Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 20 Sep 2019, 5:25

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 6 ] 
Elektronicky podpis pre firmu
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Medium Professional
Medium Professional
Obrázok užívateľa

Príspevok Elektronicky podpis pre firmu
Ahojte, dostal som za ulohu vybavit pre firmu elektronicky podpis, aby mohli faktury odosielat mailom.
Kde v BA sa to da (co najlacnejsie) a co vsetko k tomu treba (HW)?
Dakujem :smt033

25 Apr 2016, 15:26
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Elektronicky podpis pre firmu
Najznamejsie mas pcsa.sk alebo ditec.sk, obe su vari v BA. Certifikaty sa pohybovali rozne, ked som to pred 2 rokmi skumal. Ak islo o aplikaciu na podpisovanie dokumentov, tak tam bola cena nieco pod 100 eur, ale lepsie kusky stali aj 300 eur. Ake su dnes ceny neviem, mohli by ist dole, kedze sa to zacina pouzicat. K podpisovaniu treba certifikat (podpis) a aplikaciu na pouzivanie. Ditec ma aplikaciu aj na webe, ta funguje online a funguje s elektronickym obcianskym preukazom napriklad. Alebo potom Qsign, ale ta aplikacia je asi platena.

Inak podla metodickych pokynov Financnej spravy nemusi byt faktura podpisana zarucenym elektronickym podpisom, hovori o tom aj zakon. Staci, ak sa obvhodujuce firmy dohodli a suhlasili s posielanim faktury elektronicky a je teda bezne dostupnym sposobom znemoznene upravovat fakturu, za taku fakturu sa povazuje napriklad PDF subor s fakturou. Takze pokial posielas PDF, obsahuju vsetky udaje a oskenovanu peciatku s podpisom, je vsetko v ramci zakona. Kedysi mal kauzu Orange, pretoze vsetky faktuty podpisoval neplatnym podpisom, pouzival tam vlastnorucne vygenerovany podpis a neskor podpis dakej sukromnej osoby.

Ak ale urcite chcete a vyuzijete zaruceny elektronicky podpis, tak preco nie, pre firmu tie naklady mozu byt o dost vyhovujucejsie ako tlac faktur vratane posielania postou.

25 Apr 2016, 16:09
Medium Professional
Medium Professional
Obrázok užívateľa

Super heker, dakujem!
Tiez som sa docital, ze podpis nie je potrebny, no jedna firma ho vyzaduje, resp. ich uctovne to vyzaduje.

Na podpisovanie myslis daky extra program? Toto nestaci? https://www.signfiles.com/pdf-signer/
Alebo priamo D.Signer/XAdES? https://www.slovensko.sk/sk/na-stiahnutie
Ci pletiem to totalne?

Inak ten certifikat je ako subor niekde ulozene? Pre eID je tento certifikat ulozeny na obcianskom? Cize k tomuto netreba citacku kariet a daku kartu?

25 Apr 2016, 17:14
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Pouzivam eID a tam ten certifikat podpisu bude bud v samotnom obcianskom alebo sa stahuje zo serveru, neviem. Spominany program D.Signer funguje s eID kartou a s podpisom ako ty pozadujes zrejme nepojde. PDF Signer s eID mi nefungoval, fungoval ale s vlastnorucne generovanym podpisom co som skusal, takze so zakupenym zarucenym elektronickym podpisom by mohol ist tiez. V najhorsom kupis Qsing. Viac ti poradit nevirm, najlepsie by si mal zavolat do firiem co ponukaju podpis, tam ti to najlepsie vysvetlia.

//autoeditácia príspevku (28 Apr 2016, 20:49)
No tak co, zaujimal si sa viac o to, zistil si nieco blizsie k tomu?

28 Apr 2016, 20:49
King
King
Obrázok užívateľa

Potrebuješ kvalifikovaný certifikát - t.j. verejná časť v PC, privátna na tokene, alebo komerčný, napr. pre server, kde verejná aj privátna časť je v PC?

28 Apr 2016, 20:59
Medium Professional
Medium Professional
Obrázok užívateľa

PSCA mi odpisala toto:

Citácia:
Certifikát môže byť uschovaný

- ako súbor vo formáte .PFX (alebo .P12)
- v šifrovanom systémovom úložisku certifikátov operačného systému
- na hardwarovom bezpečnom SSCD zariadení (napr. vo forme čipovej karty alebo USB tokenu)

Spravidla sa používa variant 2., s tým, že Adobe Acrobat Pro vie pristupovať do tohto úložiska.

Postup vydania komerčného (osobného) certifikátu PSCA na tvorbu EP.

Stačí na webovej stránke PSCA vyplniť elekronickú objednávku na elektronický podpis. Po úspešnom vyplnení objednávky, systém PSCA vygeneruje dokumenty na podpis. Potvrdené dokumenty doručte na adresu registračnej autority.

Dalsi tyzden by to malo byt vybavene, snad to pojde hladko.

29 Apr 2016, 14:55
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 6 ] 

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia