Verejná IP- pomoc s nastavením

O internete a sieťach, problémoch, nastaveniach...
sano456
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok

Verejná IP- pomoc s nastavením

Príspevok od používateľa sano456 »

Zdravím, mám problém s verjenou IP.
Zatiaľ na tom mám iba MC server (áno, riešim to kvôli hlúposti), avšak za pár mesiacov sa sťahujeme a bolo by fajn mat aj kamerový systém prístupný z internetu. Vec sa má tak, že dovčera bol port otvorený a prístupný, avšak niekto šikovný presekol v dedine kábel a po asi 8 hodinách mi nabehol net aj TV, avšak verejnú IP sa mi nepodarilo spojazdniť. IP by mala byť verejná, dynamická (rátam aj so zmenami IP adries, avšak keby sa to podarilo spojazdniť zase tak by som tam dal DDNS (no-ip)).
Mám tu nejakého človeka čo by mi s tým vedel pomôcť? Overiť nastavenia cez Zdielanú obrazovku, prípadne cez fórum keď nahádžem screenshoty?
Lebo už fakt neviem aké nastavenia pozerať pred tým, než začnem bombardovať telekom s presvedčením, že chyba je u nich a nie u mňa.
Jedná sa o optiku od T-comu , Router je huawei HG2845H , sekundárny router je TP-LINK TL-WDR3500 a DHCP prideluje Raspberry pi pripojené k tp-linku (pihole). Pred preseknutím káblu mi to fungovalo aj s danou typológiou siete.
Volal som aj na T-com a vraj mám verejnú a na ich strane chyba nie je, avšak nevyzeral ani, že by vedel o nejakej poruche v dedine. Ip adresa mi nezacina na 100.xxx (vtedy sú vraj určite privátne tie adresy) . Ďakujem za pomoc
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Re: Verejná IP- pomoc s nastavením

Príspevok od používateľa Mek »

Pozri, ci na tom huawei nemas odrazu zapnuty firewall. Na optike u rodicov mame tiez nejaky huawei od telekomu, a vzdy ked tam raz za rok pozriem, je zapnute WPS. Tipujem, ze ked tam telekom trebars updatuje firmware na dialku, niektore nastavenia sa zresetuju. Tak ci to nahodou nie je aj tvoj pripad.
sano456
Medium Star
Medium Star

Ani len nevidím, že by ten ich črep niekde ponúkal nejaké nastavenia ohladom firewallu. Pravdepodobne tu niesú.

//Jediné čo viem je zapínať logy, ale samotný FW nie.
Prílohy
screenshot fw.png
screenshot fw.png
Gothar
Moderátor
Moderátor

Príspevok od používateľa Gothar »

Vo Forward rules si musis otvorit porty pre ten server a smerovat ich na lokalnu IP servra. Ja som to riesil uz davnejsie a pamatam si ze sa to nastavuje dost neintuitivne, ale urcite je to tam. Nie je mi jasne ako si mal server nastaveny predtym ked si nemal nastaveny port forwarding a aj tak ti to islo, ale ak to nejde, tak toto je cesta.
sano456
Medium Star
Medium Star

Mal som to natsvené aj predtým, mám aj teraz, ale teraz to nejde . Najlepšie, že už druhá komunikácia s technikom telekomu zamnou a zakaždým ma odbijú s tým, že chyba je u mňa... Dúfam, že je u mňa, len kde? :|

//autoeditácia príspevku (01 Apr 2020, 16:05)
hm, čiže som sa dopátral k nasledovnému. Port síce hlási, že je zavretý, no ak otvorím program (nejaký port checker z netu a otestujem port tak vtedy sa port otvorí. Nerozumiem tomu, hneď ako ho zavriem tak port sa zavrie. Pritom môj server je nastavený na rovnaký port. DOkonca ked otvorím ten checker tak sa vedia ludia na moj server pripájať. Fakt nerozumiem čo ma tu vo windowse blokuje, firewall mám vypnutý.
Prílohy
router port.png
port test.png
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

