Zachráňte sochu Svätopluka!

Diskusie na politické témy...
krija
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5097
Registrovaný: 29 jan 2006, 15:57
Bydlisko: my heaven is your hell
Kontaktovať používateľa:

Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa krija »

MAILOVÉ A LISTOVÉ REFERENDUM
ZA ZOTRVANIE JAZDECKEJ SOCHY KRÁĽA SVÄTOPLUKA
na Čestnom nádvorí Bratislavského hradu


TEXT MAILU (LISTU):

Vážený pán predseda NR SR
Richard Sulík! Bratislava, dátum...


Vyslovujem týmto mailom svoju podporu osadeniu Jazdeckej sochy kráľa Svätopluka na Čestnom nádvorí Bratislavského hradu, ktorú 6. júna 2010 pri 1.130. výročí korunovácie Svätopluka za kráľa odhalili traja najvyšší ústavní činitelia prezident Ivan Gašparovič, predseda NR SR Pavol Paška a predseda vlády SR Robert Fico.
Považujem za neuveriteľné, aby sa v 21. storočí opäť prikročilo k OBRAZOBORECTVU, teda k odstraňovaniu sochy, ktorá je prejavením úcty voči prvému kráľovi Slovenov, starých Slovákov, ktorému ako kráľovi napísali listy pápeži Ján VIII. (jún 880) a Štefan V. (885). Slováci ako starý európsky národ majú vo vlastnom demokratickom štáte právo ako slobodní občania rozvíjať okrem cyrilometodskej tradície, ktorá je zapísaná aj v Preambue Ústavy SR, aj svätoplukovskú štátotvornú tradíciu. Vyzývam Vás, pán predseda NR SR, aby ste NEDOVOLILI Jazdeckú sochu kráľa Svätopluka odstrániť, lebo sa na ňu vo finančnej zbierke zozbierali tisíce občanov Slovenskej republiky, a túto zbierku možno považovať aj referendum o jej zotrvaní na Bratislavskom hrade. Podporujem osadenie aj zotrvanie Svätoplukovej sochy na Bratislavskom hrade!

Meno, Priezvisko, povolanie, mesto na Slovensku alebo vo svete aj štát.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Prosím, aby ste približne tento text, alebo podobný duchom a obsahom posielali v najväčšom množstve na mailovú adresu ([email protected]) – to je najrýchlejší spôsob komunikácie, ale ak chcete napísať aj list, tak na adresu: Váž. pán Richard Sulík, predseda NR SR, Námestie Alexandra Dubčeka č. 1; 811 03 Bratislava. Samozrejme, môžete písať aj vlastné podporné stanoviská, len žiadam, aby boli krátke, maximálne 20 riadkov, lebo inak to nebudú čítať, ale hádzať do koša.

Ten istý text, aby kvôli kontrole treba posielať aj na mailovú adresu
([email protected]) alebo priamo do parlamentu na adresu:
Váž. pán Robert Fico, podpredseda NR SR, Námestie Alexandra Dubčeka č.1;
811 03 Bratislava

Ďakujeme za podporu:

Prof. Matúš Kučera DrSc., historik
Drahoslav Machala, reportér a spisovateľ
beardie
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 20489
Registrovaný: 12 nov 2006, 10:52

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa beardie »

stari Slovaci :facepalm:
seth82
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 8694
Registrovaný: 20 dec 2004, 23:07
Bydlisko: http://photosfrom.me
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa seth82 »

Krásne populistická výzva, ku ktorej to chce mierne objasniť isté fakty o iniciátoroch a ich politickej minulosti / príslušnosti, aby som tomu "listu" trochu ubral na jeho "WOW efekte" a uhúrení jednoduchších čitateľov. Silne mi to pripomína dávnu kauzu OMG, Neberte nám Markízu!!!; pričom to iniciátori (IMHO SMER a ich nohsledi) zakrývajú "národnou hrdosťou" a inými hrami na city istých voličov...Aby som to trochu priblížil, že kto tí Kučera (a nemá ani tak náhodou niečo spoločné s prop.sk?) a Machala vlastne sú a o čo tu vlastne ide:

Na viaceré podnety, ktoré sme dostali do redakcie (dnes.sk) sme sa obrátili na tajomníka Heraldickej komisie Ministerstva vnútra a autora štátneho znaku Slovenskej republiky Ladislava Vrtela (to len aby mi tu niekto nevypisoval, akým amatérom sa tu oháňam), ktorý nám potvrdil, že autor sochy skutočne umiestnil na štít sochy rovnoramenný dvojkríž v kruhu, ktorý je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy.

"Bol som informovaný, že Kancelária prezidenta republiky sa dňa 16. júna 2010 obrátila na známeho medievalistu profesora Matúša Kučeru (ako inak, autor knihy o prezidentovi, že áno). Prečo nepožiadala o stanovisko aj ktoréhokoľvek heraldika alebo odborníka na fašistické hnutia v 20. storočí neviem, a nepoznám ani stanovisko profesora Kučeru," skonštatoval Vrtel pre Aktuálne.sk.

Ladislav Vrtel tvrdí: Rovnoramenný dvojkríž v kruhu na štíte sochy kráľa Svätopluka je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy. Používal sa od r. 1938 a bol účelovo vytvorený podľa vzoru hákového kríža v kruhu - emblému Hitlerovej NSDAP, podobne ako emblém maďarskej fašistickej Strany šípových krížov - šípovito ukončený kríž v kruhu. Všetky mali svoj predobraz v nemeckom hákovom kríži v kruhu. Rovnoramenný dvojkríž v kruhu jednoznačne plnil funkciu "slovenského hákového kríža." Verím, že použitie tohto symbolu na soche kráľa Svätopluka nebolo úmyselné ale išlo len o dôsledok poľutovaniahodného ignorovania historických skutočností bez konzultácie s heraldikom.

Odborník je presvedčený, že by mal byť v štylizácii, v ktorej bol vo Svätoplukovej dobe, teda v 9. storočí obvyklý - teda štíhly, s hornými kratšími ramenami a stojaci na stupňoch.

Ďalej ku Kučerovi a k tomu, za koho vlastne "bije":
Autora mnohých vedeckých diel a literatúry faktu Dušana Kováča začiatkom roka pobúrilo vystúpenie premiéra Roberta Fica pri príležitosti 15. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Proti historikom, ktorí spolu s Dušanom Kováčom spochybnili premiérove výroky, zareagovalo v platenej správe v štátnej agentúre TASR 32 iných historikov, medzi nimi aj Milan S. Ďurica, exminister školstva Matúš Kučera či exposlanec Anton Hrnko. (ako inak, prisluhovači Mečiara a spol...)

Ďalej ku Kučerovi: "Matúš Kučera, profesor histórie, medievalista, žiak Petra Ratkoša, známy aj veľmi ostrou polemikou so svojím vlastným učiteľom z konca 60tych a začiatku 70tych rokov, týkajúcou sa ranostredovekých dejín slovanského osídlenia na území Slovenska... má jednu veľkú chybu: príliš často si pomáha fabuláciou, málokedy otvorene prizná, že niečo sa nedá historickými prameňmi doložiť, radšej to preklenie "mostom" svojho síce nesporného ale predsa iba subjektívneho a nevedeckého rozprávačského talentu. A v knižkách ako Slovensko v dobách stredovekých, určených pre širokú laickú verejnosť a najmä pre mládež, je to uňho veľmi markantné."

K Drahoslavovi Machalovi: Drahoslav Machala (exnovinár promečiarovskej Republiky/Slovenskej republiky, exporadca Roberta Fica, ktorý je taký blázon a fanatik, že vyhlásil, že kvôli Svätoplukovi bude držať aj hladovku, LOL ), autor knihy o našom super prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi , bývalý člen Správy ŠTB v Bratislave, s registračným číslom 22659, krycie meno Pamír.

Tak - je jasné, že ide iba o ďalší populistický krok terajšej opozície a jej prívržencov, ktorí sa asi dostatočne nudia. Zároveň sa zamyslime, akým historikom vychádzali počas Komunizmu knihy a či k Viliamovi Plevzovi, ideologickom historikovi bývalej KSS, nepatrí aj Kučera...
Rubiki
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 1223
Registrovaný: 03 mar 2005, 17:04
Bydlisko: BB

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa Rubiki »

Starí slováci... to čo je za termín... to som teda ešte nepočul a to mám túto tému trošku naštudovanú.
krija
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5097
Registrovaný: 29 jan 2006, 15:57
Bydlisko: my heaven is your hell
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa krija »

http://www.cez-okno.net/clanok/exkluziv ... iovej-mape

Na štíte Svätoplukovej sochy je vraj dvojkríž podobný znaku Hlinkovej gardy a Slovenskej pospolitosti.

Nepočul som väčší nezmysel, aký stvoril pri svojej horlivosti ináč môj priateľ Ladislav Vrteľ. Nuž, treba v tomto prípade povedať, že aj majster tesár sa utne. V tomto prípade si tešlu zaťal rovno do kolena, ktoré ho bude veľmi bolieť. Nie je totiž pravdou, že dvojkríž s rovnako dlhými ramenami sa používal až od r. 1938. Stačí sa pozrieť len na erb Skalice, Topoľčian, ktoré sú – čuduj sa svete až z 13. storočia. To už nehovorím o erbe Nitry, z ktorého asi Kulich čerpal ideu, kde v zástave je taktiež dvojkríž s rovnako dlhými ramenami. Žeby už vtedy šarapatili HG? Ale je ďalšie množstvo prípadov; aj z predheraldického obdobia. To nehovorím o mnohých Benkových kresbách z prvej republiky, kde takýto kríž dominuje jeho dielach. Žeby aj on bol fašista? No bude to mať ťažké kolega Vrteľ obhájiť svoje tvrdenia zoči-voči faktom. Pritom pre heraldiku platí, že za totožný možno pokladať len ten symbol, ktorý je skutočne totožný. Akákoľvek zmena figúry tvorí úplne iný erb. Každý, kto sa pozrie na znak HG a SP, vidí, že tieto dvojkríže sa podstatne líšia od dvojkríža na Svätoplukovom štíte. Kým HG (SP) majú dvojkríže uzavreté, ohraničené, Kulichov dvojkríž je otvorený, ako keby neukončený. Je to jednoducho typologicky iná figúra, vzdialená od znakov HG (SP) na míľové míle. Kulichov znak v štíte sa najviac podobá na štítovú figúru z erbu Topoľčian a hneď potom zo zástavy z erbu Nitry. Len skutočný zlomyselník v tom môže vidieť podobnosť so znakom HG / SP.

http://www.hrnko.sk/2010/07/26/na-margo ... vatopluka/

PS nemam na vas slov!
Prílohy
erb_farba_Pantone_542_C.jpg
erb_farba_Pantone_542_C.jpg (17.5 KiB) 2088 zobrazení
chrono
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 7127
Registrovaný: 25 dec 2006, 15:17

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa chrono »

Rovnoramenný dvojkríž v kruhu na štíte sochy kráľa Svätopluka je tvarovo zhodný s odznakom Hlinkovej gardy. Používal sa od r. 1938 a bol účelovo vytvorený podľa vzoru hákového kríža v kruhu...
A ak nevieš, ako vyzerá kruh, môžem ti jeden nakresliť. ;)
Mateq
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 1187
Registrovaný: 21 aug 2007, 21:54
Bydlisko: Trnava, Slovakia
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa Mateq »

Skôr ako nejaký kontroverzný znak mi na tej soche vadí zneužitie na predvolebnú kampaň, nejasné financovanie jej výroby a vzhľadom na to, že nemá nejaké historické pozadie (nestojí tam 50 rokov) tak by mi jej odstránenie alebo presun na menej významné miesto vôbec neprekážal.
krija
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 5097
Registrovaný: 29 jan 2006, 15:57
Bydlisko: my heaven is your hell
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa krija »

Neskôr v 15. storočí sa Lotrinským kniežaťom roku 1431 stal René z Anjou, pričom prebral aj tradičný znak Lotrinska dvojkríž. Tento symbol bol spojený s rodom Anjou aj vzhľadom na tzv. "Pravý kríž", ktorý sa našiel počas križiackych výprav a preišel do vlastníctva rodiny, ale aj vzhľadom na vetvu sicílskych Anjouovcov, ktorí sa rodinne spojili s uhorskými panovníkmi a z ktorých pochádzal aj Karol Róbert zakladateľ Anjoujovskej uhorskej kráľovskej dynastie.

http://www.heraldica.szm.com/stranky/NN ... rinsko.htm
Prílohy
Rene.jpg
Rene.jpg (84.37 KiB) 2072 zobrazení
KaptMichal
King
King
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 1612
Registrovaný: 26 mar 2009, 17:39
Bydlisko: Boeing 737-700NG

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa KaptMichal »

vzhľadom na to, že nemá nejaké historické pozadie (nestojí tam 50 rokov) tak by mi jej odstránenie alebo presun na menej významné miesto vôbec neprekážal.
Tak takýmto prístupom tam nikdy "historické pozadie" mať nebude. Aj keď historické pozadie k tejto soche by som nevidel v jej umiestnení ale k danej osobe.
chrono
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 7127
Registrovaný: 25 dec 2006, 15:17

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa chrono »

Prečo si sem nevložil aj ostatné obrázky, z ktorých je jasné, že ten kríž nemá rovnaké ramená?
hughito
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 22022
Registrovaný: 04 okt 2008, 10:43

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa hughito »

citavanie z diskusie na blogu A. Hrnka:

Kód: Vybrať všetko

…a zase ta heraldika. To že erby Skalice a Topolčan mají rovnoramenné kříže teprve od nedávna a jejich starší znaky měli “klasický” dvojitý kříž s horním ramenem kratším je pouhý detajl (dvojitý kříž je navíc v obou případech provázen i jinými figurami), který nemá s tématem prakticky nic společného, jen dokumentuje váš heraldický rozhled… To co je podstatné a oprávněně na to poukazoval pan Vrtel, je fakt, že Hlinkova garda i Slovenská pospolitost používaly/používají rovnoramenný kříž v kruhu (v kruhovém štítu) a to jak heroldský (protažený do krajů), tak prostý (ramena ukončená v poli štítu). A toto je do očí bijící heraldická totožnost, s jejímž dokazováním nebude mít pan Vrtel opravdu nejmenší problém. Žádná rozdílnost figury (jako v případě Skalice, Topolčan, atd.) tady totiž mezi znakem HG/SP a Svatoplukovým štítem opravdu není…Používaní rovnoramenného dvojitého kříže v kruhu můžete před rokem 1938 dokazovat jak chcete, stejně to bude zbytečné. Jakmile se jakýkoli symbol “pošpiní” jistou zločinou ideologickou náplní, těžko ji pak “odpářete”. Na hinduistickém symbolu dobra a Slunce
svastice také do nástupu nacismu nebylo nic špatného, ale pokud si ho dnes necháte v Německu vytetovat na ruku, vašim povídačkám o hinduistické podstatě symbolu se na nejbližší policejní služebně stejně vysmějou. O ideologické náplni srpu a kladiva po roce 1917, tedy symbolů, které heraldika používá již celá staletí také nemá smysl spekulovat… A jako poslední vám mohu uvést ještě příklad dvou (bývalých) českých vojáků působících v Afghánistánu. Oba “inteligenti” si na přilby nakreslili (ne)vědomě symboly divizí SS jeden měl na štítu dva zkřížené granáty a druhý nůž přeložený přes písmeno “H”. Ještě v Afghánistánu jim na to přišli. Velitel 3. kontingentu PRT Logar nechal povlaky přileb těchto dvou “výtečníků” jako hodně “hloupou klukovinu” spálit, fotky je zachycující zničit-smazat a o celé věci informoval své nadřízené v republice. Po návratu kontingentu domů (několik měsíců poté) se však přece jenom jedna fotka objevila v médiích… Nastala mediální smršť, která překročila hranice republiky (nejen na Sme o tom také psali). Odsuzujícími výroky na adresu “pravicově-extrémistické” armády se to jen hemžilo. Oba “výtečníci” byli okamžitě vyhozeni z armády bez nároku na výsluhu, velitel kontingentu + další informovaní nadřízení v republice, kteří se danou “klukovinu” snažili smést ze stolu jako naprosto nepodstatnou, byli postaveni mimo službu. V celé armádě se rozjela protiextrémistická kampaň atd. atd. A na počátku byly takové nevinné i v současné vojenské symbolice velmi frekventované symboly jako granát, nůž a “H”… inu není granát jako granát a není dvojitý kříž jako dvojitý kříž a domnělá (ne)znalost jejich původního či odvozeného významu pak opravdu nikoho nezajímá!
Sagittarius
Guru
Guru
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 2883
Registrovaný: 13 feb 2007, 21:58
Bydlisko: Do nekonečna a ešte ďalej

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa Sagittarius »

To, či sa kríž na Svätoplukovom štíte podobá na znak HG, mi môže byť šuma-fuk, lebo mne napr. pripomína kríž na znaku HG aj kríž, ktorý má Daniel Krajcer na klobúku na predvolebnom billboarde SaS. Ale ten Svätopluk, čo vydal Rastislava Frankom. Toho Rastislava, na ktorého popud prišli na Veľkú Moravu Cyril a Metod. Ďalej Svätopluk, ktorý podporoval Wichinga, toho Wichinga, ktorý terorizoval Metoda a jeho žiakov. Je pravda, že za vlády kráľa Svätopluka bola Veľká Morava v najväčšom rozmachu. Ale aký bol Svätopluk Sloven (slovo starí Slovák je v tomto prípade na smiech), to je už iná otázka, ktorú som odpovedal už na začiatku. Ešte bol aj na hrade umiestnený vďaka predvolebnej kampani Smeru. (toť môj názor :) )
seth82
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 8694
Registrovaný: 20 dec 2004, 23:07
Bydlisko: http://photosfrom.me
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa seth82 »

krija: V mojom príspevku šlo hlavne o kritiku toho, že je to ďalší pokus o populizmus á la Zachráňme Markízu, ktorý iniciovali dvaja komunisti, jeden z nich bývalý tvrdý eštebák. Je mi z teba zle, pretože podporuješ a rozširuješ ďalšiu frašku zo zatiaľ opozičnej centrály, pričom nám ideš písať, ako ti je z nás zle. Celá Svätoplukova socha je iba pred a povolebná kampaň - prečo mi na toto nezareaguješ? Nevadí ti, že to vedie jeden z bývalých správcov ŠTB?
tehla

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa tehla »

Pre tých, čo hovoria o populizme a predvolebnej kampani, čo by ste navrhovali? Aby vláda SR nerobila nič národné, aby to nebolo považované za populizmus? Lebo zatiaľ každy národný krok bývalej vlády bol označený len za populizmus
Ak už tá socha stála daňových poplatníkov peniaze, kde ju zase chcú odpratať? Do pivnice, kde ju nikto neuvidi? Toto je čista haluz, pridu jedni, daju postaviť sochu, pridu druhi, označia to za populizmus, začnu hľadať chyby a chcu ju dať odstraniť. Fraška...

Toto je pravý fašizmus a nie voľajaká socha:
Prílohy
1euroSKb.gif
...
(162.39 KiB) 1153 stiahnutí
seth82
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 8694
Registrovaný: 20 dec 2004, 23:07
Bydlisko: http://photosfrom.me
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa seth82 »

Takže tie prepojenia tam vôbec neexistujú a je iba čisto náhodné, že to iniciovali bývalý poradca Fica a bývalý eštebák prvej klasy, ktorý by sa do politiky mal miešať maximálne tak zo samotky z basy a podporovateľ Mečiara, Gašparoviča a celej bývalej garnitúry? Vy to nevidíte, pretože to vidieť nechcete. Tu vôbec nejde o tú sochu a verím, že im o ňu nejde ani im, tu ide o boj za to pozadie, ktoré za tou sochou odjakživa stálo. Mimochodom - zasa tu niekoho trápia AŽ TERAZ po 4 rokoch peniaze daňových poplatníkov?? Zrazu??
tehla

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa tehla »

Presne tak, Seth, tu vôbec nejde o tú sochu. Ty však nevidiš populizmus na tej druhej strane a to je chyba. čo sa týka peňazi daňovych poplatnikov, tie ma zaujimaju už dlhšie, neviem o čom zase točiš
hughito
Redeemer
Redeemer
Príspevky: 22022
Registrovaný: 04 okt 2008, 10:43

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa hughito »

Aby vláda SR nerobila nič národné, aby to nebolo považované za populizmus?
Prečo sa všetky tieto národné veci robili max. pol roka pred voľbami ?

Celá politika je jeden veľký populizmus, bez neho by to neišlo. Kto by bol čestný a hovoril by pravdu, bez preháňania a klamstiev, nedostal by ani štvrť % vo voľbách.

Ľudia nechcú počuť pravdu, ľudia chcú počuť pekné reči. A vôbec nevidia, že sú stále a stále klamaní. Celá táto vrcholová politika je jedna veľká fraška, divadlo, gladiátorská aréna - a to všetko pre ľudí, aby sa zakryla podstata tohto systému.
seth82
Darca
Darca
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 8694
Registrovaný: 20 dec 2004, 23:07
Bydlisko: http://photosfrom.me
Kontaktovať používateľa:

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa seth82 »

Ja ten populizmus vidím na oboch stranách a myslím, že Sulík sa má práve teraz čím zaoberať, ale ja nebudem podporovať ľudí, ktorí už dávno (rozumej, po roku 1989) mali sedieť v base. A už vôbec nebudem veriť sprostostiam a drístom, ktoré oni, milovníci "starých Slovákov" šíria, a nebudem ani veriť ich oduševneniu.
To, že ti ide o peniaze daňových poplatníkov, som u teba akosi nepobadal, prepáč. Pretože každým príspevkom kritizuješ terajšiu vládu a tým pádom ti je viac po srsti tá bývalá - takže z toho som si to akosi odvodil...
spermia
Light Star
Light Star
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 204
Registrovaný: 31 jan 2005, 16:49

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa spermia »

// ano, pohadajte sa na keketine-> pic related


http://www.seiyaku.com/customs/crosses/lorraine.html
radsej si pozrite ostatne krize a historiu. nevidim dovod preco by mali byt HOCIAKE HISTORICKE znaky zakazane.. pre moje vlastne dobro,ze?
Prílohy
jap.gif
(11.17 KiB) 1092 stiahnutí
slay
Addict
Addict
Používateľov profilový obrázok
Príspevky: 3662
Registrovaný: 25 júl 2006, 12:13

Re: Zachráňte sochu Svätopluka!

Príspevok od používateľa slay »

  • Mne sa tá socha páči. :)
    Som rád, že je na hrade.
    Myslím, že ten dvojkríž nieje propagáciou fašizmu nech by ho už používal ktokoľvek kedykoľvek. Určite tam nemá tento účel a fašizmus sa sám o sebe spropagoval touto "kauzou" a ak by to nikto nebol spomenul, nikoho by to ani nenapadlo.
    Socha bola súčasťou predvolebnej kampane, týždeň pred voľbami. To si treba čestne priznať.
    Je jedno aké kto dáva interpretácie, Svätopluk tu bol, My sme tu dnes tiež, nie je dôvod prečo by Sveťo nemal mať sochu.
    Je mi jedno, že ju robil komunista Kulich, éra socializmu je súčasť Slovenskej histórie a ak je dobrým sochárom, viac ma netrápi.
    Táto mediálna bublina okolo sochy čoskoro utíchne keď prídu iné problémy a zabudne sa na to.
    Ja by som sa stavil o fľašu Baccardi, že tá socha ostane počas tejto garnitúry tam kde je. :wink:
Napísať odpoveď