Koronavirus: SARS-CoV-2 (Covid-19)

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
jackb
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok

Re: Koronavirus: SARS-CoV-2 (Covid-19)

Príspevok od používateľa jackb »

heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Precital som si ten clanok a pre mna dost novych veci. Nevedel som, ze PCR a antigenovy test zistuju dve rozdielne veci. Stale som bol v tom, ze PCR je presnejsi. Po precitani sa mi zda, ze tie antigenove testy v celoplosnom nasadeni by mohli mat vyznam. Som zvedavy co k tomu napisu popieraci v tejto teme.

Ak by som ta jackb mohol poprosit o tento starsi clanok, ktory som nasiel od toho isteho autora - https://dennikn.sk/2003433/epidemiolog- ... vy-normal/ Dakujem pekne.
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa starysomar »

harrison314
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa harrison314 »

heker napísal: 16 jan 2021, 1:54 Precital som si ten clanok a pre mna dost novych veci. Nevedel som, ze PCR a antigenovy test zistuju dve rozdielne veci. Stale som bol v tom, ze PCR je presnejsi. Po precitani sa mi zda, ze tie antigenove testy v celoplosnom nasadeni by mohli mat vyznam. Som zvedavy co k tomu napisu popieraci v tejto teme.
Jasne, ze je to daco ine. To, ze su vhodne pri plosnych screeningoch sa vedelo od zaciatku (aspon vedci to tvrdili), no media a ludia na seba hadazali rozne percenta, bez toho aby povedali co znamenaju.

Este sem hadzem graf postupu infekcie a detekcnej medze roznych druhov testov.
135477786_10220397844999300_550378036711727003_n.jpg
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

No ja som uz pocul viac vyjadreni z inych krajin ze tie AG testy nie su vhodne na plosne testovanie ale lokalne.
ropman
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa ropman »

jackb napísal: 16 jan 2021, 0:39 O antigénových testoch a o celoplošnom testovaní – Denník N.pdf
Tendedncny a zaujaty clanok. Autor zamerne ignoruje hlavne problemy testovania. Ak by sme aj prijali tu hypotezu, ze AG testy odhalia vsetkych, ktori su v danom momente infekcni, stale to neriesi problem ze to neodchyti tich, ktori budu infekcni zajtra a budu s falosnym vedomim negativneho testu sirit nakazu dalej. Tak isto absolutne nijak nezohladnuje moznost nakazy pri samotnom testovani. To ze ked samospravy organizovali testovania a nebolo na nich tolko hejtu ako na matovica nebude skor tym ze tie testovania boli dobrovolne a nie povinne ako vzdy presadzuje matovic?
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Bol som na "celoštátnych" testoch a najnovšie každý pondelok na firemných.

wladas...no ja som už počul (čítal) aj to, že je to iba soplíček...
Manželke v nemocnici na ten soplíček denne umierajú ľudia, ktorí mohli ešte žiť 10-20 rokov... Majú tam aj 30-ročných, čo sú na tom hodne zle.
Každé opatrenie vrátane akýchkoľvek testov, ktoré spomalí šírenie, je potrebné - hoci ma osobne hodne serú...
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Mal som samozrejme na mysli vyjadrenia vlad a uradov. Nie random fora a pochybne weby.
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

"Vlády a úrady"...sú plné "protekčných" ľudí, ktorí sú často úplne mimo reality :(
Tu aj inde...
heker
Redeemer
Redeemer

ropman napísal: 16 jan 2021, 10:25 Tendedncny a zaujaty clanok. Autor zamerne ignoruje hlavne problemy testovania. Ak by sme aj prijali tu hypotezu, ze AG testy odhalia vsetkych, ktori su v danom momente infekcni, stale to neriesi problem ze to neodchyti tich, ktori budu infekcni zajtra a budu s falosnym vedomim negativneho testu sirit nakazu dalej. Tak isto absolutne nijak nezohladnuje moznost nakazy pri samotnom testovani.
Neviem ci to robis zamerne, aby si rypal a siril aj ty dezinfornacie alebo ci si len taky sprosty?! Ja na teba svoj nazor davno mam ako citam tvoje prispevky v tejto teme, ale necham si ho pre seba. Rad by som sa ta vsak opytal styri otazky.

1. Je lepsie, ak AG test odhali dajme tomu polovicu infekcnych v den testovania a tito ludia pojdu do izolacie a nebudu sirit dalej nakazu alebo je lepsie, ak ziadne testovanie neprebehne a tito ludia budu sirit nakazu aj nadalej?

2. Je lepsie, ak AG test pri plosnom testovani odhali cast infekcnych ludi aj napriek tomu, ze mnoho z nich nemuselo byt v den testovania infekcnych a na dalsi den uz budu?

3. Su podlozene cisla, ze kolko ludi sa nakazilo pri plosnom testovani? Alebo je to len taka slaboducha obhajoba voci testovaniu? Pri testovani boli dodrziavane, odstupy, ruska, dezinfekcia.

4. Ak ma niekto negativny test a v danom momente nebol pri testovani infekcny, tak dalsi den moze sirit nakazu. Je rozdiel v tom, ak clovek nebol na teste, nema ziadny papier a nakazu siri dalej? Dovod, preco maju byt 2 az 3 kola celoplosneho testovania je ten, aby sa zachytili infekcni ludia, ktori v prvom kole mali negativny vysledok alebo sa medzitym niekde nakazili.

Dakujem za odpovede.
jackb
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa jackb »

Po 50 hodinch a negativny. Tak uz len ta izolacia...
Dreamer
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Dreamer »

AG dokazu odhalit velku cast pozitivnych pri velkych skupinach testovanych, preto maju zmysel hlavne pri plosnom testovani, hlavne dokazu odhalit ohniska v podnikoch, alebo lokalitach.

AG testy (ale ani PCR ci ine) nedokazu "odhalit" negativnych, takze potvrdenie o negativite sa nemalo vydavat, namiesto "negativny" to malo byt mozno nieco ako "teraz nie pozitivny", prip. aj s vysvetlenim, ze testovany moze byt teraz alebo o niekolko dni neskor pozitivny a musi dodrziavat ROR.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Podla mna je plosne testovanie nie uplne vhodne lebo to je extremna zataz pre zdravotnikov kde niektori su uz aj tak vytazeni z nemocnic.
Pri lokalnom testovani je logicky mensia zataz na pocet peronalu.
Samozrejme logicky spolu s lockdownom aby sa co najviac obmedzila nakaza z ineho netestovaneho okresu.
ropman
Medium Professional
Medium Professional

heker napísal: 16 jan 2021, 12:12 Neviem ci to robis zamerne, aby si rypal a siril aj ty dezinfornacie alebo ci si len taky sprosty?! Ja na teba svoj nazor davno mam ako citam tvoje prispevky v tejto teme, ale necham si ho pre seba. Rad by som sa ta vsak opytal styri otazky.

1. Je lepsie, ak AG test odhali dajme tomu polovicu infekcnych v den testovania a tito ludia pojdu do izolacie a nebudu sirit dalej nakazu alebo je lepsie, ak ziadne testovanie neprebehne a tito ludia budu sirit nakazu aj nadalej?

2. Je lepsie, ak AG test pri plosnom testovani odhali cast infekcnych ludi aj napriek tomu, ze mnoho z nich nemuselo byt v den testovania infekcnych a na dalsi den uz budu?

3. Su podlozene cisla, ze kolko ludi sa nakazilo pri plosnom testovani? Alebo je to len taka slaboducha obhajoba voci testovaniu? Pri testovani boli dodrziavane, odstupy, ruska, dezinfekcia.

4. Ak ma niekto negativny test a v danom momente nebol pri testovani infekcny, tak dalsi den moze sirit nakazu. Je rozdiel v tom, ak clovek nebol na teste, nema ziadny papier a nakazu siri dalej? Dovod, preco maju byt 2 az 3 kola celoplosneho testovania je ten, aby sa zachytili infekcni ludia, ktori v prvom kole mali negativny vysledok alebo sa medzitym niekde nakazili.

Dakujem za odpovede.
Vies, tvoj problem je, teda okrem toho ze sa uchylujes k osobnym utokom (neviem, ci je to na tomto fore povolene alebo nie, ale trochu mi to pripomina spravanie matovica ked nadava sulikovi do idiotov, nie si to nahodou ty, igor ? :D) ten, ze si zaujaty a vobec nie si schopny pripustit moznost, ze na testovaniach sa moze niekto nakazit, alebo to, ze falosne pozitivny mozu byt vacsi problem ako keby certifikat o negativite vobec nedostali.

Dam aj ja tebe nejake otazky (adekvatnym sposobom):
1. Kto bude kopat hroby ludom, ktori sa nakazia na celoplosnom povinnom testovani alebo cestou nan?
2. Kto bude kopat hroby seniorom, ktorich pridu navsetivit ich deti / vnucata s falosnym pocitom istoty negativneho vysledku z testovania a pritom ich nakazia, lebo test ich este v tom case nezachytil? Pricom keby ten negativny vysledok nemali, tak by mozno zostali radsej doma.
3. Kto zabezpeci, ze ti co budu pozitivni aj budu dodrziavat karantenu a nevykaslu sa na to tak, ako momentalne kaslu na ostatne opatrenia?

Ma niekto odpovede na tieto moje 3 otazky? Ja si myslim ze nie. Je zodpovedne teraz organizovat taku rozsiahlu akciu, ked nikto nevie aky velky dopad budu mat tieto problemy na efektivitu testovania? Ja si myslim ze nie.
heker
Redeemer
Redeemer

Cakal som, ze ako zareagujes na moje otazky. Zbabelo si sa vyhol odpovediam.

Ja ti skusim odpovede na tvoje otazky napisat.

1. Ked sa uz pytas takuto fabulaciu, pokusim sa aj tak vyjadrit. Nakazy pri celoplosnych testovaniach neboli dokazane. Aspon o tom neviem, lebo som taku spravu nezachytil. Predpokladam, ze hroby kope hrobar, pohrebna sluzba alebo zamestnanec cintorina, nikdy som sa o to nezaujimal. Okrem pochovavania klasicky do zeme v truhle je moznost aj spopolnenia, ktora sa stava viac a viac oblubenejsia. Pri velkom pocte umrti, ktore ma na starosti covid a mnohokrat prichadza k pitve, tak je pravdepodobne, ze sa pozostali rozhodnu pre spopolnenie. Navyse je momentalne zimne obdobie, zamzrnuta zem a je mozne, ze aj kapacitne miesta cintorinov na pochovavanie do zeme su v niektorych lokalitach nepostacujuce.

2. Na tuto otazku odpovedat neviem, pretoze by som len strielal od brucha. Neviem ako sa ludia stavaju k negativnemu vysledku AG testu, ci ho povazuju za priepustku a ci podstupia riziko, ze ohrozia seniorov. Tu ma ale napada otazka, ze ak by ziadne testovanie nebolo, tak sa tej navsteve seniorov vyhnu?

3. Tuto otazku povazujem z tvojej strany za zbytocnu. Stat nema kapacity na to, aby dokazal kontrolovat napriklad 30 tisic infikovanych ludi po celoplosnom testovani + rodinnych prislusnikov a kolegov s ktorymi boli v kontakte. Stale je to o zodpovednosti ludi a ich zmyslani. Je uplne jedno, ze ci niekomu zistia nakazu v stredu alebo ci ju zistia na celoplosnom testovani 30 tisic ludom, pretoze ak zlyha jednotlivec a rozhodne sa ignorovat karantenu, tak s tym nikto nic nespravi a nejde tomu zabranit. Stale povazujem za lepsie, ak za z toho mnozstva pozitivnych po celoplosnom AG testovani uzemni do izolacie napriklad 95 percent ludi, nez by o nakaze nevedeli a behali by dalej medzi ludmi v robote/vonku.

Rad by som poprosil odpovede na moje otazky, ktorym si sa vyhol.
ropman
Medium Professional
Medium Professional

Nemusim odpovedat na tvoje otazky, pretoze odpovede na nich vyplyvaju z mojho predchadzajuceho prispevku. Kto chce pochopi, kto nie, ten nie. Rozsiahlejsie odpovede by boli len plytvanie casom.
heker
Redeemer
Redeemer

Pri edite som ti uz odpovedal.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Nie, nepochopi lebo tu asi nikto nema tvoju logiku chapania.
ropman
Medium Professional
Medium Professional

heker napísal: 16 jan 2021, 15:35 Cakal som, ze ako zareagujes na moje otazky. Zbabelo si sa vyhol odpovediam.

Ja ti skusim odpovede na tvoje otazky napisat.

1. Ked sa uz pytas takuto fabulaciu, pokusim sa aj tak vyjadrit. Nakazy pri celoplosnych testovaniach neboli dokazane. Aspon o tom neviem, lebo som taku spravu nezachytil. Predpokladam, ze hroby kope hrobar, pohrebna sluzba alebo zamestnanec cintorina, nikdy som sa o to nezaujimal. Okrem pochovavania klasicky do zeme v truhle je moznost aj spopolnenia, ktora sa stava viac a viac oblubenejsia. Pri velkom pocte umrti, ktore ma na starosti covid a mnohokrat prichadza k pitve, tak je pravdepodobne, ze sa pozostali rozhodnu pre spopolnenie. Navyse je momentalne zimne obdobie, zamzrnuta zem a je mozne, ze aj kapacitne miesta cintorinov na pochovavanie do zeme su v niektorych lokalitach nepostacujuce.

2. Na tuto otazku odpovedat neviem, pretoze by som len strielal od brucha. Neviem ako sa ludia stavaju k negativnemu vysledku AG testu, ci ho povazuju za priepustku a ci podstupia riziko, ze ohrozia seniorov. Tu ma ale napada otazka, ze ak by ziadne testovanie nebolo, tak sa tej navsteve seniorov vyhnu?

3. Tuto otazku povazujem z tvojej strany za zbytocnu. Stat nema kapacity na to, aby dokazal kontrolovat napriklad 30 tisic infikovanych ludi po celoplosnom testovani + rodinnych prislusnikov a kolegov s ktorymi boli v kontakte. Stale je to o zodpovednosti ludi a ich zmyslani. Je uplne jedno, ze ci niekomu zistia nakazu v stredu alebo ci ju zistia na celoplosnom testovani 30 tisic ludom, pretoze ak zlyha jednotlivec a rozhodne sa ignorovat karantenu, tak s tym nikto nic nespravi a nejde tomu zabranit. Stale povazujem za lepsie, ak za z toho mnozstva pozitivnych po celoplosnom AG testovani uzemni do izolacie napriklad 95 percent ludi, nez by o nakaze nevedeli a behali by dalej medzi ludmi v robote/vonku.

Rad by som poprosil odpovede na moje otazky, ktorym si sa vyhol.
1. To ze neboli dokazane, neznamena to, ze sa tam aboslutne nikto nenakazil a pocet nakazenych ci uz na testovani alebo cestou na testovanie je absolutna 0. Problem je ten, ze nikto to ani neskumal, nikto nerobil ziadnu serioznu studiu / analyzu toho kolko ludi sa tam mohlo nakazit tak samozrejme ze to nikto ani dokazat nemohol. Ale to, ze celkovy pocet nakazenych bol 0 mi pride malo pravdepodobne, ale dobre, ak tvoj odhad je ze to bola 0, tak to beriem, lebo to nemam ako vyvratit, no moj odhad je ze to bolo viac ako 0 a nikto to nevie aspon s nejakou mierou spolahlivosti kvantifikovat. Naviac teraz sa podmienky trochu zmenili. Uz budu odberne miesta len v interieroch a mame tu novu, infekcnejsiu mutaciu. To tiez nepomoze.

2. Niektori sa navsteve pravdepodobne vyhnu, niektori zas pravdepodobne nie. Rovnako ako v predchadzajucom pripade to nikto neanalyzoval a to je ten hlavny problem.

3. Ked nemam kapacity na to, aby som vedel kontrolovat ci vsetci dodrziavaju karantenu, tak isto nie je rozumne sa slepo spoliehat len na zodpovednost. Keby boli ludia zodpovedni tak situacia je dnes uplne ina. Ak bude 90% ludi (extremny pripad) ignorovat karantenu tak cele testovanie bude zbytocne. Ak to bude o dost menej ako 90%, stale to moze mat nezanedbatelny dopad na celkovu efektivitu.

Ano, znova som sa zbabelo vyhol tvojim otazkam.

Autoeditácia príspevku po 28 sek:
wladas napísal: 16 jan 2021, 16:07 Nie, nepochopi lebo tu asi nikto nema tvoju logiku chapania.
Ako vies?
eMPiko
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa eMPiko »

heker napísal: 16 jan 2021, 1:54 Precital som si ten clanok a pre mna dost novych veci. Nevedel som, ze PCR a antigenovy test zistuju dve rozdielne veci. Stale som bol v tom, ze PCR je presnejsi. Po precitani sa mi zda, ze tie antigenove testy v celoplosnom nasadeni by mohli mat vyznam. Som zvedavy co k tomu napisu popieraci v tejto teme.

Ak by som ta jackb mohol poprosit o tento starsi clanok, ktory som nasiel od toho isteho autora - https://dennikn.sk/2003433/epidemiolog- ... vy-normal/ Dakujem pekne.
Proti plosnemu Ag testovaniu hovori najma nakladnost jeho realizacie. Otestovat kazdy tyzden miliony ludi nie je jednoduche ani lacne. Od isteho bodu sa potom treba pytat, ze kolko nam taketo testovanie prinesie uzitku v porovnani s inymi opatreniami - lepsia osveta ludi, vynucovanie dodrziavania lockdownu, lepsia lekarska starostlivost v nemocniciach. Najma ten posledny bod je dolezity, lebo testovanim vyuzijes niekolko desattisic lekarskych clovekohodin. Preto sa Ag testovanie odporuca iba v regionoch, kde je vysoka infekcnost, resp. najma pre ludi ktori maju priznaky. Tym padom sa vyhnes zbytocnemu a drahemu testovaniu populacie, v ktorej nie je az tak vela nakazenych.
Napísať odpoveď