Veľmi zlá rýchlosť wifi v byte

O internete a sieťach, problémoch, nastaveniach...
Hensym
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok

Veľmi zlá rýchlosť wifi v byte

Príspevok od používateľa Hensym »

Ahojte, skúsim v skratke. (edit: nevydalo :D )

Mám 500 mbit internet od UPC, mám k tomu ten ich prémiový (tak tomu oni nadávajú) modem, čiže asi ten výkonnejší. Mám katastrofálne výsledky na wifi meraní (2,4 aj 5 ghz). V skratke, takmer nikdy nenameriam plných 500 (resp. tých 350+ ak rátam limity tej wifi siete). Často, teda takmer vždy nameriam pod 100, väčšinou okolo 40 aj na 5 ghz sieti, napriek tomu že signál je plný. Zaujímavé na tom meraní je, že takmer vždy to začne na nejakej rýchlosti a potom to postupne padá. Napr. to začne aj na 300+ ale počas merania (na Speedteste) to padne aj pod 100 a tam si to drží rýchlosť počas zvyšku merania. Najhoršie je, keď to padá takým štýlom, že tam je "cítiť" tie výpadky. Tj. to meranie ako keby na pol sekundy lagne, a potom rýchlosť spadne. V grafe rýchlosti teda nie je niekedy prirodzený pokles, ale doslova schody. Keď sú tam tieto schody, takmer spravidla mi ten 500 mbit padne aj na 5-15 mb a internet je vtedy niekedy aj nepoužíteľný (má problém aj s obrázkami).

Obrátil som sa na UPC, viac menej to ostalo klasicky pri tom, že to mám skúsiť na kábli, ak to pôjde, chyba je vo wifi, že vraj najskôr v tom, že sused má výkonnejší router ktorým má prebíja, a že si mám kúpiť niečo výkonnejšie. Dnes som si zase všimol nižšie rýchlosti, tak som meral aj s káblom.

Keď to zhrniem, z asi 10-ich meraní káblom som pár krát dostal takmer plných 500, ale väčšinou to bolo tak okolo stovky, niekedy aj pod.

Robil som aj trošku zdĺhavejšie testy s wifi, tak tu skúsim zhrnutie:
- notebooky aj mobily, na 2,4 aj 5ghz merali väčšinou len okolo 20-30 mbit, aj ak boli hneď vedľa routra, doslova 30cm, v rovnakej výške. Niekedy (pár krát) však namerali aj 300, či 450 - rozdiel v meraniach pár minút
- notebooky aj mobily vo vedľajšej izbe (avšak vzdialenosť od routra len asi 5 metrov, a dokonca medzi izbami ani nie je priečka, ale len asi 3cm hrubé drevo (nie po strop, len cca do polobice výšky) a zatiaľ je to prakticky otvorený priestor) namerali katastrofálne čísla - od 5-40 mb, väčšinou však okolo 10

Spravil som aj nejaké testy v appkách na analyzovanie wifi. Prikladám 2 screenshoty. V tej jednej som meral kanále na 5ghz frekvencii. Môj router je nastavený na Auto, a zvolil kanál 36, rovnako aj tá appka vyhodnotila 36 ako najlepší a ak dobre vidím, ten kanál iná sieť nevyužíva. Druhý screen je zoznam všetkých sietí zoradených podľa RSSI, kde mám samozrejme najlepšie číslo (screenshot som robil hneď vedľa routra). Počas robenia tohto screenu som spravil aj pár meraní, s výsledkom 5mb download, a asi 0,3mb up. Hneď vedľa routra.

Je možné, že je to naozaj výkonom nejakého suseda? Že by mal až takú anténu, aby som ja hneď vedľa svojho routra nameral 5mbit z 500? Inak, mám krajný byt na najvyššom poschodí, susedov mám teda prakticky najmenej ako sa dá, reálne môj byt priamo susedí len s jednou miestnosťou, počet wifi sietí ktoré tu chytám je dosť malý.

Čo myslíte? Vďaka.

TL-DR: Nejde mi internet do matky pi*i.
Prílohy
96639680_1591462811029374_8136804431191605248_n.png
95956553_668799723914268_6256671480776491008_n.png
heker
Redeemer
Redeemer

Re: Veľmi zlá rýchlosť wifi v byte

Príspevok od používateľa heker »

Ja by som ti vytkol hned jednu vec v uvode a to je meranie na Speedteste. Ak chces merat nieco a to najma linky s viac ako 100mbit, tak by som to meral v spojeni so Slovenskym serverom a to najma takym o ktorom viem, ze nebude limitovany rychlostou. Mozno daky download server, ktory ponuka instalacky programov. Idealne, ak by bol ten server v serverovni pripojenej rovno do SIXu.

Samotne merianie wifi o ktorom pises, to by som nepovazoval za dake relevatne. Uprednostnil by som meranie v ramci lokalnej siete a teda spravit si web/ftp server na PC pripojenym kablom k routru a az potom merat rychlosti prenosu na wifi z notebooku a mobilu. Tam sa hned ukaze, ze ci je brzdou wifi router od UPC alebo nie. Za dalsie by bolo vhodne, ak by si pouzil dalsi router a ten kablom spojil s routrom od UPC, do wifi siete by si sa pripojil ale tymto novym routrom. Tak by si zistil, ze ci brzdou nie je notebook/mobil.

Pises o vypadkoch internet, je to mozno len tvoj subjektivny pocit. Treba pouzit ping do prikazoveho riadku a pingovat v jednom okne router, v druhom daky slovensky server, tu na fore sa s oblubou odporuca sme.sk a tak tento trend neporusim. A teda v jednom a v druhom okne prikazoveho riadku si natukaj toto -
ping 192.168.1.1 -t (alebo aku ma tvoj UPC router IP)
ping sme.sk -t

Ohladom vypadkov webu, tak skus zmenit DNS servrev nastaveni sietovej a wifi karty, poprioade rovno v routri. Pouzit mozes Google DNS, ich IP su 8.8.8.8. a 8.8.4.4.

Vyskusat mozes bezat to len na 2,4 GHz alebo na 5,8GHz pasme, pripadne manualne este zmenit vysielaci kanal.

Len zo zaujimavosti ti uvediem, ze mne ide doma wifi okolo 5MB/s, to je teda 40mbit v ramci wifi. A to mam takmer 100 eurovy router Asus, ktory v recenziach bral kopu uspechov.
Gothar
Moderátor
Moderátor

Príspevok od používateľa Gothar »

Treba najprv otestovat rychlost lokalne medzi zariadeniami, najlepsie spojenie wifi-kabel. Tak zistis kde je limit.
100 Mbit download z vonku moze naznacovat problem s kablom. Kabel na prepojenie routra v byte s WAN ti dali oni alebo si pouzil nejaky svoj? Pozri sa na neho ci ma oznacenie Cat 5e alebo Cat 6 a ci nie je poskodeny. Ak je s nim problem, tak sa router "dohodne" s druhym zariadenim iba na rychlosti 100 Mbit a nie 1 Gbit ako je standard pri tychto kabloch. To iste plati pre kabel ktorym sa pripajas ty k routru.
Takisto potom skus prenos medzi dvomi zariadeniami prepojenymi s routrom cez kabel aby si zistil aku rychlu mas LAN. Mal by si bez problemov dosiahnut 1 Gbit.
Hensym
VIP
VIP

heker: Rozumiem, no ten speedtest ma takmer vždy spojí so serverom v rádiuse <30km. Skúšal som ale aj speedtest napr. na upc.sk, ktorý sa údajne pripája priamo na ich server, výsledky absolútne totožné a rovnako premenlivé.

Čo sa týka výpadkov a pingovania, skúšal som pingovať router a rôzne weby, 99% času to samozrejme ide, keď už to raz za čas ide až do tých limitov, že internet padá, a nameriavam šialene malé rýchlosti (resp. spadne aj meranie), router pingne vždy, ak si dobre pamätám, a rôzne weby samozrejme nie, resp sa mi nevráti 100% odpovedí.

Čo sa týka zmeny DNS, môžem skúsiť, no ako vravím, skôr mi to príde ako regulérne výpadky internetu. Najbližšie, keď to bude až v takomto zlom stave, skúsim jeden book zapojiť na kábel a uvidím aj toto.

Čo sa týka kábla, kábel je gigabitový, nový a nepoškodený. Respektíve, ide mi priamo koax do routra (ten od UPC cez ich rozdvojku TV/DATA), a všetky zariadenia sú potom na wifi. Ani jedno zatiaľ nie je vyslovene na kábli. Keď som ale robil tie testy, tak s gigabitovým káblom, nepoškodeným. Ako vravím, niekedy nameral aj plných 500mb. Skúšal som lokálny prenos medzi dvoma PC prepojenými cez router káblom. Rýchlosť bola plnohodnotná a stabilná. Aj router mi pri zariadeniach vyhodnocuje rýchlosť, a všetko čo je na kábli vyhodnocuje ako gigabitové zariadenie.

Čo si myslím, že bude mať veľmi veľkú výpovednú hodnotu je prenos medzi dvoma zariadeniami (napr. v rovnakej vzdialenosti ako router a notebook bežne sú) na wifi. Ak nameriam slabé rýchlosti internetu, ale pri prenose lokálne budem narážať len na limity 5ghz wifi siete, tak je chyba v internete a NIE JE to rušením inej wifi siete. Chápem to správne? Ako to zrealizovať, stačí obyčajný prenos veľkého súboru?

EDIT: Skúsil som teda lokálny prenos veľkého súboru medzi dvoma PC spojenými routrom cez wifi, oba vzdialené od routra. Stabilne 6 MB/s, čo robí necelých 50 mbit - to preto, lebo jeden z tých bookov sa nevie pripojiť na 5ghz sieť a presne tých 50 mbitov je limit 2,4 ghz siete (resp. na tom notebooku som nikdy nenameral viac). Dnes skúsim zohnať druhý 5ghz book a skúsim to s ním. Aktuálne meriam celé ráno 80 mbit (resp začne na 150 a potom postupne padne na 80) - čiže ak by to v tomto stave šlo po sieti plnou rýchlosťou, nie je chyba v žiadnom ohľade vo wifi signále, ale v providerovi - je tak?
smajlo
Light Expert
Light Expert

Príspevok od používateľa smajlo »

Mam od UPC 250 / 30 Mbit Internet. Koaxial priamo do bytu + ten ich modem / router Compal ako ty. Pouzivam aj 2.4 aj 5 Ghz wifi.

2.4 wifi kvoli kameram, zasuvkam a svetlam v byte. Maximum tejto wifi je 50 Mbit dowload odkedy ma pripojili. Meranie teraz cez mobil na obrazku (samozrejme par m od routra) ...

[IMG]https://uploads.tapatalk-cdn.com/202005 ... 302ee0.jpg[/IMG]

Na 5Ghz wifi mam vsetko ostatne a vsetko chodi v ramci maximalnych moznosti pripojenia alebo daneho HW - Android box, 3 notebooky, 2 telefony a jeden tablet. Meranie z mobilu teraz...

[IMG]https://uploads.tapatalk-cdn.com/202005 ... 4a2b74.jpg[/IMG]

Kedze v pripade UPC, ten net nejde po optickych alebo Lan kabloch, ale koaxily. Treba mat hlavne dobry signal, ten vy mal technik merat pri zapajani netu.

Ak mas problem s netom a restart routra nepomohol, tak im zavolaj, alebo napis na FB, nech ti skotroluju signal.
Hensym
VIP
VIP

Áno, tiež mám na 2,4ghz jeden book a zopár svetiel, tam je tých 50 limit a som s tým v pohode.

Na kábli mám na speedteste rôzne čísla, ale keď meriam cez UPC merač, alebo nejaké slovenské merače, tak mám stabilne 500, čo je teda v poriadku.

5ghz wifi je rôzna. Skúsil som teda spomínaný prenos dát lokálne cez wifi medzi dvoma 5ghz bookmi a opäť to šlo len okolo 5 MB/s. Mám ale podozrenie, že to throttloval môj Dell (keďže ten ukazuje diametrálne nižšie čísla aj pri meraní ako ostatné zariadenia, zrejme tam bude nejaký problém so sieťovkou, drivermi, má ten problém viacero užívateľov tohto modelu, budem to riešiť). Potom som skúšal prenos medzi iPhonom 11 a druhým notebookom na 5ghz sieti cez nejaký Air Transfer alebo také čosi (vraj lokálny prenos v rámci jednej wifi siete), a tiež len okolo 5 MB/s, teda rovnaké výsledky.

Čo sa týka merania, včera som tu mal 3 notebooky a 2 mobily, môj Dell mal výrazne nižšie výsledk (asi je fakt problémový), ale všetky ostatné zariadenia veľmi premenlivé. Doslova od 5 mbit po 450, skáče to aj počas meraní, väčšinou to ale má tendenciu počas merania klesať.

Technik mi práveže všetko kontroloval na diaľku a tvrdí že všetko vidí v poriadku.
Pri zapájaní tu technik nebol, iba mi bol modem doručený kuriérom, zatiaľ som to vždy robil takto.

Teraz majú na FB viacero mojich správ vrátane videa s meraniami, tak uvidím.

PS: Zaujímavé je, že aj napriek tomu že mi ten down nieked padá aj na 5 mbit, tak uplaad je zdá sa vždy stabilne 30 (čo je limit môjho programu).
Pepo79
Expert
Expert

Príspevok od používateľa Pepo79 »

Hensym: Skus si spravil wifi hotspot na mobile a pripojit sa laptopom na internet cez tento hotspot a urobit takto testy rychlosti internetoveho spojenia (predpokladam ze mas 4G/5G siet na mobile) ako to bude rychle a stabilne taketo internetove spojenie. Ak to bude relativne rychle a stabilne tak potom ten ich premiovy UPC modem pravdepodobne stoji za velke ho.no. Pamatame z historie premiove super-truper modemy od T-Com ci Orange svojho casu. Ci toto nie je principialne nieco podobne. :wink:
Napísať odpoveď