto a ostanem doma podľa potreby - určite taký rok. Som ale zástancom toho, že muži si tiež môžu vziať voľno a ostať s deťmi doma. Myslím, že tu v Nemecku sú to tri mesiace na dieťa a to je podľa mňa tiež príležitosť, aby si to aj otcovia vyskúšali a vytvorili si pekný vzťah k svojim deťom. Do práce by som sa ale určite vrátila. V konečnom dôsledku si myslím, že škôlka atd je dôležitý aspekt pre dieťa, aby si budovalo vzťahy, sozializovalo sa, naučilo sa vychádzať v kolektíve, budovalo si imunitu. Väčšina z nás tak aj vyrástla, že obaja rodičia chodili robiť a išli sme do jaslí a potom do škôlky. Ten klasický model, že žena bola len doma pochádza, podľa mňa, ešte z dávnejšej histórie.

Zase opačnú stranu mince vidím na bratovi a jeho žene. Tá má tiež vyštudovanú VŠ, ale je doma a vidí to aj na vlastných rodičoch, že aj jej mamka je len doma. Myslím si, že ani ona nikdy nebude pracovať. Tiež si myslím, že je to pre môjho brata stres, lebo má dve roboty, aby to všetko utiahol. Ale ako vravím, je to na každom z nás, čo komu vyhovuje...

05 Jún 2017, 12:15
Profil  ICQ  
Redeemer
Redeemer
Obrázok užívateľa

6-7 rokov sa moze velmi lahko stat..materska 6 mesiacov + 2,5 roka rodicovsky..na konci prveho cyklu pride druhe dieta a razom je z toho 6 rokov.
ja som to pochopil tak, ze chce ostat doma ich ucit cize do nejakeho 13-14 roku zivota co uz je podla mna vela a jej by z toho tiez preplo

xH4wK - prestriedanie ti velmi nepomoze, po 6 mesiacoch dostavas uz len rodicovsky prispevok v neskutocnej vyske az celych 220e (v pripade dvojiciek 330e). jedine ak by na prvych 6 mesiacov siel na matersku lepsie zarabajuci rodic a potom horsie zarabajuci.
Vacsinou je to ale tak, ze muz zaraba viac a prave v tych prvych 6 mesiacoch je imho dolezitejsia pri kontakte matka pri budovani navykov...nehovoriac o pripadnom kojeni.
Ja si neviem predstavit ostat s novorodencom na materskej :D

05 Jún 2017, 12:20
Profil  ICQ  
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

xH4wK píše:
Spytam sa takto, varite spolu, periete spolu, nakupujete spolu ? Lebo ked sa delit o vsetko tak o vsetko.
Osobne by som nemal problem zivit zenu a dieta samozrejme do urciteho veku dietata ak by prebrala komplet vsetky domace prace :D
TOTO !
Prídem domov, navarené, upratané, nakúpené, úradničina vybavená. Bez problémov. :)

05 Jún 2017, 13:07
Profil  ICQ  WWW
Novice
Novice
Obrázok užívateľa

guess.whoo píše:
6-7 rokov sa moze velmi lahko stat..materska 6 mesiacov + 2,5 roka rodicovsky..na konci prveho cyklu pride druhe dieta a razom je z toho 6 rokov.
ja som to pochopil tak, ze chce ostat doma ich ucit cize do nejakeho 13-14 roku zivota co uz je podla mna vela a jej by z toho tiez preplo

xH4wK - prestriedanie ti velmi nepomoze, po 6 mesiacoch dostavas uz len rodicovsky prispevok v neskutocnej vyske az celych 220e (v pripade dvojiciek 330e). jedine ak by na prvych 6 mesiacov siel na matersku lepsie zarabajuci rodic a potom horsie zarabajuci.
Vacsinou je to ale tak, ze muz zaraba viac a prave v tych prvych 6 mesiacoch je imho dolezitejsia pri kontakte matka pri budovani navykov...nehovoriac o pripadnom kojeni.
Ja si neviem predstavit ostat s novorodencom na materskej :D

Myslim, ze toto prestriedanie, praveze funguje. Kolega ma rocnu dceru a teraz nastupil na otcovsku. Zena si nasla pracu a on je doma. Podla toho co mi spominal, sa nejedna o ziadnych 220 eur ale bolo to okolo 1000 (asi vrchana hranica, on zarabal dobre - 2000 v hrubom cca tipujem).

//autoeditácia príspevku (05 Jún 2017, 13:29)
Andi_Cibula píše:
TOTO !
Prídem domov, navarené, upratané, nakúpené, úradničina vybavená. Bez problémov. :)

no ale ja sa pytam, kolko tak vydrzis fungovat ? alebo tak uz fungujes ?

realne sa nad tym zamysli

05 Jún 2017, 13:28
Redeemer
Redeemer
Obrázok užívateľa

prepac ano, len otec ma narok na kratsiu dobu potom:

"Matka je s dieťaťom najprv na materskej dovolenke a poberá materské (34 týždňov), potom si požiada o rodičovský príspevok. Do práce sa chce vrátiť, keď bude mať dieťa rok.

Dieťa dovŕši rok a "prevezme ho do starostlivosti" jeho otec, požiada Sociálnu poisťovňu o materské (zároveň požiadajú úrad práce, soc. vecí a rodiny o odňatie rodičovského príspevku na dobu, kým otec bude poberať materské). Otec bude poberať materské (28 týždňov) a po uplynutí nároku na materské si znova požiadajú o rodičovský príspevok do veku 3 rokov dieťaťa. "

potom sa moze na rodicovsku dovolenku vratit matka, len nie kazdy zamestnavatel bude ochotny taketo vymeny akceptovat (6 mesiacov prec, 5 mesiacov v praci a znova 48 mesiacov prec)
asi by sa viac oplatilo, keby siel prvy otec, len aj tam to moze byt komplikovane v niektorych povolaniach

05 Jún 2017, 14:24
Profil  ICQ  
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

hojko píše:
Ked pocujem slovo, ze sukromna skolka pripadne sukromna skola, tak mi je to az divne. V com je lepsia sukromna skolka ako normalna statna, ci v tom, ze je o jednej triede o 3-5 deti menej a teda akoze ma ucitelka moznost sa viacej venovat dietatu??? A co sukromna skola (zakladna), kde sa deti ucia citat, pocitat, nejake zaklady inych veci ako je biologia, geografia, ucia sa cudzi jazyk..., ved to sa uci uz na kazdej zakladnej skole.

ja ti presne poviem v com je sukromna skolka lepsia nez statna, v tom ze tam tvoje dieta zoberu. statnych skolok je tak malo a je tam taky pretlak ze sacna ze sa tam tvoje dieta dostane je dost miziva. aspon teda v bratislave, neviem ako je to inde. o tom su cele sukromne skolky, ze vyuzivaju dieru na trhu ktoru tu stat nechal.

k teme, ci je to v poriadku alebo nie, to je asi celkom subjektivne, ja mam az prekvapivo vela kolegov, ktori tak funguju, ze zena je dlhodobo doma s detmi, mozno sa stara o nejaky mensi eshop co si zalozili a to je vsetko.

podla mna to fungovat moze, ale musia byt o tom presvedceni obaja partneri. ona si mozno teraz mysli ze by to bolo super, ale je ista sanca ze po par rokoch ti zacne vyhadzovat na oci ze vsetko upratuje ona, ze vari ona a podobne. proste si musi teraz uvedomit ze ak sa chce vzdat beznej prace a stat sa profesionalnou "zenou v domacnosti" tak to musi brat ako zamestnanie.
potom ty ako muz zivitel mas pravo od zeny pozadovat tu stravu a upratany byt.

mne sa taka predstava paci, ze pridem domov, nemusim nic riesit, pretoze manzelka/upratovacka pocas dna vsetko upratala a manzelka/kucharka mi navarila.

inak ta materska/rodicovska je prave na odstusanie si toho. idealne si to ozaj vyskusajte obaja, najprv nech je ona 2 roky s dietatom doma a potom bud ty rok.
ono totiz ani ta materska nie je zase taka pohodicka a pravdu povediac ja by som radsej chodil do roboty ako byt prvy rok na materskej. a teraz ten treti asi tiez nie, kym bol maly aspon spal cez den, takze si mohol clovek povedat ze pol dna ma klud, stihne poupratovat navarit a mozno si aj oddychnut, ale teraz ked ledva naspi hodinu a pol, je to len makacka.

