klimatizácia

Ak plánujete kúpu HW, SW, elektroniky..., tak si skúste nechať poradiť...
*****HERO*****
Guru wannabe
Guru wannabe
Používateľov profilový obrázok

Re: klimatizácia

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

inac s tym narazovym vetranim a celkovo zmenou teploty - ako velmi to vplyva na elektroniku? je napr. este dnes problem zapnut PC pri 5°C, ktory sa za chvilu rozohreje na 80°C?
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

V minulosti to bol problem zapnut??? Ja si myslim, ze nie. Skor islo o to, ze ked si si v zime objednal tovar a kurier ho rano o siestej nalozil do auta, cely den ho vozil v aute ked bolo von pod nulou a potom ti ho doniesol, tak nebolo vhodne elektroniku hned zapinat, pretoze dochadzalo k zaroseniu - vlhkost by mohla elektroniku poskodit. Preto sa nechala elektronika radsej zo dve hodiny postat pri izbovej teplote - poznaju to najma predajcovia pocitacov. Pri vetrani v tom problem nevidim, pretoze je to prilis kratky cas na dake velke teplotne zmeny. To, ze sa zmeni teplota vzduchu v miestnosti a klesne o 15 stupnov este neznamena, ze za 30 minut ta teplota nebude zase niekde pri normalnej izbovej teplote, kedze steny, skrine, plasty a vsetko okolo ma naakumulovanu teplotu.
*****HERO*****
Guru wannabe
Guru wannabe

aha, tak to si asi mylim s tou vlhkostou.

ja len ze obcas v noci nekurim a nechavam otvorene vsetky okna, rano je tam napr. 5 stupnov a pri zapinani PC sa najprv rozbehne CPU vetrak na plne otacky, chvilku (asi 15 sekund) toci a az potom nasleduje normalny startup. to sa nedeje pri normalnej teplote. tak reku, ci ten skok nemoze poskodit nejake spoje ... to sa uz teda netyka vetrania ked je uz elektronika rozbehnuta - tam tie skoky nie su az take razantne ..
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

*****HERO*****
pokial nemas v byte dlhodobo povedzme 70 a viac percentnu vlhkost /co asi nemas/ tak je to to elektronike jedno, aj teplota miestnosti. Samozrejme nebavime sa o nejakych extremoch. Za Polarnym kruhom pravdepodobne nebyvas..
*****HERO*****
Guru wannabe
Guru wannabe

70 nie, tak okolo 40 ... okej, tak sa toho teda nemusim bat
gogo956
Redeemer
Redeemer

prisiel som na nieco, co mi v boji s prilisnou vlhkostou v byte pomaha: Znizil som tesnost niektorych okien. Predtym som ich mal tak nastavene aby v zavretom stave doliehali s maximalnym pritlakom. Ten som teraz uvolnil, takze prichadza k malej vymene vzduchu medzi miestnostou a vonkajsim prostredim. A nakolko je v miestnosti vyssia teplota ako vonku, tak to tu vlhjkost pomerne pekne taha von. Samozrejme vznika urcita strata tepla ale da sa nastavit rozumny kompromis a zatial som s tymto systemom spokojny.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Vsak okna maju mikrovetranie, ked je klucka v polohe len o kusok pootocenej, ci nie?
gogo956
Redeemer
Redeemer

To mikrovetranie je ale trochu moc aby bolo celu noc ked vonku mrzne
heker
Redeemer
Redeemer

Nie som odbornik na tuto temu. Precital som si len co sa tu pisalo. Nezda sa mi, ze nastavenie pritlaku by sposobilo filtraciu vzduchu, ktora by az tak pomohla, ze sa to prejavilo. Nepomohlo skor pravidelne poriadne vstranie alebo zmena teploty, ktora teraz nastala pocas poslednych dni?
gogo956
Redeemer
Redeemer

heker

v noci asi nebudes vstavat aby si vetral. Nepisal som nic o filtracii.
heker
Redeemer
Redeemer

Nemyslel som doslovnu filtraciu, myslel som vymenu vzduchu. Ja tvrdim, ze tam fakticky neprichadza k skoro ziadnej vymene vzduchu, akurat sa trosku dostava cez skaru studeny vzduch do vnutra. Ale je to malo na to, aby to pomohlo.
gogo956
Redeemer
Redeemer

ja som uz skusal na ten problem asi vsetko /je to dlhodorocny moj problem/ a zda sa ze pomohlo iba to uvolnenie okien. Pri mikrovetrani vstupuje uz privela chladneho vzduchu. K vymene vzduchu prichadza uplne prirodzene, pretoze je velky teplotny rozdiel medzi teplotou vonku a vnutri preto to dostatocne pretahuje zaroven nie prilis. Takze ak ma niekto podobny problem, moze toto vyskusat.
heker
Redeemer
Redeemer

Clovek na den spotrebuje cez 10-12 tisic litrov vzduchu. Pri spanku spotrebuje okolo 8 litrov za minutu, u niekoho to moze byt menej. Za 8 hodin spanku je to 3840 litrov vzduchu, to su skoro 4 kubiky vzduchu. Teda je to objem 2x2x1 meter. Neverim, ze cez tu malicku skaru sa dokaze vymenit co i len kubik vzduchu za noc.
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa starysomar »

Závisí od vetra, usporiadania bytu a koľko je tých škáročiek :)
Možno treba zvážiť zdroj vlhkosti - okrem dychu.
Krátke nárazové vetranie je najlepšie na zníženie vlhkosti v zime.
U nás je iný problém - minulú zimu poklesy pod 20%
gogo956
Redeemer
Redeemer

heker napísal: 23 jan 2021, 21:22 Clovek na den spotrebuje cez 10-12 tisic litrov vzduchu. Pri spanku spotrebuje okolo 8 litrov za minutu, u niekoho to moze byt menej. Za 8 hodin spanku je to 3840 litrov vzduchu, to su skoro 4 kubiky vzduchu. Teda je to objem 2x2x1 meter. Neverim, ze cez tu malicku skaru sa dokaze vymenit co i len kubik vzduchu za noc.
-monitorujem na viacerych miestach v byte take parametre ako teplota, vlhkost, CO2, formaldehyd,prachove castice a dalsie. A z nich presne vidim ze aj tie male spary v mojom pripade robia znatelny rozdiel. Napr predtym som maval v jednom kute v spalni rano Co2 1400jednotiek, teraz je to max do 1000. Tiez vlhkost bola pomerne vysoka, teraz je do cca 62percent co je na moje pomery super. Samozrejme ze som to otestoval aj ked bolo nad nulou 12st aj ked bolo -7st.
heker
Redeemer
Redeemer

Vzhladom na to, ze hodnota CO2 prudko stupa a vzduch vydychas v miestnosti za hodinu, tak ani neviem co napisat k tvojmu monitoringuba cislam. Precitaj si tu zaver a dake dva odstavce nad zaverom, tam je to pekne zhrnute - https://www.istavebnictvo.sk/clanky/vyd ... e-vyvetrat
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa starysomar »

V koľkých metroch kubických, prosím???
Máme z bývalej kuchynky 3x3 metre spravenú spálňu a v zime spávame s manželkou pri "mikrovetraní".
Ver-never - stále žijem(e) a to aj napriek tomu, že som silný astmatik s pľúcami, poškodenými z mladosti ťažkým zápalom pľúc s komplikáciami, s kopou zrastov...:)
gogo956
Redeemer
Redeemer

starysomar

pisal si ze mavate doma prilis nizku vlhkost vzduchum nekusali ste napr ultrazvukovy zvlhcovac?
host5
Expert
Expert
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa host5 »

Takže po mojom experimente s vetraním som došiel k záveru, že potrebujem kúpiť odvlhčovač keďže v zime chladiť byt klímou nie je praktické.

Vetraním som dokázal znížiť vlhkosť o 10% ale o hodinu to bolo znova na 70%.

Takže teraz už len vybrať správny a kvalitný odvlhčovač.
daniel.daniel
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa daniel.daniel »

70% je dost vysoka vlhkost, odporucam kazde rano na 5 minut otvorit v kazdej izbe okno dokoran, nech sa preluftuje. A samozrejme udrziavat teplotu aspon 22 stupnov.
Napísať odpoveď