Zdravím premýšľam nad myšlienkou či sa môže bežný človek stať vrcholovým športovcom napríklad taký sagan
ja si myslím že to není problém ak ho ten dotyčný šport baví a maká tak ako má po cely rok keď to čas dovolí
napríklad: ja mam 17 rokov (rýchlostne korčuľujem,začal som v 16) nejaké super vlohy/genetiku nemom takže ma čáka poctivá robota na niekoľko rokov v rodine nemám žiadneho športovca na treningy chodím počas školy časovo to stíham a daný šport ma baví
jedine kde vidím problém je vek keďže mam 17 kamarát mi stále vraví že na svetový pohár nepôjdem lebo je už neskoro no ja v kútiku duše dúfam že sa mi to podari
je vôbec niečo také možne? Váš názor tak všeobecne?
"Hi, sorry for the late reply. I thought I had replied to this message already. There is no reason why not if you can learn and pick up skills quickly. It would be hard work, but not impossible. My mother started skating at 14 and wasn't naturally talented and she won 3 world titles."
toto mi napisala žena čo ma 25cca (inline speed skating)
Nemusíš ale hneď začínať s ambíciou, že z teba bude svetový šampión, lebo ti to môže viac zväzovať ruky (nohy), ako by si chcel. Radšej to rob pre radosť, dávaj do toho 110 % a uvidíš, aké výsledky sa dostavia. Samozrejme určiť si nejaké ciele nie je na škodu, ale začni radšej s nejakými skromnejšími a keď budeš vidieť, že ich hravo zvládneš, tak navyšuj.
Pripájam sa k názoru, že človek, ktorý začne v 6-7 rokoch, má určite väčší predpoklad stať sa profi športovcom a dosiahnuť väčšie úspechy, ale stávajú sa všelijaké paradoxy.
K tej správe v angličtine. Hej, možno jej mama začala v 14tich rokoch a stala sa majsterkou sveta, ale ber ohľad aj na to, že to bola úplne iná doba, iné tréningové metódy, iný prístup a hlavne iné priority ľudí. Každopádne veľa šťastia, hlavne to rob pre to, že ťa to baví a nie len s vidinou nejakej trofeje hneď od začiatku.
Vo väčšine športov nie je možné začať v 17-tich a dúfať v profesionálnu kariéru.
Neviem si predstaviť aký uber-talent by si mal byť, aby si získal techniku, cit pre taktické riešenie situácií a v neposlednom rade skúsenosti, ktoré ti nikto nijako neodovzdá.
Sám korčuľujem, zaujímam sa o hokej a korčuľovanie je tak komplexný pohyb s neuveriteľným dôrazom na každý detail - ak sa bavíme o rýchlostnom korčuľovaní ale trebárs aj power-skatingu... Sorry fakt si to neviem predstaviť, že ak si sa naučil v 16 tich tak, že o 8 rokov si na olympiáde. Pokiaľ viem o najlepších korčuliaroch z hokeja neraz začínali ako krasokorčuliari alebo boli programovo vychováný pre hokej a korčuľovali skôr ako nastúpili na školu...
Čo sa týka nejakého lepšieho hokejistu, tak Jovanovski začal korčuľovať až keď mal 10-11 rokov a je s prehľadom najstarší začiatočník o ktorom sa vie a niekam to dotiahol.
16? Neexistuje.
//autoeditácia príspevku (menej ako pred minútou)
hd_ napísal:
K tej správe v angličtine. Hej, možno jej mama začala v 14tich rokoch a stala sa majsterkou sveta, ale ber ohľad aj na to, že to bola úplne iná doba, iné tréningové metódy, iný prístup a hlavne iné priority ľudí. Každopádne veľa šťastia, hlavne to rob pre to, že ťa to baví a nie len s vidinou nejakej trofeje hneď od začiatku.
Presne tak. Pred 30 rokmi možno a už vtedy to bolo ťažké. Na druhej strane sú to ženské kategórie. Tam je neraz konkurencia tak mizerná, že to možné je. Stačí sa pozrieť na ženský hokej aby sme od korčuľovania nešli ďaleko. Ak zostaneme iba pri korčuľovaní, tak mi ukáž nejakého figure skatera, ktorý začal v 16-tich.
Keď má človek pohybové zdatnosti, prípadne akékoľvek športové začiatky absolvoval ako dieťa (akýkoľvek šport, proste len pohybové základy) tak nie je neskoro začínať ani do 18ky podľa mňa. Samozrejme, nebavíme sa o športoch ako je gymnastika a pod, ktoré sú veľmi technicky náročné.
Všetok vrcholový šport je 80% drina, odhodlanie, psychická výdrž a 20% talent (možno aj menej).
Teda, keď nie si vyslovene drevo, máš odhodlanie a pevnú vôľu, vieš sa dostať veľmi veľmi ďaleko.
Zo svojho športového záberu poviem. Máš kopu MMA zápasníkov, ktorí začali viac-menej z núdze, kvôli peniazom aby uživili mladú rodinu a momentálne sú v najlepšej svetovej lige - UFC. Napr. šampion poloťažkej váhy začal s MMA asi ako 19 ročný a bol najmladším šampiónom v celom športe (23) a už teraz je označovaný za najlepšieho zápasníka všetkých čias a to má 26 rokov - teda v tomto športe strávil 7 rokov.
//autoeditácia príspevku (03 Aug 2014, 12:22)
Keď má človek pohybové zdatnosti, prípadne akékoľvek športové začiatky absolvoval ako dieťa (akýkoľvek šport, proste len pohybové základy) tak nie je neskoro začínať ani do 18ky podľa mňa. Samozrejme, nebavíme sa o športoch ako je gymnastika a pod, ktoré sú veľmi technicky náročné.
Všetok vrcholový šport je 80% drina, odhodlanie, psychická výdrž a 20% talent (možno aj menej).
Teda, keď nie si vyslovene drevo, máš odhodlanie a pevnú vôľu, vieš sa dostať veľmi veľmi ďaleko.
Zo svojho športového záberu poviem. Máš kopu MMA zápasníkov, ktorí začali viac-menej z núdze, kvôli peniazom aby uživili mladú rodinu a momentálne sú v najlepšej svetovej lige - UFC. Napr. šampion poloťažkej váhy začal s MMA asi ako 19 ročný a bol najmladším šampiónom v celom športe (23) a už teraz je označovaný za najlepšieho zápasníka všetkých čias a to má 26 rokov - teda v tomto športe strávil 7 rokov.
Haluz, že zrovna v tomto športe to tak funguje. Podľa mňa ale niektorí ľudia majú tú "bitku" proste v sebe a to ostatné dotrénujú za pár rokov. Tiež poznám človeka, ktorý roky rokúce hral futbal, zápasil a potom chvíľu volejbal a z ničoho nič začal robiť bojový šport a už do krátkej doby sa dostal do špičky SR zápasníkov v K-1 a stal sa aj majstrom Európy (aj keď v tomto športe je majster čohokoľvek každý druhý mám taký pocit ).
tak s tymto coldrain nesuhlasim
referujes asi na Jon Jones-a, ktory sa tam dostal hlavne vdaka svojim fyzickym proporciam - vysoky, neskutocne dlhy dosah ruk atd, co v mma prinasa neskutocne vyhody jak na zemi tak v stand-upe
aby som ale nebol od temy, tak podla mna nie, ak nemas talent a zacnes neskoro, podla mna nikdy neprekonas toho co zacal ovela skor (a takych je az az), takze na uplny vrchol mozes asi zabudnut
Áno, Jones. Nemyslim si, že je to len jeho proporciami. Je to výhoda, hlavne v postoji, ale na zemi vôbec, práve naopak. Každopádne je veľa iných. Možno nedosiahnu Jonesovu úroveň, ktorý je skutočne genetický unikát, ale dostali sa do UFC a živia sa tým.
Napr. víťaz TUF: sonnen vs jones, kelvin gastellum, prvý pro zápas mal vo veku 19 rokov, doteraz neporazený a má 22, a 9 zápasov na konte. Alebo, svetová jednička crossfitu Rich Froning robí crossfit asi 6 rokov, predtým sa venoval kulturistike, čo je úplne niečo iné. Rovnako slovenská jednička crossfitu Erik Tóth, predtým kulturistika, rekreačné cvičenia. Nikto nevie odkiaľ prišiel a za dva roky tréningu ako jediný (možno s Jindrom Tovaryšom) chce útočiť budúci rok na Regionals - najprestížnejšiu súťaž na svete.
Samozrejme, je nutné mať pohybové základy zvládnuté, ale to dá človeku akýkoľvek šport, ktorému sa pravidelne venuje v detstve.
Ja som jednoducho presvedčený, že svedomitá, tvrdá práca, bez výhovoriek a "winning mindset" tvoria najväčšiu časť úspechu. A 16-17 rokov nie je ešte taký vek aby človek nestíhal začať. Samozrejme podpora rodičov je nevyhnutná, aby mal čas na tréning.
To, že tvrdá práca prekonáva talent sa preukazuje pravidelne v každom športe. Samozrejme, problém je, keď má protivník aj talent aj tvrdo maká. Ale to nebráni tomu stať sa profesionálom a úspešne sa tým živiť. Najlepší aj tak môže byť len jeden a ako sa hovorí, na každého chlapa existuje chlap.
no ako to povedať mňa to bavi ako malý som chodil plávať nie nejak športovo proste som išiel a odplával jeden kilometer to som mohol mať 10-12 rokov potom som chodil 2roky na obranu počas toho 3mesiace box a potom som prešiel na fitnesy tam som fungoval 2roky a kúpil nove korčule už vážnejšie teraz je vpodstate jeden rok čo na nich jazdim
posiku chodím kedy môžem váhy dávam hore a cvičim to čo poradil coldrain
s tými vlohami mate pravdu najlepšieho čo mame v klube je majster slovenska a jazdi 6rokov kamarat necely rok a jazdi vpodstate za nim takže ma očividne vlohy na to čo je dosť nefér
trenerka funguje 10rokov a bola na svetovom pohari jej vrchol bol v 25rokoch (teraz ma26) bola 4 na olympiade v čine
matematicky začala v 15 jasne ženska kategoria
//autoeditácia príspevku (03 Aug 2014, 17:19)
jasne predtým hrala žensky hokej
Do 16-tich udajne nehral ziaden sutazny zapas, teda si mozno sem-tam zahral s kamaratmi ako asi kazdy z nas. Potom bol v nejakom lokalnom klube, odkial si ho v 20-tke vyhliadlo Zwolle
ako ja chápem že sa seniorskej kategórii nemôžem rovnať lebo s jedným čo bolo interview povedal že začal v 8rokoch - teda dostal korčule o 3 roky už išiel súťažne sa venovať a teraz je najlepší zo všetkých a ma necelých 21 či koľko
http://www.eliteprospects.com/player.php?player=17724 zacal hrat, ked mal 10 rokov... dovtedy sme sa mu smiali, ze ma reflexy ako slimak po porazke... (zdroj: bol to moj spoluziak na zakladke, predtym hral futbal v 1.FC KE)
PS: aky profesional uz len mozes byt v inline korculovani? a duplom na Slovensku.
profesionalny sportovec je taky, ktory ma zo sportu realny prijem aj mimo vydavkov na sutaze a tak. este nedavno som bol svedkom toho ako Zuzulova, ktora je olympionicka a je clenkou svetovej sirsej spicky vo svojom sporte, ze nema peniaze na treningy a velmi tazko vychadzaju s peniazmi, co sa tyka treningov, cestovania na sutaze a celkoveho zabezpecenia... vrcholovy sportovec pokojne este mozes byt, profesionalny (toboz v tvojom sporte) urcite nie... aj ked je treba vymedzit, ze co povazujes za vrcholovy sport... ak pod tym myslis pravidelne zbieranie medaili na sutaziach v strednej Europe (a jej blizkom okoli), tak v tom problem nevidim. inde narazis na problem, ze sa do inlineu davaju ine financie a pride chlapec, trepnem napriklad, ze z Francuzska, ktory korculuje od 4 rokov kazdy den, ci na lade alebo na inlinoch a ta polozi do muky, lebo ma milionkrat lepsie podmienky