Radeon Pro 580 - FPS zacali padat po chvili hrania

Témy týkajúce sa procesorov, pamätí, grafických kariet, harddiskov...
jackb
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok

Radeon Pro 580 - FPS zacali padat po chvili hrania

Príspevok od používateľa jackb »

Uz takmer tri roky mam iMac 27" s 8GB Radeon Pro 580 a 40GB RAM. Bez problemov mi tam bezi Win 10.
Do Nove roka bolo vsetko v pohode, alebo aspon znizenie FPS nevadilo, alebo som to pripisoval zlemu pripojeniu pre hranie online. No od vtedy je to strach a hroza. V Steame som si zapol meranie FPS a zistil som, ze do 5 minut hrania Hearts of Iron 4 padnu FPS z 30 na 9. Po restartovani hry su na 10 FPS. U Soviet Republic - Workers and Resources sa po HoI4 hra pusti len na 1 FPS, no hovorim si, je to early access mozno je to tym. Tym, ze provider od pondelka neposkytuje internet ako ma, tak som DayZ nemal sancu ani skusat, ale tam sa cas potrebny na buffer zo serveru stretne s casom potrebnym na pad FPS.
Co som skusal? Preinstalovat drivre. Tie su od AMD no stale nic. Skusal som zapnut Shader Cache pre Global, aj pre tieto hry a stale nic. Vypol som XBox bar. Dokonca som sa pozeal po Registroch a moznostiach tam, lebo internet radil aj to. Nic, ziadna pomoc.
Jedine co som urobil ine ako v starom roku, bolo ze som skusil Steam Remore play na moj iPad ako druhy kontroler na Civ6. No ten som v steame po dohrani sesion vypol.

Stretol sa niekto s tym, aby jedneho dna sli hry na very high (aj take kde toho vela nie je) a potom by nesli? Update Windowsu, ktory by to urobil som nezaznamenal. Mal som tesne pred Novym rokom 2 BSOD ohladom nedostatku pamate, no hranie slo vzdy ako predtym.
Dakujem za kazdu radu.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Re: Radeon Pro 580 - FPS zacali padat po chvili hrania

Príspevok od používateľa gogo956 »

uplne prvu vec by si mohol skusit je hw monitor https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
kde pri zatazi zistis ako ti lietaju teploty a ci problem nie je v tom /napr ci nie je poruchany nejaky fan/
Gothar
Moderátor
Moderátor

Príspevok od používateľa Gothar »

Sleduj teploty aj takt GPU a CPU. GPU moze mat aj poruchu pri ktorej vobec neprechadza z idle modu do 3D a takty ostavaju v stovkach MHz.
Mozes to pozriet aj cez 3D Mark, tu si stiahni demo a pusti benchmark. Po skonceni (ak to teda nebude dlho trvat kvoli tomu ze budes mat 1 fps) ti to ukaze graf s teplotou aj taktami: https://store.steampowered.com/app/223850/3DMark/
jackb
Redeemer
Redeemer

Neskor dnes, alebo zajtra poslem grafy, ktore mi robi CPUID. Ja im totiz vobec nerozumiem. Teploty podskocia, ale nedrzia sa hore, ale su tak vysoko ako byvaju dlhodobo. Stlaceny vzduch mi ide postou, prefuknem mriezky aj na nasavani aj na vystupe.
3D Mark som podcenil na haklivost na klikanie inde a tak ho pustim poriadne zajtra a podelim sa o vysledky.
Medzitym som sa ale restartoval do OSX, ktory mam na inej particii. Ten pouzivam sporadicky a tak stahujem updaty a skusim Civ 6. No mam tu Civ 5 a na moje prekvapenie po momentoch kedy FPS su sice na 3, no same sa pocas jedneho tahu vratia spat na 25. Ak by som z Very High a 5K rozlisenia siel do normalnych cisel, povedal by som, ze by sa vratili dole.
O to menej nerozumiem tomu co sa stalo vo Windows, ze tie FPS padnu a uz sa nevratia, alebo nie tak rychlo? Hned ako budem mat Civ 6, alebo tie benchmarky a grafy, tak sa o ne hned podelim.

Autoeditácia príspevku po 16 hod 27 min 38 sek:
Tak tu su:
2021-01-09 10_36_13-3DMark Basic Edition_2.png
2021-01-09 10_36_13-3DMark Basic Edition_1.png
Radeon Pro 580 GPU Power.png
Radeon Pro 580 GPU Temperature.png
Radeon Pro 580 GPU Voltage.png
Radeon Pro 580 Graphics.png
Radeon Pro 580 Memory Utilization.png
Radeon Pro 580 Memory.png
Radeon Pro 580_clockspeed.png
Radeon Pro 580_temperature_power.png
Radeon Pro 580_utilization.png
Radeon Pro 580_utilization_clockspeed.png
Radeon Pro 580_utilization_power.png
Radeon Pro 580_utilization_temperature.png
Radeon Pro 580_utilization_voltage.png
Na MacOS sla civka hratelne, to ale bolo zaujimave, ze z rozlisenia 5120x2880 si tam dala polovicu a vyssie to neslo. Moze by problem v tom, zrazu zacalo byt vysoke rozlisenie problem pre hranie sa na Win?
Gothar
Moderátor
Moderátor

Podla tych grafov sa ti prehrieva GPU. Ide cez 100 stupnov a vysledkom su nizke takty 300-400 MHz. RX580 by mala boostovat po 1300 MHz.
Civilization 5-6 su asi menej narocne na GPU a preto sa to tam az tak neprejavuje.
Skus otvorit bednu a pozri ci sa tocia vsetky ventilatory, a takisto vyskusaj ci pocas testu s otvorenou bednou nedosiahnes v 3D mark viac bodov.
Z akeho testu je 4. obrazok? Tam je teplota GPU 80 stupnov co nesedi s ostatnymi grafmi a hlavne nie s 3D Mark.
jackb
Redeemer
Redeemer

Dakujem.
Bednu otvorit nemozem, lebo iMac 2017 nema ani uz len skrutky. Musi sa otvarat v servise. Na RAMky su male dierka, kde su pre ne sloty.
Cely monitoro-pocitaca mam nakoloneny tak, aby vetrak vystupu nebol tesne na nohe a cele to podfukavam USB venilatorom. Ucinnost je asi ziadna.
Vsetky grafy z CUPID su pocas testovacieho hrania Civ 6 a nasledneho navratu do Windows.
Gothar
Moderátor
Moderátor

Aha tak potom to dava zmysel, ak dobre rozumiem tym grafom, tak GPU pocas hrania Civ 6 berie iba ~30 W a tym padom sa ani velmi nezahrieva.
Az teraz vidim, ze ten iMac je all in one, myslel som si ze to je klasicka bedna ale to bude asi iMac Pro.
Chladenie je asi podobne ako na notebookoch, tak mozes skusit vyfukat chladice stlacenym vzduchom ako si spominal. Ked to nepomoze tak mozes (dat) vymenit teplovodivu pastu a to by malo urcite pomoct za predpokladu ze vsetky ventilatory funguju.
jackb
Redeemer
Redeemer

Ano, pri DayZ na serveri s malym pingom sa sice FPS drzali statocne, no potom padli 1 a teplota isla na 105°C. Vzduch mal prist dnes, no snezenie je tu v UK nepriatel postarov a tak ostal nedorucitelny. Pride v pondelok a vyskusam co to da. Tiez som cital typy a triky a vytahat chumace zo zadnej mriezky.
iMac si all in one, Mac Mini je mala krabicka a Mac Pro sa designom najviac podoba na klasicke PC. Tiez sa preventivne pozrime po servise, kde by vyriesili tu pastu mozno lepsiu ocistu vetrakov.

Velka vdaka

Autoeditácia príspevku po 1 deň 4 hod 46 min 32 sek:
Vedecke dokazy dodam, ale myslim ze odstranenie prachu pomohlo. Len som presiel vysavacom okolo miesta, kde is iMac berie vzduch. Vysli velke chuchvalce a efekt je taky, ze po spusteni DayZ sa masinka velmi rychlo vychladila a pri browsovani a pozerani videa na sekundarnom monitore pradie aj macka hlasnesie. Este vcera na mna hlasno rycal.
Teploty stale nie su ani z zdaleka okolo 45°C, ale je to asi najvacsi pokrok, aky mozem dosiahnut bez otvarania. Cisla dodam ked budem mat cas nechat ich namerat.
Napísať odpoveď