Podľa všetkeho Usa pripravujú nielen vzdušný útok ale aj pozemny výsadok proti Iranu
https://defensemirror.com/news/40821
zhrnutie:
Článok (5. januára 2026) tvrdí, že po udalostiach vo Venezuele rastie pravdepodobnosť priamej vojenskej akcie USA (spolu s Izraelom) proti Iránu, pričom sa odvoláva na regionálne bezpečnostné správy a open-source sledovanie pohybov síl.
Ako signály príprav uvádza presuny USAF: najmenej 8 transportných C-17A údajne priletelo na RAF Fairford (UK), základňu používanú aj pred údermi v júni 2025; zároveň spomína (cez telegramové zdroje) možné presuny munície typu GBU-31 a AGM-88.
Popisuje aj pozemné presuny USA v Iraku a Sýrii: približne 150 nákladných vozidiel s vojakmi a technikou sa malo presunúť z Ain al-Asad smerom na At-Tanf (Sýria) a Harir pri Arbíle; interpretácia v texte je „posilnenie pozícií“ pre prípad odvetných útokov iránskych spojeneckých skupín.
Na izraelskej strane článok uvádza, že izraelský vojnový kabinet schválil novú operáciu proti Iránu s názvom „Iron Strike“, bez zverejnených detailov o rozsahu či termíne.
Súbežne opisuje vnútorné nepokoje v Iráne: „obnovené“ protesty najmä na západe krajiny; spomína aj mediálne šírené vyjadrenie Donalda Trumpa, že by protestujúcim pomohol, ak by boli potlačení silou.
Reakciou Iránu majú byť celoštátne raketové a PVO cvičenia (Teherán, Šíráz) a nasadenie/precvičenie systémov Sevom Khordad, Bavar-373 a Arman; text zároveň naznačuje aj „možné“ použitie ruských S-400 (formulované ako nepotvrdené).
Článok uvádza neoverené tvrdenie (bez nezávislého potvrdenia), že bieloruský Il-76MD doviezol do Iránu väčšie množstvá ruských a čínskych zbraní.
V politickej rovine spomína iránske odsúdenie „amerického útoku“ na Venezuelu a výzvu OSN na zásah; zároveň cituje výrok Yaira Lapida smerom k Teheránu a citáciu Jamala Abdiho (NIAC) pre Al Jazeeru o tom, že to môže zvyšovať momentum smerom k novej vojne s Iránom.
Tvrdí tiež, že Irán a Venezuela majú úzke vzťahy (obchod v miliardách) a že „po odchode Madura“ by sa sieť iránskych spojencov ďalej zúžila (text to dáva do kontextu oslabenia spojencov v regióne).
V “Update” uvádza ďalšie posilnenia: „viac než 30“ C-17A smerom na Blízky východ a zoznam ďalších platforiem (AC-130J, P-8A, KC-135R, CV-22B, MH-60S a ďalšie).
Záver článku pridáva tvrdenie pripísané „správe zdieľanej s The Times“, že najvyšší vodca Alí Chameneí má mať pripravený núdzový plán odchodu z krajiny, ak by protesty prerástli schopnosti bezpečnostných síl; dopĺňa čísla o protestoch (8. deň, 222 miest), obetiach a ekonomických príčinách (inflácia okolo 40 %, rast nákladov, zvýšenie dotovaných cien paliva).