Sieť v kancelárii

O internete a sieťach, problémoch, nastaveniach...
Hensym
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok

Sieť v kancelárii

Príspevok od používateľa Hensym »

Ahojte, chcel by som sa opýtať na zapojenie jednoduchej siete v kancelárii (rodinný dom + "prístavba"). Návrh je na obrázku.

Internet (Telekom Modem) je privedený v dome na poschodí. Modem je zároveň aj wifi router, takže wifi na poschodí je týmto vyriešené. Káblové pripojenie by som vyriešil zapojením väčšieho switchu priamo za router. Následne by z routra išiel kábel do prístavby, kde je druhý switch. V prístavba by som chcel vyriešiť aj wifi - v tom mojom návrhu je ďalší wifi router zapojený až v switchi. Je to takto dobre, alebo by to malo byť opačne?

Pointa je, aby všetko bolo ako jedna sieť, jedna brána (žiadne rozdielne rady IPčiek pre dom a prístavbu).

Prízemie domu bude prenajímané - tu by som práveže potreboval, aby daní používatelia internetu nemali prístup do našej siete. Toto riešiť ako? Dať dole samostatný router, napojiť na náš modem, a nejako to systémovo ošetriť?

Díky.
Prílohy
telekom.jpg
heker
Redeemer
Redeemer

Re: Sieť v kancelárii

Príspevok od používateľa heker »

Mozes to vyriesit ako na obrazku. Lepsie routre ponukaju rozdelenie siete a teda sa do siete pripajas ako keby host na hotspote, kde ide len internet (alebo co teda povolis) a ostatne zariadenia v sieti nevidis, ani sa neda dostat k primarnej sieti.
Hensym
VIP
VIP

Ďakujem. Nebudú mať problém používatelia, čo budú na wifi na routri v prístavbe? Tým, že to nie je obyčajný switch, ale už router? Nebudú mať nejaké iné IP-čky, alebo niečo? Resp. tá otázka platí aj všeobecne. Ak hore na poschodí nebude stačiť signál, a budem tam chcieť zapojiť aj druhý wifi router (do horného switchu), nebude s tým problém? Ide mi primárne o to, aby všetci mali prístup na NAS server s jednotnými nastaveniami siete.
4040
Professional
Professional

Príspevok od používateľa 4040 »

Prečo nezapojíš net v prístavbe priamo na router,aby si využil aj jeho lan porty?Potrebuješ viacej,ako 4lan?Len preto,či potrebuješ tam aj ten switch.
Hensym
VIP
VIP

V prístavbe bude 24 portový switch. :D
*****HERO*****
King
King

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

Hensym napísal:Ďakujem. Nebudú mať problém používatelia, čo budú na wifi na routri v prístavbe? Tým, že to nie je obyčajný switch, ale už router? Nebudú mať nejaké iné IP-čky, alebo niečo? Resp. tá otázka platí aj všeobecne. Ak hore na poschodí nebude stačiť signál, a budem tam chcieť zapojiť aj druhý wifi router (do horného switchu), nebude s tým problém? Ide mi primárne o to, aby všetci mali prístup na NAS server s jednotnými nastaveniami siete.
nebude to problem. internet do tych wifi routrov zapojis do lan portov a uplne vypnes wan, nat, dhcp. tympadom sa router bude spravat na sieti ako switch a bude mat wifinu. vsetko bude v tom istom ip rozsahu.

najomnikov dole vyriesis tiez routrom, ale uz klasickym sposobom. inbternet pichnes do wanu a nechas zapnuty nat+dhcp (tak je to default asi vsade). hostovska siet ale nepomoze, ta izoluje klientov len v ramci lan, do wanu cize do tvojej siete a internetu ich ten router pusti (aspon tak je to v mojom pripade - asus router). tam by som to riesil skor firewallom - nejake pravidlo typu zakazat pripojenia z 192.168.2.x (najomnicky subnet) do 192.168.1.x (tvoj subnet), ide to nastavit v najlacnejsom asus routri
Hensym
VIP
VIP

Díky moc za info všetkým. :)

//autoeditácia príspevku (19 Júl 2020, 19:51)
Tak som to zapojil a mam problem s routerom v pristavbe za switchom. Ide o router Phicomm KE 2P.

Ked ho zapojim ako switch (oba kable do lan portov) tak interne5 na kabli ide bez problemov. No neviem sa vtedy dostat do administracie routra. Nefunguje ziadna IP, kedze on sa vtedy netvari ako koncove zariadenie a asi ani nema ziadnu prodelenu. Kazdopadne PC pripojene cez tento router je v tom istom subnete ako hlavny dom, cize 192.168.1.x.

Akonahle pripojim privod do wan portu, alebo sa pripojim na defaultnu wifi, router sa akoby nastartuje, a vytvori vlastny subnet, 2.x.

Skusal som ten router dodatocne nastavit tak, ze som vypol DHCP server, bez zmeny, potom som mu skusil nastavit IPcku taku, aby bol v rovnakom subnete, tam ale vyhodil chybovu hlasku, ze jeho IP nemoze byt v rovnakom subnete ako WAN IP.

Okrem toho som skusil aj rezim pripojenia zmenit z DHCP na Static IP, a nastavit to viac menej tak, ze IP som zvolil z povodn3ho subnetu, masku som dal 255.255.255.0, branu som dal IP hlavn3ho modemu, teda 1.1, a DNS som dal tusim to iste (kedze taky bol v ipconfig na pocitacoch v hlavnom subnete).

S tymito nastaveniami mi to ale nikdy nejde, router potom ani nereaguje na IP-cku ktoru mu nastavim (neotvori administracne okno), internet nefunguje.

V com moze byt chyba?
4040
Professional
Professional

Ak ho máš zapojený do Lan , ako switch , tak mu vypni DHCP a nastav IP adresu 192.168.1.2, ak hlavný router má IP adresu 192.168.1.1.
DHCP na hlavnom si nastav od 192.168.1.10 a sprav reštart hlavného alebo ho vypni a zapni.
Hensym
VIP
VIP

To som vlastne spravil (ale bez reštartu hlavného). Stojí za pokus aj to? Tie ostatné "Static IP" nastavenia som nastavil dobre?

Inak, on stále píše to, že nie je pripojený WAN port ako chybovú hlášku.
4040
Professional
Professional

Na Wan port vtedy , ak ho máš možnosť nastaviť ako AP.Ale to zrejme v ponuke nemáš , ak som dobre pozeral manuál.
Hensym
VIP
VIP

Nie, nic take som tam nevidel.
4040
Professional
Professional

Môj hlavný router má IP adresu 192.168.2.1 a DHCP od 192.168.2.10 do 192.168.2.100.
Druhý a tretí router je zapojený do lan ,ako switch a majú vypnuté DHCP.Druhý router IP 192.168.2.2 a tretí 192.168.2.3.
Mám tam zapojený aj 8-portový switch.
*****HERO*****
King
King

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

Ked ho zapojim ako switch (oba kable do lan portov) tak interne5 na kabli ide bez problemov. No neviem sa vtedy dostat do administracie routra. Nefunguje ziadna IP, kedze on sa vtedy netvari ako koncove zariadenie a asi ani nema ziadnu prodelenu. Kazdopadne PC pripojene cez tento router je v tom istom subnete ako hlavny dom, cize 192.168.1.x.
cize problem je len to, ze nejde administracia? kabel+wifi funguje?

to uz asi zaivisi router od routra, ako sa bude spravat v rezime switch. na asuse IP pridelenu ma. ale ako kukam manual k tomu PHICOMM KE 2P AC1300, tak to vyzera na dost noobsky router co sa nastaveni tyka.
Akonahle pripojim privod do wan portu, alebo sa pripojim na defaultnu wifi, router sa akoby nastartuje, a vytvori vlastny subnet, 2.x.
ano, to je defaultne spravanie.
Skusal som ten router dodatocne nastavit tak, ze som vypol DHCP server, bez zmeny, potom som mu skusil nastavit IPcku taku, aby bol v rovnakom subnete, tam ale vyhodil chybovu hlasku, ze jeho IP nemoze byt v rovnakom subnete ako WAN IP.
ano, to je tiez dobre. wan nemozes pouzit, ak to chces mat na tom istom subnete.
Okrem toho som skusil aj rezim pripojenia zmenit z DHCP na Static IP, a nastavit to viac menej tak, ze IP som zvolil z povodn3ho subnetu, masku som dal 255.255.255.0, branu som dal IP hlavn3ho modemu, teda 1.1, a DNS som dal tusim to iste (kedze taky bol v ipconfig na pocitacoch v hlavnom subnete).

S tymito nastaveniami mi to ale nikdy nejde, router potom ani nereaguje na IP-cku ktoru mu nastavim (neotvori administracne okno), internet nefunguje.
a to si skusal pri zapojenom WAN?

skusal si aj kombinaciu nastavit na routri staticku IP (192.168.1.2), internet do LAN, na hlavnom routri nastavit DHCP od 192.168.1.10? v podstate to, co pisal aj 4040, len neviem, ci si mal vtedy internet kabel do WAN alebo LAN ..

skontroluj este, ci na hlavnom routri mas povolenu moznost, aby si klienti mohli nastavit staticku IP. malo by to byt niekde u DHCP nastraveni.

pripadne, ak tam taka moznost nie je, pouzi bindovanie MAC na IP. to bude tiez niekde u DHCP nastaveni. MAC toho PHICOMM routra si zistis niekde v jeho administracii, IP das 192.168.1.2 a save. na tom PHICOMM routri potom normalne zapni DHCP klienta miesto statickej IP.
otazka je, ci ten DHCP klient funguje aj na LAN portoch, alebo iba WAN ... lebo v manuale je to v sekcii "WAN" ... ak nie, tak potom jedine cez tu staticku IP
4040
Professional
Professional

Skús dať nejaký druhý router namiesto Phicomm KE 2P,ako sa bude správať.
Alebo ak chceš skúšať, tak : https://openwrt.org/toh/phicomm/phicomm_k2p_ke2p,ak je to ten.
Napísať odpoveď