Neco pro zacatecnika

Všetko ohľadom Linuxu...
aacid
Addict
Addict

Re: Neco pro zacatecnika

Príspevok od používateľa aacid »

mac os som pouzival kedysi, vtedy som s nim bol celkom spokojny, akurat som vtedy bol este zavysli od .netu a teda mi vo virtualke bezal windows a pouzival som ten. verim ze tam su tieto zakladne veci odchytane (minimalne tie sluchadla by problem urcite nemali, kedze su applacke :D)

chvilka googlenia a pozeram ze hackintosh by som mal vediet nahodit aj na svoj notebook, ale ci sa mi do toho chce? bude to este vacsie hackovanie ako normalnu distribuciu nahadzovat.
Cesar
Addict
Addict
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa Cesar »

Fungovať funguje linux desktop ale vždy je tam to "ale". :D

Musíš spraviť benchmark video prehrávania, prehliadačov, že či tam veci fungujú porovnateľne ako na windows-e (ako sa ti zaťažuje procesor), lebo sú veci, veľmi špecifické, ktoré na niektorom počítače fungujú ako hodinky a inde katastrofa, závisí to od konkrétneho hardvéru (zvuk, wifi, hw akcelerácia a podobné veci). Treba porovnať a keď je to na h*vno tak zbytočne sa trápiť s linuxom. Neexistuje jednoznačná odpoveď či bude u teba fungovať linuxový desktop dobre, jedine vyskúšať. Faktom je, že nie je to windows.

A keď už windows a slabší počítač tak potom windows7 nie windows10, no podpora sa končí v januári budúceho roka ale dovtedy ešte pár mesiacov ostáva.

Tie Apple počítače nie sú známe tým, že sú hardvérovo poddimenzované, skôr opačne, sú extrémne výkonné počítače, tak samozrejme, že ich operačné systémy fungujú ako blesk a práve preto pochybujem, že na nejakom extrémne slabom hardvéri ti to bude fungovať podobne, je to skoro vylúčené.

Ohľadne stability jedine nejaké LTS.

A ešte by som na slabnší stroj nahodiť určite najprv len základný systém bez xserveru/gui a potom nahodiť nie desktopové prostredie cez tasksel ale z toho prostredia čo by si chcel len ten balík, čo ti nainštaluje len minimálny desktop nie nejakú meta inštaláciu všetkého, čo je dostupné, lebo potom to je fakt o ničom na slabších počítačoch, cez tasksel alebo počas inštalácie ti inštalačky nahodia dosť veľa zbytočností.

Inštaláciu sprav cez netboot/netinstall minimálne cd/usb, pripojíš káblom internet a spravíš minimálnu inštaláciu a tak nahodíš všetko aktuálne a potom nainštalovať základný desktop z toho, čo chceš, konkrétny balík čo ti nahodí základný desktop. A potom doinštaluješ len to, čo treba.

Je to už potom na tebe, či sa ti chce s tým hrať alebo dáš tam windows. Keď si nahodiš full destkop kde je plno zbytočností tak to nijako extra lepšie nebude ako windows, tie zbytočnosti zaberú veľa pamäte a zaťažujú procesor tie zbytočnosti čo bežia na pozadí.
ropman napísal:linuxove distribucie su proste na desktope nevyladene, je tam vela bugov, slaba podpora hw/sw... a to stale aj v roku 2019 vpodstate sa tam nic zasadne v tomto nezmenilo... ani ten chrome nefunguje na linuxe dobre, konretne nefunguje akceleracia videa cez GPU... a to uz tak minimalne 5 rokov od kedy o tom viem ja...
U teba možno grafika je akurát taká, že to celé je na h*vno, je to možné ale Chrome / Chromium akrát fungujú na 99% tak isto dobre ako na windowse, Firefox je už iná káva, tam napríklad webgl nula bodov na linuxu oproti hocičomu na hociakej platforme, nie je to chyba linuxu ale Firefoxu.
aacid
Addict
Addict

tak v piatok som si spravil velky test roznych distribucii. teda lepsie povedane instaloval som ich rad radom, vzdy ked nastal nejaky problem ci nieco neslo, instaloval som dalej.

ubuntu, xubuntu, manjaro, antergos, mint a fedora.

manjaro som dal ako prve, to som popisal uz vyssie, problem s BT sluchadlami.
ubuntu bolo strasne spomalene, neviem preco, ale fakt som mal pocit ako by som pracoval na 10 rocnom notebooku.
antegos, doporucil kolega, vsetko fungovalo, akurat som si ale uvedomil ze arch linux (a derivacie) nie su nic pre mna, ja chcem OS na pouzivanie, nie ako hobby.
xubuntu bolo lepsie, to uz som si aj chcel nechat, ked zrazu po restarte po nalogovani ostala prazdna obrazovka a nic sa nedialo... skusil som pockat, skusil som viac krat, nic, nemal som chut to riesit, isiel prec.
mint zacal ako sklamanie, pretoze z nejakeho dovodu po instalacii nefungovala klavesnica. mam thinkpad helix 2 s oddelitelnou klavesnicou, z nejakeho dovodu trackpad fungoval ale klavesy nie...
fedora zlyhala este pri instalacii, netusim preco, pozitivum je ze ked som sa snazil pustit instalaciu druhy krat, omylom som sa nabootoval do mintu a klavesnica uz isla :D

takze aktualne tam mam linux mint. vypada to dobre, vsetko co chcem funguje, aplikacie si viem jednoducho nainstalovat (FU arch linux), ide velmi svizne, povedal by som ze lepsie nez windows 10 (co som ostatne od linuxu ocakaval) a zatial som nenarazil na ziadny vacsi problem.
samozrejme podpora hardwaru je mizerna, nefunguje mi automaticka regulacia jasu displeja, pripajanie BT zariadeni funguje trochu divne (ale po skusenosti s antergosom kde som musel sluchadla pripojit rucne cez terminal predpokladam ze budem schopny spravit si jednoduchy skript ktory mi sluchadla pripoji manualne hned) a nejak si neviem najst dobre nastavenie citlivosti trackpointu, ale to je skor o zvyku asi. ked budem mat zase trochu cas skusim pogooglit, mozno najdem nejake thinkpadove ovladace.
ale kazdopadne vcera som si uzival bezne pouzivanie notebooku (browser, vs code a spotify :D) a nemal som pocit ze je to za trest :D

PS: potom na mna vyskocil clanok ze vyvojari linux mint su v depresii a buducnost vyvoja je trochu neista.. FML
Cesar
Addict
Addict

Nahoď si niečo s KDE, povedzme Kubuntu alebo Opensuse Tumbleweed. Dosť kydajú všetci na KDE a hlavne Kubuntu ale mne sa to pozdáva, používam to dlhé roky. A ten Opensuse Tumbleweed napriek tomu, že je rolling distro je v pohode, žiadne dependency hell ako dávnejšie na Opensuse a zo všetkého máš vždy najnovšie, príkazový riadok tiež veľmi netreba, je tam ten yast.

Aj ten by som si určite inštaloval cez netinstall asi cez to je vždy najlepší výsledok. Pri Ubuntu verziách je to mini.iso.
Pri Ubuntu aké prostredie tam bolo? Mnohí vychvaľujú MATE desktop ale mne to nepripadá nijako extra dobré, potrebuje viac pamäte ako akutálne KDE.

A pri Ubuntu to veľké spomalenie spôsobujú služby na pozadí, vyhľadávanie a sťahovanie aktualiácií, indexovanie súborov a podobné kraviny, počítač sa stane zrazu nepoužiteľný, hlavne pri spustení. Tie musíš zistiť a zakázať alebo ešte lepšie odinštalovať potom je to o dosť lepšie. Len treba dávať pozor aby si neodinštaloval niečo, od čoho ti už potom nabudúce ani nenabootuje.

Keby to celé bolo na h*vno tak skús Debian Stable tiež cez netinstall.

A čo Windows7? Na starších zvykne fungovať omnoho lepšie ako W10, hlavne, keď nemáš ovládače na W10 od výrobcu, W10 ti môže fugnovať len skrátka nie tak dobre ako starší Windows, ku ktorému sú ovládače od výrobcu (potom s W10 máš slabší grafický výkon, bez hw akcelerácie.. ide len s vyššou záťažou cpu, preto cítiť to spomalenie). Keď ti nefungujú dobre tie linuxy tak nahoď tam Windows7.
aacid
Addict
Addict

ked ten notebook neni ziadna sunka stara, ma to core-m procesor, 8gb ram a ssdcko.

cele to skusam len zo zaujimavosti. v poslednom case casto citam ze developeri (teda hlavne web developeri) vyvijaju prave na *nix systemoch aby pracovali v prostredi co najpodobnejsom tomu produkcnemu. ale uz tak trochu chapem ze *nix systemom sa na 90% mysli mac os :D

dnes som sa zase snazil vyriesit par problemov, neuspesne. z nejakeho dovodu je zvuk ovela tichsi ako na windowsoch. v nastaveniach sice viem potiahnut az na 150% a potom je to uz podobnejsie, zial klavesovymi skratkami viem ist max na 100%...
vedel by som to spravit cez systemove klavesove skratky a command, ale potom neuvidim OSD informaciu. nasiel som nejaky shellovy script ktory to robi aj tym, len treba este nieto na tie notifikacie stiahnut... proste take skrabanie si praveho ucha lavou rukou...

mozno dam este sancu opensuse (aj ked predpokladam ze hardwarove problemy to nevyriesi) lebo ma to celkom laka aj kolega to ospevoval.
Cesar
Addict
Addict

Zvuk je aj u mňa tichší a aj nejako slabší ako na windows, pridať sa dá na 150%, pri KDE sa dá pridať cez prostredie nemusíš cez príkazový riadok, len to treba povoliť.

Keď je nový hardvér tak treba nainštalovať najnovší kernel čo ponúka distribúcia, pri tom Opensuse a verzii Tumbleweed je vždy skoro najnovší a akurát pri novšom hardvéri to môže byť výhoda. Veľké zázraky by som nečakal ale možno, že to bude lepšie.
Prílohy
hlasitost.jpg
hlasitost.jpg (15.21 KiB) 2356 zobrazení
Leslie10
Star
Star

Príspevok od používateľa Leslie10 »

Cesar napísal: 11 apr 2019, 6:54 Zvuk je aj u mňa tichší a aj nejako slabší ako na windows, pridať sa dá na 150%, pri KDE sa dá pridať cez prostredie nemusíš cez príkazový riadok, len to treba povoliť.

Keď je nový hardvér tak treba nainštalovať najnovší kernel čo ponúka distribúcia, pri tom Opensuse a verzii Tumbleweed je vždy skoro najnovší a akurát pri novšom hardvéri to môže byť výhoda. Veľké zázraky by som nečakal ale možno, že to bude lepšie.
Trošku to tu oživím, lebo fakt ma zaujíma ako si dopadol nakoniec? Ja asi pred 4-5 rokmi som skúšal tiež všelijaké distrá zo zvedavosti, ale nakoniec som skončil v 90% tak, ako ty. Mne sa jednoznačne pozdávalo najviac Manjaro s xfce a elementaryOS. Ubuntu nie kvôli rôznym problémom a bugom, Mint sa mi jednoducho nepáčil. V poslednom čase je na vzostupe aj MX Linux, ale ten som ešte neskúšal, vlastne ani nemám dôvod, pretože už asi 5 rokov fičím na Mac OS X, resp. macOS
Napísať odpoveď