Citate knihy?

Čo beží v kine, rádiu, tv...?
hughito
Redeemer
Redeemer

Re: Citate knihy?

Príspevok od používateľa hughito »

Aktuálne čítam:

Kapitál v 21. storočí od Thomasa Pikettyho.

https://www.martinus.sk/?uItem=193327
mumbojumbo
Light Expert
Light Expert

Príspevok od používateľa mumbojumbo »

hughito napísal:O národoch nemožno hovoriť ani v stredoveku.

Momentálne čítam Šikove pamäti.

https://www.databazeknih.cz/knihy/jarni ... nost-75691
Jasne že možno o národoch hovoriť v stredoveku keď sa tento pojem používal už na stredovekých univerzitách.
hughito
Redeemer
Redeemer

Pojem samozrejme existoval, ale jeho význam bol úplne iný. Národy v dnešnom slova zmysle neexistovali. Napr. pojem „natio Hungarica“ označoval všetkých šľachticov Uhorska bez ohľadu na etnickú príslušnosť. Dôležitá bola len stavovská príslušnosť.
TK1991
Medium Star
Medium Star
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa TK1991 »

Nechcete pridat anketu kolko knih precitate rocne alebo nieco podobne?
hughito
Redeemer
Redeemer

Nie.

Momentálne čítam knihu od "najzbytočnejšieho človeka roka" ktorého však rieši celý slovenský internet: Antiglobalista od Blahu.

Zatiaľ len niečo cez 80 strán, ale pocitovo mi to vychádza ako vždy: jeho akademická, resp. knižná činnosť mi príde veľmi dobrá, čo však čoraz menej a menej platí o jeho politických straníckych prejavoch (najmä na FB). Skrátka sa to bije, aj keď zjavne táto publikácia má za cieľ ospravedlniť a ideologicky obhájiť jeho súčasnú praktickú činnosť.
DEVZYO1G
Addict
Addict

Príspevok od používateľa DEVZYO1G »

Skúsim oživiť túto tému - snažím sa čítať pravidelne, aspoň jednu knihu do mesiaca, do niekedy je to popri veciach čo musím čítať do školy celkom ťažké.
Za posledných pár mesiacov som dočítal a zároveň aj odporúčam:

Submission od Michel Houellebecq - známy kontroverzný francúzsky spisovateľ. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti vo Francúzsku, kde parlamentné voľby vyhrá moslimská strana. Celé sa to dá čítať ako akási politická distopia, no kto pozná Houellebecqa, vie že je v tom omnoho viac.

The Map and The Territory taktiež od Houellebecqa. Podobná hlavná postava, no je tam svet veľkého umenia, vražda a tak .. odporúčam.

Exact Thinking in Demented Times: The Vienna Circle and the Epic Quest for the Foundations of Science od Karla Sigmunda. O známej skupine Viedenských filozofov a ich logickom pozitivizme ktorých sa snažili prekopať základy vedeckého skúmania. Je to skôr biografia členov Viedenského krúžku, no dotýka sa aj ich hlavných myšlienok a vplyvov.

The Age of American Unreason od Susan Jacoby. Už dlhšie ma zaujímali epistemologické dimenzie alternatívneho zmýšľania a toto je taký milý úvod do histórie anti-intelektuálneho rozmýšľania. Venuje sa hlavne Amerike, no niektoré závery sa (bohužiaľ) dajú aplikovať aj na Slovensko.

Teraz mám rozčítané Swing Time od od Zadie Smith a The Velver Philosophers od Barbary Day ktorá bola pri tom keď renomovaný západní filozofi v rámci spolupráce s Oxfordom, napríklad Jacques Derrida alebo Roger Scruton prichádzali do Československa robiť tajné semináre a prednášky. Viac tu: https://www.radio.cz/en/section/books/b ... ilosophers
twardykamen
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa twardykamen »

po Idiotovi a Zlocin a trest od Dostojevskeho(pravdepodobne dost Dostojevskeho na cely zivot) som presiel na Solzenicyna a Suostrovie Gulag (mam co robit)
BTW po niekolkych rokoch som docital Historiu 1.sv. vojny od M. Gilberta-
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa begbeee »

Harari - Sapiens - stručná historia ľudstva - veľmi provokatívna kniha, zaobera sa 4 etapami vývoja ludsta, kognitívnou revolúciou; polnohospodárskou, imperiálnou a vedeckou. Nie všetko je úplne historicky podložené, ale sú tam veľmi zaujímavé myšlienky a kniha rozhodne stojí za prečítanie, navyše je písaná pútavo. Z rozpracovaných myšlienok vyberám: vyhynutie zivocíchov sposobene clovekom je staré tak 40-15000 rokov; pšenica defecato domestikovala ľudský druh a nie naopak, smerujeme k svetovláde a jednotnému imperiu a velmi zaujímavá je téma miery šťastia - inými slovami lovec zberač musel "pracovať "tak 3 hodiny a mal všetko, čo treba.

Wallace-Well - Neobývateľná Zem - sme v prdeli, akože fakt. Navyše predpovede mu páradne vychádzajú, napr. austrálske požiare v širšom kontexte

Samo Marec - Pravdivá historia - pekne napísaná kniha o futbale, stojí za prečítanie, hlavne ak sa vám paci sposob akým Marec rozpráva o futbale. Inými slovami zabudnite na Merčiaka a pripravte sa na Filana :D

Valabik - Volali ma bitkár - Boris z toho vyšiel ako prekvapivo inteligentný človek a hokejista, ktorý mohol byť minimálne stabilný top 4 bek v NHL na 10 rokov, má to prekvapivo upratané v hlave, čo sa týka peňazí aj žien a najviac ma zaujala jeho kritika Filca a vo všeobecnosti slovenských a europskych trenerov. Literárne je to dost zle, asi ako slohová práca po editovaní niekým skuseným, ale vedel som čo mam čakať a zaujímali ma predovsetkym obsah.

Forro - Donbas reportážna kniha z Donbas konfliktu. 3 kapitoly (proruska, proukrajinska, civilná) Stojí za to prečítať kam vedú dezinformácie a blízkosť Ruska. Kniha sa snaží byť vyvážená ale hľadať pozitíva pre proruský pohľad bolo evidentne ťažké aj pre autora.

Markoš - Sila rozumu skor ako učebnica logiky, ale veľmi pristupne napisana s aktuálnymi príkladmi zo slovenskej spoločnosti. Rozumej analyzuju sa tam ako príklady príspevky Zomri, príhovor Fica, Kotlebu a podobne. Ku koncu už trochu unávné.

Lovci šarlatánov - skor prírurčka, ale dobrá. Pekne vyargumentované palekárske bludy rad za radom.

Processing:
Malý život
Chlapec v pruhovanom pyžame
Moc faktov
DEVZYO1G
Addict
Addict

dost super ze tema ozila,

zatial pridavam moju rozitanu Night Boat to Tangier
- v skratke celkom rozvinuty rozhovor medzi dvoma írskymi gangstrani ktorí čajaú na trajekt. Som rad ze to bolo tak akurat kratke, da sa to stihnut pred spanim
fildinko
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa fildinko »

Pre mňa prvá kniha v novom roku: Jemné umenie mať veci v paži od Mark Manson.

Na čom v roku 2020 čítate knihy? Alebo čítate fyzické kópie? Ja čítam na Kindle PPW 4.
retsil
Light Star
Light Star
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa retsil »

ja citam vacsinou na Kindle Paperwhite 3 ale samozrejme aj klasicke knihy
za poslednu dobu som si dal:
František Kotleta - seriu Bratrstvo Krve
Jozef Karika - Na smrť a pokračovanie Na smrť II
Clifford D. Simak - Poselství z vesmíru a Čas je ta nejjednodušší věc
chystam sa Terror od Dan Simmons, knihy od Dominika Dana a mam tu este zopar knih od Philipa Dicka

//autoeditácia príspevku (25 Feb 2020, 20:10)
tak za poslednu dobu som precital:
František Kotleta - Vlci
František Kotleta - Lovci
Philip K. Dick - Počkej si na loňský rok
Jiří Kulhánek - Vládci strachu
Dominik Dán - Popol všetkých zarovná
Dominik Dán - Nehanebné neviniatko
Clifford D. Simak - Předivo času
Andrzej Sapkowski - Bouřková sezóna
a aktualne teda konecne citam Dan Simmons - Terror
DEVZYO1G
Addict
Addict

trcim doma, tak sa snazim dohnat veci co som mal rozcitane:

From Counterculture to Cyberculture: Stewart Brand, the Whole Earth Network, and the Rise of Digital Utopianism

Huysmans: Against Nature - ale tak trochu tematicke, izolacia atd.

tiez velmi tematicke, v posledne tyzdne pochopitelne bestseller - Albert Camus: The Plague

Weapons of Math Destruction: How Big Data Increases Inequality and Threatens Democracy

Algorithms of Oppression: How Search Engines Reinforce Racism

Fenomén Bauhaus - Bauhaus ocami ceskych akademikov ... cize v kontexte ceskoslovenska, ceskoslovenskych ziakov, bauhaus v ceskoslovenskych mediach atd ..
retsil
Light Star
Light Star
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa retsil »

ja som od posledneho prispevku precital toto (davam si teraz vacsinou knihy, ktore ziskali cenu Nebula alebo Hugo, ak ma ta kniha zaujme, tak citam dalsie diela od daneho autora a to prekladam vsemoznymi knihami, ktore mam na cakacke)

Dan Simmons - Terror
jedna z najhrubsich knih co som doteraz cital, trosku som sa aj pri tom trapil, uvod aj zaver super len ten "lad" uprostred keby bol tak o 300 stran kratsi tak sa nic nedeje.. ale aj tak dobre, chystam sa od neho precitat seriu Hyperion, coz su tiez take obrovske biblie - uvidime

Philip K. Dick - Marsovský skluz v čase
Philip K. Dick - Muž z vysokého zámku
Dickove knihy mam celkovo rad, niektore su sice tazsie na pochopenie, ale neodradilo ma to pokracovat s dalsimi jeho dielami, najblizsie sa chystam na Blade Runnera

Clifford D. Simak - Prstenec kolem Slunce
Clifford D. Simak - Rezervace goblinů
k tomuto spisovatelovi som sa dostal cez pre mna fantasticku knihu Mesto, oblubenci sci-fi urcite poznaju

Dominik Dán - Beštia
Dominik Dán - Sára
tieto knihy sa citaju uplne same, vzdy sa tesim na dalsiu!

John Wyndham - Den Trifidů
perfektne sci-fi z 50tych rokov, moja prva kniha od tohto autora, uz mam na cakacke dalsiu

Ladislav Fuks - Spalovač mrtvol
film som videl roky dozadu, kniha na mna niekde vybehla ako free e-book, tak som skusil a dobre som spravil! musim si teraz znova pozriet film a trosku to zrovnat :)

Raymond Douglas Bradbury - Marťanská kronika
seria prepojenych poviedok, taktiez z 50tych rokov o osidlovani a naslednom zivote na Marse, super!

Paula Hawkins - Dívka ve vlaku
taky thriller, asi skor pre zeny, v hlavnej ulohe alkohol a pohlad na udalosti z roznych stran, ani neviem ako som sa k tomuto dostal, ale mal som to celkom rychlo precitane
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

Obe od Mesika J:
Generácia apokalypsy
Posledné impérium

zaujimave citanie
fildinko
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa fildinko »

Autor Mark Manson a jeho:

Jemné umenie mať veci v paži
Všetko je v p**i
Modely úspešného randenia

Prečítané v tom poradí, naozaj ľahké čítanie. Odporúčam každému.
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

Ako milovnik sci-fi a cyberpunku mozem odporucit
Petr Hetesa - Co to zere a kde to spi, tiez Fatal Virtual, Nevermore Baltimore
Marko Kloos - seriu knih Prvni linie
Andy Weir - Martan, Artemis
Hugh Howey - Silo
Ernest Cline - Ready player one
twardykamen
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa twardykamen »

Krakauer- Do riedkeho vzduchu - o katastrofe na evereste od priameho ucastnika.Toto som zhltol jednym dychom.Dobre citanie
Misal- Mosad -najslavnejsie operacie mosadu v strucnom podani -dobre putave citanie,avsak po tom co som zistil ze kopiruju ineho autora u mna trosku tato kniha klesla.
Bergman - Zabi ako prvy - prave od tohto autora kopirovana kniha vyssie.Podstatne lepsie detajlnejsie a viac operacii + zakulisie.Kniha ma pohltila a sfukol som ju aj napriek rozsahu velmi rychlo.Ak niekoho zaujimaju spionazne operacie - eliminacie protivnikov( volaju to negativne osetrenie) vysoko odporucam.
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa begbeee »

Vagovic - Vlastnou hlavou

Pekne zhrnutie histórie Smeru a Fica
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Vlastnou hlavou som cital cez sviatky, zaujimave citanie. Teraz som sa pustil do druheho dielu.
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

Kolega vravel, ze cital jednotku aj dvojku. Ze niekedy sa mu az riadne dvihol tlak pri tom. Asi dobre namiesto liekov proti nizkemu tlaku / kavicky :D
Napísať odpoveď