Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 17 Okt 2018, 15:56

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 121 ]  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Ďalšia

Choď na stránku
Vedomie / slobodna vola
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

Príspevok Vedomie / slobodna vola
Myslim, ze toto je jedna z najzakladnejsich otazok, mame slobodnu volu, resp. aku mieru?

Mame vedomie? Mozeme mat roznu uroven vedomia?

S tym suvisi mnoho tem a dalsich otazok...

Maju istu uroven vedomia aj ine tvory ako clovek, zvierata?
Moze mat vedomie umela inteligencia, robot?
Ak nemame slobodnu volu, aky zmysel ma samotny zivot?
Ake podmienky su potrebne, aby mal clovek (alebo robot) skutocne slobodnu volu?

Privitam akekolvek clanky, dokumenty, filmy k teme.

Viem ze sa to okrajovo riesilo v inych temach, no tazko sa tam hlada a na zaklade prispevkov z temy Nesmrtelnost som sa rozhodol zalozit samostatnu temu. Ak najdete zaujimave komentare v inych temach, mozete ich aj citovat.

29 Júl 2018, 20:47
Redeemer
Redeemer
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Slobodna vola / vedomie
Prečo by sme nemali mať slobodnú vôľu (z filozofického hľadiska)?

29 Júl 2018, 21:32
Profil  WWW
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Slobodna vola / vedomie
Hlavne treba definovat vedomie.

Ja verim tomu ze mozog je iba zlozity pocitac. Mas pamat kde sa ukladaju poznatky a na zaklade tychto poznatkov reagujeme na vonkajsie podnety.
Ked sa raz technologicky dostaneme na taku uroven ze budeme schopny vyrobit rovnako zlozity pocitac ako je nas mozog, potom verim tomu ze umela inteligencia dosiahne rovnakeho vedomia ako my.

29 Júl 2018, 22:46
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Vedomie / slobodna vola
Aby som to posunul, tak sem dam citacie z inej temy, kde to zacalo...

gogo956 píše:
Ludia vedomie urcite maju, ale nemaju slobodnu volu, sme iba velmi zlozity software.

gogo956 píše:
ohladom "slobodna vola" davnejsie som pisal napr sem boh-nabozenstva-religionistika-filozofia-zivota-a-viera-t19486.html, ale je to velmi rozsiahly thread a tazko v nom nieco hladat, zasluzil by si samostatny. V skratke- nase vedomie vytvara samo pred sebou iluziu ze koname slobodne rozhodnutia, ale v skutocnosti to tak celkom nie je.
Tu je iba take naznacenie https://www.psychologytoday.com/us/blog ... -free-will problematika je samozrejme hlbsia.

aacid - ano, je potrebne definovat vedomie, zacat mozme na wiki:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Vedomie

Nasiel som aj niekolko zaujimavych clankov, no tie su uz viac vzdialene od zakladnej temy a este som ich nestihol precitat, tak ich sem dam neskor.

Inak som to spominal v inej teme, ale velmi zaujimavy je animovany film V hlave / Inside Out, aj ked je to tam vysvetlene zjednodusene a je to prakticky "rozpravka", tak ho urcite odporucam, je to vynimocny film! Vlastne naznacuje prave to co spominali aacid a gogo956.

29 Júl 2018, 23:26
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Ten clanok co linkuje gogo... Sorry ale hovorit ze clovek nema slobodnu volu na zaklade nejakeho pokusu so zmurkanim... Sak zmurkanie je nieco extremne automaticke...

Ja slobodnu volu mam, som si tym isty. Napriklad teraz som sa slobodne rozhodol ze vymazem cely jeden odstavec lebo to bola blbost. Tiez sa slobodne rozhodnem ze si dnes vecer pozriem film miesto toho aby som isiel skor spat.

30 Júl 2018, 0:15
Redeemer
Redeemer
Obrázok užívateľa

Rozširujem svoju otázku:

Prečo by sme nemali mať slobodnú vôľu (z filozofického hľadiska, medicínskeho, biologického či iného hľadiska)?

30 Júl 2018, 0:34
Profil  WWW
Medium Star
Medium Star
Obrázok užívateľa

Poculi ste o teorii determinizmu? Dost to zastavam a vsetko co sa toho tyka dava zmysel. Preto neverim v slobodnu volu
http://www.ostium.sk/language/sk/skryva ... rminizmus/

30 Júl 2018, 7:12
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Koname prednostne to, co mame evolucne zakodovane ako prospesne pre prenos genov. Zive tvory su iba vehikuly pre geny- ony riadia vsetko podstatne, to ze niekto vymaze riadok a mysli si ze je dokaz sl. vole je omyl. Je to prave ten chytak ktory nam ma vytvarat iluziu sl. vole.

30 Júl 2018, 8:04
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Ako bolo uz vyvstlene.
Vedomie je len ilozia - je to vedlajsi efekt nasich kognitivnych procesov, nehovoriac o tom, ze ho kazdy den strtis pri zaspavani.

