Fotografia - potrebujete poradiť pri výbere fotoaparátu?

Ak plánujete kúpu HW, SW, elektroniky..., tak si skúste nechať poradiť...
fildinko
Light Professional
Light Professional
Používateľov profilový obrázok

Re: Fotografia - potrebujete poradiť pri výbere fotoaparátu?

Príspevok od používateľa fildinko »

kutya napísal: 29 okt 2020, 6:27 Bral by som nejaky bazarovy, nove su prilis drahe a rad by som vyskusal Canon. Mam pocit ze na Canon su lacnejsie objektivy. Ake telo, pripadne aj objekti by ste mi odporucili, aby to bolo oproti D7000 zlepsenie?

Pošetriť do Vianoc a pozrieť sa po nejakej bez zrkadlovke.
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa cinges »

to co si napisal za blbost? :D ktorou bez zrkadlovkou by si asi tak pomohol?? :D
ale inak Fildinko, fakt teda debilna rada :D
Ked sa budes drzat faktov, ze love nazvys nema, ze s fotakom nemusi chodit po kopcoch, ked nepotrebuje mat novu zrkadlovku, tak napr. v cene do 800eur by s D610/D750 a nejakym objektivom nemala ziadna bezzrkadlovka ziadnu konkurenciu. Polepsil by si len s FF, najlacnejsie FF Bezzrkadlovky su nejake od Sonycka, objetivy - normalne, nie so svetelnostou od 5.6 - niesu zrovna najlacnejsie..
kutya
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa kutya »

Tak na objektive nepise ci je DX alebo FX, ale co citam po nete tak pisu ze je vhodne pre obe.
No problem je, ze nemam si kde vyskusat Canon :) ... ale niekedy davno som mal prvu zrkadlovku Canon 450D ako prvu zrkadlovku ... no to je len take entry model.

Nejaky Canon 5D Mk2 alebo 3, starsi by bol dobry napad podla vas?

Asi najlepsie keby som si isiel skusit nejaky Canon do predajne a potom by som sa rozhodol ci Canon alebo Nikon podla toho ci by mi vyhovoval a podla ceny.
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Preco sa chces za kazdu cenu drzat canona? ze usetris 5e na pouzitom objektive? (ked kupujes z bazaru tak je to jedno, mozes najst super cenu aj na Nikon..)
Pozri na tu 50tku a napis tu presny nazov, popripade ju odfot. Ak bude na FF, tak nemusis kupovat dalsi objektiv.
Canony vobec nepoznam, takze tam ti neporadim..
D750 a D610 ma odost lepsi dynamicky rozsah nez akykolvek canon v danej cenovej kategorii. Vies s tym fotit perfektne vsetko, kvalita je top a lepsie uz budu len masiny od 2500eur vyssie. (mam D750 uz nejaky ten rok a kym narazis na jeho hranice, tak to potrva dlhe roky fotenia) A objektiv ktory chces, to uz zalezi na tebe co potrebujes.
kutya
Medium Star
Medium Star

Nedrzim sa canonu, len som cital viac takych nazorov, z na canon je viac cenovo dostupnych objektivov a mal som dlho nikon, tak trochu ma laka skusit teraz canon :D

50mm objektiv, ktory mam je NIKKOR 50 mm f/1.8G AF-S
https://www.datart.sk/Objektiv-NIKON-AF ... -1-8G.html

Pozeram bazar a D610-ky su za celkom fajn cenu. Potom su dostupne D700, ale ten nema podporu videa, takze to nic. D750 je kus drahsi, ale vosiel by som sa do rozpoctu este.

Medzi D610 a D750 je cca 250 eur rozdiel. Stoji to za to priplatit na D750 podla teba?
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

D750 a D610 bude mat rovnaky vystup, 750 moze byt trosku rychlejsia, "profesionalnejsia" ale na kvalite nestratis vobec nic. Ja som chcel D610 ako druhe telo pri foteni akcii.
Tu 50tku, ak ostanes pri Nikone, tak si mozes nehat, je aj na FF. Ja ju mam tiez, super objektiv za tu cenu :) (priprav sa, ale ze budes mat mierne sirsi zaber, nieco ako 35mm na tej D7000, ale to samozrejme nie je na skodu)
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa Johnnny »

kutya napísal: 29 okt 2020, 13:57 Nedrzim sa canonu, len som cital viac takych nazorov, z na canon je viac cenovo dostupnych objektivov a mal som dlho nikon, tak trochu ma laka skusit teraz canon :D

50mm objektiv, ktory mam je NIKKOR 50 mm f/1.8G AF-S
https://www.datart.sk/Objektiv-NIKON-AF ... -1-8G.html

Pozeram bazar a D610-ky su za celkom fajn cenu. Potom su dostupne D700, ale ten nema podporu videa, takze to nic. D750 je kus drahsi, ale vosiel by som sa do rozpoctu este.

Medzi D610 a D750 je cca 250 eur rozdiel. Stoji to za to priplatit na D750 podla teba?
Zalezi akych objektivov. Na tvojom mieste by som si primarne ujasnil co s tym chces fotit a na co to chces pouzivat, potom si stanovit rozpocet kolko si ochotny do toho vrazit dnes, ale aj v buducnosti a na zaklade toho si nieco vybrat.

Ono Ta pokojne moze vyjst lacnejsie aj nejake bezzrkadlovka s neoriginalnymi sklami s ktorymi su na bezzrkadlovkach mensie problemy nez na DSLR. Je tam viac premennych, ale rozhodovat sa len podla toho, ze nejaka znacka ma lacnejsie objektivy je nestastne, pretoze to neplati globalne a zalezi od objektivu.

Ak by to malo byt len na tie produkty, tak nemyslim, ze by D7000, za predpokladu, ze Ti staci rozlisenie, co by s prehladom malo, bolo nejakym limitom. Skor by som mozno vyriesil lepsi objektiv. Ak to nutne musi byt FF, kludne D600/D610, pripadne 6D od Canonu. Da sa to zohnat za par eur, ale ako som pisal, nemyslim, ze Ti to nejak zasadne zlepsi kvalitu fotiek.
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Johnnny, aky chces lepsi objektiv?? :D ked nie je na to budget?? :D uvedomujes si, ze lepsie skla od tych 400eurovych stoja strasne peniaze?
Jasneee, sak kludne nech si kupi Z7 za 3 tisic eur, 70-200 2.8 k tomu za dalsich 2.5 a bude sa dobre fotit. nie? Na to co foti a ma na to budget, tak mu "lepsi" objektiv nenajdes. Si myslis ze co spravi ten lepsi objektiv za par eur na vyse s tym malym snimacom? Zazrak? ci tie 2 pixely sa ti budu zdat ostrejsie?
to tu aj niekto realne foti? ci ste si precitali recenziu o bezzrkadlovkach a teraz to tu idete vsade o tom pisat aky je to zazrak? Odkedy bezzrkadlovky maju lepsi snimac nez DSLR? alebo mi zas nieco uslo a je tu nejaka zazracna bezzrkadlovka, ktora pesti vsetky dslr?
(a pisal, ze foti produkt)
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Napriklad Sigma 17-70C je rozhodne lepsi objektiv nez to, co ma aktualne a pritom vobec nie je draha. Pointa toho prispevku bola, ze nepotrebuje FF a rozhodne nie s tymto budgetom, pretoze skla zakonite stoja viac.

Nemyslim, ze na jeho ucel je 16Mpix problem, kludne by mu stacilo mFT do ktoreho by sa vosiel aj s naozaj kvalitnym sklom. Pripadne je tu napriklad A7 I generacie mizerna sice v takmer kazdom myslitelnom ohlade, ale je to FF so slusnym snimacom a moznostou kupit lacny, ale solidny objektiv od Samyangu/Tamronu atd a neriesit problemy ktore su bezne pri kombinacii tretostranovych (lacnejsich) skiel a DSLR.

A uplne najviac by pomohlo zamerat sa viac na fotenie, mozno nasvietenie a podobne, pretoze ta D7000 jednoducho nie je zle telo. 18-105 je uz z principu skor slaby a 50mm od Nikonu nepoznam, nikdy som Nikon nemal.

Pripadne ak si vystaci s pevnymi sklami, vyborna volba moze A6000 s pevnymi Sigmami, co tiez nie je drahe a o spolahlivost ostrenia sa bat nemusi. To su vyhody bezzrkadloviek.

Ano, viem co pisal. Spomenul som to vyssie.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Neviem, ze ci zrovna 10 rokov stary model v podobe D7000 je dnes vhodna kupa, ked moze ist do niecoho novsieho. Jasne, velkost cipu bude aj pri D7500 rovnaka, ale podpora vacsich pamatoviek, UHD video, wifi, stabilizacia a dalsie veci je nieco, co podla mna pridanu hodnotu ma a moze to ocenit.
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Ako kupa asi ano, ale on D7000 vlastni a funkcie o ktorych hovoris sice maju svoj vyznam, ale pre produktovu fotoagrafiu zasadne nie su.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Jaj tak. Cize posun na D7500 trebars by nebol az taky vyznamny. V tom pripade skor poriadny objektiv alebo fullframe s poriadnym objektivom.
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

No ono by to chcelo hlavne konkretne informacie co mu aktualne nevyhovuje. Lebo produktove foto sa daju dost zlepsit nasvietenim, casto sa vyzuije vyssie rozlisenie, ostrost je samozrejme dolezita vzdy, ale cche to vediet konkretny problem. FF sam o sebe toho vela nevyriesi, pretoze si nemyslim, ze ma problem so sumom, alebo prilis velkou HO.

Ludia dnes zvladaju spravit solidne produktove fotky aj iPhonom, E-M5 II zvladne v high-ress mode vyprodukovat 40Mpix (alebo 50, uz neviem) fotku a jazdeny stoji 300eur. Skratka je to o tom, aky problem caka, ze novy fotak vyriesi :) Bez toho sa radi tazko.
kutya
Medium Star
Medium Star

Trochu to tu obnovim a objasnim situaciu.
Chcel som moj D7000 s 18-105 + 50mm f1/8 vymenit za full frame, ale som zistil, ze mi to vlastne netreba, foto vystup mi celkom staci zatial, aj ked prijal by som viac ostriacich bodov a presnejsi AF.
Fotim hlavne produkty, tak som si nejak zvykol fotit na manual focus s priblizenim na objekt cez live view ked mam neostre fotky cez AF.

K veci: problemom pre mna je, ze by som potreboval (aj chcel pre osobne ucely) natacat obcas aj video. Toto D7000 absolutne nezvlada.
Full frame mi netreba, objektivy pre FF su pre mna prilis drahe, kedze toto nie je moj hlavny zdroj prijmu, ale len taka bokovka.

Chcel by som teda vymenit D7000 za nieco, s cim viem natacat aspon fullhd 60fps v dobrej kvalite. A kedze uz idem kupovat novu techniku, bol by som rad ak by to bol v niecom krok vpred aj co sa tyka fotenia.

Rozmyslam nad Sony A6400, ale obavam sa tak trochu ceny objektivov :/ ... bral by som sice vsetko z bazaru, nove mi netreba, no ajtak sa mi zdaju objektivy na sony drahsie ako na nikon.

Nejake rady, co kupit? Nechcem investovat prilis vela, max 900 - 1000 EUR.

Vdaka
lukas9206
Addict
Addict

Príspevok od používateľa lukas9206 »

kutya napísal: 25 nov 2020, 15:58
Rozmyslam nad Sony A6400, ale obavam sa tak trochu ceny objektivov :/
Ak by si mal záujem, tak jednu A6400 mám a uvažujem o predaji. Mám k nej setovú 18-135-ťku a 30-tku Sigmu 1.4. :D
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Z tych poziadavok jednoznacne vychadza bezzrkadlovka s tym, ze by som sa rozhodoval medzi SONY a Panasonicom, aspon teda vzhladom k rozpoctu. Mozno vlastne aj Fuji.

U SONY su teoretickym problemom objektivy, naprikklad dostupny a zaroven pouzitelny zakladak pre APS-C tam nenajdes. APS-C je tam vedlajsia kolaj. Ja ich zaroven nemusim ergonomicky, preto sa o ne popravde velmi nezaujimam. Ale v tejto cene Ti nikto neda lepsi AF, takze to je pre Teba pri videu dolezite, asi nemas na vyber.

Panasonic je presny opak. AF na video je nespolahlivy, ale zaroven je to najviac video orientovana znacka. S tym rozpoctom vies kupit napriklad slusnu G90 + 12-60 (uplne novu), alebo jazdenu G9, co je len sw oholena GH5 => velmi popularny videofotak. Spickova stabilizacia, 4K 60 FPS, 10bit, Dualny slot atd. Je to ale mensi snimac nez SONY/Nikon a z toho vyplyva, ze to vo vysledku bude o nieco horsie na fotenie.

Fuji asi len bazar. Mozno X-H1, alebo X-T3. Tam treba pocitat s drahsimi objektivmi.

Urcite to chce mat konkretnu predstavu o tom ake ohniska chces pouzivat. Mozno zistis, ze aj na SONY najdes co hladas.
kutya
Medium Star
Medium Star

Hm, tak momentalne pouzivam 50mm, ten mi vyhovuje + by som prijal nejaky zoom, nieco na styl 17-85 mm
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Ja osobne by som si vybral mFT, to znamena Lumix G, alebo Olympus. Problem je v podstate len jeden a tym je mensi snimac, co znamena, ze oproti tomu co mas si v ISO a ani dynamickom rozsahu velmi nepolepsis. Vyhodou je na druhej strane nizsia cena, specialne za objektivy. Tiez je to mensi snimac. Potom su tu specificke vyhody ako bezkonkurencna stabilizacia u Olympusu, alebo vynikajuca kvalita videa u Panasonicu.

Napriklad teraz je v zlave: https://www.olympusobchod.sk/katalog/om ... r-ART12216 . Je to sice cez rozpocet, ale mas to s profesionalnym f2.8 objektivom.

Ak Panasonic, tak G90 + Panasonic 12-60 a napriklad 25 f1.7, pripadne 45 f1.8 od Olympusu. Kupil by som ich jazdene, stoja nieco okolo stovky. Alebo jazdenu G9 s 12-60, pripadne s 12-60 f2.8-4. Ak by si mal velke stastie, nieco take by si do tisicky nasiel.

U Fuji mozno X-T30 + 18-55 f2.8-4. Asi najlepsi low-light vykon, ale specificke ovladanie. Tiez snimac je trochu specificky a nie idealne si rozumie napriklad s Lightroomom. Video to ale robi solidne.

Ak SONY, tak A6400 je fajn volba. Ako telo pre teba asi idealne (ak Ti nevadi hladacik mimo os objektivu a ovladanie SONY). Problem su skor objektivy a neviem aky by som si vybral aby soms a zmestil do rozpoctu, alebo siel mierne nad. Najblizsie tomu bude asi 18-105 f4. V tychto dnoch su ale rumory o Tamrone 17-70 f2.8, ktory zrejme uvedu v blizkej dobe a cena bude na Tamron urcite vyborna, no stale asi trochu mimo budget.
kutya
Medium Star
Medium Star

Hej no, pozeram ze tie objektivy na sony su drahe a bazarove su dost malo
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Problem SONY, rovnako aj Canonu a Nikonu je, ze APS-C je pre nich vedlajsia kolaj. Fuji, Olympus a donedavna aj Panasonic sa sustredili primarne na crop, co znamena, ze mas skla optimalizovane pre danu velkost snimaca. A to okrem vykonu aj velkostou a cenovo. U SONY samozrejme pouzivat FF skla, ale su vacsie a drahsie nez by mohli byt.

Teoreticky je to moznost kupit Nikon Z50 a pouzivat skla ktore mas (cez adapater) a tak si polepsit kvalitou obrazu, aj videom, ale osobne si nemyslim, ze Z50 je extra dobra volba, specialne za tie peniaze. A buducnost celeho Zmountu je vlastne aktualne dost neista.
Napísať odpoveď