Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je 16 Jún 2019, 4:46

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 177 ]  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Ďalšia

Choď na stránku
Velke zivotne rozhodnutie
Hľadať:
Facebook Twitter Vybrali Sme  

Autor Správa
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Príspevok Velke zivotne rozhodnutie
Zdravim vsetkych na Hojku. Som tu uz nejaky cas a toto forum mi velmi casto pomohlo tak som sa na vas obratil aj teraz s mojim osobnym problemom resp takou dilemou. Ide o mna a moju priatelku. Sme spolu 8 mesiacou naozaj moc ju lubim a spravil by som prenu vsetko a verim ze aj ona mna =) No mala trochu zdravotne problemy a to take ze mala nieco s krvou nejaku hustejsiu krv kvoli comu vraj sa jej znizila sanca otehotniet na 11%. a potom jej este aj neprecuju vajecniky alebo vajickovody ci ako to tam je neviem teraz takze sanca ze by mohla mat dieta bola tak 0,5%. Ale ked pan boh da aj motyka vystreli a to sa aj stalo :smt033 :smt081 . Vcera prisla zamnou s tym ze bola u doktory a len cisto preventivne si dala spravit ultrazvuk a je v 9tom tyzdni. Ona ma teraz 19 prec a ja 18 prec. Obaja sme na strednej v maturitnych rocnikoch. Dieta by sa malo narodit v decembri co by sme obaja boli uz po mature ona na materskej a ja v praci. Ked by som sa rozhodol si to nehat tak moja buducnost by bola taka ze by som pracovala staral sa o dieta. ak by sme si to nenehaly tak by som pracovala nestaral sa o dieta cize umna zase nie tak velky rozdiel. U nej je to trosku ine ona chcela ist na vysoku no takto by sa jej to posunulo o 2 roky kedze by 1 rok musela byt doma s babom a potom by ked tak mohla studovat externe. No a otazka znie ze nevieme ci si to mame nehat alebo nie. ja sa asi trosku viac prikladam k tomu nehat si to lebo ak by si to zobrala tak sanca mat dieta sa este znizi o 33% takze by uz bola nulova sanca. a co ak to takto proste malo byt? ze sme maly byt spolu a malo sa to stat. mozno je to prvy aj posledny krat co moze mat dieta. preto to trosku beriem ako dar. Viem ze je to velmi velke zivotne rozhodnutie. Jej rodicia to uz vedia ich reakcia bola velmi prekvapiva necakali sme. Potesili sa a povedali ze nech sa rozhodne akokolvek podrzia ju aj mna resp nas. Nasi to este nevedia dnes im to chcem povedat. no pevne verim ze tak isto pa podrzia nech sa rozhodneme akokolvek. Mozno si niekto hovori ze sme moc mlady ale ako sa to vezme. nemame 15-16 dnes uz sa vekova hranica vsetkeho mozneho posuva dole takez keby sa to narodi ja mam cca 19,5 a ona uz 20. co nieje taka tragedia. Viem ze to je velka zodpovednost a som pripraveny ju prijat a vzdat sa ,,vymozenosti" ako su diskoteky a podobne blbiny. No obcas mam strach ze co ak to nezvladnem. preto asi aj potrebuejm este vediet ako s azachova moja rodina k tejto situacii. To je asi vsetko co by som chcel povedat chcel by som len vediet vase nazory co si otom myslite a tak. a btw. maly by sme kde byvat, maly by sme auto, aj vybavicku pre dieta. takze to su trochu ulahcujuce okolnosti.

Dakujem vam za vas nazor a radu. :smt006

13 Jan 2011, 13:58
Profil  ICQ  Skype  
Guru wannabe
Guru wannabe
Obrázok užívateľa

Príspevok Re: Velke zivotne rozhodnutie
Ak by si to nenechala, som si takmer istý že by to v budúcnosti veľmi ľutovala. A ak sa chce, dá sa zvládnuť všetko, aj študovať (aj keď o niečo neskôr).
Držím palce

13 Jan 2011, 14:04
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

Ved to. Tiez si myslim ze by sme to lutovali lebo ako som vravel mozno to je jedina sanca. Aj ked teda pomerne skoro ale vidis. Podla mn to nieje len nahoda. ze otehotnela ked tam bola miziva sanca. ja si myslim ze to tak malo byt to je asi nas osud a studovat sa da teda aj potom =) Len potrebujem este teda podporu mojej rodiny aby som vedel ze ma podrzi ci ich alebo moja rodina. ci uz financne, alebo akokolvek inac.

13 Jan 2011, 14:07
Profil  ICQ  Skype  
Medium Star
Medium Star
Obrázok užívateľa

No neviem, ci na fore by si mal hladat odpoved, predsalen, je to velmi dolezite rozhodnutie, obrovska zodpovednost. Teraz sa ti zda, ze by si to mohol zvladnut, ale s narodenim potomka prichadza tolko veci, ktore treba riesit, ze teraz ta ani len nenapadne nad tym uvazovat. Na druhej strane ako pises. tvoja priatelka by uz nemusela mat v buducnosti dieta, kedze ma iste zdravotne problemy. Namieste je rozhovor s lekarom, ten sa bude vediet presnejsie vyjadrit, ci by pripadny potrat znizil sance na buduce tehotenstvo uplne na minimum. Medicina stale napreduje, su rozne moznosti, otehotnela teraz, ked ste sa o to ani nesnazili, myslim, ze by sa to mohlo podarit aj potom neskor... ale nie som doktor :) btw. je v 9 tyzdni a dieta sa ma narodit v decembri? To mi trosku nesedi:P

Kazdopadne, akokolvek sa rozhodnete, musite si to velmi dobre premysliet, dat tomu cas, pripadny potrat sa da robit tusim do 13 tyzdna, takze nejaky cca mesiac na to mate, zvazte vsetky pre a proti, ak poznas niekoho kto mal dieta v podobnom veku, skus sa s nim skontaktovat, bude ti vediet najlepsie povedat, ake to je. GL :)

13 Jan 2011, 14:08
Profil  ICQ  
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

no ja ani nie ze tu hladam odpoved. len chcem vediet nazory roznych ludi. a potrebujem to neikomu vykecat porozpravat sa otom aj s niekym inym ako rodicia kamarati. No tak to narodenie teda asi bude trochu skor cca september neviem presne nepocitam to :D =) a potrat je mozny do 12teho tyzdna takze este mame 3 tyzdne na rozhodnutie. toho som si vedomy ze teraz sa mi to enzda take zlozite ako ked sa to narodi no ale odtoho tu je ta podpora zo strany priatelov a rodiny =) v piatok ideme na nejaku poradu takze tam este sa popytam lekara volaco ohladne tej sance otehotniet v buducnosti. To je mozne ze by sa to mozno podarilo aj neskor ale moc tomu neverim. Medicina napreduje to ams parvdu no na slovensku ani nie :D skor minimalne take rakusko ved dobre vieme ako to je u nas. Musime este vela krat sa otom porozpravat pokecat napisat si pre a proti ako si vravel a potom as rozhodnut. a niekoho kto ma dieta v podobnom veku nepoznam teda jednu babu ona mala tiez ked bola na strednej ale mala frajera co mal 22 a uz pracoval.ale tka ja budem mat 19 a tiez pacovat budem takze teoreticky s nimi by som sa mohol otom bavit. Zatial dakujem urcite dam vediet potom ako sme sa rozhodli =)

13 Jan 2011, 14:15
Profil  ICQ  Skype  
Guru wannabe
Guru wannabe
Obrázok užívateľa

Zodpovednosť... Zase to tak neprehanajte, poznam osobu ktorá v 19tich mala dve deti a bola rozvedená a žije si uplne super (a nie, nieje z romskej menšiny). Pokiaľ človek nieje zo socialne slabej rodiny, prípadne rodinu nemá, tak vtedy to je veľká zodpovednosť...

13 Jan 2011, 14:15
Light Star
Light Star
Obrázok užívateľa

8 mesiacov? Na dieťa mi to príde málo.
Si si istý, že sa po nejakóm čase jeden druhému neomrzíte?
Dnes sú totížto čim dalej oblúbenejšie vztahy typu "Sme spolu len preto, že máme dieťa." Mali by ste si to premyslíeť ;)

Každopadne vám prajem veľa štastia.

13 Jan 2011, 14:17
Professional
Professional
Obrázok užívateľa

hmm GL toto je velke susto a neviem ako by som ho dokazal ja sam prekusnut nejde o to zeby som nebol rad ze by som mal dieta ale moj brat ma asi rocneho syna a niekedy ked som u neho tak vidim co to vsetko obnasa cize beries si velke bremeno na seba v takom mladom veku ;)

Avsak ked ma take problemy? huh no ozaj neviem ako by som sa rozhodol, dobra sprava je ze jej rodicia ju podrzali, ja si ozaj neviem predstavit tuto situaciu ak by som nieco take vravel nasim, cely zivot by sa zmenil, pravdu povediac neviem ako by to moji rodicia zobrali....

Nuz ako som spominal je to velmi narocne ale rozhodnutie je stale na tebe...avsak ako sa na to citis ty?

13 Jan 2011, 14:18
Profil  ICQ  
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

No myslim ze ani jeden z nas nieje zo socialne slabej rodiny =) jezis ja neviem ten rpesna mesiac narodenia tam ma tu nekamenujte zato =) no to je pravda ze dnes su tie vztahy take ale verim aj tomu ze dieta je velke puto pre dvoch ludi ze je to neico ako sa druhy krat zamilovat :D =)

2 lollo - a brat ze ma kolko rokov? podobne ako ja ci viac? a ako to zvladaju oni? aj ima pomaha rodina a tak vsetko OK ?
no ved este ani ja neviem ako zareaguju nasi bude to isto sok ako premna vcera. no dufam ze dobre. a ja to vidim tka ze skorej by som si to nehal. ak budem mat podporu oboch rodin velmi mi to pomoze k rozhodnutiu. lebo trochu sa bojim toho ze by som to nezvladal a potom by bol rad na pomoc od rodiny.

13 Jan 2011, 14:24
Profil  ICQ  Skype  
Star
Star
Obrázok užívateľa

Myslim ze najdolezitejsie je mat podporu od rodicov z oboch stran. Kedze zo strany jej rodicov ma plnu podporu v akomkolvek pripade, tak je to skvela vec. Este by som sa spytaj tvojich rodicov ako to beru oni, aky maju nazor. Ja by som pozval tvojich a jej rodicov, aby ste sa otom porozpravali vy. Spytal by som sa rodicov aky na to maju nazor a co navrhuju - predsalen maju najviac skusenosti a posluchol by som ich.

Myslim, ze chces aby sa dieta malo co najlepsie a preto musis na prvom mieste vediet ty, ci ho vies zabezpecit. Kedze vies, ze budete mat byt, auto a vybavu tak mas obrovsku vyhodu na zaciatku. Budes hlava novej rodiny a budes musiet zabezpecit seba, dieta a svoju priatelku. V prvom rade si musis vyjasnit tieto veci aby potom nenastali nejake problemy. Je to obrovska zodpovednost a v dnesnej dobe to je z pracou tak ako to je...

