Čo očakávať od pohovoru

Programovacie jazyky, rady, poradňa...
maiikY
Medium Expert
Medium Expert
Používateľov profilový obrázok

Čo očakávať od pohovoru

Príspevok od používateľa maiikY »

Čaute ľudia,

vopred sa ospravedlňujem za zakladanie novej témy, keďže tu je pár podobných.

Už nejaký ten mesiac dva sa aktívne uchádzam o novú prácu. (Momentálne pracujem ako cnc programátor, no strojárina ma po pravde nebaví).
Poslal som už X životopisov do rôznych firiem, od nejakých o ktorých som nikdy nepočul až po známe prestížne firmy. Mal som jeden pohovor, išlo o web development. Spočiatku by to bolo len front end no po nejakom čase by som presedlal na back-end v c#. Pohovor dopadol super, no po týždni mi prišla odpoveď že dali inému uchádzačovi prednosť. V pohode, ideme ďalej hovorím si.

Od toho momentu som si začal trošku viacej zakladať na mojom GitHube a teda na ukážke mojich projektov. Momentálne mám na ukážku drobné projekty ako napríklad :
Dáma v pythone (hra pre 2 hráčov)
Flappy bird v c#
Momentálne pracujem na TicTacToe
Chystám sa prepísať flappy bird do pythonu a implementovať machinelearning.

Keď som posielal životopis, poslal som aj do esetu na pozíciu Junior malware analyst.
Ozvali sa mi z HR, že mám stiahnuť crackme súbor z ich stránky a skúsiť sa dostať k heslu. Do toho momentu som nemal ani potuchy čo znamená Reverzné inžinierstvo :D
Každopádne pomocou Googlu a trápenia sa sa mi podarilo dostať sa k jednému heslu.
O deň na to mi volali že by so mnou radi spravili pohovor, ale keďže je korona tak online pohovor.
Zajtra to má byť a ja začínam byť vyklepany, že čo mám vôbec čakať a na čo sa mám nachystať.
Mám asi 10 otázok, ktoré sa chcem opýtať ja ich, no neviem čo čakať od nich. Majú tam byť 3ja ľudia, jedna z HR a ďalší dvaja asi z technického oddelenia.

Čo mi viete poradiť? Máte niekto skúsenosti s týmto typom pohovoru a čo môžem čakať?

Ďakujem pekne
ropman
Light Professional
Light Professional

Re: Čo očakávať od pohovoru

Príspevok od používateľa ropman »

No hlavne musis mat urcitu uroven sebavedomia (ale zase urcite nie arogantnost a tvarit sa ako majster sveta ze vsetko vies), lebo ked budes vyklepany tak oni to vycitia a nepomoze ti to.
maiikY
Medium Expert
Medium Expert

Toto by problém nemal byť, viem sa predať a zatiaľ na každom pohovore som bol sebavedomý, aj sme si zavtipkovali (rátam aj pohovory pred tým ako som sa dostal k CNC). Zdravé sebavedomie určite mám, skôr mám obavy z toho že či ma nebudú týrať s nejakými ťažkými úlohami a na tom pohorím
Aiden
Darca
Darca

Príspevok od používateľa Aiden »

Kym sa hlasis na juniorske pozicie, tak je to daleko viac o tvojej motivacii a soft skills - aspon ak bude mat hiring manager trochu rozumu. Daj si v hlave dohromady veci, aby si vedel porozpravat o nejakom projekte, ktory ta zaujimal, spomen problemy, ktore si tam riesil a ako si k ich rieseniu pristupil. Ak si robil v teame, mozes spomenut, aky setup pre teba fungoval. Zaroven bud pripraveny odpovedat na to, co ocakavas od tejto tvojej zmeny smerovania / firmy kam sa hlasis a maj aspon hrubu (a realnu) predstavu, ako by mala tvoja dalsia kariera vyzerat a co si pre to ochotny urobit. Pri tomto ti pomoze vediet cosi o firme kde sa hlasis a pozicii, ktoru by si tam chcel dostat. A pytaj sa.

Ked sa ti pri tom podari zniet menej nudne ako vegansky burger, tak by si mal byt v poho.

+ na TTT a flappy bird promo sa vykasli, to si rob pre radost. Bud urob nieco pouzitelne alebo radsej sa pridaj k nejakemu OS maintainerovi, ktoreho mas rad a skus riesit existujuce problemy / zlepsuj dokumentaciu. Okrem toho, ze to vyzera lepsie, viac sa aj naucis.
*****HERO*****
King
King

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

hlavne sa nauc nejake terminy a pojmy co suvisia s tvojou poziciou ... ja som tam bol na pohovore pred par rokmi a dost ma na tom nachytali. predtym som si v predchadzajucej firme robil nejake certifikacie, dal som ich do zivaku, ale nikdy v zivote som nic z toho nepouzil, tak sa to mi to za ten cas vytratilo a samozrejme sa ma na to pytali ...

idealne rozpravat vela o svojich projektoch a nedat im priestor

dalej si vymysli nejake rozpravky preco prave ESET ... nestaci im dovod, ze je to jedina budova, kde je v Bratislave KFC (skusal som) .. precitaj si o tom nieco na wikipedii, kedy a kto to zalozil, ake su ich produkty (zevraj okrem NOD32 maju este nieco ine, tiez som nevedel ..), kolko maju zamestnancov ... a tie typicke otazky, ze kde sa vidis o 3 roky atd, na to sa tam tiez hraju ..

s ulohami by ta tyrat nemali, to bolo to prve kolo v tvojom pripade ta crackme aplikacia ... ja som mal tiez nieco na ten styl .. pohovor bude cisto o nepraktickej casti ..
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Ked uz bola spomenuta ta blba otazka ze kde sa vidite o 3 roky tak co je vlastne dobra odpoved? Existuje aj zla? Chapem ze u niektorych pozicii to aj ma zmysel ale vacsinou mi to pride ako blbost.
*****HERO*****
King
King

asi to nieco povie o serioznosti cloveka ... sporiadany clovek, co ten zivot a tym padom aj pracu berie vazne, bude mat o sebe nejaku predstavu a plany do buducna .. co ale neznamena, ze chaoticky clovek je menej produktivny a pre firmu menej prospesny .. a mozno tym sleduju ci sa ten clovek pripravuje na pohovor podla knihy alebo spolieha na spontannost ... ktovie .. proste si chcu urobit obrazok
ropman
Light Professional
Light Professional

Ja osobne som tieto retardovane otazky typu kde sa vidite o x rokov, povedzte vase dobre a zle vlastnosti atd nikdy na pohovore nedostal. A keby som dostal, tak ludi co mi ju polozia povazujem za nekompetentnych a teda nemam zaujem v takej firme pracovat, lebo bude pravdepodobne plna podobne nekompetentnych ludi.
*****HERO*****
King
King

hej, vlastne aj dobre a zle vlastnosti sa ma pytali ... a tiez nieco take, ake o mne maju mienenie sucasni kolegovia .. tomu som vobec nepochopil, ked ja o nich nemam mienenie ziadne
ropman
Light Professional
Light Professional

Ja by som to vnimal pozitivne ze este sa niekto toto pyta, aspon si clovek hned vie urobit predstavu o firme, setri to cas.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

ropman - suhlasim a este by som doplnil ze tym je velka sanca ze firma je strasne nelogicky birokraticka a taka strasne nalinajkovana. Ludia robia procesy lebo musia ani nevedia dovod. V jednej takej robim cize... :smt059
Ninx
Star
Star

Príspevok od používateľa Ninx »

nemas sa coho bat, predpokladam, ze pojdu postupne od praktickych otazok (kedy mozete nastupit etc) cez zakladne otazky ohladom pocitacov (aky OS pouzivas a preco, na com si robil a preco) az ku technickym otazkam, takze si prestuduj hlavne nejake relevantne veci ku danej pozicii. Inak sa nemas coho bat, bude to viacmenej trochu formalnejsia konverzacia, ziadne vypocuvanie ani grilovanie. Nezabudni ale zdravo vyzdvihnut to, ze ta nebavil tvoj odbor, a tak si sa sam vo volnom case preorientoval. Prave tento proaktivny pristup moze byt tvoja najvacsia deviza ako juniora a viem o cloveku, ktory ziskal podobnu poziciu prave vdaka tomu.

PS: Eset - egyptska bohyna zdravia, NOD - nemocnica na okraji disku, logo Esetu - pilulka
maiikY
Medium Expert
Medium Expert

ďakujem vám veľmi moc, potešili ste ma :)
mne jeden kamoš minule spomínal že čo počul, ako to u nich chodí.
1. úloha, ako som mal ja ten crackme.
2. pohovor s HR - klasický pohovor, nech zistia aký som človek, angličtina a tak
3. nejaký IQ test
4. pohovor s technikom

Potom mi prišla pozvánka na ten pohovor a vidím že tam sú traja ľudia, tak som si hneď myslel že to bude klasický pohovor a k tomu aj nejaké to kódenie.
No dúfam teda máte pravdu a pojde len o klasický pohovor, žiadne týranie :D
Samozrejme dám potom vedieť ako to išlo a ako som dopadol
CrazyJerry
Expert
Expert

Príspevok od používateľa CrazyJerry »

Minuly rok som bol v ESETe na pohovore na poziciu C# programatora. Ale na stranke som robil nejaky iny test.. nie crackme.. ale nejaku dllku mi dali a mal som spravit co najoptimalnejsie spracovanie urcitych operacii..
Na pohovore boli traja ludia presne ako spominas. Mozem pohladat ci niekde nemam spisane co som robil, ale co si tak spominam, tak dost ma tam opekali.. Pytali sa na rozne terminy (rozdiel medzi stackom a heapom tusim.. a podobne), aj nieco ohladom obojsmerne spajaneho zoznamu :D potom som dostal 2 zadania na papier, nejake doplnovacky este nieco tusim..
maiikY
Medium Expert
Medium Expert

No tak toto ma nepotešilo :D no mne papier asi nedajú, keďže to bude online formou, no fakt by som prijal čisto len pohovor.
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

Kdesi som cital ze na otazku Kde sa vidite o X rokov je odpoved "Na vasom mieste", a vase silne a slabe stranky, tak "Som prilis skromny" :D
To len pre pobavenie, keby si im to povedal asi by ta poslali kade lahsie. Inac tiez by ma zaujimalo, aka je spravna odpoved na taketo otazky.
Pozicia, na ktoru sa hlasis, vyzaduje nejake tie skilly v reverse-engineeringu. Ked si presiel ich crackme testom, uz to nieco znamena, bolo to take prve kolo. Mozes spomenut, ze ta bavi studovat ako veci funguju a pri tom sa vela naucis.
maiikY
Medium Expert
Medium Expert

To keby poviem, asi by hneď zrušili hovor :lol: a kto vie, možno by som práve tým zaujal :D
No to sa aj chystám povedať, že rád skúmam veci do hĺbky.
Niekde na nete čom čítal rozhovor so senior eseťákon, písal že pre získanie pozície u nich ani nie je tak dôležité skúsenosti/vedomosti ale skôr to aby tam bol záujem a ochota učiť sa nové veci.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Esetacky crackme je na 5 sekund Googlenia - http://www.nullsecurity.org/article/ese ... _challenge alebo http://dominiktamiollo.pl/crackme/eset/ ... ackme.html Nuz ale v praxi by som to teda nedal.

Tie otazky, ze kde sa vidite o 5 rokov, tak to ma vzdy zabavi. Najradsej niekde na Havaji, s dvomi kozatymi zenami, s pivom v ruke a homeofficom za vela penazi. Aj silne a slabe stranky vzdy pobavia. Podla mna by si mal zrusit videohovor, ak sa ta to spytaju a to s odovodnenim, ze nebudes stracat cas nezmyselnymi otazkami a ides radsej programovat :D
gogo956
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa gogo956 »

otazkou "kde sa vidite" chce personalista vediet ci mas nejaku predstavu o svojom kariernom posune a ktorym smerom, to ze niekto v tej otazke nevidi zmysel neznamena ze pre niekoho odpoved zmysel nemusi mat. Lebo su ludia, ktori nemaju ziadne vacsie ambicie a aj ich ochota sa ucit novym veciam je nizka, tak pochopitelne firma si radsej vyberie cloveka ktory bude skor aktivny a bude sa niekam neustale posuvat.
Rovnako otazka "slaba stranka" je v skutocnosti vynikajuca otazka prave preto, ze je na nu nie lahke spravne odpovedat a ten kto to dokaze, tym nieco aj prezentuje, svoje mentalne schopnosti.
NA druhej strane je pochopitelne ze v IT sektore tieto dve otazky nebudu zohrvat klucovu rolu pri posudzovani kandidata pokial nejde napr o obchodneho zastupcu a pod.
eMPiko
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa eMPiko »

Presne ako vravi gogo. V serioznych firmach maju zaujem o to, aby ich zamestnanci karierne rastli a pochopitelne ich zaujima, ake maju karierne ambicie. Ci ten clovek chce byt za 5 rokov technicky odbornik / manazer / analytik / programator alebo ci sa planuje az do dochodku zasivat. Na to ale nie je dobra alebo zla odpoved, to je uplne zly pohlad na vec. A nejake "chytracke" odpovede tam su uz uplne zbytocne. Aky ma zmysel hrat tam velkeho borca a tvarit sa ze tvojou ambiciou je za 5 rokov byt sef Esetu, ked tvoja realna pracovna moralka je nulova? Tam ide o to, aby ste sa dokazali s firmou zladit v ocakavaniach. Firma ti potom dokaze na zaklade tvojich ambicii urcit tim a poziciu tak, aby si tam dokazal naplnat svoje predstavy. Napr. kebyze prejavis zaujem o manazerske pozicie, tak ta mozno daju do nejakeho maleho timu, kde by si chceli do par rokov vychovat noveho veduceho. Ked povies ze chces byt odbornik v oblasti X, tak ta mozno daju na projekt, kde sa prave X riesi atd. Potom su zamestnanci spokojni, lebo robia co ich bavi a to je samozrejme dobre aj pre firmu.
Napísať odpoveď