ako sa vytvara software do medialnych prehravacov

Programovacie jazyky, rady, poradňa...
dark96
Amateur
Amateur

ako sa vytvara software do medialnych prehravacov

Príspevok od používateľa dark96 »

Dnes som si kúpil internetové rádio a tak ma napadlo, ako sa vytvára software do týchto mašiniek...tj hifi veže, multimedialne prehravace. internetove radia a pod...zaklad je nejaky mini linux alebo si to vsetko pisu custom priamo na tu ich motherboard co v tom je?
Mek
Addict
Addict
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: ako sa vytvara software do medialnych prehravacov

Príspevok od používateľa Mek »

Vstupna cast (tuner) sa dodava ako hotovy vyrobok, ktory komunikuje cez rozhranie udane vyrobcom, s hlavnym cipom prehravaca, ktory ma na starosti aj zobrazovanie a ovladanie. Pripadne je tam namiesto tunera len cip (napr. Si468x) a par suciastok v datasheetovom zapojeni.
V amaterskych podmienkach sa (zatial) da postavit len klasicke analogove radio, sam som ich par postavil, a nie, nebolo to pospajanim cinskych modulov. Kopu veci som sa tak naucil. Digitalne radio uz nie je taka brnkacka, treba na to vyssi vykon MCU, ale hlavne tie cipy (Si468x) su sialene drahe na to, aby sa s nimi bavkal amater doma, a ich evaluation boardy maju tiez paradne nadsadenu cenu, lebo pocitaju s tym, ze si to budu kupovat len velki vyrobcovia, ktori na to maju rozpocet. Verim, ze s prechodom na DAB do 10 rokov sa situacia zmeni a objavi sa na trhu aj nieco na bastlenie pre beznych smrtelnikov.
harrison314
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa harrison314 »

dark96 napísal: 16 dec 2020, 18:28 Dnes som si kúpil internetové rádio a tak ma napadlo, ako sa vytvára software do týchto mašiniek...tj hifi veže, multimedialne prehravace. internetove radia a pod...zaklad je nejaky mini linux alebo si to vsetko pisu custom priamo na tu ich motherboard co v tom je?
Asi zalezi od vyrobcu. Ale co som pocul od dobreho zdroja (jedna firma to robi aj na slovensku), tak custom mini linux a k tomu sofver na ovladanie v C++.
Mek napísal: 16 dec 2020, 22:03 V amaterskych podmienkach sa (zatial) da postavit len klasicke analogove radio, sam som ich par postavil, a nie, nebolo to pospajanim cinskych modulov.
Podla coho si to staval?
Ja som si kedysi chcel spravit krystalku, no medzitym zrusili AM vysielanie. Tak v dnesnych podmienkach jediny rozumny sposob ako postavit radio je Arduino a FM modul TEA5767 ale to nie je taka zabava.
dark96
Amateur
Amateur

harrison314 napísal: 18 dec 2020, 10:12 Asi zalezi od vyrobcu. Ale co som pocul od dobreho zdroja (jedna firma to robi aj na slovensku), tak custom mini linux a k tomu sofver na ovladanie v C++.
ja mam nejake maďarské rádio Opticum, možno je v ňom aj ten softver zo slovenska, lebo napriklad ono aj znacka auna použiva presne ten istý ako je v tom mojom...škoda že to nieje na gite opensource by som sa s tym viac pohral viac na to popozeral :D
harrison314
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

dark96 napísal: 18 dec 2020, 17:58 ja mam nejake maďarské rádio Opticum, možno je v ňom aj ten softver zo slovenska, lebo napriklad ono aj znacka auna použiva presne ten istý ako je v tom mojom...škoda že to nieje na gite opensource by som sa s tym viac pohral viac na to popozeral :D
Tito na github nedavaju. Ale urcite tam nieco najdes od nasencov, skus pohladat.
dark96
Amateur
Amateur

harrison314 napísal: 18 dec 2020, 18:52 Tito na github nedavaju. Ale urcite tam nieco najdes od nasencov, skus pohladat.

Skus nejaky hit dat, neviem nič objavit ... :/
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

harrison314 napísal: 18 dec 2020, 10:12 Podla coho si to staval?
Ja som si kedysi chcel spravit krystalku, no medzitym zrusili AM vysielanie. Tak v dnesnych podmienkach jediny rozumny sposob ako postavit radio je Arduino a FM modul TEA5767 ale to nie je taka zabava.
Postavil som viac druhov radii, bavi ma experimentovat.
Napriklad tu je jednoduchy mini prijimac s TDA7880T v SMD prevedeni (DIP sa nevyraba) tzv. "scan radio", ale pri tom sa moc naucit neda, je to taky "jednocip" a par suciastok okolo.
Potom som vytiahol z CRT televizorov vstupne diely (tunery) a zacal som patrat, ako by sa dali vyuzit. Skoda vyhodit suciastku, ktora moze este posluzit, aj ked analogove TV vysielanie uz zaniklo. A podarilo sa. Zistil som, ze tunery su dva druhy - jedny sa ladia zmenou napatia, a druhe digitalne cez zbernicu I2C. Samozrejme tie druhe su lepsie, lebo maju PLL a tak naladena stanica "neuteka".
Zatial vrcholom mojho snazenia je tento prijimac s RDS a dialkovym ovladanim, kde prave vyuzivam tuner z TV.
V buducom roku sa chystam postavit prijimac klasicky iba s tranzistormi a rucne vinutymi ladiacimi cievkami. Vstupny diel sa mi uz podaril, tak si celkom verim. No a medzitym tu mam rozrobene specialne radio (s AM/FM modulom vytiahnutym z domaceho kina, ktoreho protokol som si tiez musel nastudovat) a to bude mat RDS so zobrazenim na 2x16 displeji, a k tomu frekvenciu pri zapnutom radiu, a cas pri vypnutom, bude zobrazovat na 6 digitronoch. Zatial to mam na breadboardoch, dost galimatias ale funguje to :D
Prílohy
Galimatias.jpg
Prve-103,5.jpg
harrison314
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

dark96 napísal: 18 dec 2020, 19:44 Skus nejaky hit dat, neviem nič objavit ... :/
Zial neviem poradit, ja o tom pocuvam iba pri pive, a su to skor audiozariadenia ako cisto radia.

Ale ak by si chcel ist cestou, vlastnej konstrukcie, tak viem poradit.
Mek napísal: 18 dec 2020, 23:19 Postavil som viac druhov radii, bavi ma experimentovat.
Napriklad tu je jednoduchy mini prijimac s TDA7880T v SMD prevedeni (DIP sa nevyraba) tzv. "scan radio", ale pri tom sa moc naucit neda, je to taky "jednocip" a par suciastok okolo.
Myslim, ze som mal taku stavebnicu, ale dakde som spravil chybu a proste nefungovala. No diagnostikovat to bolo pre mna problem.

Ta konstrukcia s digitronch vyzera super, mam rad ten feel starich radii, osobne by som si najradsej vyskusal aj konstrukciu s elektronok, ale na to nemam cas ani vybavenie, lebo mam dost softverovych projektov a este jeden sen na zozname (vlastna implementacia databazy).
Napísať odpoveď