Bežecké lyžovanie

O športe...
robert656
Medium Star
Medium Star

Re: Bežecké lyžovanie

Príspevok od používateľa robert656 »

Budes chciet asi na klasiku, ze? Kedze chces chodit po lukach a tak, na korculovanie treba mat udupany sneh. Ja co chodim korculovat, tak bezne na den dam aj 10kilakov. Korculovanie je zlozitejsie ale da sa to v pohodke naucit, ja som za tyzden uz bezproblemov korculoval, a klasika to iste, len treba aby ti niekto ukazal, popripade si najdi niekde na nete.
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa mirak2 »

okolo kosic v strediskach co mame trate su strasne kopcovite a na bezkach je ist dolu prudkym kopcom rovnako neprijemne ako hore... (nestabilna noha)...teda vela moznosti najviac najazdit za den som nemal, skor zvyknem vybehnut a dat si jeden dva okruhy na kavecanoch...prakticky v prvy den ako som mal bezky na nohach sa mi to dostalo do krvi, samozrejme nebeham ako bjorndalen ale v ramci moznosti...len ma mama dzube za styl, lebo konvencia je vraj maknes (jednou nohou sa odrazis), maknes (druhou nohou sa odrazis) a smyknes sa...a to sa mi trochu teple, hlavne ked 10+ rokov som pozeral biatlon a beh na lyziach, kde makaju cely cas :D ale to je aj tym ze mam z hokejbalu a florbalu nabehane, to mas myslim aj ty, takze v poho si to ubehas aj ty
ak mas motivaciu tak ta to bavit bude, lebo fakt toto je na kondicku paradna vec
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

robert656: Klasika, korculovanie, tak vobec neviem, nikdy som nestal na bezkach a tak neviem co bude lepsie. Paci sa mi skor korculovanie, teda ked na Eurosporte makaju do kopca. Korculovat na lade sa viem, taktiez sposob korculovania ci tohto veckoveho stylu poznam z lyzovania, ked trebalo prist ku vleku a ja som sa radsej trapil, ako by som si vyzul lyze, chytil do ruk a presiel tych 30 metrov. Ako to bude na bezkach, tak to vobec neviem odhadnut. Vzduchovku kupit zatial neplanujem, najskor by som sa radsej dostal k tym bezkam :D
robert656
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa robert656 »

tak ja som si minuleho roku kupil take lacnejsie univerzalky, ktore su aj na klasiku aj na korculovanie, a pouzivam ich ked je menej snehu, aby som zbytocne na druhych neposkrabal sklznicu, a su v pohode. takze asi tak, skus sa pozriet po nejakych univerzalkach ;)

//musim pozriet, ci nepise na lyzoch aky to je model, lebo ich nemozem najst.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Pytal som sa par ludi, ktori bezkuju a vsetci mi povedali, ze nove bezky nemam kupovat a ze sa mam pozriet do bazaru. Tak som sa tam zbehol pozriet a za 60 eur tam boli Atomic aj s viazanim. K tomu este nejaku topanku. Pozeral som vsak aj nove bezky, tie sa daju zohnat tiez od takej ceny az po podstatne vyssie sumy. Takze si to asi premyslim a uvidim.

//autoeditácia príspevku (15 Okt 2012, 1:06)
Tak po case obnovim tuto temu. Bezky som pred dvomi rokmi kupil, boli minimalne jazdene, k tomu palice a nove topanky, vyslo ma to okolo 120 eur. Minulu zimu som trosku pojazdil, najvacsia streka bola okolo 13km, pricom polovica bola do otrasneho stupania, o to horsie to bolo aj naspat smerom dolu.

Blizi sa pomaly zima a ja by som sa rad spytal na vosky, kedze som mal minulu zimu problem pri teplote asi -10 stupnov a zamrznutom terene, nemohol som sa pohnut do kopca a tak som jeden usek presiel s lyzami na pleciach. Chcel by som kupit par voskov, minimalne dake zakladne, ale co som pozeral, tak su tekute, tuhe a neviem co vsetko. Najradsej by som nieco take ako je sviecka, ze ho chytim, namazem bezky a idem. Castokrat sa pri tuhych voskoch spominaju korky... Ako sa tieto vosky uznacuju a na co si dat pozor???
M4jk1:-)
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa M4jk1:-) »

Korok sluzi na lepsie, dokladnejsie rozotrenie vosku po sklznici. Vosk tekuty alebo tuhy to je jedno rozotieraj od konca päty po špicku nohy + este takych 20cm. Lebo s touto plochou sa hlavne odrazas na bezkach. Klister (tekuty vosk) sa pouziva ked je hrubozrny, stary sneh ked uz dlhsie nesnezilo. Tuhy vosk ked napr prave snezi alebo vcera nasnezil novy sneh a podla teploty pouzi primerany vosk . My sme pouzivali hlavne znacky (rex, swix, toko). A po kazdom treningu je potrebne si vycistit sklznicu technickym benzinom so starou handrickou (su aj take specialne pripravky, ktore nevysuju sklznicu ale su drahsie).
kinjeril
Moderátor
Moderátor

Príspevok od používateľa kinjeril »

Hojko, jazdis klasiku, ci volny styl?
Pokial si na volny styl (korculovanie), tak ako ja, tak nemusis vobec mazat. Neodhadnes teplotu a narobis sa 3x viac.
Na klasiku som pouzival vosky Swix, ktore boli sice polotuhe, ale ak sa zazehlili, nebol problem. Horsie je to ale s tym trafenim teploty snehu, resp. ak su premenlive podmienky. V tedy radsej nemazat.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Cize korok sa pouziva na ten tuhy vosk, ktore sa podoba na sviecku???

kinjeril: Klasicky styl. Vosk potrebujem preto, lebo trasu, ktoru sme jazdili, tak v niektorych usekoch ma dost velky sklon a pri nenamazanych bezkach a zaroven zamrznutom podlozi to bolo nemozne vyslapat, pretoze to klzalo smerom dozadu.
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

ja mam supinove bezky a vosk riesit nastastie nemusim
co ma ale nastvalo je to ze sa mi rozpadli topanky 2 roky 1 mesiac od kupy... podrazka uplne polamana, na bezkodovolenke na donovaloch na jednej nohe sa mi cast podrazky vylomila uplne a teda som polku dovolenky mal dieru a kopec snehu v topanke...neviem ci to bolo modelom alebo tym ze som zle chodil, kazdopadne caka ma dalsia nie trivialna investicia
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Nemam supinove lyze, sklznica je hladka, resp. osuchana od ladu a kamenov.
kinjeril
Moderátor
Moderátor

Príspevok od používateľa kinjeril »

hojko napísal:Cize korok sa pouziva na ten tuhy vosk, ktore sa podoba na sviecku???

kinjeril: Klasicky styl. Vosk potrebujem preto, lebo trasu, ktoru sme jazdili, tak v niektorych usekoch ma dost velky sklon a pri nenamazanych bezkach a zaroven zamrznutom podlozi to bolo nemozne vyslapat, pretoze to klzalo smerom dozadu.
Rozumiem, klasikou by si toho moc po kopcoch nepochodil.
To ja som len napisal na margo mazania, ze nie je potrebne vzdy mazat, ked bezkujes. Ja som sa maucil volny styl, nakolko sa mi nechcelo so sebou tahat furt celu vybavu. Okrem toho, nie je nic krajsie, ked si mozes dobre zakorculovat na nejakej zasnezenej a zmrznutej roli. :)
Inak lobogo, cez zimu by si tam mohol najst nejake dobre kopce, ze by sme sli trocha pomydlit kaje-taje, hm?

mirak - co si mal, ake boty?
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

nepamatam si presne oznacenie a neviem ich ani teraz najst, ale boli to taketo nejake rossignoly http://bezecke-boty.heureka.cz/rossigno ... ecifikace/
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

kinjeril: Ked chcem korculovat, obujem si radsej korcule ako bezky :D Vosk chcem hlavne kvoli tomu, ze ak je mokry sneh, tak sa treba na to aj pripravit. A aj na presny opak, ak je silny mraz a je zmrznuta poda pod nohami, tak nech to nepresmykuje pri prudsom stupani. Kopcov je vela, treba sa len dohodnut co a ako...
badboy007
Star
Star
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa badboy007 »

Chcel by som pre otca nejaké bežky na vianoce, ale vôbec sa do toho nevyznám. Vedel by mi niekto odporučiť nejaké bežky aj s topánkami??
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Tu sa v kratkosti nieco o tom docitas: https://www.mall.sk/ako-vybrat-bezky Kedze predpokladam, ze ani oco sa moc do toho nevyzna alebo ma nejake 20 rocne bezky, tak mu chces spravit radost na Vianoce. Dolezite je vediet aku techniku jazdi. Lebo ak jazdi koruculovanim, teda ide nohami do pismena V, co je uz ten sposob, ktory treba vediet, tak sa kupuju kratsie bezky, teda pri vyske 180cm kupis bezky o dlzke 190cm. Ak jazdi klasickym stylom, teda len noha vpred a vzad, tak ako takmer vsetci amateri a uplne vsetci zaciatocnici, tak tam su bezky o 20cm dlhsie a volis teda 200cm dlzku. Palice pri klasike by mali byt po plecia, viac tu: https://www.mall.sk/ako-vybrat-bezecke-palice

Myslim, ze ak pojde par krat za zimu na bezky, tak nema vyznam kupovat nic extra. Bezky za 70 eur postacia, k tomu viazanie okolo 40 eur, topanky od 30 eur (odporucam skusit niekde v predajni, kvoli pohodliu) a palice 20 eur.

https://www.mall.sk/bezecke-lyzovanie/
http://www.sporty.sk/sk-bezky-klasicke/?sort=price-asc
http://www.eski.sk/bezecke-lyzovanie/bezecke-lyze
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

myslim, ze pri topankach na bezkovanie nie je dobry napad kupovat nieco naslepo, lebo ta topanka musi sediet ako rit na serblik a treba skusat a skusat.
ja sa votriem do diskusie tiez: je areal v osrbli otvoreny verejnosti, plati sa tam vstupne, alebo sa tam bezny clovek vobec nedostane? na silvestra budem v okoli a rad by som sa tam prebehol
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

mirak2: Na webe maju nejake cislo, skus im zavolat ze co ti povedia: http://www.biathlon.sk/uvod/aktuality-osrblie

//autoeditácia príspevku (29 Dec 2014, 0:33)
Dnes som dival novy letak zo Sportissima, kto ma zaujem, moze pozriet. Su tam bezkove sety od 80 eur, mozno by stalo za pozretie a opytanie sa v predajni. Urcite maju zamestnanca v kazdej pobocke, ktory bude vediet poradit ohladom beziek.
M4jk1:-)
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa M4jk1:-) »

Zdravim, bol už niekto skúsiť bežkovať túto zimu? Dneska prvý krát na štrbskom plese v tejto sezone. Trate pekne upravené ale zatial iba okolo arealu, plnka ľudí medzi nimi mnoho poľakov, čechov. Od 16-00 sa začína stmievať ale osvetlenie je do 18-00, čize fajn ak chce ísť človek po práci na bežky.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

M4jk1:-): Posledne dva roky som na to nejak zabudol. A tento rok este nie je sneh, jazdit kvoli tomu na Strbske pleso nemam v plane. Ked budu podmienky, tak urcite pojdem :)
Napísať odpoveď