05 Jún 2017, 14:29
Novice
Novice
Obrázok užívateľa

Ja si teraz pripadam ako z inej planety. Ja si to takto dlhodobo predstavit neviem.

Nikdy som nedostal v zivote nic zadarmo, rodicia nikdy nemali vela penzazi, uz na strednej skole som brigadoval. Spoluziaci dostavali za maturu auta, ja som po skole a vikendoch makal.
To ma ale hnalo dopredu, dokoncil som skolu, ziskal celkom fajn prax.

Asi teraz budem zniect sebecky ja, chcem si uzit tie peniaze, ist na dovolenky, vylety. Podotykam, niesom materialne zalozeny, ale nikdy som na druhu sranu ani vela nemal. Lakaju ma zazitky, cestovanie.

V dnesnej dobe, 21. storoci mi pride normalne, ze obaja rodicia pracuju (nebavime sa teraz o Materskej & kratkodobej rodicovskej) aspom teda myslim, ze v zapadnom svete to tak je.
Nechcem aby sa manzelka vyhradne starala o deti, proste som za to aby to bolo rozdelene.
Ja nemam problem s beznymi vecami, ako je nakupit, oprat, navarit - berem to ako bezne veci ktore muz 21. storocia zvladne... Len si teraz pripadam, ze som zil v iluzii.
Mam za to, ze "normalny model" je, ze pracuju obaja rodicia.
Ja nechcem aby manzelka bola na mne zavisla, financne (to ale neznamena, ze budeme veci platit 50:50, ak zarobim viac, zaplatim viac ) ani nijak inac. Nepovazujem to potom za zdravy vztah.

05 Jún 2017, 14:45
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

s tvojou predstavou je absolutne vsetko v poriadku, jedine co nie je v poriadku ze sa svoju predstavu snazis aplikovat na zbytok sveta.
pokial to tebe nevyhovuje, nerob to a ziadaj od partnerky aby to tiez nerobila. pokial to niekomu vyhovuje, preco by to teba malo trapit.
neplet sem ziadne "normalne" a nenormalne modely, nic take neexistuje.

najjednoduchsie si to predstavis ked vsetko prevediet na peniaze. to ze nepracuje neznamena ze nevytvara hodnotu. upratat byt treba, moze to robit cisto ona alebo sa mozte striedat po praci a cez vikendy a ukrajovat si tak z volneho casu. alebo mozte platit 200 eur mesacne upratovacke.
jest musite, bud moze ona v klude navarit cez den alebo sa mozte stravovat v restauraciach alebo donaskou. alebo sa mozte po po praci nahanat do obchodov a vymyslat kto a co dnes uvari, to tiez nie je sranda po 10 rokoch.
o deti sa postarat treba, bud sa o ne moze starat ona, tak ako najlepsie vie, lebo je to ich matka, alebo mozte mat opatrovatelku, ktora sa bude o deti starat ktovie ako, mozno super, mozno biedne. alebo moze byt v skolke. kazdopadne my sme za opatrovatelku platili 600 eur mesacne a to fakt iba opatrovala, ziadne upratovanie ci varenie.
potom najviac zalezi na plate zeny, pokial ma ist pracovat niekam za 1000 eur v cistom, z toho platit 600 eur opatrovatelku, 200 eur upratovacku a este sa stravovat draho v restauracii alebo z polotovarov, tak potom ozaj stoji za uvahu ci nebude lepsie ostat doma a robit vsetko tak ako ona chce a s menej stresom.

05 Jún 2017, 14:55
Redeemer
Redeemer
Obrázok užívateľa

Za predpokladu, ze mam dobry prijem, kt. by nas neochudobnoval o nic, tak kludne nech je doma, ale nech mam domacnost postaranu na 100% = vsetko. Co sa tyka skol, je jedno, ci je to sukromna alebo verejna. Vsetko je to o ludoch.

05 Jún 2017, 14:59
Profil  ICQ  YIM  Twitter  WWW
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 37 ]  1, 2  Ďalšia

Choď na stránku

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia