Musím sa priznať, že môj postoj voči legislatíve na Slovensku je vo všeobecnosti skeptický a negatívny. Netýka sa to iba škôl ako takých, ale aj súdnictva, vrátane Najvyššieho Súdu SR a vrátane Prokuratúry. Ak by som mal na Slovensku podstúpiť nejaké legislatívne konanie, pokiaľ by sa netýkalo nejakého malého alebo triviálneho priestupku, určite by som mal vopred o rozhodnutí súdu pochybnosti.
INTRO
Podľa prieskumov nedôveruje súdom na Slovensku bohovsky veľa ľudí, až 45 percent respondentov v prieskume označilo súdy za najskorumpovanejšiu inštitúciu vôbec:
http://aktualne.centrum.sk/domov/politi ... id=1222721
Pričom na sudcovia.sk je zverejnený prieskum spred dvoch rokov, v ktorom dôveruje súdnemu a právnemu systému iba 29 percent (!!) občanov, pričom ďalších 67 percent mu skôr nedôveruje (Prieskum je zverejnený aj na SME so správou z Eurobarometra). Čo je podľa mňa dosť biedne číslo, hoci v dnešnej dobe je tuším lepšie (nemohol som nájsť ten najnovší prieskum, vie niekto link? EB73 súdnictvo neobsahuje)
Nezávislá sudcovská iniciatíva zverejnila aj článok (trochu starší, s reakciou na správu EB72) o politickom zasahovaní do súdnej moci, pričom sa snaží o nejaké tie návrhy, ktoré by justícii mali pomôcť:
http://www.sudcovia.sk/index.php?option ... &Itemid=63
LEVEL 1
Čo sa však dá dosiahnuť, keď korupcia a rodinkárstvo v súdnom systéme sú prakticky "verejným tajomstvom" a tradíciou na našich školách, ktoré majú vzdelávať právne (a eticky) vyspelých kandidátov na pozície v justícii. Ako príklad stačí uviesť slávnu Trenčiansku Univerzitu (detaily hádam nie je potrebné komentovať, všetci dobre vieme o čo ide, fakulta nasledovala svoj "vzor" z Plzne), avšak tá nie je samotná, keďže problémy boli aj na právnickej fakulte v Trnave, kde sa zasa prehupol škandál s poplatkami a faktúrami za poplatky vo forme "darovacích zmlúv", celkom čerstvý bordel vo voľbe rektora, ktorá ovplyvňuje chod a dôveryhodnosť celej fakulty ako takej, pričom jej minulosť tiež nie je práve najčistejšia s poplatkami mali problémy už aj pár rokov dozadu. O fakulte v Košiciach viem svoje z osobnej skúsenosti, o jednom z prednášajúcich je skvelý článok napríklad tu.
No a samozrejme netreba zabúdať na našu "najslávnejšiu" fakultu, ktorá sa pýši svojím postavením, pričom bordel v prijímaní najprv vyšetrovala polícia, v kauze podozrivého prijímania v roku 2008, koncom januára tohto roku ho mala vyšetrovať znovu, vo februári sa mali prešetriť faktúry a dva týždne na to vyšla ďalšia pravda na povrch, v ktorej je jasné, že škola naďalej prijíma "elitné" deti s Cambridge certifikátom (absolútne netuším, čo ten má s tým do činenia) bez prijímačiek, pričom samotná škola nevie dôveryhodne vysvetliť, prečo je to tak. Samozrejme, táto kauza nie je jediná, stačí sa pohrabať v minulosti, pričom predstavitelia fakulty sa furt tvária ako svätí za dedinou.
Celkovo dobre to v krátkosti vystihol aj Procházka v minuloročnom rozhovore po voľbách...
LEVEL 2
No a druhý level nastupuje hneď po školstve - rodinkárstvo a zvýhodnenia v prijímacích konaniach. Keďže naši milí novopečení "právnici" boli korupčne vychovávaní už počas svojho štúdia, ich etický kódex im určite nebude brániť v akceptovaní možnosti (ktorá v tomto prípade asi existuje ako samozrejmosť, ak daný študent pochádza z "elitnej" famílie) dostať sa na jednu zo štátnych pozícií cez "známeho". Tento dnešný článok krásne a jasne ukazuje, ako to vlastne u nás celé funguje - z 12-tich známych kandidátov (z celkového počtu 41, ktorých vybral Trnka) je všetkých 12 nejako rodinne naviazaných na súdnu mafiu. Dá sa teda predpokladať, že drvivá väčšina z celkového počtu 41 má určite na prokuratúre nejakú známosť.
Rodinkárstvo samozrejme nefunguje iba na prokuratúre, o Najvyššom súde predsa vieme svoje, pričom samotná žaba na prameni, a.k.a. ŠTB Harabin predviedol príkladný ťah pred dvoma rokmi so svojim synom. Samozrejme nebol jediný, citujem z článku: "S výberom justičných čakateľov mali v minulosti problémy viaceré súdy. Napríklad na banskobystrickom súde podľa denníka Pravda zvíťazila nevesta podnikateľa Karola Konárika, na košickom zase príbuzná ústavného sudcu Jána Auxta, či príbuzný dekanky košickej Právnickej fakulty a členky Súdnej rady Márie Bujňákovej."
Ak sa to niekomu zdá málo, tak nie len bežné súdy, Prokuratúra a Najvyšší súd mali problémy s korupciou a nestrannosťou. V minulosti totiž aj na Ústavnom súde bačoval Paška, pričom teta Macejková, terajšia predsedníčka ÚS, sa do pozície vedúcej ÚS dostala vďaka ujovi Gašparovičovi, ktorý ju vymenoval za sudkyňu ÚS, pričom v minulosti ju Čarnogurský odvolal za neefektivitu z inej pozície. Je tam dodnes. A hoci sa najnovšie rozhodnutia Ústavného súdu zdajú byť celkom nestranné a relatívne racionálne, napríklad aj tie o fotení hlasovacích lístkov, či o dvojnásobnom porušení Ústavy minulou vládou, ešte vždy tam platí to isté, čo u horeuvedených.
FINALE
Čo z toho vyplýva? Nulová etika a chýbajúce svedomie (a sedliacky rozum) u študentov/rodinných kandidátov určite situácii v legislatíve nepomáha a v budúcnosti nepomôže. Snažíme sa vyše 20 rokov po páde režimu zbaviť neduhov, ktoré ho trápili, pričom občan má skôr pocit, že tie neduhy sa v prípade súdneho a právneho systému skôr eskalujú, namiesto ich postupného vymiznutia. Nie je to negatívne vnímané iba občanmi (čo vyplýva z prieskumov v úvode môjho príspevku), ale aj sudcami, nezávislými organizáciami, zahraničím a dokonca aj naším skvelým prezidentom, hoci to skôr považujem za pretvárku, keďže vieme, za koho bije. Ak to takto pôjde ďalej, tak to dopadne absolútnou mocou súdnictva ako takého nad všetkým ostatným, dokonca aj nad právom, tak ako to v dnešnej dobe predvádza Harabin s kontrolami z ministerstva.
Dovolím si použiť jednu citáciu z komentára ministerky Žitňanskej z Pravdy, v ktorom píše: "Naším cieľom je, aby v súdnictve vynikali výborní a zároveň morálne zdatní právnici. Je načase, aby pri obsadzovaní voľných sudcovských miest platila férová súťaž. Chcem skoncovať s pochybnosťami, že sa na súd nedostal ten najlepší, ale ten s najlepšími konexiami či "správnymi" rodičmi." - vie niekto u nás na Slovensku niečo také vôbec zrealizovať? Ako sa dopracujeme k "morálne zdatným" právnikom, ak sa ich "zdatnosť" pravidelne a efektívne udupáva už počas štúdia, dokonca pred samotným štúdiom (v prípade úplatkov, atď)? Ako sa dá dosiahnuť nestranná voľba/výber kandidátov a ich obsadzovanie do pozícií sudcov a prokurátorov? Uvažovali naši predstavitelia o zavedení anonymných prijímacích a výberových konaní, ktoré sa uplatňujú v iných inštitúciach?
Please, do comment
Pozn.: Moje názory na korupciu sa samozrejme nedajú aplikovať na všetkých študentov a kandidátov (hoci v prípade Prokuratúry to tak žiaľ vyzerá), nechcem uraziť nikoho čestného a morálneho.
//PS: Podklady som sa snažil vyberať zo všetkých možných zdrojov, aby ma tu niekto nekritizoval za to, že všetko ťahám iba zo SME, hoci je to dosť zložitý proces, keďže médiá J&T a iné s konexiami na bývalé vlády takéto kritiky určite popularizovať nechceli...