Citlivy spanok

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok

Re: Citlivy spanok

Príspevok od používateľa wladas »

tak asi si to po 2,5 roku nepamata :)
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa starysomar »

Nejaké problémy zo spánkom mávam, niekedy sa zobudím prostred noci a moc do rána nenaspím, stalo sa aj, že pred polnocou no ODMIETAM skrmovať nejaké lieky na to. Aj tak mám iné, predpísané.
Radšej si zapnem komp, prečítam nejaké veci a únava príde.
Dobré sú niektré čaje, med a iné prírodniny. Lieky nie... Môže vzniknúť bludný kruh :(
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

M142

Wladas to vysvetlil, dakujem :)
Rad zopakujem nieco co by mohlo druhym pomoct. Od tej doby co som to spomenul prvykrat, som tych melatoninov vyskusal viacero druhov a obycajnemu /tj taky ktory nie je time realease / by som sa vyhol, ten moc nefunguje na celu noc ale iba na par hodin.

wladas
melatonin nie je liek a nie je ani navykovy, zaroven zlepsuje regeneraciu organizmu. Ale je pravda, ze nie kazdemu vyriesi jeho problem so spankou. Ale nakolko je lacny a v podstate nema vedlajsie ucinky tak to stoji za pokus.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Mne na spánok zaručene zaberá history channel s tými ich reláciami o mimozemšťanoch. :D
DENNY
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa DENNY »

Nasiel a precital som si tuto temu kvoli tomu, ze ja tiez spim ako "zajac" :D - teda ze sa budim aj na najmensi zvuk. Ale nemusi to vzdy byt podmienene zvukom ci hlukom, obcas sa v noci zobudim len tak z nicoho nic, ale to sa mi vacsinou da do par minut zaspat.

Ja som mal problemy so spankom najma pred vysokou skolou (a internatnym zivotom). Doma som bol zvyknuty na ticho, byvame na konci dediny kde je aj premavka len minimalna. Akonahle som nastupil do prveho rocnika a na intrak, moj spanok znacne utrpel :D Na izbe som bol s dalsimi 2 chalanmi, ktori sice boli tolerantni a mali normalne rezimy, ale vedlajsie izby to uz tak nemali. Kto bol na intraku, vie, co internatne noci obnasaju :D Ak nie izbovica, chodbovica, tak jednoducho len hudba zo supervykonnych reprakov do neskorej noci. Steny a dvere mi pripadali ako z papiera, vsetko bolo extremne pocut. Tak isto zvuky velkomesta - auta, autobusy, sanitky, atd. Pamatam si tie noci, ked som spal tak 1 max. 2 hodiny a rano o 6:30 som vstaval do skoly. To boli veru dlhe dni :D Nepovazujte ma za nejakeho sprta, ktory sa na intraku chcel len ucit, jest a spat, aj ja som sa rad bavil, ale najma pocas poslednych cca 2 tyzdnov semestra a pocas skuskoveho som chcel skutocne klud.

Ale v konecnom dosledku mozem po 5 rokoch na internate povedat, ze prave toto ma naucilo lepsiemu spanku. Clovek si na ten hluk dokaze zvyknut a ked svoju mysel a telo nastavi tak, ze proste sa musi vyspat, tak sa vyspi. Zozaciatku to bude tazke a mozno az nemozne, ako aj pre mna, ale casom sa to zlepsi.

Aj teraz sa sem-tam budim aj na relativne slabe zvuky, ale je to omnoho lepsie a uz to nepovazujem za obmedzenie. Tak isto dokazem v dnesnej dobe zaspat pri zapnutej telke, co som pred VS nedokazal.

Zrejme je to len o zvyku. Neberiem ziadne veci na podporu spanku, ale pamatam si, ze ako pubertak som pil vecer caj z cerstvej domacej medovky - bud to bolo len placebo alebo som po tom caji ozaj mal kvalitnejsi a tvrdsi spanok. A z mojich skusenosti neodporucam cumiet do mobilu/pocitaca aspon pol hodku pred spanim. To modre svetlo je fakt taky "zivotabudic" a este ma z neho aj stipu oci.
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa starysomar »

Často si nechám hrať celú noc hudbu - celkom potichu na hranici zrozumiteľnosti slov, tak nereagujem prebudením na iné zvuky.
DENNY
Light Star
Light Star

starysomar napísal: 23 jan 2021, 15:17 Často si nechám hrať celú noc hudbu - celkom potichu na hranici zrozumiteľnosti slov, tak nereagujem prebudením na iné zvuky.
Princip v podstate ten isty, ako som pisal aj ja - zvyknut si na hluk/zvuk :)
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

Mne najviac pomaha:
+ teplota okolo 20°C
+ nejest aspon 4 hodiny pred spankom
+ nepit aspon 2 hodiny pred spankom
+ vetrat 5-10 minut pred spankom
+ ist na wc tesne pred spankom
+ nohy musia byt prikryte, netrcat
+ po prebudeni ist hned na wc a rychlo spat do postele
+ nezistovat cas, aspon kym je vonku tma

Najviac mi vadi(lo) (okrem silneho hluku):
- akykolvek mensi hluk v case, ked uz takmer spim
- rozpravanie, telka, aj na hranici pocutelnosti, nepravidelne nahle vykriky, smiech a pod.
- dazd, nepravidelne kvapkanie z vysky, napr. na plechove klimatizacie, strechy a pod.
- akykolvek slaby, tlmeny zvuk, hlavne nepravidelny
- vysoka teplota, asi nad 24°C
- stres, ked musim vstat skor, caka ma nieco dolezite

Vobec mi nevadi modre svetlo monitora, mam ale nastaveny nizsi jas a hlavne nizsi kontrast, pouzivam tmavy rezim kde je to mozne, inak mam este stmavene biele pozadie na vsetkych strankach pomocou addonu Dark Reader (dynamic theme).
gogo956
Redeemer
Redeemer

na monitore pouzivam tento soft https://justgetflux.com/
Kto chce zazit fakt super spanok, vyspat sa do sytosti ako decko, tak to dosiahne iba pri externom brani rastoveho hormonu. Mam teraz na mysli ludi 35+ u ktorych je uz hladina GH prirodzene nizka. Hlboky, dlhy, velmi uspokojivy. Ani melatonin sa na to nechyta ani nahodou..
taki7
Star
Star

Príspevok od používateľa taki7 »

Odporúča sa až 2 hodiny pred spánkom nepozerať do mobilu/PC. A taktiež by sa nemala piť káva pred spánkom. Kofeín môže totižto zotrvať v krvi po dobu šiestich až ôsmich hodín.
Son-Goku
Darca
Darca

Príspevok od používateľa Son-Goku »

Náhodou nevadí , že gogo spomenul to isté čo predtým. V podstate odvtedy stále spávam so štuplami voskovými a nie je to bohviečo,občas uši bolia. Ale kúpil som si teda melatonin 30 tabliet. A včera som si ho dal,a ešte som vedel hodinu fungovať na pc bez problémov. Nejaké poslabšie.Tento produkt https://www.virde.sk/melatonin-30-tablet/ Nekupovať,slabota.
LubosZ
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa LubosZ »

Melatonin sposobuje zive sny.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Son-Goku
svetlo z monitora prirodzene odburava melatonin, takze taky postup aky si opisal nema pochopitelne velky zmysel. Za druhe, ako som uz spominal, obycajny melatonin nie je az taky ucinny ako time release ktory sa uvolnuje postupne viacero hodin. Za tretie, melatonin nie je spankovy hormon, ale ma na spanok urcity vplyv, je to hlavne asi najsilnejsi antioxidant aky pozname-takze regeneracia.
Za stvrte, niekedy staci sa pohrat trochu s velkostou davky-bezne sa uzivaju davky do 3-5mg.

LubosZ
asi to bude individualne, ja somnic take po tych rokoch nezaznamenal, aj ked je pravda ze clovek si s melatoninom pamata rano o nieco viacej snov
taki7
Star
Star

@Son-Goku

A Dr. Max ho mimochodom ponúka v akcii... :roll:
Prílohy
IMG_20210203_203654.jpg
Son-Goku
Darca
Darca

Príspevok od používateľa Son-Goku »

Tak som to zle pochopil,myslel som ze melatonin spravi ten efekt ze sa nebudem buditi v noci na nejaky ten hluk.
taki7 to je time release?
gogo956
Redeemer
Redeemer

to je rapid, asi nema predlzeny ucinok. Ja som zvykol kupovat melatonin v Us shopoch napr Iherb.com tam maju velky vyber
https://www.iherb.com/search?sug=melato ... ase&rank=0
mozem poslat voucher na zlavu /pm
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa test »

Chlapci a komu z vas ten melatonin pomohol k lepsiemu spanku? Podla mna nikomu!
gogo956
Redeemer
Redeemer

test napísal: 13 feb 2021, 0:29 Chlapci a komu z vas ten melatonin pomohol k lepsiemu spanku? Podla mna nikomu!
ja ho v pripade potreby uzivam uz aspon 5rokov a budem aj nadalej. Cim je clovek starsi, tym je suplementacia melatoninom potencialne ucinnejsia. U mladych ludi do 30rokov uzivanie velky zmysel nema. Zavisi aj od toho, v com spociva nespavost a neuspokojivy spanok dotycneho. Ak je v niecom inom ako v nedostatku melatoninu, tak mu pochopitelne suplementacia melatoninom nepomoze.

Time release verzie su dobre v tom, ze si das jednu pred spanim a ucinok trva aspon 6hodin, zatial co pri beznej verzii je ucinok tak 2hodiny. Teraz aktualne uzivam tiez iba beznu verziu ale iba ked sa v noci kvoli niecomu zobudim, je to sublingual, takze netreba s nicim zapijat, rozpusti sa to rychlo v ustach. A mne to jednodzacne pomaha, pretoze za beznych okolnosti ked sa v noci zobudim, tak vacsinou nemam sancu znovu zaspat a tento stav trva aj do rana a potom clovek samozurejme aj patricne vyzera a citi sa.
taki7
Star
Star

DENNY
Light Star
Light Star

Inak, s cim mam ja obcas problem - teraz mi to napadlo, lebo dnes v noci som takto spal, ked sa to da nazvat spankom. Vcera som vstaval na moje pomery relativne skoro rano, budik 5:30 a spat som mohol cca tych 5 hodin, cize dost malo, nakolko normalne zvyknem spavat 7-8 hodin. Nasledne prakticky od siestej rana az do nejakej pol siedmej vecera neustala fyzicka aktivita - nachodenych 6,3 km v prirode, odsoferovanych cez 150 km hore-dole (nie jedna dlhsia cesta), vecer som si dal vanu a ked som z nej vyliezol, uz som bol statocne unaveny, som si aj povedal, ze by som si aj lahol, ale to bolo cca 20:30 a moj bezny cas kedy chodim spat je v rozmedzi 23:00 - 00:00.

Spat som isiel nieco po 22:00, zaspat mi na moje pomery trvalo neuveritelne kratko. Tolko, co som si v posteli este nastavil budik na mobile a polozil ho na stolik, som zrejme zaspal. "Problem" vsak spociva v tom, ze som celu noc len prebdel a neustale som sa budil, snivali sa mi kadejake blbosti, ktore som si rano takmer vsetky pamatal, co u mna tiez nie je zvykom aby som si pamatal sny.

Tuto prichadza moj "objav", ktory na sebe pozorujem uz zopar rokov a to je to, ze cim viac som unaveny, resp. cim viac fyzickej aktivity ten-ktory den vykonavam, tak tym horsie spim. Neviem preco to je, ci to je len u mna alebo je to bezne, naozaj neviem, nestudoval som to a nehladal som o tom nic, je to cisto len moj postreh. A pre upresnenie - v ten den som nepil alkohol a ani som pred spanim nejedol

Clovek by si myslel, ze cim viac sa narobi tak tym lepsie bude v noci spat, ale u mna je to trosku naopak :D
Napísať odpoveď