zelam vam vela stastia

13 Jan 2011, 14:24
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

Jednoznacne nechat. Mozno sa vam to nezda, ale vek na to uz mate. Netvrdim, ze to bude lahke. Castokrat si budes hovorit, zeby bolo lepsie keby ste si ho nechali vziat. Vezmi si ale tieto veci:
1. toto si uz spominal - moznost mat v buducnosti deti, medicina vobec nie je na tom tak ruzovo aby si to mohol risknut (a ak hej tak si za to pekne zacvakas + tie depresie, no nestoji to za to)
2. mate za sebou rodicov, ochotnych pomoct (prinajmensom jej)
3. Vysoka skola a dieta sa daju zvladnut (rozhovor so studentkou ktora sa dobrovolne rozhodla stat matkou), len to bude musiet minimalne o rok odlozit
4. obavy z toho, ci to zvladnes - ak sa na to podujmes tak ano, ludia zvladaju obdivuhodne veci ked ich zivot pritlaci

Poznam par ktory bol spolu menej ako 8 mesiacov (myslim, ze len 2) a bral sa koli dietatu. Ona bola studentka na VS, velmi ambiciozna zena, stipendia, vysoke sklony ku karierizmu. Zostala na materskej necele 3 roky a momentalne uz robi. Nebolo to pre nu lahke, musela dokoncit VS, starat sa o dieta a zaroven stale rozvijat vztah so svojim manzelom(stagnujuci vztah by sa o to dieta nedokazal postarat). Nikdy nepovedala, ze to lutuje. Poznam aj par co so spolu chodili tusim 9-11 rokov. Vzali sa a doteraz (cca 5 rokov) nemozu mat dieta a je to pre nich dost zdrvujuce.

Nepozeraj sa na to tak, ze teraz ti teraz zivot skonci, nebudes sa moct volne zabavat, cestovat a pod. Budes proste len riesit ine starosti a mat ine radosti. Len hlavne sa nezabudni starat aj o vztah so svojou priatelkou a nenechat sa odbyt pripadnou krizou (lebo tie pridu vzdy). Kde je snaha a hlavne komunikacie tak sa najdu aj riesenia ani ta ten vztah neomrzi. Len proste dospejes skor lebo budes musiet.

13 Jan 2011, 14:46
Light Star
Light Star
Obrázok užívateľa

Ako odznelo, treba mať podporu rodín. Nie, žeby som neveril, žeby ste to nemohli zvládnuť aj sami dvaja, ale... Čo si budeme hovoriť, bolo by to o hubu. ;)
Ak to jej rodičia prijali tak dobre a tvoji, hádam, taktiež príjmu, tak máte ihneď lepšie zázemie. Plus máte ďalších štyroch ľudí, ktorý pomáhajú s výchovou, strážením a všetkým možným.

Avšak nemal by si zabúdať, že v podstate nevieš, do čoho ideš. Rozhodne by si si mal dobre pokecať s ňou aj všetkými rodičmi (nie že by som mal dojem, že sa nechystáš). Lebo, ako si povedal, je to dôležité rozhodnutie a ver, že vám podstatne zmení život.

Vzhľadom na tie šance počatia a doterajšie vlastne dobré vyhliadky (máte sa radi, rodičovská podpora, nie ste zo sociálne slabej rodiny...) vám nič nebráni, aby ste do toho išli. Ale hlavne sa snaž mať triezvu hlavu. Nie je to o tom, že "Jéj, bábo, aké je zlaté!", treba v tomto prípade uvažovať dopredu, ako aj o škole pre partnerku, tak aj robota, bývanie, výchova. Proste všetko radšej dvakrát zváž a potom uvidíš, čo budete pokladať za najlepšie.

13 Jan 2011, 14:48
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

Arkaz: Vzhľadom na zdravotné problémy Tvojej priateľky a bez ohľadu na Vaše vierovyznanie to dieťa berte ako dar od Boha! A v žiadnom prípade nech nejde na potrat! Ste spolu síce len 8 mesiacov, uznávam, na dieťa trošku málo, no v minulosti to nebolo vôbec nič nezvyčajné. Deti sa rodili aj v nižšom veku. Vaša veľká výhoda je, že máte dokonca rodičov na Vašej strane (ajkeď zatiaľ len jedných) a ani jeden z Vás nie je z nejakých sociálne slabých pomerov. Že priateľka chce ísť na výšku? Veď pôjde. Poznám nejeden prípad, kedy študuje mladá mamička - nie je to nič nezvyčajné, no vyžaduje to isté úsilie. Samozrejme externé štúdium. Druhý pohľad - keby šla na potrat. Ešte by to znížilo jej šancu v budúcnosti otehotnieť, čo by si nikdy v živote neodpustila. Nikdy! Potrat je psychicky šialene náročný pre oboch partnerov, no pre ženu až nepredstaviteľne! Je to pocit zlyhania, prázdna a straty chuti do života...totálny! ďalšia vec - dokázali by ste byť po potrate ešte spolu s tým vedomím? Nechci si to ani predstaviť.
Samozrejme, dieťa je zodpovednosť, no budete mať podporu rodičov. No a keď už bude bábo na svete, bolo by fajn aj nad svadbou porozmýšľať. Môj názor je, že by sa patrilo, no to už je na vašom rozhodnutí.

A vôbec sa neboj. Mám 21, manželka 23 rokov a Šimonko / Sára sa nám narodí začiatkom apríla :)

13 Jan 2011, 14:58
Profil  WWW
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

ja este teda pockam na reakciu mojich rodicov a celkovo mojej rodiny. potom to prehodnotime vsetci spolu kazdy s kazdym porozpravame sa otom a potom uz len rozhodnut sa. mam teda este cca 2 tyzdne nato aby som porozmyslal akou cestou sa vyberieme. no povedal som priatelke ze je to krizovatka zivota a ak sa vyberieme akoukolvek cestou tak vzdy len spolu. =)

Dakujem zatial vsetkym moc :sly:

13 Jan 2011, 15:42
Profil  ICQ  Skype  
Professional
Professional
Obrázok užívateľa

[quote="jin"
A vôbec sa neboj. Mám 21, manželka 23 rokov a Šimonko / Sára sa nám narodí začiatkom apríla :)[/quote]

huh mas len 21? preco ja som ta bral ze mas okolo 25? no ok spat k tomu co som chcel povedat

Arkaz brat ma 27 a je to ich prvorodene cize trosku strachu a prehnanej starostlivosti tam je ale uz to pomaly upada, zo zaciatku chodila mamca im pomahat ;) nebolo to take ruzove ako si mysleli ale uz je vsetko ok :) a ja som rad ze mam synovca

Avsak zerie to nemale financie...a to si myslim ze ako IT technik(nieco zo SAP) zaraba dost na moj vkus, ale narocne to je, ale ked na to budete dvaja a mat cas tak to moze byt ok...ale i tak to je velke susto, ja osobne si este nedokazem predstavit aby som sa mal starat o mrnusa ako tym ta nechcem odradzat..ale ja sa na to este necitim

Moj postoj mat dieta v takom mladom veku je na druhej strane mozno aj dobre utuzi to rodinu pokial dobre spolu vychadzaju ale na druhej strane sa musis 10x rychlejsie otacat a premyslat co spravis pretoze potom musis brat tak ze nie "ja" ale "my". A zase aj to tak beriem ze muz by sa mal starat o rodinu mozno aj preto mam taky nazor na dieta v mladom veku... no ozaj neviem

Kazdopadne dufam ze aj tvoji vlastni rodicia ta podrzia a bude vsetko ok :) drzim prsteky add2 kde potom budete byvat?

13 Jan 2011, 15:49
Profil  ICQ  
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

asi u nich. lebo oni maju na pozemku 2 domy. jeden normalny velky. a druhy taky mensi kde je spalna obyvacka kuchynka kupelka a wc. tam byva ich babka je to novostavba takze fajn =) a jej babka by sla si jej do izby do vlekeho domu a my spolu by sme mohli byt v tom domceku. takze celkom fajn. a byva vo vedlajsej dedine. co je 3km daleko takze celkom pohoda. aj ked som si isty ze na zaciatku my bude luto a budem smutit za domovom lebo v podstate odijdem od nasich uz a budem byvat s nou tam ale verim ze to casom si zvyknem =)

13 Jan 2011, 15:57
Profil  ICQ  Skype  
Light Professional
Light Professional
Obrázok užívateľa

Necital som ostatne posty len uvodny, ale biologia je biologia, veda je veda. Ak je nenulova pravdepodobnost, ze sa nieco moze stat, tak sa to stane. Problem je vsak cas, ktory je pri ludskom zivote kratky. Tak, ze nie je o com, NECHAT, toto sa zopaknut nemusi. Good luck :-)

13 Jan 2011, 16:02
Hardcore addict
Hardcore addict
Obrázok užívateľa

lollo píše:
Avsak zerie to nemale financie...a to si myslim ze ako IT technik(nieco zo SAP) zaraba dost na moj vkus, ale narocne to je...
Dieta je sice financne narocne ale vsetko sa da ked sa chce. Obcas sa o tom rozpravam s mojou mamou a spomina ako raz otec nedostal 3 mesiace vyplatu, ako sa mu pomaly rozbiehal biznis ked zacal podnikat. A to nas bolo 5 deti. Ziadne z deti si nepamata,ze by sme to neako pocitili. Nechcem pochybovat o tvojom bratovi, ale ak robi so SAP-om a ma problemy uzivit dieta, nech sa pozrie ako efektivne vyuziva svoje prostriedky mimo nakladov na dieta (lebo tam sa fakt neda a ani neoplaca zrazat). Moj kolega zaraba cca ako priemerny SAP-ak, asi 50% z platu mu zozerie hypoteka+energie, par krat mi povedal ze ak mam vela penazi mam si spravit dieta. Jeho zena je na materskej a spolu planuju druhe dieta. A nemam pocit, zeby zivoril.

//autoeditácia príspevku (13 Jan 2011, 15:08)
Arkaz píše:
asi u nich. lebo oni maju na pozemku 2 domy. jeden normalny velky. a druhy taky mensi kde je spalna obyvacka kuchynka kupelka a wc. tam byva ich babka je to novostavba takze fajn =) a jej babka by sla si jej do izby do vlekeho domu a my spolu by sme mohli byt v tom domceku. takze celkom fajn. a byva vo vedlajsej dedine. co je 3km daleko takze celkom pohoda. aj ked som si isty ze na zaciatku my bude luto a budem smutit za domovom lebo v podstate odijdem od nasich uz a budem byvat s nou tam ale verim ze to casom si zvyknem =)

tak neni o com - nechat

a ak vasi budu na zaciatku zurit tak ich nechaj vychladnut a prinajhorosom (ale to sa vazne casto nestava) sa zmierite az ked im ukazes vnucika

13 Jan 2011, 16:06
Addict
Addict
Obrázok užívateľa

2 javatar- no ved to. ze aj keby zareagovali zle na prvy krat. verim tomu ze casom im to dopne. ved predsa len ja som ich dieta a rodic ak ma svoje dieta ozaj rad podrzi ho v kazdej situacii. a bude to aj ich vnuca tka co =)

13 Jan 2011, 16:13
Profil  ICQ  Skype  
VIP
VIP
Obrázok užívateľa

Arkaz píše:
No tak preboha! O čom ešte premýšľaš? To bábo si nechajte, ak nie, tak prídem a dám Ti pohlavok! (myslím to v dobrom :wink: ). Vieš koľko je takýchto prípadov, ako ste vy, ktoré nemajú kde bývať a sú na tom oveľa horšie ako vy? A že sa Ti bude cnieť? Možno tak prvý týždeň. No a keď sa narodí bábo, tak to už vôbec nebudeš mať čas... Prvé mesiace budeš rád, keď sa cez noc dobre vyspíš. A ajtak, keď sú Tvoji rodičia 3km vzdialení, tak ku Vám určite budú chodiť pomáhať.

13 Jan 2011, 16:13
Profil  WWW
Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 177 ]  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Ďalšia

Choď na stránku

Kto je on-line 
Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia