Zakon o zimnych pneumatikach

Autá, motorky, tuning a všetko okolo...
k-u-l-i
Light Professional
Light Professional
Používateľov profilový obrázok

Zakon o zimnych pneumatikach

Príspevok od používateľa k-u-l-i »

Dobry den,

nemozem sa nejako dopatrat k zakonu o zimnych pneumatikach.

Ide mi hlavne o oznacenie zimnych pneumatik.

Jedna sa mi o to ze na mojom druhom aute, ktore nepouzivam az tak casto, mam nahodene pneumatiky
Goodyear EfficientGrip 275/60 R20, ktore uvadzaju ako letne ale maju aj oznacenie M+S

Nedavno vysiel zakon, ze zimne pneumatiky, uz nestaci ked maju symbol M+S ale musia mat aj snehovu vlocku s oznacenim 3 PMSF

ide mi hlavne o zakon a poistovne, ak by sa nieco stalo ci mi uznaju ze som mal pneumatiky len s oznacenim M+S

neidem jazdit do hor, len po ceste ak nahodou bude malo snezit a nahodou by sa nieco stalo ci bude zakon na mojej strane

dakujem
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Re: Zakon o zimnych pneumatikach

Príspevok od používateľa hojko »

To nebude v zakone, ale vo vyhlaske, konkretne vo vyhlaske o prevadzke motorovych vozidiel.
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pilifo »

Podľa §38 by mali aj na snehu a ľade postačovať pneumatiky M+S - https://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-8

Každopádne by som si na tvojom mieste dával veľmi veľký pozor, pretože tie letné pneumatiky, ktoré v podstate máš, sú na snehu a ľade prakticky nepoužiteľné...
k-u-l-i
Light Professional
Light Professional

To je pravda, zaber na snehu to nema ziadny a nepomaha tomu ani 4x4 toho som si vedomi a tomu priaposobujem aj styl jazdy..

Mne ide len o prilezitostne jazdenie nanajvys do 300 km na mesiac.
Preto sa mi to moc neoplati prezuvat.

Preto sa pytam,ze na cijej strane bude stat zakon ak nejaky dobrak to do mna buchne/tukne hoc napr. vinnik nehody bude on
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Ak nie si vinnik nehody, tak je snad irelevantne ake pneu mas na aute, nie?
k-u-l-i
Light Professional
Light Professional

no to som si aj ja myslel ale moj znamy ma zacal prehovarat, ze to tak nieje :) takze hladam na to nazor aj od druhych

Autoeditácia príspevku po 5 min 43 sek:
este ak mi niekto moze toto vysvetlit, vynimky v odseku (1) b - pre terenne vozidla

§38. Osobitosti premávky v zimnom období
Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 20 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S“;20b) motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípadoch, ktoré sú uvedené v časti vety pred bodkočiarkou.

(2) Ustanovenie odseku 1 neplatí

a) pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,
b) pre terénne motorové vozidlo, 20)
c) pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu. 22)
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Terénne vozidlá (symbol G) a vozidlá na špeciálne účely (symbol S)

Podrobnejšie definície a členenie terénnych vozidiel (symbol G) a vozidiel na špeciálne účely (symbol S) ustanovuje príloha č. 1 k nariadeniu vlády Slovenskej republiky č. 140/2009 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Terénní vozidlo je motorové vozidlo se zvýšenou průjezdností, které patří do vozidel kategorie M nebo N a splňuje další technické podmínky stanovené prováděcím právním předpisem. Terénní vozidlo příslušné kategorie se označuje doplňkovým písmenem G ke kategorii M nebo N, například M1G, N3G.
Takže ak by si mal terénne motorové vozidlo, musel by si to mať zapísané v techničáku.
k-u-l-i
Light Professional
Light Professional

hm tak to by slo, to splnam, len trosku sa nam to komplikuje, auto je na CZ znackach, teda cesky technicak,
kedze auto, teraz castejsie je na slovensku, a teda doslo by k nejakej nehode na slovensku tak plati to o co sme vysie pisali ci ?
Prílohy
tp.jpg
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Áno, stale platí to, čo som písal.

To, že je auto na českých značkách, nevadí. Musíš spĺňať zákony platné v krajine, kde auto jazdí. BTW rovnaké zákony sú aj v ČR, takže je to v konečnom dôsledku jedno.
Napísať odpoveď