Slobodna vola: co to vlastne je? Lebo vsteky definicie co som cital neumoznuju odlisit slobodnu volu od jej iluzie.
Plus z pohladu modernej mediciny ani samotny pojem nema vyznam, je to nezmysel.

k tomu par linkov:
Existuje slobodná vôľa? Klamlivý pocit slobodnej mysle - https://invivomagazin.sk/existuje-slobo ... e_294.html

Nie priamo o slobodnej voly, ale priklad toho, ze ked sa clovek slobodne a sam od seba rozhodne byt podnikatelom, tak to este nemusi byt dobrovolne (toxoplazmoza) - http://www.osel.cz/10030-neuveritelna-t ... atele.html

A video od ByWise
Máme slobodnú vôľu?
YouTube
Názov videa: Máme slobodnú vôľu?
Autor: BeWise
Zobrazení: 15939
Hodnotenie:

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EAH7nEdHV4Q

30 Júl 2018, 8:06
Profil  WWW
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

gogo956 píše:
Koname prednostne to, co mame evolucne zakodovane ako prospesne pre prenos genov. Zive tvory su iba vehikuly pre geny- ony riadia vsetko podstatne, to ze niekto vymaze riadok a mysli si ze je dokaz sl. vole je omyl. Je to prave ten chytak ktory nam ma vytvarat iluziu sl. vole.

prosim o vysvetlenie ako to ze som vymazal riadok prispelo k prenosu mojich genov?

ja nepopieram ze nasim prvotnym cielom je rozmnozovat sa a cela nasa existencia je prisposobena iba tomu, to sa ale nijak nevylucuje so slobodnou volou. aj obycajna macka sa hra so svojou mrtvou korystou...

takze ano, suhlasim ze geny riadia vsetko podstatne, ale to nijak nebrani ti slobodne sa rozhodovat. ostatne neni problem ani sa vzopriet tym genom, existuje kopa ludi co sa vedome rozhodla nereprodukovat sa.

30 Júl 2018, 10:53
Medium Star
Medium Star
Obrázok užívateľa

Podla mna koname na zaklade predoslych udalosti, svojich skusenosti a pod. Urcite by som konal inak a bol inym clovekom keby ze sa narodim niekde na druhom konci sveta a v inej spolocnosti. Geny tu nebudu zohravat az taku velku rolu.

30 Júl 2018, 11:17
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

aacid
ved to prave pisem, ze v podstatnych ukonoch vecsinou podliehame genovym programom a v nedolezitych veciach mame akoze volnu ruku prave preto aby sa iluzia slobodnej vole udrzala. Odporucam znamu knihu Sebecke gen".

30 Júl 2018, 12:20
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Podla mna je dost individualne aku mieru na spravani zohravaju geny. Cisla nemam ale z ludi co poznam a nevyrastali s vlastnymi rodicmi som videl oba smery (od zachovania prvkov po biologickych rodicoch po adaptovanie sa spravanim podla adoptivnej rodiny).

K teme:
Sam Harris ma k tomu dobre materialy
Sam Harris on "Free Will"
YouTube
Názov videa: Sam Harris on "Free Will"
Autor: Skeptic
Zobrazení: 1030332
Hodnotenie:

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pCofmZlC72g
(anglictina nutna)

30 Júl 2018, 12:26
Redeemer
Redeemer
Obrázok užívateľa

Však ale, ten génový program, ten mozog a jeho procesy... to som predsa JA, nejde o niečo mimo mňa. Takže je to len otázka interpretácie, podľa mňa to nijako neneguje slobodnú vôľu.

V podstate slobodnú vôľu môžeme obmedziť len javmi ako je propaganda, istý typ autoritárskej výchovy od detstva a pod., kedy ovplyvníme priamo zmýšľanie človeka.

30 Júl 2018, 16:51
Profil  WWW
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

je to zlozita problematika, najprv je dobre si precitat aspon ten "Sebecky gen", da sa hocikde zohnat aj zadarmo, aby clovek mal aspon zaklady toho o co sa jedna.
https://www.martinus.sk/?uItem=14169

30 Júl 2018, 19:02
Darca
Darca
Obrázok užívateľa

hughito píše:
Však ale, ten génový program, ten mozog a jeho procesy... to som predsa JA, nejde o niečo mimo mňa. Takže je to len otázka interpretácie, podľa mňa to nijako neneguje slobodnú vôľu.
Ide o to, že spravanie a rozhodovanie človeka a ľudí ako celku je determinovane evoluciou naprieč časom.

Okrem Dawkinsa to celkom dobre vysvetlil aj David Eagleman v serii dokumentov Cesta do hlbin mozgu
Cesta do hlubin mozku - 1 - Co je skutečnost? HD CZ
YouTube
Názov videa: Cesta do hlubin mozku - 1 - Co je skutečnost? HD CZ
Autor: Petr Nevěřil
Zobrazení: 271186
Hodnotenie:

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JUNEB4FQBH4

30 Júl 2018, 19:34
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Umela inteligencia musi mat hlavne vlozenu prvotnu tuzbu-tuzbu konat- a od nej sa odvija vsetka dalsia cinnost.

Prílohy:

30 Júl 2018, 21:21
Redeemer
Redeemer
Obrázok užívateľa

kali: Tak potom ide o to, ako si definujeme slobodnú vôľu. Možno sa bavíme o iných veciach, ale ja si predstavujem aj to, že teraz v tejto chvíli sa rozhodujem slobodne AkO n4pÍšem príspevok.

To, že náš aktuálny stav ako ľudstva v tomto období je nejak determinovaný evolúciou tiež nevidím ako problém: to sú procesy, ktoré nás ako jednotlivcov presahujú, ale nevidím nejaký zásadný problém s tým, že teraz nemám slobodnú vôľu.

Ale beriem aj možnosť, že tomu nechápem, nikdy som sa touto oblasťou nezaoberal.

30 Júl 2018, 22:42
Profil  WWW
Guru
Guru
Obrázok užívateľa

TK1991 - o determinizme som uz cital davnejsie, ten clanok je fajn, len mozno zbytocne dlhy, ale urcite odporucam precitat.

harrison314 píše:
Nie priamo o slobodnej voly, ale priklad toho, ze ked sa clovek slobodne a sam od seba rozhodne byt podnikatelom, tak to este nemusi byt dobrovolne (toxoplazmoza) - http://www.osel.cz/10030-neuveritelna-t ... atele.html

Zaujimave, no podla mna to nemusi byt len parazit, aj bezne bunky, dobre aj zle bakterie v tele, hormony, vsetko ovplyvnuje rozhodovanie.

To video od ByWise je tiez fajn, odporucam, kratke, vystizne.

harrison314 píše:
Vedomie je len iluzia - je to vedlajsi efekt nasich kognitivnych procesov, nehovoriac o tom, ze ho kazdy den stratis pri zaspavani.

Toto je opat o uhle pohladu, gogo pisal ze:

Citácia:
Ludia vedomie urcite maju, ale nemaju slobodnu volu, sme iba velmi zlozity software.

Uz vtedy v teme Nesmrtelnost som chcel reagovat, ci sa to navzajom nevylucuje, ak sme skutocne len zlozity software a slobodna vola je len iluzia, tak nie je potom aj vedomie len iluzia? Podla coho urcujeme vedomie?

Priklad: Ak by sme male dieta umiestnili do izolacie, alebo 2 deti, kde by nemali pristup k vzdelaniu, informaciam, bola by to alternativa apokalypsy, vsetko zhori, tak dokazali by tie deti vnimat seba a okolie, mat vedomie?

To co ma zaujalo mozno najviac, je ta "strata vedomia pri zaspavani", mohol by si to viac vysvetlit, prosim? Mne totiz napadlo to iste uz velmi davno, clovek vecer zaspava so zlou naladou, no rano sa citi skvelo, niekedy az doslova ako novy clovek, moze to byt aj naopak, ale pri spanku sa udeje zreme velmi vela veci, zmien, tak vazne je to na zamyslenie, moze to byt uz ine, nove vedomie po prebudeni, ktore sa "nacita" z rozdielneho, upraveneho stavu mozgu, buniek, hormonov, "dat"? :o

Ja som nasiel viac clankov ktore na to maju iny, originalny pohlad, ale uz teraz je otvorenych vela tem, tak to sem dam neskor, zatial aspon jeden clanok pre zaujimavost:

Prípad muža, ktorému chýba veľká časť mozgu spochybňuje všetko, čo sme doteraz vedeli o našom vedomí

31 Júl 2018, 1:02
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Ked povieme "slobodna vola" tak sme uz ju blizsie definovali ako slobodnu. Ale ked hovorime o "vedomi" tak je to to "nejake" vedomie. Ale ked nad tym teraz rozmyslam tak clovek moze konat realtivne slobodne ale je neustale viac ci menej determinovany mnohymi faktormi. Takze teoreticky slobodnu volu mame ale v ramci zivotnej reality je otazne jej vyuzivanie. Vstupuju totiz do nich dalsie premenne, napr. ako su opisane v psych "teorii hier."
Bude raz mat umela inteligencia formu vedomia podobnu ludskej? Ak bude mat technologicky pokrok dost casu tak celkom urcite, clovek je len z jedneho maleho medzistupienka vo vyvoji vedomia, nie konecny stupen.
Bolo by mimoriadne naivne si mysliet ze dnesnym clovekom skoncil evolucny vyvoj.

31 Júl 2018, 6:04
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 121 ]  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Ďalšia

Choď na stránku

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia