Na čo si mám davat pozor pri kupe auta z nemecka?

Autá, motorky, tuning a všetko okolo...
26lukas26
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok

Na čo si mám davat pozor pri kupe auta z nemecka?

Príspevok od používateľa 26lukas26 »

Rozmyslam ze by som zasiel do nemecka po nieaky dieselový passat ceny sú tam slušné mobile.de, neviete na čo by som si mal dávať pozor?
nordkapp_pb
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa nordkapp_pb »

na to aby si nahodou nekupil dieslovy passat :-) :-) ...

... na to co pri kazdom aute .. aby nebolo auto evidentne po buracke (prelakovane diely, ohnute vyztuhy ...), aby nebol nejako extra rozhaseny podvozok ( aby tam nic pri jazde nebuchalo, aby auto drzalo stopu... ) ... aby bol v poriadku hlavne motor (neklepal - co je u kamen v passate nemozne dosiahnut, aby mal pravidelny chod, nedymil, tahal ...) ... proste ked prejdes temy o nakupe auta tak sa dozvies vsetko co sa tyka beznych veci na ktore pozerat :-)
Dunlop
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa Dunlop »

si si naozaj istý že chceš kúpiť vraždu aka dizlovy passat? ja len aby si potom neplakal... ak ide o starý model, naozaj je vcelku veľká pravdepodobnosť popálenia
nordkapp_pb
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa nordkapp_pb »

Dunlop napísal:si si naozaj istý že chceš kúpiť vraždu aka dizlovy passat? ja len aby si potom neplakal... ak ide o starý model, naozaj je vcelku veľká pravdepodobnosť popálenia
predovsetkym ak je za lakavu cenu, kedze passaty si bezne drzia nelogicky vysoku cenu :-(
erytrocyt
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa erytrocyt »

1. Ak tam už pôjdeš, choď tam v čase keď nemajú žiadny štátny sviatok. Ja som tam prišiel po auto, na kúpu som bol nadržaný ako stepná koza, ale všetko bolo zatvorené :twisted: Tak som jeden deň musel počkať.
Nechoď tam v sobotu alebo v nedeľu. Môžeš mať problém s kúpou prenosných značiek.
2. VEĽMI DOLEŽITÉ - Ak kupuješ auto z bazáru, auto musí byť v nemecku odhlásené, a musí to byť zapísané v technickom preukaze, alebo musíš dostať potvrdenie o odhlásení z polície. Zajtra ti dám fotku že kde to v TP je poznačené, ako na potvoru mám vybitý foťák.
3. Choď tam s niekým, kto tam už bol a autám rozumie.
4. Ak ideš do bazárov, nekupuj hneď prvé auto, ktoré sa ti zapáči. O bazár vedľa môže stáť krajšie, lepšie a za lepšiu cenu. Treba pochodiť všetky bazáry v danom mieste.
5. Zjednávaj cenu. My sme zjedali 900 eur, a to už je dosť. Bežne spustia podľa ceny auta od 200 do 1000 eur, ale občas natrafíš na predajcu, ktorý nespustí aj euro.
6. Skontroluj auto. Napíšem najnutnejšie.
Pozri si celkový stav auta, akým na teba pôsobí dojmom.
Prejdi karosériu. Zmeny v odtieni laku ti dajú znamenie o havárii a pod.
Prejdi celú kasňu či na nej nenájdeš hrdzu. Ak áno, podľa toho kde si ju našiel, a v akom rozsahu sa rozhodni či to auto chceš.
Otvor kufor, vyber koberček a pozri vnútorné strany zadných blatníkov, či nie sú prehrdzavené. Ďalej skontoluj celkovo karosériu v kufri či je zdravá.
Keď si už v kufri, skontroluj či má rezervné koleso, hever, a kľúč na matice kolies.
POZOR: Ak na aute sú disky z ľahkých zliatin, a sú poistené bezpečnostnými šrúbami, skontroluj, či je v aute aj bezpečnostný kľúč ! Ak nie, a cestou domov dostaneš defekt, koleso nedáš dole a máš seriózny problém !
Naštartuj motor a otvor motorový pristor. Počúvaj motor. Či v ňom neklepe, nebúcha, či ide pravidelne.Hľadaj stopy po dodatočnom zváraní, nejaké deformácie na karosérii atď.
Skontroluj či netečie olej. Ak troška pretláča cez víčko, to nie je nič strašné, ale ak tam je olejový kúpeľ, tak nebrať. Skontroluj aj spodnú stranu kapoty, či nie je od oleja.
Skontroluj prevádzkové náplne. Skontroluj hladinu oleja,chladiacej kvapaliny,brzdovej kvapaliny. Ostrekovače nie sú dôležité.
Otvor auto. Skontroluj prahy či nie sú zhnité. Skontroluj opotrebenie spojkového pedála. Keď si už pri zemi, skontroluj spodok, najlepšie je dať ho na zdvihák, ale nie všetci ho majú.
Skontroluj opotrebenie volantu a prevodovej páky a porovnaj s nabehanými kilometrami, či je všetko ok. Dosť ti povie aj opotrebovanie sedadla vodiča. Pozri sa či nie je zodraté a vysedené.

Ak je v aute nová prevodová páka, ale zodratý spojkový pedál, tu by si mohol o nabehaných kilometroch pochybovať.
Skontroluj funkčnosť všetkých funkcií auta. Klíma, stierače, kúrenie, no jednoducho skontroluj všetky páčky, tlačítka, krútitká. Či idú.

Zober si technický preukaz, a skontrolu VIN čísla. Či sedia. Ale pozor. To že sedí VIN číslo na skle, nemusí znamenať, že bude sedieť aj s VIN kom v inej časti. Ja vo Focuse mám pod čelným sklom, ale aj v interiéri pod koberčekom pri spolujazdcovom sedadle. S VIN treba byť opatrný.

Doma si na papier vytlač zoznam vecí, ktoré skontrolovať treba. Urob si 5-6 kópií. Keď danú vec skontroluješ, k nej si pri aute urobíš fajku, tým dosiahneš to, že na nič nezabudneš. Ak to neurobíš niečo zabudneš, ver mi, poznám to z vlastnej skúsenosti.

Ak skontroluješ všetko, skontroluj ešte veci, na ktoré máš pocit, že si zabudol. Alebo si s niečím nie si istý, tak to prejdi ešte raz.

Ak si už našiel čo si hľadal, spíš s predajcom kúpnu zmluvu a auto po vyjednávaní ceny zaplať.
Nehanbi sa vyjednávať. Auto stojí 5000 eur, navrhni 4000. Auto stojí 10 000 eur, navrhni osem. Cenu zjednáš, uvidíš.

Zober si originál kúpnej zmluvy.
Zober si malý aj veľký technický preukaz.
Choď si kúpiť prevozné značky. Potrebuješ k tomu občiansky preukaz a technický preukaz.
Ale nechoď si ich kúpiť s novo kúpeným vozom ! Ak ťa zastavia policajti, a ty nebudeš mať značky, máš ohromný problém a ťažkú pokutu !
Značky si kúp na 5 dní. Stoja v závislosti od miesta kde kupuješ. Iná cena je v Berlíne, iná v Mníchove. Stoja od 60-200 eur.
Kupuj značky s poistením, to znamená že zo zelenou kartou !!! Sú aj takí, čo ti predajú značky aj s poistením, ale zelenú kartu ti nedajú. To znamená že to je bez poistenia!!!
Natankuj a choď domov.
Diaľnica v Nemecku je pre osobné autá zadarmo.
Diaľnica v Rakúsku - neviem či to je 7 alebo 10 dňová známka, stojí 7 eur. Keď lepíš rakúsku diaľničnú známku na okno, najprv ju nalep na svoje tričko, alebo sveter, toto zopakuj dvakrát trikrát, a až tak nalep na okno. Ak to neurobíš, ani pán Boh ju potom z toho okna nezoškrabe.

Už pred cestou si kúp slovenskú diaľničnú známku. Aspoň na 5 dní.

Určite som niečo zabudol, ak ma napadne dopíšem, a kľudne sa pýtaj.

edit1// V nemecku dodržuj predpisy. Na diaľniciach je tam na mnohých miestach neobmedzená rýchlosť, ale ak je obmedzená naozaj ju dodrž. Nemeckí policajti slovákov nejak nemusia. Riskuješ mastnú pokutu.
V Rakúsku dodržuj predpisovú rýchlosť 130. Radary sú tam na každom kroku. Sú na bránach nad diaľnicou na ktorých sú veľké smerové tabuľe, občas nájdeš policajtov s radarom, ale radary tam sú skryté aj vo zvodidlách, a ty jednoducho nemáš šancu. Ak ťa namerajú spravidla ťa nezastavia. Pokuta dôjde domov, a býva mastná. Toto naozaj neriskuj. Ak chceš auto vyskúšať, urob to ešte na nemeckej strane.

edit2// Ak máš nejaké podozrenie, nedaj na rady bazárnika. Oni sú všetci rovnakí. Riaď sa vlastným rozumom. On ti bude tvrdiť, že má 120 000 km aj nad starou vylietanou k.urvou. Pretože on chce predať. Ty si pre neho len chodiaca peňaženka. Takže pozor.

edit3// Povinná výbava vozidla. Nekupuj ju ale ak môžeš, požičaj si ju. V niektorých autách je, v niektorých nie. Ak si ju kúpiš, a v aute bude, budeš mať zbytočne dva. Ak nebude, a donesieš si svoju, keď ťa zastavia policajti, nebudeš mať problém.
Zasa je problém žiarovky. Žiarovky sú v nemecku veľmi drahé, H7 sme kúpili za 14 eur ! Takže či si zoberieš svoje, alebo kúpiš tam, rozhodni sa.
aughostino
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa aughostino »

ked auto nastartujes pozri rucicku na otackomeri ci "neplava" ak bude plavat iba trochu spravi to vymena oleja, ak bude plavat viac tak to je znamenie ze nie su dobre trysky a to je tiez investicia navyse

//edit: sorry, trochu som to poplietol
erytrocyt
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Aughostino: Ak je studený motor, bude chvíľu trochu plávať. To je práca automatického sítiča. Ale ak to neprestane, tak to znamená nejaký problém.
26lukas26
Medium Star
Medium Star

No asi som zabudol napisat ze pojde o TDI rocnik 1999 az 2003

//autoeditácia príspevku ( 23 Sep 2009, 14:52 )
inak erytrocyt dakujem velmi pekne za taký dlhý prispevok
erytrocyt
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Nemáš zač, ak si pôjdeš kúpiť auto, daj na moje rady, ale poraď sa aj z ďalšími. Ja som určite niečo ziabudol, teraz nemám čas, ale zajtra tam doplním čo ma ešte napadlo aby to bolo ako tak kompletné.

Predpokladám, že takéto témy tu ešte budú, takže túto dám ako "Dôležitú". Napíšte aj vy svoje skúsenosti a rady pre tých čo si auto chcú doviezť. Najviac sa zídu rady ohľadom papierovania v prípade, že kupujete od súkromnej osoby. Toto som ešte nerobil, takže neporadím.
26lukas26
Medium Star
Medium Star

Budem ho kupovat pravdepodobne od sukromneho predajcu nie zu bazaru a tak neviem kamarat mi vravel ze pocul ze niekto tam isiel po auto a ze uz nebolo ze sa pekne oflakol najlepsie je vediet jazyk a dohodnut sa po telefone.
Suffel
Guru
Guru
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Suffel »

erytrocyt napísal: 2. VEĽMI DOLEŽITÉ - Ak kupuješ auto z bazáru, auto musí byť v nemecku odhlásené, a musí to byť zapísané v technickom preukaze, alebo musíš dostať potvrdenie o odhlásení z polície. Zajtra ti dám fotku že kde to v TP je poznačené, ako na potvoru mám vybitý foťák.
3. Choď tam s niekým, kto tam už bol a autám rozumie.
Paci sa mi ako si to napisal.. a myslim ze sa to tu velmi zide.. My sme uz pre 2-3 auta boli v nemecku takze viem ako to tam chodi a presne ako si to napisal ked to nespravis tak nikdy nebudes spokojny a vzdy sa vyskytne nejaky problem..
K veci ja by som chcel len k bodu 2 a 3 dodat ze velmi velky pozor si daj na papiere.. aby ti vsetky veci sedeli co su na papieroch.. hlavne si popzeraj VIN a ostatne cisla ktore auto ma. Tak isto si skontroluj ci mas dobre napisanu adresu a meno..
A hlavne chod auto kupovat s niekym kto vie po nemecky,, ak pojdete len slovaci nemate sa sancu dorozumiet.. a teda je dost mala sanca ze cenu zjednas napr o 1000€.. takze urcite ked pojdes zobrat si niekoho kto vie po nemecky.. nemusi byt dokonaly v nej len aby sa vedel dorozumiet..
A este taka poznamka k zjednavaniu.. ked budes zjednavat a nebude chcet ist dolu s cenou tak mu povec ze ty mas len 6000€ a ani o cent viac.. stalo sa nam ze sme mu takto povedali a kivol rukov a povedal ok.. takze nam vlastne spustil 400€..
turtlak69
Guru
Guru

Príspevok od používateľa turtlak69 »

este by nebolo zle preverit spojku, prevodovku, brzdy.
- radenie rychlosti by malo byt bezproblemove a priame. ak zaradis rychlost a paka nedrzi pevne na mieste, je pravdepodobne vylietany silentblok => cena dole
- ak sa nedari zaradit (zvycajne byva problematicka jednotka) rychlost na prvykrat alebo s tazkostami, odidene synchrony => cena dole
- hrubka brzdovych platniciek sa da skontrolovat aj bez skladania kolesa. na 99% nebudu velmi hrube => cena dole
- kotuce. ak su tenke (normy pre passata si najdi na nete) => cena dole
erytrocyt
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Ešte čo je veľmi dôležité.
Strecha: Strecha je tiež dobrý indikátor toho, či auto bolo búrané. Je potrebné prezrieť rozdiel vo farbách dverí vo svojej vrchnej časti so strechou. Všetky 4 resp.5 dverí a hľadať rozdiely v odtieni. Ak jedny dvere majú iný odtieň, boli menené. Ak sú všetky rovnaké, ale strecha má iný odtieň, veľké podozrenie na to, že auto bolo hore nohami. A také nebrať. Treba ale brať do úvahy, že farba časom troška bledne.
Prílohy
auto.jpg
Kibo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Kibo »

kludne daj dole pred predajcom pirely, tie gumy okolo dveri a kufra, aj tam by boli stopy po lakovani
RATZINGER666
Darca
Darca
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa RATZINGER666 »

no este k tej streche by som iba dodal, ze pri kupe kabria, hlavne starsieho, nie je hanba to rozbehnut 130 po meste a zistit, ci softtop niekde neprefukuje, a nasledne ho zobrat na umyvarku alebo na wapku, ci nepreteka... v nudzi pomoze aj vystriekanie hadicou okolo strechy, ale to nedokaze dostatocne imitovat prietrz mracien na dialnici :)
midnight_man
Guru
Guru

Príspevok od používateľa midnight_man »

K tej kontrole karoserie ako erik spominal, ked prejdes prsom po hranách blatníkov, dverý a podobne nesmú tam byť žiadne hrbčeky a podobne, pamataj že všetky viditelné šróby na pántoch dverý, predných blatníkoch, kapote atd sú od nova v laku! pokial je viditelné poškodenie od klúčov tak je pravdepodobnosť, že diel bol vymieňaný alebo dopasovávaný. žiadny lakernik nie je dokonalý tak pokial bolo auto lakované dá sa na to prísť, a pamataj si jednu vec nedokonalosť nehladaj na viditelných miestach auta! Hladaj pod kapotou, pod plastom, pod kobercom. ďalšia vec, všetky "deravé linie" auta, toť medzera medzi kapotou a blatnikom, lava a prava strana musia byť rovnako veľké po celej svojej dĺzke. Zostavenie prednej steny auta(svetla,maska,naraznik,) musia posobiť rovnomerne. Over či sú nie úchyty na predných svetlách poškodené, čo indikuje ze auto bolo s prednej strany búrané(kopec ludi nevymeni predne svetlo cele pokial sa poškodi len jeden uchyt alebo podobne). Na margo motora. vždy si chodte auto vyskúšať vy! a soferuj ty alebo mechanik (ak je s tebou) nechaj auto zahriať na cca 90° a vyskúšaj či plynule ťahá, či nemá "diery" v ťahu. Pri brzdení nesmie auto triasť prípadne pusť volant a zacni plynuje brzdit, auto nesmie zaťahovať do strany, to iste pri akceleracii. pusť volant a zrýchluj, auto by nemalo ťahať do strany. Pokial áno je pravdepodobnosť, že je zlá geometria.

//// keď som to tak všetko precital, a aj svoj prispevok :) Sakra take auto sa dá aj najst niekde v tom nemeckom bazare? ktore by nemalo žiadnu vadu hh?
Kibo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Midnight, zacinam mat pocit, ze som na Teba vysadeny :D Len ked si spominal, ze po celej dlzke musi byt hrana kasne alebo niecoho bez hrbolov ci nerovnosti, napadlo ma, ze teraz riesim nieco take. Bratranec sa so mnou hada, ze som kupil burane auto, lebo ked otvoris kufor a ides prstom po hrane blatnika, nad oknom je hrbol, ako keby bolo auto zvazane a gitovane. Ale je to tak sumerne na oboch stranach. Je to tak kvoli tomu, ze tam je spoj asi troch plechov, ale on sa do krvi hada, ze mam lopatu, pritom je to original pod lakom a je tam este aj ten tmel z fabriky :D Takze urcite nedat na prvy dojem a to auto kludne na bazari takmer rozobrat, hodit ho na hever ak nie je nablizku velky zdvihak, deku na zem a lahnut si bez obav pod auto :) Vytiahnut rezervu a poriadne skontrolovat dno kufra, ci nebolo naborene zozadu, odkobercovat ak nie su plasty srobovane, ale zas vsetko s citom a s rozumom, aby Vas predajca nehnal palicou prec :D
midnight_man
Guru
Guru

Príspevok od používateľa midnight_man »

Kibo to aspon svedci o tom že niečo vieš. Ano to je pravda nemozete mu tam rozobrat pol auta :D , kibo neviem presne co to máš za auto ale výrobcovia sa snazia robit nehrbolate linie...ty sám vieš aké maš auto. Nech si mysli kdo chce čo chce. daj fotku, celkom ma to zaujima
Kibo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

1998 Nissan Primera GT :)
Prílohy
17671_2692_car.jpg
16334_2692_1.jpg
Meken
King