Navrh siete v rodinnom dome

O internete a sieťach, problémoch, nastaveniach...
test
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok

Navrh siete v rodinnom dome

Príspevok od používateľa test »

Chalpi, riesim navrh siete do rodinneho domu u kamarata. Bude mat technicku miestnost v ktorej to bude mat umiestnene. Skusim to zhrnut ako mi to povedal, ze tam ma byt natiahnute a zapojene:
a) DVR/NVR rekorder pre kamerovy system
b) jednotka alarmu
c) kabel ku TV do obyvacky
d) kabel ku TV do spalne
e) 2x kabel ku PC do pracovne
f) kabel ku PC izba c.1
g) kabel ku PC izba c.2
h) kabel ku PC spalna
i) kabel ku PC obyvacka
j) kabel ku inteligentnej domacnosti (v buducnosti)
k) NAS box

Je to spolu 12 kablov. Predbezne riesenie je tak, ze do technickej miestnosti sa da 16-portovy switch. V technickej miestnosti bude aj DVR/NVR rekorder do ktoreho pojdu kable z kamier, ale tie su pripojene priamo do rekordera. Privodny kabel na internet (ethernet, mozno predpriprava na optiku, pripadne kupit switch s SFP optickym portom) sa vyvedie do stredu domu na chodbu. Tam by sa umiestnil wifi router. Internet by bol pripojeny do wifi routru a zaroven by bol prepojeny router s tym switchom v technickej miestnosti. Kabel od internetu k routru by sa potiahol dvojmu z dovodu moznej neskorsej poruchy, rovnako tak by sa dvojmo natiahol kabel do routru z chodby do technickej miestnosti.

Je to takto ok navrhnute?
STomko
King
King

Re: Navrh siete v rodinnom dome

Príspevok od používateľa STomko »

No mne pride logicke riesit privod internetu (ethernet, priprava na optiku) do technickej miestnosti a nie na chodbu. A tam si daj potom hlavny AP/router (podla potreby, nejaky switch od mikrotiku ti mkze zaroven plnit ucel routra a doplnis len APckami - podla konkretnych potrieb). Ak to nebude stacit, z technickej si vyved kabel tam kde chces mat v buducnosti AP(cka) - napr. niekam na chodbu, alebo pouzi nejake zasuvky v miestnostiach.

Ku TV v obyvacke by som mozno zvazil natiahnut viac ako jeden kabel...zalezi co tam chce mat, ci len TV alebo v buducnosti aj nieco ine. Jasne, da sa to riesit aj bezdrotovo, len vravim ako som to riesil ja.

A natahovat kabel dvojmo mi pride zbytocne. Pripadne si to daj do chranicky a v pripade potreby tam das novy kabel. Ale poistovat to takto dvojmo.... to si potom kazdu jednu vec v dome sprav radsej dvojmo, ved co ak... :-)
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Natiahnut kabel dvojmo je najmenej, je to investicia mozno 10 eur naviac. Je to stale lepsie ako to co sa stalo kamararovi teraz nedavno - postavil dom, vsetko fungovalo a kym stihol omalovat a nastahovat sa, tak nastala chyba v jednom ethernetom kabli, nikto nevie preco, takze jedna izba ostala odrezana od sveta. Preto tych 10 eur je najmenej. Aj keby sme sa bavili o 100 eurach, tak radsej dat 100 eur naviac a mat natiahnuti nahradny kabel pre ethernet, pre precovnu, pre router, nez neskor riesit problemy. Izby aj TV sa da poriesit postacujuco aj wifi, ale to hlavne sa radsej pripravit. Kabel naviac ale nie je predmetom diskusie a problemu, ktory sa riesi.

Aky Mikrotik, teda celkovo hardware by si odporucil?
Arkaz
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Arkaz »

Ten router daj do racku k dvrku a natiahni niekam do obycacky na strop ftp kde si mozes dat stropny AP. Z racku von daj chranicku idealne cervenu ma hladsie vnutro kludne aj dve. Neuviedol si ci to je bubgalov alebo poschodak. Ak bungalov nemas problem natiahnut kabel kedykolvek. Ak poschodak ajtak budu asi sadrokartonove stropy takze nieje zle z toho hniezda zasuviek dat hore s erom pod strop chranicku. Do kazdej izby by som dal dve hiezda (230v,230v,coax,ftp). Tak isto od hniezda v obyvacke chranicka pod strop pre pripadny hdmi kabel z racku z dvr na kamery na tv.
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Poschodovy dom, strop je keramicky a teda nebude sadrokarton.
STomko
King
King

Nemam konkretny tip na mikrotik. Akurat ze s wifi a 12 portami asi nic nemaju. preto by som to riesil skor formou switcha. A AP ak budes potrebovat rozsirit signal. Ja mam napr. technicku s rackom na prizemi. Ale strop na poschodi nemam keramicky, tam bude sadrokarton. Teda dole v racku by to mal pokryt jeden router, ktory v pripade potreby doplnim nejakym APckom bud hore na strope, alebo ho zapojim do niektorej z izieb kde je pripravena zasuvka.
Arkaz
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Arkaz »

A ako potom su tahane kable? Po zemi a zaleju sa poterom ci ako?
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Aj dole aj hore je keramicky strop. To UniFi AP pokryje, ved to bude najma pre mobil a mozno daky notebook. Kedze nemas konkretny typ a mozno ani nic take nemaju, tak co tam dat, normalny maly Mikrotik router, k tomu switch a na tu chodbu wifi AP?
STomko
King
King

Tak mozes pouzit nieco taketo:
https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... html?cur=1

Je to defacto router bez wifi, aj s SFP. Cize toto mozes doplnit wifi APckami podla potreby (napriklad https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... html?cur=1), pripadne nieco od ubiquiti. Ale nie som si isty ci tie ich uniFi AP vedia fungovat samostatne bez UniFi controllera, a su o trosku drahsie v porovnani s mikrotikom.

Nevyhoda toho keramickeho stropu je len ta, ze ak to chces umiestnit na strop, ten kabel tam musis natiahnut uz teraz, nie je tam miesto kde ho skryt, kedze je tam len omietka. Cize musis vediet ze to tam umiestnis, alebo ti tam skratka bude visiet nevyuzity kabel.
Ja sa napr. nechystam davat nejake APcka na chodbu na strop, v pripade potreby (okrem hlavneho routra v technickej miestnosti v racku) AP pripojim do jenej z izieb kde je RJ45 natiahnute. Nie je problem to zapojit v bridge mode a ak ma viac ako 1 ethernet, nepridem ani o ethernet konektivitu v miestnosti.
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Preto to riesi uz teraz, pretoze omietka sa bude robit po zime ked to pocasie dovoli, ale kable bude tahat predtym. Preto potrebuje cez strop a po strope potahat kable. Steny problem pri tehle nie su, to zaseka, nataha chranicky. Presne som pozeral CRS radu Mikrotiku, maju aj nizsi model. APcko by som neriesil teraz, ved ked bude mat kabel nachystany, tak moze kupit co bude treba. Este rozmyslam nad tym Mikrotikom CRS, je to sice Cloud Router Switch podla nazvu, cize normalne WAN kabel zapoji do LAN1 a do ostatne uz dalsie zariadenia? Alebo treba este samotny router, nieco ako RB rada od Mikrotiku?
STomko
King
King

Konkretnu skusenost s CRS radou nemam, ale standardne na vyssich radach mikrotikov mas moznost nastavit si to podla svojich potrieb. Preto su tie porty oznacene (na niektorych modeloch) len cislami, a nie LAN/WAN. Je tam sice nejaky quick setting, kde si vyberies rezim (AP, router, ...) a nastavis si IP na WAN (statika, dynamika), LAN, DHCP server...ale vsetky tieto nastavenia vies riesit aj samostatne - vytvoris si bridge groupy kde pridas porty podla potreby, nastavis si dhcp server/client na interfejsoch ktore potrebujes, alebo IP na konkretne interfejsy ktore si zadefinujes. Rovnako by to malo byt aj tuto. Cize nie, nepotrebujes k tomu ziaden dalsi router. Akurat to nema wifi.

Ja som este rozmyslal nad moznostou ist do niecoho s wifi a menej portami - napriklad https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... html?cur=1
Nepredpokladam ze od zaciatku budem potrebovat ethernet vo vsetkych izbach, a teda co sa tyka poctu portov, na zaciatok by mi to aj stacilo. A v pripade potreby to casom doplnim switchom. Potom mozem toto pouzit aj ako wifi APcko, i ked je to trosku drahsie APcko ...
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Oukej. Mam uz skusenost s Mikrotikom a jedine coho sa bojim, tak to je ich mega obtiazne nastavenie. V najhorsom by som oslovil kamarata, ktory robi spravcu siete a Mikrotik/Cisco/Linux ma v malicku, aby to prisiel kamararovi nastavit. Zatial dakujen a pokial ma niekto napad a pripomienku, tak sem s nou.
Cesar
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Cesar »

Niet sa čoho báť s Mikrotikom, keby si nevedel rady tak zadáš do googla a más milión návodov aj ilustrované obrázkami, youtube videá a hoicičo. Spustíš si winbox alebo cez web a ideš.
Napísať odpoveď