Hypoteka - z bytu do domu

O živote, snoch, životnom štýle, cestovaní...
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: Hypoteka - z bytu do domu

Príspevok od používateľa guess.whoo »

ja si pod domom predstavujem aspon 100m2 a 4 izby a na to je 100000 malo. náš poschodovy drevodom s tepelnym cerpadlom je naceneny na skoro 150k po znamosti do holodomu (fasada, okna, kurenie bez sanity a podlah)
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

guess.whoo - len zo zvedavosti, pre tepelne cerpadlo si sa preco rozhodol? Mas na to nejaku dotaciu ci? Lebo to je palka jak hovado a tym padom otazna navratnost.
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

v dotaciu dufam :D na A0 byva dotacia az do 10k.
rozhodol som sa nie kvoli navratnosti ale kvoli buducej perspektive vykurovania tymto sposobom. Plyn je velmi otazny a ta navratnost nie je az taka strasna. Ked si vezmes ze musis mat revizie na kotol aj komin kazdy rok + aj pripojka nieco stoji. Vela ludi porovnava navratnost len cez mesacne platby.

Do uvahy prichadzalo este aj cisto elektricke kurenie rohozami alebo inym sposobom, ale ten sme zavrhli hned.

Dalsim tazidlom na vahach bola moznost chladenia v lete. Ani ja ani manzelka nemame velmi radi klimu a tento sposobom ochladenia domu hoc aj o 3 stupne v najvacsich horucavach je ovela menej invazivny
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Problém je aj s tým, že tie nové štvrte väčšinou už ani nemajú natiahnutý plyn. Takže ľudia majú potom všetko na elektriku a to sú potom pekné účty teda. :D
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

ephramko napísal: 04 jan 2021, 13:54 Problém je aj s tým, že tie nové štvrte väčšinou už ani nemajú natiahnutý plyn. Takže ľudia majú potom všetko na elektriku a to sú potom pekné účty teda. :D
tahat plyn niekam kde aktualne nie je, je draha "zabavka". :) Dnes su domy castokrat pasivne res s minimalnymi tepelnymi stratami, takze vykurovanie elektrinou nemusi byt zase az tak drahe. Pretoze ako uz niekto tu spomenul, treba brat do uvahy, ze plynovy kotol si vyzaduje pravidelne servis ktory nie je zadarmo a naviac jeho zivotnost je obmedzena. Co je horsie ako kurenie je, ze ak nieje plyn, tak sa musi elektrnou vyrabat aj tepla voda na sprchovanie. Ale zase zavisi od toho, aku ma rodina velku spotrebu, ak maju potrebu sa rachat 7x do tyzdna vo vani tak to potom urcite ide do penazi..
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

my sme 4 clenna rodina s 3 zenami, takze spotreba vody bude znacna a zohrievat ju cerpadlom je nasobne lacnejsie ako plyn alebo nebodaj elektrina.
Na internete mas xy nazorov, podstatne je, co sa viac hodi pre dany dom a danu situaciu.
gogo956
Redeemer
Redeemer

tepelne cerpadlo je super len ta prvotna investicia je znacna
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

je, ale ako som pisal vyssie - 3400 je dotacia, co znizi investiciu skoro o polovicu a to sme potom na urovni plynoveho kotla
navyse na A0 drevodom bude dotacia az 11k tak by som rad vyuzil aj tuto (neviem ci budu kombinovatelne) a tym padom by sa mi vratili naklady na komplet kurenie
gogo956
Redeemer
Redeemer

apropo, na kolko sa odhaduje zivotnost toho samotneho cerpadla? 12-15 rokov? pre zaujimavost..
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

Ťažko povedať.. 20 rokov sa to ešte ani nemontuje. Životnosť by mala byť vyššia ako pri plynových kotloch. Kazdopadne je to skoro jedno, predpokladá sa ze ceny čerpadiel pôjdu do 10 rokov na úroveň plynu
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Tepelnych cerpadiel je viac typov, tj. na vodu zo zeme alebo na vzduch. Ak sa pravidelne servisuje, najma kompresor, tak ta zivotnost by mala byt niekde okolo 20 rokov. Ale tiez vyparnik ci kompresny ventil. Rovnako tak vsak treba servisovat aj ine sposoby kurenie - plynova pec (cistenie komina, revizie), elektrokotol ci kotol na tuhe palivo.
daniel.daniel
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa daniel.daniel »

guess.whoo napísal: 04 jan 2021, 15:26 my sme 4 clenna rodina s 3 zenami, takze spotreba vody bude znacna a zohrievat ju cerpadlom je nasobne lacnejsie ako plyn alebo nebodaj elektrina.
Na internete mas xy nazorov, podstatne je, co sa viac hodi pre dany dom a danu situaciu.
my sme 4 clenna rodina, deti sa casto kupu vo vani. Mame 125l smart bojler, hned vedla sprchy. Spotreba za minuly rok bola 730kw na ohrev vody, co je 80€ za rok. Takze popravde ani elektrika nieje zla. Ale dolezite je aj neprehrievat bojler na zbytocne vysoku teplotu.
kutya
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa kutya »

@guess.whoo za tych 150k mas kolko m2?

Mne sa to zda nejak prilis vela. Co som zistoval tak za nejakych 110 000 vobec nie je problem najst firmu s dobrymi referenciami na dom na kluc, ktory bude mat cca do 110 m2, murovany z ytongov. A to skutocne dom na kluc, kde staci uz len kuchynska linka, nabytok a spotrebice. Samozrejme pri pouziti lacnejsich materialov, nie podlahy za 50 eur/m2.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Však domy sú lacné. Horšie je to v BAkraji s normálnymi pozemkami. To je často pozemok drahší ako nový dom. :D
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

kutya: Mam Mercedes, ma 4 kolesa, volant a kozene sedadla. Cena v obchode je 110 tisic eur. Nie je problem najst auto, ktore bude mat tiez 4 kolesa, volant, dokonca aj kozene sedadla. A bude stat dokonca len 50 tisic eur. Samozrejme pri pouziti lacnejsich materialov, nie koza Designo: https://www.mercedes-benz.sk/passengerc ... odule.html

Myslim, ze princip chapes. Co znamena dom za 110 tisic??? Su v tej cene pripojky od hranice pozemku, na kolko DT pocitali zaklady, aka je hrubka platne, aka je hrubka podlahovej izolacie, aka je hrubka stresnej izolacie, aka je hrubka zateplenia??? Ake je tam kurenie, je tam najlacnejsie elektricke kurenie cez devi rohoze alebo je tam podlahove kurenie na plynovy kotol ci tepelne cerpadlo??? Ake su tam okna, su tam lacne dvojskla alebo mozno aj trojskla s nekvalitnym kovanim, tenkym ramom??? Co podlahy, su tam lacne plavacky ci je tam aspon vinyl??? Ako elektrika, kolko zasuviek je uvazovanych na miestnost, co rozvody pre internet a televiziu, predpriprava na vonkajsie zaluzie, vonkajsie osvetlenie???

Takze ano, da sa postavit 110 metrov za 110 tisic. Tak ako mozes kupit Skoda Rapid za 13 tisic eur alebo mozes kupit Superb za 40 tisic, pripadne si kupis Mercedes za 110 tisic alebo rovno za 160 tisic. Jedna vec je, ze vidis len cenu a plochu, nevidis dalsie veci a osobne si myslim, ze sa do toho ani nevyznas, ani to nedokazes porovnat. Dom stavias jeden za zivot, teda malo by to tak byt, pokial ta o polovicu domu neoberie manzelka, exekutor alebo nechces ist do noveho vacsieho domu. Preto sa pozerat len na cenu je uplny, ale uplny nezmysel.
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

presne tak ako pise hojko. podlahova plocha bude okolo 160-170m2 neviem teraz presne z brucha, poschodovy drevodom. kurenie som zvolil tepelnym cerpadlom, kvalitne drevene okna, 40cm izolacia strechy atd atd

urcite najdes tuto plochu aj za spominanych 110k, iba tepelne cerpadlo je o cca 8-10k drahsie ako plyn/peletky
STomko
King
King

Príspevok od používateľa STomko »

Ako tu bolo spomenute, papier znesie vela. No az ked uvidis materialy ktore su pouzite v tom standarde na kluc, casto sa rozhodnes si priplatit za nieco lepsie. Euro k euru a si niekde uplne inde.
Hlavne pozor na kurenie, ak ide o dom na predaj, casto sa pouziju bud rohoze, odporove droty, v lepsom pripade aspon elektrokotol s vodnou podlahovkou, kvoli cene. No nasledne mesacne naklady uz znasa klient a tam ten rozdiel moze byt znacny oproti plynu/TC.
Staval som murovany z tehly, poschodovy, tiez cca 160m² uzitkovej. Cena aj s vybavenim co som si ratal cca 170k (s TC, bez pozemku).
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

amen to that brother

potom staci sledovat skupiny na FB kde ludom prisiel nedoplatok za elektrinu 500+€ lebo zvolili lacne rohoze a este na ne dali nespravnu podlahu
Peter00
Medium Expert
Medium Expert

Príspevok od používateľa Peter00 »

wladas napísal: 04 jan 2021, 12:18 guess.whoo - len zo zvedavosti, pre tepelne cerpadlo si sa preco rozhodol? Mas na to nejaku dotaciu ci? Lebo to je palka jak hovado a tym padom otazna navratnost.
Ja len na úkor tej návratnosti za TČ. Ja som si dal vykurovanie plynom, ale druhý krát by som zvážil asi tepelné čerpadlo, hoc by som nemal mať dotáciu. Totiž, dotácia sa tiež až tak nevyplatí, keďže si TČ musíš kúpiť od firmy čo má tú správnu pečiatku a tiež ti to musia oni aj namontovať. A samozrejme od nich je čerpadlo veľmi výrazne drahšie, ako v normálnom obchode. Čiže hoc dostaneš dotáciu napríklad 1300€, tak reálna úspora je napríklad len 300€, čo nie je až tak veľa pri cene kúrenia. A to netreba zabudnúť na to, že tieto firmy si následne vypýtajú viac za všetko, keďže majú tú správnu pečiatku, napríklad aj za natiahnutie podlahového kúrenia atď. a to si veľmi nechcete dávať robiť dvom rôznym firmám, lebo 1. nie sú až tak ochotní a za 2 ak je nejaký problém, tak sa budú vyhovárať jeden na druhého a aj máte v dome zima, tak sa nechcete pár mesiacov dohadovať za to, u koho si uplatňujete reklamáciu.

Ale prečo si myslím, že plynové kúrenie nevychádza lacnejšie ako to z TČ (a tu to porovnávam hlavne s tým najlacnejším vzduch-voda), je ten, že ak si dávate plyn, tak nikto do ceny realizácie tohto kúrenia neráta náklady na komín, klampiarske práce okolo neho a údržbu. Dnes ak chcete komín, tak by mal byť vzduchotesný a vhodný do nízkoenergetického domu a zároveň si vzduch odoberá z exteriéru, čiže pravdepodobne sa budete pozerať po schiedel absolut, čo je položka za 1000€ len taký fukot a to dávam ešte veľmi nízku cenu. 1000€ je vacsinou tá suma, ktoré stojí navyše tepelné čerpadlo, ak kupujete kvalitnejší plynový kotol. Navyše musíte platiť pravidelné revízie komínu, ktoré sú podmienkou platnosti poistky domu, prirátajte si klampiarske práce okolo komínu (stavbu komínu verím, že vacsina ľudí zvládne svojpomocne, ale klampiarske práce nie, keďže tam treba na to aj špeciálne nástroje) a zvlášť materiál a aj to, že taký komín Vám zaberá zbytočne aj miesto v dome a ak máte poschodový dom, tak dvojnásobne, no mne z toho vychádza, že to telepné čerpadlo by ma vyšlo asi rovnako ako plynový kotol s tým rozdielom, že s tepelným čerpadlom by som platil menej za energie. Tiež je tam otázne to, ako dlho bude dodávaný plyn. Predpokladám, že ďalších 30 rokov ešte bude, ale ak potom nie, tak Človek bude musieť prerábať aj to, čo by normálne nemusel.
Ja osobne by som druhý krát išiel do tepelného čerpadla.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Ono treba brat do uvahy aj konkretnu oblast. Ine naroky na kurenie budu na Orave a ine v Komarne, to treba dopredu pri vypocte brat do uvahy. Zasob zemneho plynu je na rozdiel od ropy podstatne viacej, takze v tomto smere si netreba robi starosti minimalne 100-150rokov.
Napísať odpoveď