Koronavirus: SARS-CoV-2 (Covid-19)

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
Hensym
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok

Re: Koronavirus: SARS-CoV-2 (Covid-19)

Príspevok od používateľa Hensym »

Tipoval by som okolo 3-4%. Tie čísla som si dohľadal (teda ak som našiel správne)...

Za rok 2010-2019 (roky pred tým neberiem, vtedy tam asi žilo už výrazne menej ľudí (cca o 12% v tebou spomínanom 2002)) bol priemer 90655 úmrtí ročne, ak dobre rátam s tým, že najhorší rok bol 2018 (92185). V roku 2020 to bolo 95022, teda nárast o 4,8% (zase, ak dobre rátam) oproti 10 ročnému priemeru.

Neviem na čo si narážal (že či je tá málo, veľa, alebo medzitým), ale podľa mňa je to ku*evsky veľa keď sa vezme do úvahy, že celý rok 2020 lietal zlomok lietadiel a celý svet žil opatrnejšie a s opatreniami.

Apropo, ono to aj odzrkadluje počet obetí na covid vo švédsku, ktorý je podľa Worldometers okolo 9 tisíc. Je síce 2x vyšší ako rozdiel oproti priemernému počtu ročných úmrtí, to ale súvisí s tým, že sa zrejme podstatne menej zomieralo aj na bežné infekčné a respiračné choroby vďaka zvýšenej izolácii, viď.:
The most common cause of death in 2019 was diseases of the circulatory system (cardiovascular diseases), which caused just over 28 thousand deaths. This cause was followed by neoplasms (cancerous tumors) and diseases of the respiratory system.  
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

Hensym napísal: 12 jan 2021, 21:21 Tipoval by som okolo 3-4%.
nula, kedze bol vyznamny narast poctu obyvatelov a bavime sa o percentualnom pocte umrti
image_2021-01-12_213008.png
dokonca pred rokom 2003 bola vyssia umrtnost ako v tomto "apokalyptickom" roku
jackb
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa jackb »

Kim Iverson sice vyzera dobre, ale ako zdroj?
Vo Svedsku "nikto navyse nezomrel" ale fotka pani, ktora ma nieco s jazykom ako dokaz, ze vakcnina je nastroj genocidy zo strany Demokratickej strany? Plus podpora masoveho sirenia virusu pocas utoku na Capitol je no-no.
Plus dalsie veci, ktore su OT v tejto teme.

Ake keyword pouzit na tuto tabulku v rovnakych farbickach?
https://www.scb.se/en/finding-statistic ... xact=False
beardie
Redeemer
Redeemer

uprimne, netusim, co si chcel povedat celym prvym odsekom, vidim tam nejake doslova antivax kokotiny, nic ine, nehnevaj sa, ale napis to ako clovek, nie debil

ohladom tabulky, nie je moja, pozical som si ju z ineho fora, ale zbeznym pohladom tie hodnoty sedia v porovnani s tym, co som priebezne postoval, takze tomu doverujem
jackb
Redeemer
Redeemer

No, ja som si dal tu pracu, ze som obrazok uploadol a pochadza od protrumpovskej damy, ktora ma FB ucet ako Kim Inverson. Ten obrazok je podla google len tam.

Tak som pozeral co tam ma. Antivax bludy a ine trumpoviny. Tak som sa opytal, ci ma toto byt zdroj, lebo na stranke SCB za poslednych 30 dni nic take nepribudlo.
beardie
Redeemer
Redeemer

v tom pripade moj druhy odsek
Hensym
VIP
VIP

TLDR: stale plati co hovorim. Na svete zomrelo v roku 2020 na covid dva mega ludi a to aj napriek tomu, ze je svet napol vypnuty a takmer cela planeta nosi ruska. Porovnavat narast umrtnosti s predoslymi rokmi, kedy opatrenia neexistovali je nanajvys scestne....

Keby sme mali informovanost a uroven mediciny ako na zaciatku 20. storocia, tak moze mat tado pandemia uplne kludne bilanciu ako spanielska chripka...
jackb
Redeemer
Redeemer

Vsetky "zapadne krajiny" az na jednu hlasia najvyssi narast umrtnosti od vojny. Jeden stat to ma ale inak.
Znamena to naozaj, ze nie je dovod na opatrenia?
Lebo ak by to pre Svedsko bola pravda, tak statisticky jediny stat znamena asi tolko ako narast umrtnosti pod 1% - nic.
beardie
Redeemer
Redeemer

jackb napísal: 12 jan 2021, 23:05Znamena to naozaj, ze nie je dovod na opatrenia?
ak nejake opatrenia preukazatelne nepomahaju, ma zmysel lipnut na nich?
retkvic
Star
Star

Príspevok od používateľa retkvic »

Ano, len ten Svedsky model by u nas zial nefungoval, lebo do velkej miery bol uspesny vdaka velkej dôvere v stat, ktory si tam pozival od zaciatku pandemie, co v nasich podmienkach je scifi. Takze v zasade platilo co sa povedalo a odporucilo to je viac nez svete, kedze stat je ten co sa o mna vo svedsku postara, kedze mu doverujem na tolko ze mu platim skoro 50% dan a na oplatku dostavam vsetky sluzby a benefity.
Dalsia vec je izlovanie starsich skupin obyvatelstva, v domovoch by sme to este mozno zvladli, no co mimo nich pri tolkych percentach populacie co veri na konspiracne teorie a nepocuva stat. Taktiez je u nas uplne ine percento ludi zijuce v istom veku pod jednou strechou, na slovensku se jednu z veducich krajin v europe.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Lenze pri Svedsku treba brat do uvahy aj rozlohu krajiny, ich mentalitu, sposob zivota, schopnost dodrziavat nariadenia a co je najdolezitejsie, tak tam neziju taky socialny zivot ako u nas - nestretava sa 20 kamaratov v piatok v krcmez v sobotu na discoz v nedelu na kave a tak podobne.
Hensym
VIP
VIP

Tak. 22 obyvateľov na km2 vo Švédsku a 111 na Slovensku je trošku o inom. Také nemecko ešte raz toľko. Plus sto ďalších aspektov....

Neviem ako niekto môže napísať, že opatrenia preukázateľne nezaberajú. Toto ani nepotrebuje štatistiky, jednoducho ak je 5 z 10 ľudí doma, tak sa tých 5 nenakazí respiračným vírusom, bodka. Hej, môže to chytiť v obchode, OK, ale ak si dáva pozor tak to je skôr smola ako pravidlo.
taki7
Star
Star

Príspevok od používateľa taki7 »

Aj pre zvieratá sa vyvíja vakcína...
Prílohy
IMG_20210113_081002.jpg
Hensym
VIP
VIP

Prvý bude Cibulkovej pes ;)
beardie
Redeemer
Redeemer

heker & Hensym: to moje poukazovanie na Svedsko ma za ciel trochu preriedit narativ medialnej hysterie, ze vsetci zomrieme, maju iny pristup, ktory je iny, ja tvrdim, ze lepsi, lebo nedusia ludi
nie, nezomrieme, IFR ma dvojnasobne voci beznej chripke a podobne mnozstva umrti su pocas chripkovych epidemii bezne
namiesto ochrany potrebnych sa obmedzuju vsetci, pricom i opakovane testovanie ukazuje, ze tie cisla nakazenych su komicky nizke:
- Nitra - 2,13 % (43716 ludi celkovo, 932 pozitivnych; ked berieme IFR 1 % ako worst case scenario, co nie je, realne je to okolo 0,5 %, ale povedzme, ze ano, tak by z tych 932 pozitivnych mali umriet deviati)
- Kosice - 1,67 %
- Letecke Opravovne Trencin - >>styria<< nakazeni

rizikove skupiny su:
- stari nad 65 rokov
- ludia s chronickymi problemami

pre drvivu vacsinu chorych je to tazka chripka, ale to nie je nic, s cim sme sa v minulosti bezne nestretavali, rizikove skupiny maju byt chranene

vzhladom na neustale opakovanie informacii o "infekcnosti" by som ocakaval, ze vsetci soferi MHD a predavacky uz umreli (snad chapete, preco som vybral zrovna tieto 2 skupiny, ak nie, vysvetlim), realita je uplne ina

a ano, viem, ze nemocnice su plne, ale iba kvoli nespravnemu pristupovaniu k pandemii, nicomu inemu
cim upriamujem pozornost na nefunkcne "lockdowny", mozeme diskutovat aj o tom

btw metro Stokholmu ma 2,4 M obyvatelov, 370 obyvatelov na km^2, ked si pozries ich data a porovnas ich so Slovenskom, co ti vyjde?
Hensym
VIP
VIP

beardie napísal: 13 jan 2021, 9:48 a ano, viem, ze nemocnice su plne, ale iba kvoli nespravnemu pristupovaniu k pandemii, nicomu inemu
Vieš toto rozviesť? Takže ak by sme pristupovali tak ako švédsko, boli by prázdnejšie? Nie je to trochu naopak?

Ja neviem no, mám 26 rokov, takže tých chrípkových sezón som zažil teoreticky 26, z toho si väčšinu aj pamätám. Mali sme pár krát chrípkové prázdniny v škole, viem že na chrípku sa aj zomiera, osobne som ale o takom prípade nepočul. Ani z prvej, druhej, ani tretej ruky.

Tento vírus je tu rok, osobne poznám 3 ľudí čo zomreli, osobne poznám minimálne 2 ľudí ktorí to fakt ledva dali v nemocnici, a to vôbec neboli ľudia na prahu života. Jednoducho 50-100 ľudí denne tu na respiračné ochorenia v živote nezomieralo, ani z ďaleka. A stále vravím, to máme aj opatrenia. OK, nedodržiavame ich, každý ide na návštevu, každý to v rámci možností fláka, ale tie rúška nás nosí drvivá väčšina, kopa robíme doma, kopa nerobíme (prakticky celé gastro a služby) a okrem leta sme takto fungovali prakticky celý rok. V tebou spomínaných chrípkových sezónach neboli opatrenia žiadne okrem toho, že decká zostali doma (a aj tak sa šli spolu hrať von). Čiže porovnávanie s chrípkou a zľahčovanie fakt nie je na mieste, sorry.

Tým netvrdím, že treba robiť paniku. Niekto tu dal veľmi dobrý postreh, že ideálne venovať správam max. polhodinu denne, nech vieš aktuálne naridenia a situáciu (ja konkrétne to obmedzujem na asi hodinu týždenne, ak nerátam diskusiu tu).
beardie
Redeemer
Redeemer

k Svedsku:
- nezatvorili skoly (natrvalo, len obmedzene)
- nezatvorili restauracie, len obmedzili pocet ludi pri stole (cim zabezpecili, ze sa nebudu zhlukovat velke skupiny ludi)
- nezatvorili obchody (ako napriklad v Cesku)
bonus: celkovy pocet zomrelych vo Svedsku za roky 2017 a 2018 je nizsi ako sucet 2019 a 2020, zaujimave, ze?

v podstate neobmedzili bezny zivot, len ludi separovali, to sa ma diat pri kazdej epidemii respiracneho virusu a dialo sa to aj pred touto pandemiou, spominam si na zatvorenie skol na nevyhnutny cas

k tomu pristupu:
- uplnym obmedzenim stretavania sa mladej generacie, ktora ma preukazatelne najlepsie podmienky na prezitie, sa populacia nepremoruje
- ak by boli mladi premoreni, tak by boli imunni a neboli by schopni nakazit starsich a ohrozenejsich
- dopad na jednotlive vekove skupiny je znamy od maja/juna

taktiez nerozumiem, preco sa neustale bezne testuje PCR testami, ktore, ako som uz X-krat opakoval, skumaju len to, ci je vo vzorke RNA virusu, nie to, ci je clovek chory, o tom bola diskusia vyssie

preto maju v krajinach, kde bola prva vlna silna, druhu vlnu vyrazne slabsiu ako napriklad v nas alebo v Cesku (v porovnani s Talianskom alebo Spanielskom, UK alebo New York to ukazuju na grafoch paradne)

inak, zavretie skol povazujem za to najhorsie rozhodnutie, ktore mohlo padnut, tie 2 roky skolskej dochadzky nie je realne mozne nikdy dobehnut, tym budu trpiet doslova cele generacie v buducnosti
Čiže porovnávanie s chrípkou a zľahčovanie fakt nie je na mieste, sorry.
co ine ako IFR chces porovnavat?

a este dve otazky do plena:
1. ako podla vas konci bezna chripkova epidemia? co je tym spustacom, ze sa postupne ludia prestavaju nakazovat?
(je spravne nakazovat alebo nakazievat/nakaziavat?)
2. co si myslite o celoplosnom testovani?
Hensym
VIP
VIP

K švédskym opatreniam: To je všetko fajn a nehovorím, že ich máme lepšie, to vôbec. Len vravím, že nie je všetko zlato čo sa blyští. Viď. napríklad leto, alebo obdobie kedy boli reštiky a bary (terasy) otvorené aj u nás. Ono to na papieri vyzerá pekne, že rozostupy, obmedzený počet ľudí pri stole a pod. Ale dobre vieme aká bola realita, jedli sme 8 pri stole a čašníčka nám povedala "Dajte si prosím rúška na stôl, aby ste ich mali po ruke ak príde kontrola", terasy boli spravené štýlom, že 4 steny (doslova interiér) a vnútri kvantá ľudí, hlava na hlave (mám jednu veľkú terasu pod balkónom, takže som to denne videl, nonstop plné) a veselo hulákať po sebe s plzničkou v ruke. Samozrejme čašník nič nespraví, pretože jednak majiteľ chce zarobiť a tá čašnírka si so štamgastami neporadí (Pretože cieľovka krčiem sú väčšinou tí, ktorí si myslia že "falošná pandémia"). Takže toto funguje len na papieri a vo Švédsku možno áno, ale u nás určite nie, koniec koncov bolo to tu aj rozoberané.

Súhlasím ale že za ideálnych podmienok (a s inou mentalitou) sú tie švédske opatrenia lepšie, ale 0% nárast úmrtnosti je bullshit, jednoducho 9 tis. mŕtvych na respiračné ochorenia pri 10M populácii tam nikdy predtým nemali, a to aj napriek opatreniam (ktoré ako sám vravíš, fungujú skvele).
co ine ako IFR chces porovnavat?
Čo tak dať do rovnice aj ďalšie premenné? Ono je pekné, ak máš IFR povedzme len 2x vyššie ako pri chrípke (neviem aký je skutočný pomer), ale ak vezmeš do úvahy infekčnosť, inkubačnú dobu a pod. a fakt, že sezónna chrípka nikdy nespôsobila globálnu pandémiu, tak je ti to IFR jednoducho k ho*nu.

Porovnávať úmrtnosť je aj tak odveci, keďže máme všetci prísne opatrenia (čiže tie čísla sú brutálne skreslené), aj napriek tomu ale vo väčšine krajín narástla. Porovnávať úmrtnosť na infekčné a respiračné choroby už na mieste je, a tá narástla drasticky. IFR nie je relevantný údaj, pretože tento vírus sa šíri oveľa rýchlejšie a jednoducho prepukol. Chrípka u nás pokiaľ viem prepukla maximálne na úrovne epidémií a aj to prakticky zanedbateľných.
retkvic
Star
Star

Príspevok od používateľa retkvic »

beardie, ked rozpravame o Svedsku, robili vsetko inac ako u nas, co teda zabranilo kontaktu starych ludi s mladymi, ako ich separovali?
Ak si to niekto od matovica cita, tak mu napis nejake tipy.
Nemusis hned zacat tym co vsetko mali otvorene, skus rozviest tu ochranu starych, co by sa malo u nas urobit inak vramci ochrany seniorov aby sa mohli uvolnit opatrenia, nechat seniorov a starsie rocniky v bezpeci a premorovat mladsiu populaciu.

V čom bola ina ich ochrana vo svedsku? Na to sa zamerajme, nie hned riesit otvaranie obchodov, restauracii, fitiek atď. Poriesme toto a potom sa moze uvolnovat.
Napísať odpoveď