Investovanie - podielové fondy

O živote, snoch, životnom štýle, cestovaní...
kuric99

Re: Investovanie - podielové fondy

Príspevok od používateľa kuric99 »

U XTB si nekupujete akcie, ale iba CFD kontrakt nie Futures, naviac zabudnite na nejaké ECN všetko je to čisté MM aj keď tvrdia že sú STP to nie je pravda lebo likviditu poskytuje dcérska spoločnosť tak ako to bolo napríklad u FXCM takže je to viac menej 100% market maker.

Mal som tam tak 5 rokov späť účet, a každý kto je v tejto sfére trochu dlhšie a hlbšie vie že sa jedná o vysoko nekvalitného brokera, od XTB je už iba horšie Bossa,plus500,etoro a podobné hračkárstva ktoré sa aj v naších končinách propagujú. Radek Janač(algotrader) mi kedysi dávno hovoril že mu vyplatili vklad, zrušili účet a už mu tam nechceli otvoriť ďalší, im to jednoducho vyhovuje tam mať v podstate väčšinu klientov v červených číslach, a vám by to tiež vyhovovalo keby ste broker :)

Nechápem ako môže niekto zrovnávať LYNX(čo je v postate interactive brokers) a XTB, keď chcete investovať do akcii tak použite naozaj nejakého legitimného sprostredkovateľa nie brokerov ktorý majú x pokút od regulátorov a nikdy sa na trh nedostanete a nakúpite maximálne nejaké CFDčko na danú akciu/index od brokera :)

Vôbec primárne forexových brokerov používať na nákup "akcii" či "komodít" alebo po novom "kryptomien" je totálny nezmysel, to už radšej chodte cez banku (čo tiež extrémne neodporúčam ale 1000x lepšie ako fx brokeri a najmä XTB)..vážne keď chcete držať alebo tradovať akcie tak najlepšie spravíte cez Lynx/IB aj keď platforma nie je tak jednoduchá a používateľsky prívetivá ako nejaký metatrader4 a podobné platformy, ak vás už nejakým spôsobom lákajú forex brokeri tak si zvolte aspoň niečo kvalitnejšie, ja mám okrem u iných brokerov, x rokov účet u ICmarkets a žiadny problém, u ICmarket prevádzkujem tam swing algo(aos) portfolia (ako hobby lebo nikdy som sa nedostal do full time tradingu) napríklad tu som nedávno ukončoval pozície a vyberal účet jedného AOS porfolia na JPY crossy (fxblue monitoring/traking: https://www.fxblue.com/users/657411 ) lebo som potreboval zrovna nejaké volné financie, ako hovorím nikdy žiadny problém, výborné bid/ask spready,nízke komisie, sklzy sú tiež v norme, podpora výborná,vzedalná a priateľská takže môžem odporúčať, aj keď teda iba na forex lebo si myslím že nakupovať CFDčka na akcie či kryptomeny je totálny nezmysel, u ICM tie CFDčka aspoň nie su MM ako u XTB ale true ECN napojené na likvidity pool no aj tak mi príde nakupovať CFDčka alebo používať FX brokera na akcie ako totálny nezmysel, a budem sa opakovať aj tá fio banka je menšie zlo ako XTB aj keď kupovať akcie cez banku Vs cez brokera typu Lynx,IB tiež banka nedáva zmysel. Známy používa degiro?degoro? neskúmal som len viem že tam má akcie,ja môžem odporúčať jedine Lynx/IB keď chcete akcie, no od XTB sa držte ďalej, podobná "kvalita" ako Purpletrading či admiral markets ktoré u nás fičia, dokonca PT a AM by som považoval za malinko serioznejších brokerov ako XTB :D, XTB by som kvalitou prirovnal naozaj k plus500,marketscom alebo k etoru takže katastrofa, vo svete majú ľudia potrebu si otvárať účty u hračkárských brokerov (zrejme kvoli marketingu) niekde tuším v Indii je to FBS, v Rusku je to Alpari a u nás v strednej europe je podobný hračkársky broker XTB a niekde v ázii je to XM, všetci 4 brokeri majú spoločnú vlastnosť a to tú že tam žiadny profi traderi nikdy účet nebudú mať otvorený lebo je to jednoducho brokerský odpad a tiež pochybujem že existuje solídny skúsený investor ktorý si cez XTB kupuje "akcie" :) .

vážne keď už FX brokera a chete silou mocou CFDčka na akcie tak nejakého solídneho, tých solídnich fx brokerov kde majú účty aj konzistentne ziskový obchodníci a nie iba strátoví retail a gembleri existuje pár, napríklad ICmarkets,Pepperstone,Darwinex či LMAX (a to je skoro všekto) a ak zažmúrite všetky oči tak aj Swissquote sa ešte dá :) Ale na to sa vykašlite keď chcete investovať do akcii a otvorte si účet u Lynxu a hotovo :)

Autoeditácia príspevku po 23 min 33 sek:
Ešte som po-googlil, toto je ten Radkov účet ktorý mu u XTB zrušili(nejaké extrémne agresívne/rizikove porfolio) https://www.myfxbook.com/members/aos24/ ... ii/1224463 .., na tom myfxbooku môžte vidieť že mal kedysi aj účet u axiory(u nás purple) https://www.myfxbook.com/members/aos24 .. Ale ako počul som veľa stažností na XTB a v komunite ktorá nie je úplne nová a majú nejaké skúsenosti tak je XTB považované za odpad.
ado130
Expert
Expert
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa ado130 »

Už keď si napísal tak veľa zaujímavých skratiek a pojmov na zmetenie nepriateľa, jedna vec už nie je pravda. U oboch brokerov, XTB a eToro, je možné nakúpiť fyzické akcie a nie len CFD kontrakty.
Jedna aktuálna veľká nevýhoda oboch brokerov je, že neumožňujú W8-BEN formulár.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

v kazdom pripade je Lynx to najlepsie a najserioznejsie co sa da u nas zohnat, to je fakt
kuric99

5 rokov späť malo XTB aj Etoro iba CFD kontakty, je možné že pridali Futures ale tým by som si nebol na vašom mieste tak istý :) Neseriózny broker zostane navždy neserióznym, ty ako klient nemáš žiadnu šancu zistiť či sa jedná skutočne o reálne akcie ktoré sú nakupované na burze alebo nejaký market maker oj*b ako to majú hentí hračkársky brokeri radi. Ľudia sa radi zlákajú na reklamy a broker vám nahovorí čo len chcete, kor hentaké "známe firmy" ktoré sú hlboko proti klientsky zamerané, kľúdne vám niektoré nemenované subjekty povedia že tam máte akcie bez poplatku a neviem aké všetky úlety a žvásty, len aby ste si tam otvorili účet, a ono to klúdne u niektorých subjektov dostaneš bez poplatku a tomu neskúsenému retailu ktorý je v trhoch pár rokov lebo videli reklamu na brokera alebo videli bitcoin rásť to nepríde divné a skutočne si myslia že nakupujú reálne akcie, pritom nemajú páru že je broker totálny market maker a futres trhy to ani nevidelo :) oni potrebujú dotovať ten adwords, a tie rnaky na porovnávačoch a neviem čo všetko, a vaše vklady im na to poslúžia veľmi dobre :) Nerobte si ilúzie že Etoro či XTB atd a podobný fungujú inak :)

InteractiveBrokers teda aj lynx sú časom osvedčené legendy na obchodovanie futures, či komodít alebo akcii alebo opčných derivátov, nič lepšie na akcie alebo komodity ako IB alebo Lynx na trhu nie je, jediný lepší spôsob ako nakupovat či obchodovať akcie je mať spotový prístup na burzu, čo pokiaľ nemáte 100 mega€ na účte a dobre kontakty tak sa na spot nikdy nedostanete a budete musieť ísť cez brokera, a najlepšia volba je InteractiveBrokes teda Lynx.
gogo956
Redeemer
Redeemer

tak ,tak, len treba druhym dychom aj povedat, ze od buduceho roka, budeme spadat pod IBIE co bude uplne nova pravna entita a co je este dolezitejsie, tak poistenie rapidne klesne na 20 000€ takze Lynx prestava byt dostatocnym riesenim pre vaznejsieho tradera/investora.
kuric99

FCA (britský regulátor) ukadá povinnosť uhradiť tuším 500.000€ na klienta, pokiaľ broker skrachuje, alebo sa v tomto smere niečo pokazí.

