Kupa vozidla bez TK - komu pride pokuta?

Autá, motorky, tuning a všetko okolo...
MFa
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok

Kupa vozidla bez TK - komu pride pokuta?

Príspevok od používateľa MFa »

Nazdar,

ako to je v pripade, ak by som kupil nemotorove vozidlo (prives), ktore ma niekolko rokov prepadnutu TK? Pri prepise to podla vsetkeho problem nebude, ani pri PZP. Pokial viem, pokuta za prepadnutu TK sa posiela automaticky prevadzkovatelovi vozidla. Ale ta lehota - kedy - je, podla toho, co som sa docital, velmi variabilna. Od niekolkych tyzdnov az po desiatky mesiacov alebo vobec. Aka je sanca, ze by som tu pokutu dostal ja, ak by som vozidlo kupil a siel s nim podla moznosti cim skor (horizont mozno par dni) na TK? Ci to sa vobec neda povedat / odhadnut? PS: neviem, ci aktualnemu majitelovi pokuta (uz) prisla alebo nie.

Znamy mi spominal taku "fintu", ze ak vozidlo nema platnu TK, tak po prihlaseni je tam lehota 7 dni na vykonanie TK. A ak do 7 dni vozidlo docasne odhlasim, tak sa TK odsuva do najblizsieho prihlasenia. O tomto som vsak nikde nic nenasiel, takze netusim odkial to ma.

A este jedna vec - nepozaduje sa KO po istom case prepadnutej TK? Podobne ako je to pri prepise - ak ho nespravis do (tusim) 30 dni, musis spravit KO.

Diky.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Re: Kupa vozidla bez TK - komu pride pokuta?

Príspevok od používateľa wladas »

Pokial viem tak s tym odhlasenim to funguje ako pises.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Ked je auto odhlasene, tak nemusis na STK/EK a to bude platit aj pre privesny vozik.
MFa
Medium Professional
Medium Professional

Napokon trosku plot twist - TK je este rok platna. :)

wladas - nevies nahodou na zaklade coho plati ta 7 dnova lehota? Nejaky zakon/vyhlaska/predpis...
Human.
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa Human. »

MFa: Tipujem, že ide o § 45 ods. 1 písm. b) bod 3 zákona č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ale pozor aj na tú časť na konci:
(1) Prevádzkovateľ vozidla je povinný
b) bez vyzvania a na vlastné náklady
3. vozidlo podrobiť technickej kontrole pravidelnej, ak vozidlo takej kontrole podlieha a nemá platnú technickú kontrolu, v lehote do siedmich dní po opätovnom zaradení vozidla do evidencie vozidiel;45) prevádzkovateľ vozidla do času absolvovania technickej kontroly môže použiť vozidlo len na jazdu do stanice technickej kontroly
MFa
Medium Professional
Medium Professional

Diky moc.
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pilifo »

Ja si dovolím len takú krátku poznámku. Z platenia prípadnej pokuty po kúpe auta/vozíka bez platnej TK ako nový majiteľ sa dá s veľkou pravdepodobnosťou vyhovoriť. Ak by aj novému majiteľovi prišla automatická pokuta (čo je podľa mňa aj tak dosť nepravdepodobné), tak stačí podať odpor s tým, že predošlý majiteľ túto skutočosť zatajil a ja som to zistil až po prepise, kedy som dostal do ruky technický preukaz. Samozrejme by to asi stálo isté úsilie v správnom konaní, štát sa asi nechce vzdávať ľahko zarobených peňazí z podobných pokút.
Napísať odpoveď