Triedite odpad?

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...

Triedite odpad?

Áno poctivo triedim všetok odpad
41
36%
Snažím sa to sem-tam dodržiavať
50
44%
Netriedim / je mi to jedno / je to zbytočné
23
20%

Celkom hlasov: 114

starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Re: Triedite odpad?

Príspevok od používateľa starysomar »

Jedna veľká firma v tom meste (asi nie sama a nielen v tom meste) ročne vyhodí do hrubého odpadu stovky až tisíce kilogramov papiera...
Mek
Addict
Addict
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

Vsak klasika, asi sa s tym nikomu nechce do zberneho dvora. A pritom deti by sa dobre potesili, mali by do skolskeho zberu papiera. Ale ak sa aj zmesovy komunalny odpad dotrieduje, tak by to az tak nemalo vadit. Nevie niekto, ako to je?
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

Myslim ze sa dotrieduje ciastocne, konkretne niekde spominali, ze je jedno kde dame plechovky, konzervy, ci do bezneho alebo zlteho kontainera k plastom, kovy sa daju vycistit, lenze papier nie.

Cudujem sa ze firmy nemusia triedit odpad, cudujem sa ze to nikto neriesi, potom je to skvela vyhovorka aj pre ludi ktori netriedia, mozno ak by sa to objavilo v mediach, tak by to zacala riesit niektora strana, mohla by na tom len ziskat.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Podľa mňa bol obrovský úspech, že sa teraz nepoužité volebné lístky z Eurovolieb podarilo odovzdať miestnym školám a škôlkam. Aspoň teda tu v okrese, neviem ako to bolo inde na Slovensku. Hanbou je, že o takomto kroku sme hovorili už asi 10 rokov a vždy sme od vyšších štátnych orgánov (ministerstvo vnútra) počuli len, že sa to nedá...

Ťažko motivovať ľudí k recyklácii, keď sa ani štát nespráva ekologicky a nejde v tomto príkladom.

U nás bude obrovský úspech, keď sa ľudia naučia aspoň to, že sklo, plechovky a PET flaše nepatria do zmesového odpadu určeného na skládku.
Dreamer
Addict
Addict

Ak firma alebo fyzicke osoby (neviem presne ako to je) prenajimaju byty fyzickym osobam, maju zo zakona povinnost zabezpecit nadoby na triedenie odpadu? Ak ano, ake a prip. aka pokuta hrozi im a prip. aj osobe, ktora tam byva?
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Dreamer: Treba si pozriet Zakon o odpadoch, ze ci sa tam nieco take pise. Je take problematicke kupit par nadob na triedeny odpad???

https://www.mall.sk/odpadkove-kose/heid ... 50-l-cerne
https://www.4home.sk/kos-na-triedeny-od ... -ks,-siva/
Dreamer
Addict
Addict

Ja som to hladal, nejake sankcie som tam videl, ale neviem presne coho sa tykaju, preto som sa pytal, myslim ze firmy tu povinnost nemaju, ale fyzicke osoby ano, len si nie som isty a neviem ake su tie sankcie.

Mozno som to nevysvetlil dostatocne, byty prenajimaju osoby inym osobam a bytovka nema ziadne kontainery na triedeny odpad, takze tie male nadoby su zbytocne, ak to nie je kam vyniest, to je ten problem.

Pripadna dalsia moznost je odnasat odpad do cudzich kontainerov, ktore su ale daleko a neviem ci je to vobec mozne, spravne, ci to dokonca nemoze byt aj priestupok, ak sa jedna o cudzi majetok.
baldorex
Addict
Addict

Príspevok od používateľa baldorex »

O vybavenie kontajnerov a zabezpečenie zmluvy s odberovou spoločnosťou sa stará určený správa svb. Tým sú "vybavené" všetky byty v bytovke. Ak sa obyvateľ bytu rozhodne pre prenájom, určite nemá povinnosť zabezpečiť zvlášť kontajnery.

Ak kontajnery na triedený zber nemáte, je možné takýto odpad hodiť do najbližšieho kontajnera na triedený zber. Takýto odkaz máme na našom kontajneri aj s mapou, kde sa nachádzajú....Odvoz tohoto odpadu je bezplatný, takže odovzdanie do "cudzieho" nie je priestupok.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Každé mesto to má inak. Treba si pozrieť nariadenia MÚ tam, kde žiješ. U nás sú pri bytovkách smetiaky na komunálny odpad, plasty, papier a sklo už veľa rokov. Mesto tak koná na požiadavku občanov. Aktuálne občania už dotlačili mesto, aby aj mesto samo recyklovalo a umiestnilo nádoby na separovaný odpad nielen pri bytovkách, ale aj na mestských pozemkoch a pri rôznych mestských spoločenských akciách. Majitelia rodinných domov sa môžu rozhodnúť, či budú triediť odpad (mesto vyváža rôzny typ odpadu v rôznych intervaloch) alebo či nebudú triediť odpad a všetko budú hádzať do komunálneho odpadu (čo ide potom na mestskú skládku). Ak odpad netriedia, tak zaplatia viac. Rovnako keď produkujú veľa odpadu, zaplatia viac. Poplatky za zber komunálneho odpadu sú u nás naviazané na trvalý a prechodný pobyt. Týmto sú znevýhodnené mestá a obce v BA kraji, keďže tu žije veľké množstvo ľudí, ktorí tu nemajú prechodný/trvalý pobyt, ale odpad samozrejme neberú so sebou v autách na východ. Zaplatia to teda miestni ľudia, pretože potom poplatok za vývoz odpadu je práve tu najvyšší. Síce mesto vydalo nariadenie, že každý užívateľ nehnuteľnosti (aj bez prechodného pobytu) má oznamovaciu povinnosť, ale je bežnou praxou, že ľudia sa zatajujú a poplatok radšej platia v ich rodnej dedinke niekde na východe, kde je to oveľa lacnejšie.
Dreamer
Addict
Addict

Zálohovať PET fľaše budeme do roka. Budaj plánuje kampaň na vyčistenie prírody od plastov | Aktuality.sk

"Zálohovať sa budú všetky plastové a kovové obaly, od 0,1 až po 3 litre vrátane, to znamená obaly z nealkoholických nápojov, minerálnych vôd, s výnimkou obalov z tvrdého alkoholu a mlieka."

"Záloha obalu bude 15 centov, ktorú si priplatíme k cene nápoja. Pri vrátení obalu ju však dostaneme späť. „Som presvedčený, že nikto už nebude zahadzovať plechovky ani plastové obaly,“ vyjadril presvedčenie Ján Budaj."

Vidim tu rozne nedostatky:
- preco sa nezalohuje aj alkohol a mlieko?
- preco len do 3l, teraz pridu rozne 3,1l flase, sudky a pod.
- ked niekto da 1€ za 0.5l vody, tak urcite nebude riesit 15 centov, chcelo to aspon 20 centov
- kedze sa flase nemozu stlacat, kolko sa ich zmesti do jedneho automatu, tie budu stale plne

Kazdopadne, aspon verim, ze ludia prestanu kupovat kohutikovu vodu v plaste, kupia si sodovace, mozno aj pivo si zacnu viac kupovat vo flasiach. Tiez je dobre, ze zjednotili cenu zalohy za PET a plechovky, ta mala byt povodne rozdielna.
Urcite to pomoze, v prirode bude menej plastov, ale nie ziadny, zrejme sa najdu ludia, ktori to budu zbierat, ale prave spominane problemy aj toto obmedzia, kto bude zbierat 3.1 litrove nadoby, tie od alkoholu, ked za ne nedostane nic, zoberie mensie flase a tie ostatne tam zostanu - a nemuseli.
baldorex
Addict
Addict

Príspevok od používateľa baldorex »

Nie je problém aby si ten automat fľašu stlačil dodatočne. Na vstupe ju ale musí kontrolovať, či to náhodou nie je iný predmet s nastrčeným čiarovým kódom - prevencia podvodu.

Ad plasty v prírode - ľudia začali nosiť sklenené fľaše akože sú eko a už som videl množstvo fotiek zranených psov aj divoch zvierat, ktoré sa porezali na črepoch po tých fľašiach. Za mňa je plast v prírode bezpečnejší ako sklo.
aacid
Addict
Addict

Príspevok od používateľa aacid »

Dreamer napísal: 05 jan 2021, 20:29 - preco sa nezalohuje aj alkohol a mlieko?
aby sa nezalohovali obaly od alkoholu, to mi pride nelogicke, aky je rozdiel medzi 0.33 plechovkou od koly a tej od piva?
Dreamer napísal: 05 jan 2021, 20:29 - ked niekto da 1€ za 0.5l vody, tak urcite nebude riesit 15 centov, chcelo to aspon 20 centov
ono neni ani tak dolezite donutit ludi co ten napoj nakupili ako donutit kohokolvek aby ten obal vratil. rozumej, bezdomovci a zobraci budu velmi radi zbierat plastove obaly ked budu mat 15 centov za jeden.
Dreamer napísal: 05 jan 2021, 20:29 - kedze sa flase nemozu stlacat, kolko sa ich zmesti do jedneho automatu, tie budu stale plne
Urcite to pomoze, v prirode bude menej plastov, ale nie ziadny, zrejme sa najdu ludia, ktori to budu zbierat, ale prave spominane problemy aj toto obmedzia, kto bude zbierat 3.1 litrove nadoby, tie od alkoholu, ked za ne nedostane nic, zoberie mensie flase a tie ostatne tam zostanu - a nemuseli.
nemyslim si ze 3.1 litrova flasa je nieco extra bezne. neviem ci som nejaku videl v zivote. a ze by to niekto kvoli tomuto zakonu mal zacat vyrabat, na to moc dovodov nevidim.
baldorex napísal: 05 jan 2021, 20:44Ad plasty v prírode - ľudia začali nosiť sklenené fľaše akože sú eko a už som videl množstvo fotiek zranených psov aj divoch zvierat, ktoré sa porezali na črepoch po tých fľašiach. Za mňa je plast v prírode bezpečnejší ako sklo.
verim ze pre psikov je to neprijemne, ale plast je trochu vacsie svinstvo. taky skleneny crep je do par mesiacov pod hlinou a nikomu uz neublizi. a porezana psia noha ozaj zase az taka tragedia nie je.
oproti tomu plastu je podstatne viac ako rozbitych sklenenych flias, skodia nie len na povrchu ale aj pod nim a nezbavis sa ich stovky rokov.
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

U nas v TN rozdavalo mesto prostrednictvom zastupcov bytovych samosprav eko-odpadkove kose s eko-bio-raw-racio rozlozitelnymi sackami do toho kosa, k tomu letak s informaciami ako triedit. Vonku pri stojisku smetiakov pribudli hnede smetiaky na kompostovatelny bioodpad. Chvalitebna aktivita (teraz uz aj povinna zo zakona), ale s tymi sackami to nedomysleli, su prilis male a nedaju sa roztiahnut na sirku kosa bez roztrhnutia :?
retkvic
Star
Star

Príspevok od používateľa retkvic »

Podobne to je aj v Ziline, od decembra postupne rozdavaju po mestskych castiach hnede opadove perforovane nadoby, vyzera to ako nakupny kosik s vekom a tiez su k tomu tie bio degradovatelne sacky, este som to v ruke nemal, k nam sa to zatial este nedostalo, no asi to bude to iste ako v TN. K tomu po meste rozmiestnia 200 hnedych kontajnerov. Urcite dobra vec ako zuzitkovat bioodpad, ktory by inak skoncil zmiesany na skladke so vsetkym, uvidime ako to bude fungovat v praxi.

Tie sacky si teda myslim, boli asi navrhnute na klasicku smetnu nadobu a teda nie su az take siroke ako ten kôs, co samozrejme nie je optimalne, ale asi ta firma nevyraba presne na dany rozmer, ale v ruke som to nemal, tak neviem, len si myslim.
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Vies co, ani nie. Tie kose su o dost mensie (a uzsie) ako standardny smetny kos. A sacky su este mensie :D
Teraz mi este doslo, ze som sa nedocital v tom letaku, kde sa bude dat ziskat dalsie sacky, ked tieto dojdu. Ale to urcite maju nejako vymyslene.
mirak2
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa mirak2 »

kompostovatelne sacky na bioodpad sa daju kupit v obchode rovnako ako normalne sacky na odpad. ja ale nakupujem ovocie v supermarkete do kompostovatelnych sackov, ktore sice nie su zadarmo, ale aspon ich viem vyuzit ako sacky na bioodpad. neviem sice, ci na Slovensku to nejake retazce vobec maju. osobne neodporucam skladovat bioodpad doma v ziadnom kosi. ja osobne mam na sacok vyhradeny maly kutik na kuchynskej doske. nezavadzia, nesmrdi. vyhadzujem kazde 3-4 dni, pripadne skor ak to situacia vyzaduje.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Inak na spektrum ide teraz dokument "archeológia skládky", kde Angličania odhaľujú skládky z rôzneho obdobia, aby skúmali, ako sa mení spotreba (a produkcia odpadov) a ako sa odpad rozkladá. Nebolo to príjemné pozeranie teda. Asi všetci poznáte zo ZŠ, aký typ odpadu sa za ako dlho rozloží. No ukazuje sa, že sú to hlúposti. Pri skládkovaní bez prístupu kyslíka a svetla (čiže v podstate všetky klasické skládky) sa všetko rozkladá oveľa dlhšie. Klasický papier by sa mal rozložiť za 2 mesiace. Oni tam vykopali zo 60. ročnej skládky noviny, ktoré nielenže neboli rozložené, ale dalo sa normálne čítať články. Vyhodené oblečenie bolo v takom stave, že to stačilo len oprať a niekto to mohol kľudne nosiť.

Ukazovali tam aj moderné prístupy, že sa skládky vedia premeniť na elektrárne, ktoré vďaka metánu vedia vyrobiť toľko energie, ako desiatky veterných turbín. Že sa v budúcnosti budu staré skládky ťažiť, lebo ľudia do zmesového odpadu vo veľkom hádžu elektroniku a výnosnosť zlata a drahých kovov môže byť zo skládky väčšia a lacnejšia, ako z niektorých prírodných ložísk, kde sa teraz ťaží.

Plus veľkým problémom sú hovná psov v sáčkoch, pretože tento odpad nekončí v čističke (ako ľudské), ale na skládke, kde to nemá čo robiť. Angličania vymysleli pouličné lampy, ktoré svietia vďaka energii z psích hovien. :D
retkvic
Star
Star

Príspevok od používateľa retkvic »

No sam som na to zvedavi, hlavne na tie sacky. Aspon babka bude rada, lebo ona to vzdy separuje a nakonec sa to aj tak vyhodi zabalene v sacku do komunalneho odpadu.
Pravdepodobne ich budu rocne rozdavat, pripadne uvidia sami po tom co sa im rozbehne to separovanie.
Dreamer
Addict
Addict

aacid napísal: 05 jan 2021, 22:27aby sa nezalohovali obaly od alkoholu, to mi pride nelogicke, aky je rozdiel medzi 0.33 plechovkou od koly a tej od piva?
Obaly/plechovky od piva sa zrejme zalohovat budu, ale od "tvrdeho" alkoholu nie, ani od mlieka, nechapem preco.
aacid napísal: 05 jan 2021, 22:27ono neni ani tak dolezite donutit ludi co ten napoj nakupili ako donutit kohokolvek aby ten obal vratil. rozumej, bezdomovci a zobraci budu velmi radi zbierat plastove obaly ked budu mat 15 centov za jeden.
Lenze tam su tie problemy, spinave, poskodene flase automaty nezoberu, bezdomovci nebudu chodit po turistickych chodnikoch, nepozbieraju ani pol-litrove plastove flase zo zamknutych ciernych kontainerov, pokrcene plechovky, ani tie obaly, za ktore nic nedostanu.
aacid napísal: 05 jan 2021, 22:27nemyslim si ze 3.1 litrova flasa je nieco extra bezne. neviem ci som nejaku videl v zivote. a ze by to niekto kvoli tomuto zakonu mal zacat vyrabat, na to moc dovodov nevidim.
Ludia vzdy hladali sposoby, ako obchadzat zakony, 2.5l flase koly som uz videl, to nebude tak velky rozdiel, tiez si myslim, ze sa budu vyrabat a viac kupovat aj 3.1l+ sudky piva a tie budu ludia nosit do prirody a kedze budu velke, nebude sa mnohym chciet ich nosit domov, vlastne sa zrejme budu kupovat namiesto sixpack-ov, tie maju spolu 6x0.5=3.0l, takze spravia 3.1l sudok - a co si kupi clovek, sixpack, za ktory doplati 6x15 centov a ktore bude musiet odniest spat do obchodu, alebo 3.1l sudok, o 80 centov lacnejsi?

Tiez este zopakujem, o com som uz pisal, preco sa takto nezalohuje aj elektroodpad, ktory je ovela nebezpecnejsi, baterie, elektronika? Nie je to tak vidiet, lebo je toho menej, ale je to ovela nebezpecnejsie. Minimalne by to naucilo ludi pouzivat nabijatelne "tuzkove" baterie namiesto jednorazovych.

Autoeditácia príspevku po 28 min 34 sek:
ephramko napísal: 05 jan 2021, 23:14Ukazovali tam aj moderné prístupy, že sa skládky vedia premeniť na elektrárne, ktoré vďaka metánu vedia vyrobiť toľko energie, ako desiatky veterných turbín. Že sa v budúcnosti budu staré skládky ťažiť, lebo ľudia do zmesového odpadu vo veľkom hádžu elektroniku a výnosnosť zlata a drahých kovov môže byť zo skládky väčšia a lacnejšia, ako z niektorých prírodných ložísk, kde sa teraz ťaží.
Prave som o tom pisal, este pred precitanim tohto prispevku, o potrebe zalohovat aj elektroniku a to o tazbe drahych kovov zo skladok som pisal uz davnejsie tiez, cudujem sa, ze to este nikomu inemu nenapadlo, potrebna je aj standardizacia - hlavne baterii, ale aj niektorych sucasti elektroniky, nie ako teraz, naco su desiatky, mozno stovky, roznych rozmerov displejov pre mobily, 6.3, 6.4, 6.45, 6.48, 6.52 a pod. - navyse aj vramci rovnakej velkosti uhlopriecky su rocne pomery stran - a rozdiely su v milimetroch.
aacid
Addict
Addict

Príspevok od používateľa aacid »

Dreamer napísal: 05 jan 2021, 23:57Lenze tam su tie problemy, spinave, poskodene flase automaty nezoberu, bezdomovci nebudu chodit po turistickych chodnikoch, nepozbieraju ani pol-litrove plastove flase zo zamknutych ciernych kontainerov, pokrcene plechovky, ani tie obaly, za ktore nic nedostanu.
pravda, nikdy to nebude na 100%, ale urcite to bude lepsie ako doteraz.
inak na turisticke chodnicky staci zopar aktivnych dochodcov, aspon co poznam svojich starych rodicov tak budu ako v kreslenom serialy miesto plastovej flasi na zemi vidiet 15 centov pred ocami.
Dreamer napísal: 05 jan 2021, 23:57Ludia vzdy hladali sposoby, ako obchadzat zakony, 2.5l flase koly som uz videl, to nebude tak velky rozdiel, tiez si myslim, ze sa budu vyrabat a viac kupovat aj 3.1l+ sudky piva a tie budu ludia nosit do prirody a kedze budu velke, nebude sa mnohym chciet ich nosit domov, vlastne sa zrejme budu kupovat namiesto sixpack-ov, tie maju spolu 6x0.5=3.0l, takze spravia 3.1l sudok - a co si kupi clovek, sixpack, za ktory doplati 6x15 centov a ktore bude musiet odniest spat do obchodu, alebo 3.1l sudok, o 80 centov lacnejsi?
ale preco by to robili ti vyrobcovia? preco by mala coca cola kvoli slovenskemu zakonu navrhnut 3.1 litrovu flasu a predavat ju? co by z toho mali? myslis ze by to robili pre to percento ludi co z nejakeho dovodu potrebuje ist do lesa vyhodit plastovu flasu?

Dreamer napísal: 05 jan 2021, 23:57 Tiez este zopakujem, o com som uz pisal, preco sa takto nezalohuje aj elektroodpad, ktory je ovela nebezpecnejsi, baterie, elektronika? Nie je to tak vidiet, lebo je toho menej, ale je to ovela nebezpecnejsie. Minimalne by to naucilo ludi pouzivat nabijatelne "tuzkove" baterie namiesto jednorazovych.

Autoeditácia príspevku po 28 min 34 sek:

Prave som o tom pisal, este pred precitanim tohto prispevku, o potrebe zalohovat aj elektroniku a to o tazbe drahych kovov zo skladok som pisal uz davnejsie tiez, cudujem sa, ze to este nikomu inemu nenapadlo, potrebna je aj standardizacia - hlavne baterii, ale aj niektorych sucasti elektroniky, nie ako teraz, naco su desiatky, mozno stovky, roznych rozmerov displejov pre mobily, 6.3, 6.4, 6.45, 6.48, 6.52 a pod. - navyse aj vramci rovnakej velkosti uhlopriecky su rocne pomery stran - a rozdiely su v milimetroch.
to uz je podla mna trosku ina tema.
ale myslim ze sa to nerobi pretoze to nie je realne nejaky velky problem.
na tuzkove baterky mas kadetade specializovane zberne, ludia to casto vyhadzuju tam. rovnako na elektro odpad.
a v konecnom dosledku baterie a elektronicke zariadenia v komunalnom odpade az taky problem asi nie su, ked to vies vsetko vytriedit magnetom.
Napísať odpoveď