VPN a Tor

O internete a sieťach, problémoch, nastaveniach...
Leslie10
Star
Star

VPN a Tor

Príspevok od používateľa Leslie10 »

Dobrý deň,

napadla ma iba čisto taká teoretická otázka, či je to jedno, ak sa niekto za účelom skrytia svojej identity a ochrany súkromia na internete pripojí najprv na VPN a potom na Tor, alebo sa najprv pripojí na Tor a tak na VPN? Ktorá voľba je rozumnejšia? Alebo je to koniec koncov jedno?

Príp. za účelom zachovania maximálnej anonymity, vy ako by ste sa chránili pred sledovaním (okrem zahodenia všetkých el. zariadení a presťahovanim sa do džungľa)?
Vďaka
gogo956
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok

Re: VPN a Tor

Príspevok od používateľa gogo956 »

Hm, no ja som v tom, ze vzdy najprv ides cez Vpn a az potom cez Tor. Ale mozem sa mylit. Kvoli comu sa potrebujes tak silno chranit? Apropo tor je velmi pomaly na serioznu pracu.
Leslie10
Star
Star

Vravím, je to čisto iba teoretická otázka, pretože ma zaujíma tematika súkromia na intenete :)

// v minulosti som čítal článok, že ľudí stojacich za stránkami na dark webe (tuším aj silk road) dokázali OČTK identifikovať aj napriek používania Tor. No tých, ktorý používali aj VPN, nedokázali vystopovať. Preto aj táto otázka :)
gogo956
Hardcore addict
Hardcore addict

Ja mam vpn aj tor /mam to iba na studijne ucely, bezne to nepouziva/. Ale je iluzia si mysliet ze tym ziskas dokonalu anonymitu. Treba si uvedomit, ze prevadzkovatelia vpn sluzieb su povinny poskytnut napr policii udaje ktore maju k dispozicii.
Leslie10
Star
Star

Jasné, ale ja som ani slovom nespomínal absolútnu anonymitu, iba čo najlepšiu možnosť ochrániť svoju identitu v rámci svojich možností
gogo956
Hardcore addict
Hardcore addict

Tor mas zadarmo. Vpn treba platit ale je omnoho rychlejsi.
Arkaz
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Arkaz »

ja som kupil nordvpn na ebay za par dolarov pouzil som sice raz ale funguje v pohode. myslite ze je to safe pouzivat stale? ked je to kvazi niekoho login.
Leslie10
Star
Star

gogo956 napísal:Tor mas zadarmo. Vpn treba platit ale je omnoho rychlejsi.
Ale ja sa pýtam, či má zmysel kombinovať VPN a Tor, a ak hej, tak akým spôsobom. Btw, existujú aj free VPN. Ja som používal Tunnelblick, teraz mám NordVPN, pretože v Tunnelblick nemali server v krajine, kde som to potreboval, resp. som nevedl nájsť funkčný
aacid
Addict
Addict

Príspevok od používateľa aacid »

gogo956 napísal:Ja mam vpn aj tor /mam to iba na studijne ucely, bezne to nepouziva/. Ale je iluzia si mysliet ze tym ziskas dokonalu anonymitu. Treba si uvedomit, ze prevadzkovatelia vpn sluzieb su povinny poskytnut napr policii udaje ktore maju k dispozicii.
toto by ma zaujimalo ako funguje. lebo ked si ja zaplatim vpnku od nejakej filipinskej firmy, slovenska policia asi nic nezmoze. samozrejme moze sa to eskalovat na nejaky interpol a podobne ale to zase co by som musel robit na tom internete?

uz si nepamatam ktora sluzba to bola, ale vedel si si od nich predplatit vpnku a platit bud bitcoinami alebo dokonca tam bola moznost poslat cash v obalke im :) tam uz je ta anonymita celkom slusna myslim. no a samozrejme zaklad je sediet niekde v kaviarni na free wifi :D
gogo956
Hardcore addict
Hardcore addict

Leslie10

najprv musis spustit Vpn, bez toho totiz nemas net. A az nasledne spustas Tor. Ano, takto sa to zvykne kombinovat a zarucene to funguje. Len je to pomale. Free vpn mavaju extremne obmedzeny traffic ci uz rychlostou alebo objemom alebo casom.

aacid

pri zavaznych trestnych cinoch taketo veci riesi Interpol a podobne utvary a tie si vedia zistit vselico. Vecsinou sa sleduje podozrivy subjekt dlhodobo az nakoniec vedia ziskat pomerne dost dat aspon na pribliznu identifikaciu skutocnej IP adresy. Je to samozrejme od pripadu k pripadu. Ono totiz aj pri pouzivani Vpn+tor mozes zanechavat za sebou rozne drobne stopy ktore ale ked sa nazbieraju, tak uz maju nejaku vypovednu hodnotu. Ale pri malych cinoch pochybujem ze to niekto bude riesit.
aacid
Addict
Addict

Príspevok od používateľa aacid »

Arkaz napísal:ja som kupil nordvpn na ebay za par dolarov pouzil som sice raz ale funguje v pohode. myslite ze je to safe pouzivat stale? ked je to kvazi niekoho login.
po precitani som si kupil aj ja, nordvpn na 3 roky za dolar :D
prve prihlasovacie udaje nefungovali, druhe uz ano. ako je to safe by zaujimalo aj mna. vlastnik konta moze kedykolvek zmenit heslo. este je otazne kolkym ludom predajca predal to iste konto :D ale za dolar je to asi jedno, ked prestane ist, kupis dalsie.
AllGoneDead
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa AllGoneDead »

Ak chces zachovat anonymitu, tak pouzijes viacero VPN pricom je vhodne, ak bude poskytovatel sidlit v inej krajine. VPN ti zabezpeci bezpecne spojenie do inej siete, a z nej sa potom mozes napojit do dalsej a dalsej atd. No a potom si povypinaj vsetko co sa da(javascript, flash...), kedze je mozne ich pouzit na odosielanie informacii bez tvojho vedomia.

Myslim, ze pri trestnych cinoch pojde doziadanie do danej krajiny kde sa prevadzkovatel nachadaza. V pripade viacerych VPN by ten postup museli opakovat a to moze byt casovo dost narocne.
gogo956
Hardcore addict
Hardcore addict

ja obcas pouzivam napr surfshark ktory ponuka aj tzv multi-hop ze si mozes vybrat z kombinacii viacerych krajin, napr ze najprv sa pripajas cez server v Singapure a nasledne ides cez dalsi v Honkongu a pod.

aacid

ked zdiela rovnake konto viacero ludi, tak sa moze teoreticky stat, ze ked jeden nieco protizakonne urobi, tak policia pochopitelne sa bude snazit preverit kazdeho kto sa na to konto v minulosti pripojil.
*****HERO*****
King
King

Príspevok od používateľa *****HERO***** »

ja som si teraz zriadil AirVPN. ani nie kvoli anonymite, ale hlavne kvoli tomu, ze podporuje port forwarding. t.j. aj ked nemate verejnu IP (napr. zdielany internet), tak je mozne si presmerovat porty z tej public IP, co vam prideli VPN server, na lokalne porty. funguje to krasne. NordVPN toto napriklad nepodporuje a ani nebude.
Leslie10
Star
Star

*****HERO***** napísal:ja som si teraz zriadil AirVPN. ani nie kvoli anonymite, ale hlavne kvoli tomu, ze podporuje port forwarding. t.j. aj ked nemate verejnu IP (napr. zdielany internet), tak je mozne si presmerovat porty z tej public IP, co vam prideli VPN server, na lokalne porty. funguje to krasne. NordVPN toto napriklad nepodporuje a ani nebude.
Nechápem na čo by mi to bolo dobré. Ako to ten port forwarding reálne využívaš?
Cesar
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Cesar »

Asi aby bol prístup cez ip číslo a port na nejakú službu bez toho, aby sa niekto musel pripojiť na jeho vpn a videl všetko čo tam je pripojené a zdielané na domácej, vnútornej sieti. Privátna sieť je teoreticky súkromná, keď tam pripojíš kto vie koho tak to už také privátne nie je. :D

FTP, webserver a iné.

Potom povedzme sú služby, kde je veľmi drahá verejná ip adresa a sú aj také, kde ani nie je možné mať verejnú ip adresu, vtedy toto môže byť fakt dobré.
*****HERO*****
King
King

Cesar napísal:Asi aby bol prístup cez ip číslo a port na nejakú službu bez toho, aby sa niekto musel pripojiť na jeho vpn a videl všetko čo tam je pripojené a zdielané na domácej, vnútornej sieti ...
no to by mi az tak nevadilo, ze by sa niekto musel pripojit na moju VPN ... problem je, ze pokial nemam verejnu IP, tak nie len ze sa nedostanu na ziadnu moju sluzbu, ale ani na to VPN :) takze na to, aby som mohol zdielat svoj VPN server, sa najprv musim vyhrabat tunelom do internetu, aby bolo mozne si zase z internetu natiahnut vlastny tunel az ku mne.

realne vyuzitie, ako bolo spomenute, tak hlavne webserver (streamovanie videi), RDP, NAS .. pricom forwardnuty je iba port na moj VPN server, sluzby su az za nim.

ta anonymita je len pekny bonus naviac. nie len ze schovava realnu IP toho VPN serveru, ale zaroven to na strane serveru cez providera tecie dvoma vnorenymi tunelmi. aspon teoreticky by to tak nejak malo byt :D
Cesar
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Cesar »

Ale umožňuje to aj presmerovanie priamo z ich ip adresy k tebe bez použitia vpn klienta na strane "klienta". Niekto by do prehliadača zadal ich ip číslo:port a nabehol by priamo tvoj web server? Takže tak, aby user xy nemusel inštalovať vpn kienta. Alebo to by som chcel už priveľa? :lol: :D (Samozrejme vpn spojenie od teba k nim by muselo byť, to je jasné.)

Ja používam vlastný vpn server ale keď veľmi treba niekomu niečo stiahnuť alebo niečo tak radšej dočasne presmerujem port na ftp aby nebolo treba komplikovať niekomu život a nemusím dať prístup na vpn, dve muchy jednou ranou. :D
*****HERO*****
King
King

jasne, mozes si tam kludne vystavit aj priamo web server a bude dostupny pre vsetkych cez ip:port. proste ako keby si mal verejku.

to, ze si to este schovas za jeden vpn server, je len dalsi volitelny stupen zabezpecenia. predsalen su to preflakle IP, co pouzivaju ti vpn poskytovatelia a asi uz budu v zoznamoch viacerych scan robotov ako akekolvek ine
ropman
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa ropman »

Ano tak to funguje, tiez som si nedavno dal AirVPN kvoli port forwardingu, neviem preco to nema viac VPN sluzieb.
Napísať odpoveď