Ten program asi vyuziva UPnP, to znamena, ze program si sam vie vyziadat otvorenie portu v routeri. Samozrejme, UPnP musi byt v routeri povolene. Teoreticky by si potom mal ten naforwardovany port aj vidiet v administracii routera (ale to vyskusane nemam). A co ten sekundardny router? Forwardnuty port musis mat samozrejme na oboch.
sano456
Medium Star
Medium Star

noo, uz to funguje vsetko ako má... všetky firewally som povypinal, a port checker sice hlasi zavrety port, no z minecraftu sa da pripojit. A ano, Upnp mám v routri povolené, je možné, že si ten program otváral porty.
A sekundárny router je len ako wifina, oni majú LAN-LAN pripojenie cize su v jednej sieti, mám teda za to, že jeden router (ten ktorý má priamy prístup na internet má na starosť ako jediný nastavovania port forwardu). Mám to nastavené iba na ňom a server funguje už teda (chvalabohu, po celej noci a dni babrania sa s tym). Najlepšie, že sám ani neviem čo tomu pomohlo . :| Možno bol otvorený celý čas, len ten checker to nevidel .

//autoeditácia príspevku (01 Apr 2020, 20:34)
No dobre, zhrniem to keby sa niekto pregooglil do tejto temy.
Verejná adresa bola mi bola poskytnutá od začiatku a v podstate platí pravidlo, že pokial sa dá verejná IP adresa pingnúť tak je verejná. Pozor avšak na nastavenia v rotroch, niekde treba ping odpovede povoliť. Ak napriek tomu niekto nevidí porty, može si byť človek istý, že je chyba uňho (pokial mu ISP neblokuje porty, ale to sa dá zistiť telefonicky prípadne online chat. Telekom neblokuje žiadne okrem 25 - má to opodstanenie proti spam mailom))
Treba porty naforwardovať v routri, avšak treba si dať pozor na to, či server má UDP alebo TCP port. Pretože môj prípad bol ten, že server bol UDP a preto tieto "prezvanacky" nefungovali, pretože server mi TCP port nikdy neaktivoval. A iba TCP sa dá prezvanat, pretoze UDP siet je konfigoravana tak, ze nedochadza ku kontrole dorazenia UDP paketov, preto je takmer nemozne overit UDP porty. Vzdy je najlepsie si nainstalovat nejaky port listener do pc, ktory tieto porty otvori a pocuva na ne.
A ako poslednu radu - skusat vsetko najprv s vypnutym firewallom a aj napriek tomu, ze ho vypnes musis dat vynimku na povolenie portov! Napr. eset firewall blokuje porty aj po zakazani firewallu. Takze vynimka vzdy! Ja eset nemam , takze boo treba pridat vynimku na inbound rules vo windows firewall. A postupne pustat firewally a sledovat pristupnost portov. Vela stastia a pevnych nervov buducim riesitelom tejto hadanky, snad som niekomu pomohol :)
*****HERO*****
King
King

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

telekom to ma spravene tak, ze pri nejakej poruche ta prehodi na zalozny server s neverejnou IP. spoznas to podla rozsahu tvojej internetovej IP alebo podla toho, ze WAN IP tvojho koncoveho routra sa nerovna tvojej internetovej IP. ja som s tym mal za posledny mesiac 2x problem, po zavolani to na pockanie vyriesili. tetka operatorka ma tiez chcela odbit, ze na ich strane vsetko funguje, ale ked som jej vysvetlil, ze to fungovat nemoze, kedze WAN mojho routra je na privatnom rozsahu, tak mi dala druhe cislo na technika, co to uz doriesil ..

a tipujem, ze to bol aj tvoj pripad. podla screenu si mal externu IP 178.xxxx a mari sa mi, ze tu IP som mal pocas nefunkcnosti pridelenu aj ja. skus checknut svoju internetovu IP teraz, tipujem, ze bude 91.127.*** / 78.99.***

inak ja som zvykol tieto problemy debugovat tak, ze som zapol DMZ, to je taka sranda v routri, co ti presmeruje vsetok traffic z vonku na urcite zariadenie. s presmerovanim jednotlivych sluzieb sa tak srat nemusis.

//autoeditácia príspevku (02 Apr 2020, 11:54)
tak ne, rozsah 178.41.** je tiez verejny .... potom neviem kde bola chyba ...
Napísať odpoveď