IB prežilo od roku 1978 bez problému, keď kopec brokerov krachovalo na prelomí tisícročí alebo 2008 tak IB to zvládlo v pohode. a lynx je dcérska spoločnosť IB takže tam solídnosť a stabilitu je možné očakávať a osobne by som sa nebál, a hlavne keď neobchoduješ cez páku tak si myslím že tam také riziko takmer nehrozí, že by broker skrachoval a nevyplatil by ti peniaze, kedže IB teda aj Lynx držia striktne klientské financie mimo svojich prostriedkov (to prikazuje snaď každý regulátor no málo kto to okrem IB/Lynx dodržuje).
ado130
Expert
Expert

Mimo Lynx a IB je možnosť napr. Tastyworks, ktorý je reálne v US a platí tam aj SIPC ochrana.
Lynx odchádza z UK z dôvodu brexitu, takže 500.000€ už nebude platiť. Bolo už rozhodnuté, že to bude IBIE a nie IBLUX?
Tých 20000€ je všade v EÚ, s tým nepôjde nič spraviť.
Taktiež Lynx nie je úplne dcérska spoločnosť IB, ale určitým spôsobom používajú IB štruktúru, skôr ich partner. Napr. kvôli tomuto nie je tak jednoduché previesť portfólio z Lynx do IB.
Ale opakujem, nemám nič proti Lynx, a na SK mi to príde najlepšia voľba.
gogo956
Redeemer
Redeemer

kuric99

Bude Brexit a preto vznikne okrem ineho entita IBIE na ktoru sa bude vztahovat poistenie 20K, nič viacej.

ado130

co mam posledne info tak my z vychodneho bloku pojdeme do IBIE, osobne intenzivne uz riesim presun portfolia na noveho brokera a myslim ze ani IBLUX nebude mat vyssiu ochranu
ado130
Expert
Expert

gogo956 napísal: 10 dec 2020, 18:57 co mam posledne info tak my z vychodneho bloku pojdeme do IBIE, osobne intenzivne uz riesim presun portfolia na noveho brokera
Máš na mysli v rámci Lynx, alebo ideš k Lynx? Presun odkiaľ kam?
Inak gratulujem k 10000 príspevkom.
gogo956
Redeemer
Redeemer

ado130

je malo brokerov ktori maju vyssie poistenie, bude to uplne mimo Lynx, este len zistujem blizsie info a moznosti, nadejne vyzera napr Zacks,5 rokov som bol v Lynxe/stale som/
ado130
Expert
Expert

V Európe to nebude žiaden, keďže tu majú povinnosť do 20k€. Zacks úplne nepoznám, ale nie je to tiež len partner IB? Skús pozrieť na Tastyworks a Tradestation.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Zacks je myslim z Usa /z IB nic nema/ a ma poistenie 500K Usd na akcie a 250K na cash, zaroven je lacny.
Tastyworks ma tiez krytie SIPC aj Tradestation /rovnako Zacks/.
Treba uz len porovnat poplatky vzhladom k tomu ake produkty budes kupovat a akym stylom atd
Zacks je dobry v tom ze nema ziadne inactivity fees co je idealne buy and hold strategy

kuric99

ja som zacinal tak, ze som pouzil u Lynxu tu IB platformu pre PC, neviem ako sa vola. Je to super profi ale pre cloveka ktory robi iba zakladne ukony je prilis zlozita, takze od isteho casu pracujem iba s mobilnou platformou pre android a tam urobim prehladne vsetko velmi rychlo.
Malym pochybnym brokerom sa samozrejme treba vyhnut to smrdi pruserom skor ci neskor.
ado130
Expert
Expert

Rozumiem, daj potom vedieť, pre ktorý si sa rozhodol a hlavne prečo. Ja zatiaľ fungujem na DeGiro a FIO (len CZ akcie), ale uvažujem, že až dosiahnem nejakú vyššiu čiastku, tiež sa presuniem do US. Zatiaľ mám iba pozitívnu odozvu od známeho ohľadom TW a je spokojný.
Píšeš buy and hold, čo máš aktuálne v ptf, prípadne top 5 pozícií?
gogo956
Redeemer
Redeemer

ado130

nanestastie sa prave potvrdilo tusenie ze Zacks pre investorov zo Slovenska nepovoluje otvorenie uctov :(

Toto su moje dva hlavne kone buy and hold:
https://finviz.com/quote.ashx?t=CNCE
-biotech,maju liek v tretej faze testovania na chorobu na ktoru FDA v minulosti neschvalila ziaden liek, plus dalsie ine lieky maju vo vyvoji

https://finviz.com/quote.ashx?t=hoft&ty=c&ta=1&p=d

vyrobca a predajca nabytku so super nazvom :smt059 , ktory momentalne ťaží z home office boomu v Usa
kuric99

Len dodám taký fakt, treba si uvedomiť že v prípade krachu brokera v prvom rade záleží na tom ako sa k tomu daný broker postaví, teda či sa zachová solídne a splní si svoju povinnosť voči klientovi alebo nie, v USA by to nemal byť problém lebo by ich SEC zožral zaživa, no poznáme cyperských brokerov ktorý boli pod Cysec-om a skrachovali a klienti prišli o vklady a nedočali sa žiadneho odškodnenia, to isté v Austrálii kde regulátor ASIC väčšinou rieši iba stažnosti od Austrálskych rezidentov.

Brokeri majú často krát regulátorov úplne na párku, napríklad už dávno by mali všetky finančné inštitúcie vrátane brokerov reportovať detail staitment finančným úradom (takzvané CRS) a jednoducho na to väčšina brokerov kašle. Alebo brokeri by správne nikdy nemali povoľovať výber na iný bankový účet ktorým bol účet depositovaný (Kvôli AML) no ja som dokázal vybrať financie na účet rodinného príslušníka(stačilo zavolať na podporu). Alebo skvelý príklad je najväčší forex broker na svete FXCM (dokonca Americký!) každý kto sa sa pohybuje dlhšie na forexe asi pozná prípad FXCM kde sa zistilo že klienti nedostávali medzibankovú likviditu teda takzvané ECN spojenie ako broker avizoval ale obchodovali proti brokerovi(takzvaný marekt maker), to znamená strata klienta = zisk brokera a naopak, dostali pokutu ktorú mali na párku, potom im zakázali biznis tuším v USA čo tiež mali na párku a pokračovali veselo ďalej, a tu sa bavíme o najväčšom brokerovi na svete ktorý bol považovaný sa extra solídneho. Alebo možno si pamätáte prípad IronFX , nechceli vyplácať klientov alebo vyplácali len selektívne, všetky pokuty ignorovali tak sa čnb a nbs nahnevala a klientom ironFX poslali dopisy kde v rúžovej obálke bolo v skratke napísané to že si tam majú zrušiť účet inač sa spolupodielajú na zločine, tak ironFX stiahol chvost a prestahoval sa niekde do Ruska.

Chcel som len povedať, že je dobré sa pozerať aj na celkovú solídnosť brokera, nie iba na regulácie a čo sa týka poistenia tak je najlepšia stratégia vybrať brokera kde ste si takmer istý že žiadne plnenie poistenia nebude nikdy potreba a zároveň ak bude tak sa k tomu broker postaví solídne.

Autoeditácia príspevku po 10 min 22 sek:
Teraz som tu ešte našiel zaujímavú diskusiu o ironFX https://forbino.com/forex/ironfx-recenze/ , práve jeden Algotrader mi hovoril že tam mal kedysi dávno účet a došla mu tá rúžová obálka od čnb že si tam musí zrušiť účet.
jukel
Professional
Professional

Príspevok od používateľa jukel »

v podstate suhlasim so všetkym napisal kuric99

Akcie - Interactive Brokers / pre začiatočníkov Lynx, je to to isté akurat máte slovensku podporu a trochu vyššie poplatky
Forex - ICMarkets
Opcie - TastyWorks
Crypto - Binance na spot aj Futures
gogo956
Redeemer
Redeemer

kuric99

to je pravda ze tato oblast je asi realne dost malo kontrolovana regulatorom a vkladat do takychto institucii peniaze je vzdy urcity risk. Teoreticky by najbezpecnejsie bolo ist cez nejaku banku, lenze vacsina z nich nemoze cenou a ponukou sluzieb konkurovat brokerom a naviac garantuju iba do 20K.

jukel
teraz ale riesime to, ze v celej Eu bude poistenie iba do tych 20K
kuric99

jukel napísal: 11 dec 2020, 16:53 v podstate suhlasim so všetkym napisal kuric99

Akcie - Interactive Brokers / pre začiatočníkov Lynx, je to to isté akurat máte slovensku podporu a trochu vyššie poplatky
Forex - ICMarkets
Opcie - TastyWorks
Crypto - Binance na spot aj Futures

Jakub presne tak ja prevádzkujem (ako hobby/half time) pár rokov algoritmické fx portfolia u ICM a asi by som nemenil, zatiaľ som nenašiel lepšiú variantu, Pepperstone má trochu menšie sklzy na pending stopkách ale ten ICM zase trochu užšie raw bid/ask spready a celkovo ICM považujem za najlepšieho brokera pre fx algotrading.

Zase jediný relevantný broker na Social Trading je Darwinex(FCA), jednak tam aj poskytujem portfolio (nebudem si robiť reklamu) a tiež mám 3 roky v jednom systome zainvestované (THA (Thails) od švajčiarskej spoločnosti Finbou(ktorá je dokonca regulovana)) ktorý má výborné výsledky, najme Rerutn DrowDown Ratio(pomer medzi ziskom a poklesom) a dlhodobú stabilitu, jedná sa o manuálny systém ktorý využíva stratégiu ktorá využíva zvýšenú volatilitu(typicky po macroeko správach) https://www.darwinex.com/darwin/THA , tento rok a minulý bol horší a stále sa drží. Majú tiež aj dosť podobnú plne automatickú variantu toho systému nazíva sa Fermi main len u Darwinexu má trochu horšie výsledky ako u ICmarkets(čo je logické lebo malé pozície tak neklžu ako velké + ICM má viac likvidity providerov) , toto je trackrecord ICM účtu https://www.myfxbook.com/members/finbou ... in/1999391 a toto sú výsledky u Darwinexu na social traidingu https://www.darwinex.com/darwin/FEG .. Ten Thails (manuálny systém) majú aj u Lmaxu https://www.myfxbook.com/members/finbou ... in/2121852 .. Rozmýšlam že niečo málo vložím do SYO https://www.darwinex.com/darwin/SYO ale už tam majú dosť vysokú kapitalizáciu čo väčšinou prispieva k rozpadu portfolia, keď tak nastúpim na DrowDowne a budem riskovať pár percent, uvidím.

Autoeditácia príspevku po 6 hod 33 min 1 sek:
Ešte som sa chcel podeliť našiel som typického klienta XTB :D

Kufor
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa Kufor »

Az dnes mi prisiel z Lynxu mail, ze obnovili otvaranie uctov - registroval som sa niekedy na prelome novembra/decembra. Skoda len, ze som sa uz usadil v XTB, kde mi ohladom ETF nic nechyba.

Na pravidelne investovanie v malych ciastkach (50-100€ mesacne) som si namiesto Finaxu otvoril ucet na Trading212. Bez poplatku za vklad (do celkovo 2000 akokolvek, nad 2000 prevodom), vedenie, transakciu a s vynikajucou moznostou nakupu Fractional Shares, tj. nemusim kupovat jednu celu poziciu za povedzme 300€, ale desatinu pozicie za 30€. Takze pre mna hlavna vyhoda, ktoru som videl vo Finaxe, tymto pada.

//+ som zabudol, ochrana uctu pri Trading212 je do vysky 85000 libier
gogo956
Redeemer
Redeemer

Kufor napísal: 21 jan 2021, 17:21 Az dnes mi prisiel z Lynxu mail, ze obnovili otvaranie uctov - registroval som sa niekedy na prelome novembra/decembra. Skoda len, ze som sa uz usadil v XTB, kde mi ohladom ETF nic nechyba.

Na pravidelne investovanie v malych ciastkach (50-100€ mesacne) som si namiesto Finaxu otvoril ucet na Trading212. Bez poplatku za vklad (do celkovo 2000 akokolvek, nad 2000 prevodom), vedenie, transakciu a s vynikajucou moznostou nakupu Fractional Shares, tj. nemusim kupovat jednu celu poziciu za povedzme 300€, ale desatinu pozicie za 30€. Takze pre mna hlavna vyhoda, ktoru som videl vo Finaxe, tymto pada.

//+ som zabudol, ochrana uctu pri Trading212 je do vysky 85000 libier
- ochrana plati iba pre rezidentov Uk a Germany
Napísať odpoveď