Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 25 Feb 2020, 17:02

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 13 ] 
Kúpa mikroskopu
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

Príspevok Kúpa mikroskopu
Dobrý deň, chcel by som si kúpiť mikroskop. Problém ale je že sa v tom vôbec nevyznám. Chcel by som pozorovať bežné preparáty, rastlinné bunky, jednobunkovce a podobne. Nemám ani šajn aké by bolo vhodné maximálne zväčšenie a typ mikroskopu. Čo som pozeral na nete tak sa mi zdali neskutočne drahé...pod 200€ boli iba žiacke so 40 násobným zväčšením a to sa mi zdá málo.
Je tu niekto kto má podobné hobby alebo prácu alebo sa len vyzná v mikroskopoch?

10 Dec 2010, 15:03
Star
Star
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Kúpa mikroskopu
Nevyznám sa v tom, ale 13.12.2010 bude Lidl predávať školský mikroskop :
http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/lidl_sk/hs.xsl/index_11799.htm
Zaujímavá je jeho cena a to 79 € Za tú cenu iste bude mať plastové šošovky ale na začiatok to snáď bude stačiť
Jeho popis (podľa Lídla):
- s 3 kvalitnými objektívmi
- dvojnásobná Barlowova šošovka a 2 širokouhlé okuláry
- doplnkové osvetlenie LED diódami
- 6-stupňový regulátor intenzity osvetlenia
- zväčšenie: 20 x - 1280 x
- vrátane PC-okuláru s pripojením na USB port a software Photomizer SE
- s praktickým kufríkom
- s kompletnou výbavou príslušenstva s preparátmi
- rozmery: cca 16 x 11 x 3 cm
Snáď zaujímavá vlastnosť (pokiaľ som dobre pochopil) je, možnosť vidieť obraz v počítači.
Iste to nebude žiadny zázrak, ale aspoň zistíš, či ťa to bude baviť. Neskôr môžeš kúpiť aj niečo kvalitnejšie a tento niekomu predať :)

10 Dec 2010, 18:46
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

Tak toto vyzerá fakt veľmi zaujímavo. A o tom pripojení na počítač ani nehovorím :o
Ďakujem pekne za typ, asi som našiel svoj mikroskop :lol:

10 Dec 2010, 19:32
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

pankreas píše:
Dobrý deň, chcel by som si kúpiť mikroskop. Problém ale je že sa v tom vôbec nevyznám. Chcel by som pozorovať bežné preparáty, rastlinné bunky, jednobunkovce a podobne. Nemám ani šajn aké by bolo vhodné maximálne zväčšenie a typ mikroskopu. Čo som pozeral na nete tak sa mi zdali neskutočne drahé...pod 200€ boli iba žiacke so 40 násobným zväčšením a to sa mi zdá málo.
Je tu niekto kto má podobné hobby alebo prácu alebo sa len vyzná v mikroskopoch?

do 200e poriadny mikroskop nekúpiš. Všetko bude na úrovni detských hračiek z dráčika - bunku si s tým pozrieš, no kvalita obrazu bude oproti serióznym mikrákom úplne niekde inde. Tak isto plastové telo, resp. nekvalitná výroba sa ti podpíše na krátkej životnosti prístroja.

Na labákoch z predmetov biológie (spomienky na 2 roky učiteľstva biológie-chémie na PRIFUK) sme používali mikroskopy dvoch typov: niečo od Zeiss a cena bola okolo 120 000sk (vraj) a nejaké staré mašinky - rozdiel bol neskutočný, no aj tie staré "kraxne" si svoju prácu odviedli. Kukni sa sem: http://www.dalekohledy.com/store/goods- ... no-ii.html toto by už bolo použiteľné - max. zväčšenie 40-1000x s rotačnou hlavicou s objektívami a regulácia intenzity spodného osvetlenia je, povedal by som, už za tú cenu celkom slušná výbava. Mať tie peniaze a potrebu mať doma mikrák, idem do tohto.
Najčastejšie sme používali tuším objektívy 10x (lokalizácia zaujímavého miesta v preparáte) a 40x (samotné pozorovanie detailov), namiesto 100x sme mali namontovanú 60x a tá sa k slovu dostala asi len raz.

ako tak kukám na tie fotky, tak sme na cvikách robili asi so staršou verziou toho, čo som ti linkoval :D len ten náš mal farbu kávy s mliekom

//autoeditácia príspevku (10 Dec 2010, 19:54)
ten z lidlu NIE!!!!!! To rovno kúp nejakú sadu pre mladých vedcov v Dráčiku - dostaneš to isté. Kvalita je o hovne, monokulár ti bude robiť problémy pri pozorovaní, o iris-clone to asi ani nechyrovalo (iris clona sa používa spolu s ovládaním intenzity osvetlenia na to, aby si nemal preparát presvetlený, a zároveň aby v obraze nebola "tma" = aby si dosiahol pekný kontrast - podobne ako uzávierka u foťáku). To príslušenstvo bude zrejme pár podložných a krycích sklíčok + plastová pinzeta, skalpel a pár skumaviek. To všetko je fajn tak na pokusy doma s deťmi - na seriózne pozorovanie zabudni. Ak v tom zaostríš nejakú bunku a obraz bude čistý po celom obvode i v strede, tak budeš vravieť o zázraku (mal som tú česť s mikroskopom z dráčika - pozorovať sa tým dá, to by som klamal, že nie. A pre pobavenie to bude určite dobré. No pri porovnaní s tým, čo som ti linkoval je to ako porovnať bicykel s rolls-roycom :) )
Ak chceš mikrák len na pobavenie, aby si videl, ako vyzerajú bunky, tkanivá/pletivá... tak si kúp ten z lidla. No rátaj, že ti vydrží tak mesiac/dva aktívneho používania a kvalita obrazu bude vysoko podpriemerná (no stále pre domáce potreby použiteľná). NIKOMU súdnemu ho už nepredáš, lebo nikto súdny si použitý mikroskop z hračkárstva nekúpi! Jeho mechanická odolnosť je totiž prakticky nulová - po čase ti prestane fungovať stabilizácia vertikálnej časti...opotrebenie jednotlivých častí.

Ak to s pozorovaním myslíš aspoň trocha seriózne, tak tých 200e investuj do niečoho poriadneho, napr. niečo z tej stránky, čo som linkoval. Či už priamo ten z odkazu, alebo nejakú nižšiu radu. Snaž sa kúpiť mikroskop s dvojstupňovým ostrením - poďakuješ sa mi, keď sa budeš snažiť niečo zaostriť. Napr. http://www.dalekohledy.com/store/goods- ... 1000x.html

alebo ak musíš fakt šetriť, tak aspoň http://www.dalekohledy.com/store/goods- ... 1280x.html

10 Dec 2010, 19:39
Profil  WWW
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

Stoporko: áno som si vedomý toho že to určite nebude kvalita porovnateľná s laboratórnymi mikroskopmi. No mne ten mikroskop netreba k práci a ani povinne k škole čiže ide len o nejaké sviatočné pozorovanie buniek a ich štruktúr. A ten ktorý si tu hodil vyzerá fakt dobre...mať toľko zvyšných peňazí tak je môj :D .
Myslíš že ten z Lidlu mi ako hobby nebude stačiť?...predsa len zväčšenie 1280x a pripojiteľnosť k PC sú pekné parametre.
A ešte k tomu záveru...takže na pozorovanie buniek úplne stačí 100x zväčšenie?

tak už si ma predbehol :) ...ďakujem za rady, ešte zhodnotím situáciu a uvidí sa :lol:

10 Dec 2010, 19:55
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

kukni ešte tie zvyšné odkazy, čo som dal v edite :) Cenovo by si sa zmestil blízko 200e a kvalita je niekde inde. Ten lacnejší má dokonca aj tú sadu podložných sklíčok, preparáty atď.

Na pozorovanie buniek (nie tkanív, ale priamo už buniek) potrebuješ tak 400x a viac. Zväčšenie sa udáva: zväčšenie okuláru (do čoho kukáš) x zväčšenie objektívu (to je ten bazmek, niekedy ich je viac, čo je najbližšie k preparátu). Zväčša býva zväčšenie okuláru 10x. Takže potrebuješ objektívy 10x a 40x aspoň.

ohľadom lidl mikroskopu - rátaj s tým, že bude na úrovni hračiek z dráčika. Pozorovať sa s tým dá, no kvalita spracovania bude otrasná. Veď si zrátaj - na niečom sa šetriť muselo. Buď bude dobre spracovaný, ale nedostanš k nemu žiadny slušný objektív a príslušenstvo, alebo bude telo na figu, objektívy ako tak schopné a dajú ti k tomu kopec balastu, ktorý sa dá kúpiť za pár šupiek alebo zohnať z vysokých škôl za dobré slovo (túto info odomňa nemáš :) ). Ten lidl mikroskop vyzerá skôr na tú druhú variantu. A vravím - ak to nemá nastaviteľnú iris clonu (plynulá regulácia štrbiny nad spodným zdrojom svetla), ale len sadu krúžkou rozličného priemeru, tak od toho ruky preč - nemáš šancu nastaviť normálnu svetelnosť, kontrast a preparát uvidíš presvetlený/tmavý. Možno by stálo za úvahu skočiť na nejakú výšku popýtať, či nemajú nejaký mikroskop na vyradenie a ten kúpiť. Nech je akokoľvek starý, ak bude mať telo v poriadku a dva/tri objektívy (100x nepotrebuješ), tak bude vždy lepší ako ten z lidla - na fakultu si pri frekvencii používania mikroskopov nemôžu dovoliť kúpiť nejaký shit.

Záver: zváž, či by nebolo rozumnejšie kúpiť tie lacnejšie, čo som linkoval v edite.

10 Dec 2010, 20:07
Profil  WWW
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

Inač našiel som ten istý typ mikroskopu v jednom e-shope a stojí tam 2x viac ako ten istý v Lidli. Myslím že na začiatok vezmem ten, ak budem mať po čase pocit že nepostačuje tak našporím na nejaký lepší...a už určite binokulár.

Tak len pre porovnanie, ten istý mikroskop:

http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/lidl_sk ... _11799.htm

http://www.dalekohledy.com/store/goods- ... i-box.html

12 Dec 2010, 10:03
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

Ja by som zobral ten čo Stoporko vybral hore za tých 7k czk. Ako mať USB pripojenie a senzor o rozlíšení 0,07 mipix je dobré fakt na dve veci...výkal a výkal :)

12 Dec 2010, 10:17
Profil  WWW
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

Ver mi že ja by som ho zobral tiež :D ....a najradšej ten prvý binokulár...no momentálne nie sú prostriedky :roll: ...takže na oťukanie sa s mikrosvetom bude musieť zatiaľ stačiť tento. Ale časom určite príde rad aj na kvalitu :smt007

12 Dec 2010, 10:26
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

pankreas - kúp aspoň toto: http://www.dalekohledy.com/store/goods- ... 1000x.html to dvojstupňové ostrenie je fakt o niečom inom - hlavne, keď nie si schopný pripraviť schopný preparát (akože určite nebudeš - som zvedavý, ako rukou narežeš 0.1mm tenký plátok s rovnakou hrúbkou po celej ploche). Uvedom si, že dvojstupňové ostrenie je o tom, že veľkým kolečkom robíš hlavné ostrenie a malým kolečkom doostruješ - teda ti to umožní "vidieť ostro" bunky v jednotlivých vrstvách preparátu (toto je trocha vágne napísané, nebrať doslovne, no na ilustráciu to stačí). Lebo pri tých mikrorozmeroch je fakt rozdiel, či zaostríš na bunku o 0.02mm bližšie k tebe alebo ďalej. A to s jednostupňovým zaostrovaním pôjde len veeeeeľmi ťažko - opäť, analógia s mikroskopom z dráčika. Je to použiteľné, vyblázniš sa s tým, no ak tým zamýšľaš pozorovať aspoň trocha seriózne (nie spôsobom "jeeej, vidím bunku!"), tak je nevhodný.

12 Dec 2010, 10:45
Profil  WWW
Novice
Novice
Obrázok užívateľa

Pankreas, mohol by si napísať ako si s tým lidlackym mikroskopom spokojný?

Inak zaleží hlavne na tom, čo chceš pozorovať, Stopor to berie príliš vedecký..., na tkanivá sa vyser, taký tenký rez bez potrebnej výbavy aj tak neurobíš. Ja pozorujem rozne jednobunkovce- črievičky, meňavky, dafnie, volvox globator, riasy a tak, mám len maličký školský mikroskop, ktorý otec - učiteľ kedysi dávno ukradol zo ZŠ. Okulár má 12x a jeden malý fixný objektív bez udania zväčšenia. Celkove zvačšenie odhadujem tak max. 100x. Na zábavu to úplne stačí. Ak chceš vidieť bunky, tak daj pod mikroskop takú tu priesvitnú šupku z cibule - sú tam pekné veľké podlhovasté bunky, ktoré vidno aj pri úplne malom zväčšení.

24 Feb 2011, 10:59
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

kokus: Stoporko jest jméno mé :)

06 Mar 2011, 20:43
Profil  WWW
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

pankreas

nekupuj si ten drahy, lebo uvidis ze ta to bude bavit akurat tak tyzden a potom to smaris na policu ako ja..mam tiez nejaky lacny, zvecsenie do 400x a som sa vytesoval ze ako budem vsetko pod nim skumat, ale ono to cloveka dost rychlo omrzi, teda pokial nie je fakt ze vedecky typ..
asi by som si buchal hlavu o stenu keby som zan vysolil 200€

08 Mar 2011, 21:01
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 13 ] 

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia