Fotografia - potrebujete poradiť pri výbere fotoaparátu?

Ak plánujete kúpu HW, SW, elektroniky..., tak si skúste nechať poradiť...
kutya
Medium Star
Medium Star

Re: Fotografia - potrebujete poradiť pri výbere fotoaparátu?

Príspevok od používateľa kutya »

Johnny, vdaka za rady. Pojdem asi do toho A6400 po Vianociach, teraz isla jeho cena mierne hore, tak pockam si az padne. Zoberiem ho na zaciatok so setovym objektivom a k nemu dokupim klasiku, 50 mm f/1.8
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa Johnnny »

Tomu zakladnemu fotaku by som sa ale fakt vyhol, je to dost biedny objektiv a nemyslim, ze si polepsis oproti tomu co mas. Objektivy su v podstate zaklad.

A pozrel by som sa tiez na tie Sigmy. Za tie peniaze je to vyborna kupa.
redliner
King
King
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa redliner »

Čaute viete mi poradiť nejakú zrkadlovku tak max do 600€? Plánujem cvakať prírodu, zvieratá... Viem, že za tú cenu nevykúzlim nič extra, ale zatiaľ viac za to nechcem dávať. Neskôr by som dokúpil nejaký lepší objektív.
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa cinges »

do 600e aj s objektivom?
redliner
King
King
Kontaktovať používateľa:

Len fotoaparát
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Len aby sme v tom mali jasno, lebo objektiv k tomu fotaku potrebujes a pokial nejaky mas, tak to limituje vyber na znacky s ktorymi je kompatibilny :)

A mas predstavu, kolko si pripadne ochotny do toho vrazit v buducnosti ? Pretoze zatial co fotenie prirody je na techniku relativne nenarocne, fotenie zvierat, ak to myslis vaznejsie (aj na amaterskej urovni) sa moze hodne predrazit.

A moze byt bazar ?
redliner
King
King
Kontaktovať používateľa:

Nemám žiadne objektívy. Fotoaparát by som chcel zrejme asi nový. Viem, že teleobjektívy sú drahé, zo začiatku by mi stačil aj nejaký lacnejší (tuším, že som nejaký videl za cca 300 eur)
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

je ko*ot kupovat novu zrkadlovku v takejto cene. neviem co s tym ludia maju, potom nadavaju ze maju na hovno fotoaparat. Za 600e kupis Nikon D610 fullframe, bude to fotit perfektne, ovela lepsie nez akakolvek ina nova zrkadlovka v cene 600e.
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

S tymto rozpoctom a poziadavkami by som o FF ani nesnival.

Keby som sa chcel za kazdu cenu splnit tvoje poziadavky, tak najblizsie k tomu ma toto kombo: https://www.alza.sk/panasonic-lumix-dmc-g80?dq=4517477

Je to 2x crop, takze ten objektiv ma solidny rozsah relativne fajn pouzitelny napriklad v ZOO. Plus je tam moznost kupit realtivne dostupny objektiv 100-300, co uz je extremny rozsah (pri tomto snimaci sa to nasobi dvojkou, takze Ti to robi nejakych 200-600). Nie je to ale zrkadlovka, co povazujem skor za vyhodu. Na druhej strane, tych 14mm na konci sa na krajinky velmi nehodi. Mozno by to chcelo zobrat radsej kombo s 12-60 a dokupit nieco na tele.

Ak by to musela byt zrkadlovka a zaroven nova, to je horsie. Mozno nieco taketo: https://www.tpd.sk/nikon-d3500-18-140mm ... ny-p186089 , ale oproti Panasonicu to bude ergonomicky daleko horsie, menej featur a s tym objektivom budes mat aj kratsi rozsah. Na druhej strane, Nikon ma trochu vacsi a teda aj lepsi snimac. V pripade zrkadlovky by som urcite siel radsej do bazaru a zobral si starsie/pokrocilejsie telo a kvalitnejsi objektiv. Aj ked osobne by som siel do bazaru v kazdom pripade.
redliner
King
King
Kontaktovať používateľa:

Vďaka za tipy a rady... Este som pozeral na Canon EOS 250D... blbosť?
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Vylozene blbost asi s tymto rozpoctom nekupis, lebo vlastne nemas moc na vyber.

Za mna je 250d maly fotak (co je pri pouziti vacsich objektivov nevyhoda) s prisernou ergonomiu (co je u lacnych DSLR standard) a starou technikou (stary snimac, AF, maly tmavy hladacik atd)

Pozitivne je, ze Nikon je na tom rovnako zle, vyhodu ma len v tom, ze SONY snimace (aj ten v Nikone) su lepsie z hladiska dynamickeho rozsahu a tak zvladaju lepsie niektore narocne krajinkarske sceny.

Tu by som ale este stale zvazil minimalne ten Panasonic. Za podobne peniaze dostanes ergonomiu na urovni Canonu 80D, pretesnene telo , stabilizovany snimac, lepsi zakladny objektiv a pouzitelnejei hladacik.

Zrkadlovky su v podstate prezitok a mnozstvo fotografov uz prechadza na bezzrkadlovky. Zrkadlovky sa dnes hodia len ak su cenovo vyhodnejsie, pripadne ak vyzadujes vyssiu vydrz na bateriu, alebo Ti vadi elektronicky hladacik.
DropDead
Addict
Addict

Príspevok od používateľa DropDead »

Síce nie za 600€, u mňa to bola cca 900€ investícia ale ja som si za to kúpil:
- ani nie mesiac starý Nikon D5600
- rovnako starý Nikon 35/1,8G
- nový Nikon AF-P 10-20mm
- nový Nikon AF-P 70-300mm (DX VR verzia)
takže ja by som pozeral po lacnejšom tele a vytunil celú zostavu.

Redliner, nezačínaš dobre, chceš telo za 600€, nemáš objektívy a na začiatok ti stačí nejaký lacný. Toto by si mal robiť presne opačne, ušetriť na tele. Tu ja som drasticky za Nikon, všetky zdieľajú fantastický 24MPx snímač, kde u Canonu by si možno ako tak podobne kvalitný snímač dostal možno tak u 90D a bohvie, či vôbec tam.
Pri D5600 dostaneš aspoň D7000 ostriaci modul, máš dotykový displej (s možnosťou voľby zaostrovacieho bodu pri používaní hľadáčika palcom po displeji -- toto je fantastická fičúra), plne rotujúci displej,...

Inak ale ten Panasonic vyzerá (cenovo) veľmi zaujímavo, snímač taktiež, jediné mínus je samozrejme tá veľkosť, ak nemieniš fotiť len pri dobrom osvetlení, tak by som uvažoval, či to stojí za to.
A ponuka objektívov tiež nie je extra super
https://www.aqt.sk/fotograficke-objekti ... rder=price
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

On zase ten snimac nie je oproti APS-C tak maly. Je tam rozdiel 1ev, cize ISO 3200 na tvojom Nikone bude cca na urovni ISO 1600 na tom Panasonicu. Oproti Canonu bude ten rozdiel este o nieco mensi.

Plus je tam vstavana stabilizacia, co v niektorych situaciach tento hendikep riesi (ked fotis nieco, co sa nehybe). Dynamicky rozsah je na urovni Nikonu, trochu lepsi nez Canon. Plus je tam vyhoda v cenovo dostupnejsich objektivoch, ak vies kde nakupovat.

Tych je mimochodom hodne:
https://www.panasonic.com/uk/consumer/c ... enses.html

Kedze je to mFT system, fotak je kompatibilnymi aj s objektivmi Olympusu, plus tam existuje par objektivov od Sigmy. A potom je tu hromada manualnych skiel roznych vyrobcov, zvycajne urcenych skor na hranie, ale obcas sa objavia zaujimave kusky. V skutocnosti ich je viac ako na Nikon, pretoze vacsina dostupnych objektivov na Nikon su urcene pre FF. Tie sice funguju bez problemov, ale su vacsie, tazsie a drahsie nez by museli. Na druhej strane, ak sa rozhodnes prejst na FF, skla Ti ostanu. U Panasonicu mozes prejst maximalne tak na Olympus.

Inak teda ten Nikon co si vybral je fajn fotak a aj tie skla by splnili to, co redliner pozaduje, aj ked by mi tam chybal nejaky zakladny, univerzalny objektiv. Ale asi by som sa dnes do zrkadlovky nehrnul.

Inak ak Ta zaujima fotenie zvierat, tak tyto pani napriklad fotia Olympusom (tie iste snimace ako Panasonic), ale modernejsie nez v G80 ktoru som odporucil.
Peter Bambousek: ten teraz celkom fici a je popularny aj na medzinarodnej scene (vyhra rozne sutaze a tak):
https://500px.com/p/sulasulacom?view=photos

Rosta Stach: ceska legenda
http://www.fotolovy.cz/

Samozrejme, ber ohlad na to, ze takto tie fotky z fotaku nevyjdu a nejaky postproces za tym je. Ale zhruba taky je potencial tych snimacov. Ak by si ale chcel fotit napriklad letovky pri zapade slnka, uz by si sa dostal do pruseru. Tu je dolezite zvazit kolko do toho finalne planujes vrazit, pretoze je nezmysel kupit si drahe telo a nasledne setrit na sklach. V pripade obmedzenejsieho rozpoctu mi proste mFT pride ako lepsia volba.
redliner
King
King
Kontaktovať používateľa:

Vďaka borci. Pozeral som aj na D5600, ktorý ma zaujal, každopádne kupovať budem zrejme niekedy až na jar. Ešte si popozerám nejaké možnosti. Viem, že do objektívoch bude treba investovať a to aj plánujem, druhým dychom však dodávam, že budem fotiť len sám pre seba... Proste hobby. Nepotrebujem top špičkovú technológiu aby som sa vyrovnal iným borcom.
Btw dropdead, si spokojný so 70-300?
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Aj tak by ma zaujimalo, preco zjavne principialne odmietas bezzrkadlovky :-D
redliner
King
King
Kontaktovať používateľa:

Neodmietam, ale za takú cenu kúpim aj niečo schopné? 😅 Objektívy nie sú omnoho drahšie?
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

Johnnny napísal: 19 dec 2020, 4:04 Aj tak by ma zaujimalo, preco zjavne principialne odmietas bezzrkadlovky :-D
Mna by zaujimalo preco tu principualne kazdemu nezmyselne odporucas bezzrkadlovky, ako keby sa jednalo o liek na koronavirus.. trepes tu nezmysly jeden za druhym, vies o tom prd, davas tu predrazene nezmysly.. ale uz sa mi nechce furt tu vypisovat ako moc trepes.. keby si z toho aspon nieco mal, ale len pises blbosti lebo si si asi daku bezzrkadlovku kupil a teraz to ides vnucovat kazdemu.. ach
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

cinges: jo, zatial co ty ako majitel DSLR si zase urcite objektivny :-) Mozno by bolo fajn miesto tych kecov napisat nieco konstruktivne. A ano, bezzrkadlovku vlastnim.

Inak sa teda k podobnym prispevkom vyjadrujem nerad, pretoze s podobnymi ludmi vacsinou nema zmysel diskutovat, ale par slov k tomu preco mirrorless mozno neuskodi. Bezzrkadlovky su buducnost a uz vlastne sucasnost. Ludia prechadzaju zo zrkadloviek k nim a nie naopak. To je dolezite, pretoze zmena systemoveho fotaku (DSLR/mirrorless) je narocnejsia nez zmena mobilu, pretoze mas na to naviazane prislusenstvo a objektivy ktore musis predat tiez a casto si na tom velmi stratovy, nehovoriac o tom, ze DSLR sa budes zbavovat coraz tazsie. Preto mi proste pride vyhodnejsie pozerat sa dalej do buducnosti. Plus su tu dalsie vyhody ako jednoduchsie pouzivanie (funguju dobre aj pri foteni cez displej, maju rozne detekcie tvare a oci, netrpia problemami s prenostou ostrenia, vedia fungovat kompletne v tichom rezime, vdaka EVF sa jednoduchsie exponuje atd). Konkretne v pripade bezzrkadlovky vs lacne zrkadlovky su to vyhody v pouzivani, ked lacne DSLR maju praubohe ovladanie (jeden roller), mizerny OVF (v podstate tmava klucova dierka) a pripadne problemy s ostrenim, ktore sa sice na originalnych objektivoch vacsinou nevyskytuju ani nevyriesis (BF/FF).

Inak ale s kupou zrkadlovky problem nemam. Ak ma dotycny dovody preco DSLR, tak pokojne.
Vyhodou moze byt maximalne vydrz na bateriu a casto aj nizsia cena. Preto samozrejme ich kupa stale moze davat zmysel, ale zo skusenosti viem, ze mnoho ludi ktori si chceli kupit fotak roky pocuvali o DSLR a preto ich dodnes povazuju za vrchol technologie, co zial uz nie je. Pokial toto nie je dovod na kupu DSLR, tak ich kludne odporucim.

Inak z tych bezzrkadloviek. Ak Ta nezaujala G80, tak je tu este GX80 ktory kupis aj so zakladnym objektivom dost lacno. Teleobjektivy v celkom brutalnom rozsahu (100-300, co je u Panasonicu 200-600) tiez dokazes zohnat pomerne lacno. Ta D5600 Ti vyzerie prakticky cely rozpocet (bez objektivu) a pride mi to za take telo proste prilis vela, aj ked fotky urobi o nieco lepsie nez ten Panasonic (za predpokladu, ze budes mat porovnatelne objektivy).

Ak by si chcel lepsi snimac nez Nikon, tak je tu este Fuji X-T200 v sete s 15-45, co stoji do 500eur. Imho fajn kombo, ale u Fuji by si mal problem najst dostupny teleobjektiv, ak nepocitam XC 50-230 ktori ide v zahranici kupit dost lacno. Pokial Ta nic z toho nezaujalo, tak Ti ostava asi len DSLR, ale v tom pripade by som sa asi do novej nehrnul.

Zobral by som nieco taketo:
https://foto.bazos.sk/inzerat/119259079 ... stativ.php
cinges
Professional
Professional
Kontaktovať používateľa:

ale sak ja pisem ze o tom hovno vies iba :D Nevravel som nikdy, ze bezzrkadlovky su zle.
Kamo, typek chce oktavku do 10000eur a ty mu napises, ze si ma kupit teslu model S..lebo elektrika je buducnost..
Mal som kompat, D5000, D750 a teraz mam Z6II, takze som mal vsetko. Ano, bezzrkadlovky su super, ale trochu pouzivaj mozog a pozri sa na jeho budget. Za tu cenu bude mat akurat hovno bezzrkadlovku a za nove objektivy sa nedoplati.. Rozdiel medzi DX a FF snimacom je obrovsky. a cenovy rozdiel pri pouzitych DSLR nie je velky. Ty si jak ti idioti, ktori robia kurzy fotenia v atelieri pre amaterov. Prvy krok, nakup si techniku za 10000eur :D
Tym chcem povedat, ze za 600eur bezzrkadlovku bude mat ovela menej kvalitne fotky, ako keby to investoval do pouzitej FF. kde ma aj lepsi snimac aj o dost lacnejsie objektivy. tod vsjo.
Johnnny
Medium Professional
Medium Professional

Chapem chapem. Cize tvoja genialita je skryta v teorii, ze FF zrkadlovku si pokojne moze kupit jazdenu, ale bezzrkadlovky sa jazdene nepredavaju, tie musi kupit zasadne nove, lebo inak by to co pises nesedelo. Nemozem povedat, ze by ma to vzhladom k tvojmu vyjadrovaniu prekvapovalo, ale aj tak zasnem, ze podobni geniova dokazu inych oznacovat za idiotov, alebo im povedat "o tom prd vies" :-)

Za 650eur som mu tu dal bezzrkadlovku, fungl novu s 14-150 objektivom (na FF je to 28-300mm). GL, az budes nieco podobne hladat vo FF verzii (novy fotak).

K tomu sa da v buducnosti kupit ako teleobjektiv: https://www.prolaika.sk/e-shop/panasoni ... 4xEALw_wcB
co je po prepocte 200-600mm. Aka je alternativa pri FF ? Najlacnejsi FF je Nikon D610 myslim, co je priblizne 1000eur a k nemu Nikon 200-500 f5.6 za 1300eur. A asi by sme chceli aj nejaky zakladny objektiv, minimalne kvoli tym krajinkam :-) Ale lacnejsie mi to nevychadza. Plus Nikon zostava (1 telo, 1 objektiv) vazi 3kg, Panasonic necele kilo. Ale ano, fotky z Nikonu budu lepsie.

Ak by sme sa bavili o jazdenych veciach, co ale nie je podla zadania autora, ma tam zase dalsie moznosti. Jazdena G80 sa da casto zohnat za 300eur, GX80 za 300uz aj s objektivom/objektivmi. https://foto.bazos.sk/inzerat/117356445 ... 45-150.php . Jazdena D600 je samotne telo bezne za 400eur s tym, ze by som to nikomu neodporucal, pretoze D600 mala zname problemy so zatekanim oleja na snimac (tykalo sa viac Nikonov), co je dovod, preco prisla rychlo D610. Tam su ceny podobne, ale nacvakane maju casto cez polovicu zivotnosti zavierky. A nepodme sa hrat, ze objektivy na FF stoja menej, nez objektivy na mFT, pretoze to je kravina. FF skla su suverejne najdrahsie, najvacsie a najtazsie. Ano, vo vysledku poskytnu najlepsi obraz, ale za cenu ktoru je nie kazdy ochotny platit (a tym nemyslim len financie).

Pri tych Panasonicoch je jedinym kompromisom len ten snimac. Jednoducho to bude sumiet trochu viac za roznych okolnosti (nie vzdy). Pokial je to pre autora problem, tak to nie je idealna volba. Pokial nie, tak je to cenovo najdostupnejsia a technologicky najvyspelejsia volba. Fotak totiz nie je len snimac. Zazil som x ludi hlavne na forach, ktori si kupili lacnu DSLR s 18-55 a potom riesili, preco tie fotky nevyzeraju tak pekne ako z iPhonu. Problemy boli v mizernom setaku, alebo blbom zaostreni, obcas rozmazani a podobne. Bezzrkadlovky cast tychto problemov riesia a fotenie v mnohych smeroch zlahcuju ako som uz pisal vyssie. Ale ako som povedal, ak je prioritou maximalna opticka kvalita, FF/APS-C su lepsou volbou, lenze toto musis podporit objektivmi, ktore budu vacsie, tazsie a drahsie. Vyrazne.
Napísať odpoveď