Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 06 Jún 2020, 17:33

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 14 ] 
UHD monitor - poradte prosim
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

Príspevok UHD monitor - poradte prosim
Ahojte, chalani.

Doteraz som pouzival ako monitor televiziu https://www.mall.sk/televizory/samsung-ue32f5000awxbt, full hd, ale kvoli vadnemu pixelu a bzucaniu chcem pristupit konecne k niecomu novemu. Hladam monitor v rozmeroch 30-32", najlepsie UHD. Hry nehram vobec, primarny je pre mna pekny obraz pri filmoch, obcasne robim grafiku.

Rozmyslam nad Samsung Space Monitor (S32R750) a rad by som vas poprosil o nazor a rady pri vybere. Mam par otazok a keby ste vedeli odpovedat na akukolvek z nich, velmi by mi to pri rozhodovani pomohlo. Dakujem.

1) Vlastnim graficku kartu MSI R9 280 Gaming 3G - zvladne 4k obraz pri 60fps?

2) Na obraz sa pozeram zo vzdialenosti 1 metra, teraz mam FULL HD TV v prepocte s nizkym PPI. Je pri takejto vzdialenosti od monitora a pozadovanom rozmere v palcoch lepsie QHD alebo UHD? Cital som par nazorov, ze pri UHD sa v ramci zadanych rozmeroch a vzdialenosti od monitora mozno horsie cita text, pri QHD zasa niektori uvadzali, ze bol problem so scallingom, lebo sa nezmensuje proporcne, ak to spravne chapem...

3) Ak budem pozerat videa a filmy, nativne vo FULL HD, na novej UHD obrazovke, bude to fakticky vyzerat rovnako ako na FULL HD obrazovke alebo uvidim aj z 1 metra mierne rozmazanie?

4) Ak mi ide primarne o browsing a filmy, az potom o nejaku amatersku grafiku a o hry vobec, je VA panel tym najlepsim riesenim?

Dakujem pekne za akekolvek nazory, resp. osobne skusenosti. https://www.alza.sk/32-samsung-s32r750-d5597533.htm?o=1 mi zo vsetkych zatial vysiel najprijatelnejsi, pacia sa mi aj tenke ramy okolo. Chcem si dat ale poradit :)

18 Jan 2020, 11:52
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: UHD monitor - poradte prosim
Podla mna na toto nie je vhodne UHD. Siel by som do QHD.

18 Jan 2020, 12:01
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

to co sa pytas, kazdy hodnoti subjektivne a kazdy ti da inu odpoved... skoro v kazdom bode...

ale skusim - ak dobre citam, tak si mal 32jku fullHD TV - cokolvek viac ako fullHD bude citelny rozdiel v kvalite a ostrosti obrazu... v tvojom pripade je top volba IPS, vacsina IPS bezi na 60hz, a v porovnani z VA alebo TN je to top panel na to, na co ho chces pouzivat... ma totiz najlepsi obraz,... VA nieje zle, ale VA je rychlejsia technologia na ukor kvality (ale iba minimalne), a VA panely uz zacinaju uprednostnovat hraci... dalej za mna, pri tak nizkej vzdialenosti by to mal byt 4k monitor, ale pozor IPS+4K je za priplatok... navyse rozdiel v pozorovani z 1m nebude az tak brutalny ako v pripade fhd vs 4k

cize sa treba rozhodnut -

top kvalita - 4K panel IPS - priprav si 600+euro
neporovnatelne lepsia kvalita obrazu oproti 32 fullHD TV - 2K IPS/VA panel (pri pozorovani z 1 metra bude vidiet rozdiel medzi 2K a 4K ale minimalny, v porovnani s fullHD ale bude obraz 2x ostrejsi)
dobra cena/kvalita kompromis - 4K VA panel

ty si si vybral to tretie a mozem ti povedat, ze s obrazom budes oproti tej TV na uplne inej urovni, takze by si mal byt v tvojom pripade spokojny

20 Jan 2020, 13:52
Profil  ICQ  
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

Tvrdenie ze cokolvek ine bude citelny rozdiel v kvalite je sprostost.
Ohladom VA vs IPS sprostost este vacsia.

20 Jan 2020, 14:29
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Doplnim dalsiu sprostost - 2k je FullHD, o triedu vyssie je QHD co by mohlo byt oznacovane ako 2,5K ale nepouziva sa to tak.

20 Jan 2020, 15:52
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

Ryan Giggs píše:
Tvrdenie ze cokolvek ine bude citelny rozdiel v kvalite je sprostost.
Ohladom VA vs IPS sprostost este vacsia.
ja som pisal ze cokolvek vyssie od fullhd TV, rozumej monitor s vyssim rozlienim bude citelny rozdiel v kvalite a OSTROSTI... Mam vedla seba 2 monitory rovnakej velkosti jeden je 1440p, druhy fullhd takze vidim o co hovorim...

wladas, ked uz slovickaris, tak k tebe asi tolko ze je mi je lahsie napisat 2K, ako vypisovat 1440p na telefone a drviva vacsina chape co sa tym mysli... Poopravim ta ale v tom ze 2k neznamena full HD, pretoze sa bavime o 1440p (QHD) vs 1080p (fullhd), to je pre zmenu sprostost od teba, 2.5k by suhlasilo s tym co tvrdis, ale kazdy to oznacuje 2k z hladiska jednoduchosti...

Zaverom, ano najdu sa va panely ktoré maju lepsi obraz ako ips (z hladiska videa, photo, nie gaming) ale je to za priplatok...

20 Jan 2020, 20:22
Profil  ICQ  
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

Viem čo si pisal, viem čitať. A nie, nevieš o čom hovoriš. To tvrdenie je pravdive len spolovice. Ano, bude to pozitivny rozdiel v ostrosti. Ale neznamena to automaticky že bude aj v kvalite. Kvalitu ovplyvňuje "milion" faktorov, ostrosť je len jednym z nich. Rozhodne to neznamena že čimkoľvek s vyššim rozlišenim ziska automaticky vyššiu kvalitu. To je hluposť.

IPS je už z principu vždy obrazovo väčši kompromis ako VA. S cenou to nesuvisi.

20 Jan 2020, 21:31
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

No, nakolko ten TV co tam postol je z roku 2013, tak som si celkom isty, ze len tazko by si dnes nasiel nieco co bude monitor 32'', QHD a bude to mat horsi obraz ako ta stara TV... Ale kludne ma mozes presvedcit o opaku...

20 Jan 2020, 23:00
Profil  ICQ  
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

To ze je nieco stare neznamena ze je to nutne horsie. To je mytus.
Ano, v tomto konkretnom pripade je to lowend televizor. Keby mal ale nejaky vyssi model z toho roku (niektory zo 100 herzovych, F6400...), tak ano, dnesne monitory by mali problem.
A v jeho pripade bude vo viacerych aspektoch IPS krok spat. O to viac ked to chce primarne na filmy.

slapstick44 píše:
Ahojte, chalani.

1) Vlastnim graficku kartu MSI R9 280 Gaming 3G - zvladne 4k obraz pri 60fps?

2) Na obraz sa pozeram zo vzdialenosti 1 metra, teraz mam FULL HD TV v prepocte s nizkym PPI. Je pri takejto vzdialenosti od monitora a pozadovanom rozmere v palcoch lepsie QHD alebo UHD? Cital som par nazorov, ze pri UHD sa v ramci zadanych rozmeroch a vzdialenosti od monitora mozno horsie cita text, pri QHD zasa niektori uvadzali, ze bol problem so scallingom, lebo sa nezmensuje proporcne, ak to spravne chapem...

3) Ak budem pozerat videa a filmy, nativne vo FULL HD, na novej UHD obrazovke, bude to fakticky vyzerat rovnako ako na FULL HD obrazovke alebo uvidim aj z 1 metra mierne rozmazanie?

4) Ak mi ide primarne o browsing a filmy, az potom o nejaku amatersku grafiku a o hry vobec, je VA panel tym najlepsim riesenim?

1) ak sa nebavime o hrach, tak zvladne
2) text sa da vždy zväčšiť
3) trochu bude vidieť, že to nie je nativne rozlišenie.
4) ano

V tejto uhlopriečke je veľa zahnutych modelov. Na filmy to nie je veľmi to prave, preto je vyber trochu užši. Ten Samsung vyzera byť najschopnejši.

21 Jan 2020, 6:49
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

Ryan Giggs píše:
To ze je nieco stare neznamena ze je to nutne horsie. To je mytus.
Ano, v tomto konkretnom pripade je to lowend televizor. Keby mal ale nejaky vyssi model z toho roku (niektory zo 100 herzovych, F6400...), tak ano, dnesne monitory by mali problem.
A v jeho pripade bude vo viacerych aspektoch IPS krok spat. O to viac ked to chce primarne na filmy.

1) ak sa nebavime o hrach, tak zvladne
2) text sa da vždy zväčšiť
3) trochu bude vidieť, že to nie je nativne rozlišenie.
4) ano

V tejto uhlopriečke je veľa zahnutych modelov. Na filmy to nie je veľmi to prave, preto je vyber trochu užši. Ten Samsung vyzera byť najschopnejši.

Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Pomohlo mi to s výberom. Ak sa ešte môžem spýtať jednu otázku na záver - oproti tej TV, ktorú používam teraz, bude mať tento monitor viditeľne lepšie vykreslenie čiernej? Viem, že to nezávisí len od konstrastu, ale aj od panelu. No neviem to celkom dobre posúdiť. Nakoľko ten prvý údaj pri TV nikde neuvádzajú.

25 Jan 2020, 12:10
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

Je to VA panel na oboch, takze cierna bude podobna. Samozrejme zalezi aj od povrchovej upravy panela.

Inak je to naopak. Kontrast zavisi na hlbke ciernej, nie cierna od kontrastu.

25 Jan 2020, 17:42
Amateur
Amateur
Obrázok užívateľa

Ryan Giggs píše:
Je to VA panel na oboch, takze cierna bude podobna. Samozrejme zalezi aj od povrchovej upravy panela.

Inak je to naopak. Kontrast zavisi na hlbke ciernej, nie cierna od kontrastu.

Ďakujem, vždy som si myslel, že je to naopak. Inak, našiel som si špecifikáciu tej mojej grafickej karty a v nej sa píše:

HDMI - 1 (version 1.4a)
Max Resolution: 3840x2160 @30 Hz
4096x2160 @24 Hz

MINI Displayport - 2(version 1.2)
Max Resolution: 4096x2160 @ 50 Hz

Znamená to, že mi 4K pôjde len na 30 snímkov cez HDMI a na 50 cez MINI, teda že 60 cez to nedostanem? Ja len pre istotu. Ďakujem.

27 Jan 2020, 21:45
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

Na 60 Hz pri 4k potrebujes hdmi 2.0.

28 Jan 2020, 6:34
Light Expert
Light Expert
Obrázok užívateľa

Podľa špecifikácií DP by to malo podporovať prenos 4K@60Hz(dokonca aj 75Hz): https://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort

Na filmy určite nekupuj IPS panel, v noci budeš vidieť namiesto čiernej modro-čiernu, čo je grc.

Hranie 4K@60fps je extrémne náročné na výkon, ani 2080Ti si neporadí s niektorými hrami, čiže na to môžeš rovno zabudnúť.

17 Feb 2020, 16:08
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 14 ] 

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia