Investovanie - podielové fondy

O živote, snoch, životnom štýle, cestovaní...
aviceN
Guru
Guru
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie - podielové fondy

Príspevok od používateľa aviceN »

wladas napísal: 23 mar 2021, 19:54 Ake nekrestanske poplatky? Vsak tam ziadne nemaju definovane. Hodnota podielovej jednotky je uz upravena o poplatky. Praveze samotny fond je malicko vykonnejsi nez ETF kopirujuce S&P500. Zabija ho prave ta dan.
1,7% p.a. je podla mna dost vysoky poplatok, obzvlast ked to clovek vie mat aj bez neho.
Vystupny poplatok 1,8% ak vyberies peniaze do 3 rokov, udavaju vstupny poplatok 2% (udavaju pre jednorazovu investiciu), poplatok spojeny s vydanim podielovych listov 2%.... treba otvorit statut a precitat nieco, podla mna je to zapoplatkovany produkt sam o sebe, a to nehovorim este o tom, ze ti tento krasny vynos zdania... ale ano, asi jeden z jedinych produktov, ktory v bankach zaraba, ale aj tak... ETF nie je len o SP500...
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Neviem o ziadnom 1,7% poplatku, plati co som uz pisal.
https://www.erste-am.sk/content/dam/sk/ ... ovania.pdf
Ano, jednorazove vynimocne vklady su drahe. Preto som to robieval tak ze podla potreby som si zmenit vysku pravidelneho mesacneho vkladu.
Ja to praveze vnimam uplne opacne ako ty. Az prekvapivo lacne investovanie. To, ze to nici zdanenie nie je chyba banky.

Samozrejme ze ETF nie je len o SP500. Sam mam tretinu portfolia v Nasdaqu. Len treba porovnavat rovnaky typ produktu.
aviceN
Guru
Guru
Kontaktovať používateľa:

wladas napísal: 24 mar 2021, 18:44 Neviem o ziadnom 1,7% poplatku, plati co som uz pisal.
https://www.erste-am.sk/content/dam/sk/ ... ovania.pdf
Ano, jednorazove vynimocne vklady su drahe. Preto som to robieval tak ze podla potreby som si zmenit vysku pravidelneho mesacneho vkladu.
Ja to praveze vnimam uplne opacne ako ty. Az prekvapivo lacne investovanie. To, ze to nici zdanenie nie je chyba banky.

Samozrejme ze ETF nie je len o SP500. Sam mam tretinu portfolia v Nasdaqu. Len treba porovnavat rovnaky typ produktu.
Jasne, co oko nevidi, to srdce neboli... vela ludi si neuvedomuje, ze bankove produkty su extremne zapoplatkovane, lebo ich nevidia.
https://www.erste-am.sk/sk/amslsp/fondy ... 3110000377 - Klucove informacie pre investorov, kludne otvor, tam je 1,7% fee (z toho 1,5% management fee), samozrejme, 1,7% je "nic", ale zober si to ze je to kazdy rok z objemu uctu, to znamena, ze ked tam budes mat 100 000 po 30 rokoch, tak ti zoberu 1700 eur, vs ETF, ktore si zoberie 200 eur. TOTO sa deje kazdy rok, no klient to nevidi a bohuzial sa obera o zisk.

Robil som si nedavno porovnanie modelovej situacie: investicny horizont 35 rokov; 50e/mesiac; zhodnotenie 10% p.a.; rocny poplatok 1,7% (bankovy produkt) vs 0,2% (ETF):

1,7% poplatok za 35 rokov ta oberie o cca 28k eur vs 0,2% poplatok ta oberie o 3,3k eur... + tu este nehovorime o tom, ze bankovy produkt neuplatnuje casovy test a vynos ti zdania zrazkovou danou pri redemacii. Samozrejme, druha strana mince, pokial mi "manazovana" investicia zarobi viac ako mix ETF, ktore si vyberiem, mile rad zaplatim management fee... bohuzial, realita je prave opacna...

A vravis ze to nie je chyba banky.... koho je to chyba? Zakazal niekto predavat bankam ETF fondy, kde je prave vyhoda casoveho testu?

A na margo vykonnosti FMV vs SP500, FMV ma za posl. 5 rokov p.a. vykonnost 12,37%, SP 500 ma za posl. 5 rokov vykonnost cca 16%.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

S tym samozrejme suhlasim ze je to nekrestansky poplatok. Lenze ako som uz pisal, maju to zahrnute do vykonnosti. Cize ked si pozries graf tak to uz je zisk s poplatkom. Teda aspon tak to chapem ja (rusil som to po 5r a nic nestahovali)

SLSP uz po novom predava aj ETF len to nie je take user-friendly.

Ohladom vykonnosti nemas pravdu. Neviem odkial mas tych 16% pri SP500.
SP500 ma za poslednych 5r zisk 89,5% co je priemerne 13,64%, ale teraz pozor - v nativnej mene $
pri ETF fonde v € to je 64,8% - 10,5% p.a. Kurz je svina
aviceN
Guru
Guru
Kontaktovať používateľa:

Osobne som to cerpal odtialto https://www.ishares.com/uk/individual/e ... f-acc-fund a co sa tyka hedgovaneho do EUR, tak tam mi to dava 13,5% zas tu https://www.ishares.com/uk/individual/e ... -ucits-etf
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Hensym napísal: 23 jan 2021, 20:05 Máte niekto skúsenosti s nákupom ETF v SLSP? Je to úplny nonsens, alebo nie? Majú to tam dosť skryté (ani som nevedel, že je tam taká možnosť), ale dá sa to. Poplatky:

Nákup a predaj: 1,00 % z objemu transakcie, min. 25,00 €
Vedenie účtu: 0,20 % ročne (vzťahuje sa len na slovenské cenné papiere)
Držiteľská správa zahraničných cenných papierov: 0,40 % ročne
Ak by to niekoho zaujimalo tak od 1.6 znizuju min.poplatok za nakup z 25€ na 12,5€
Hensym
VIP
VIP

Príspevok od používateľa Hensym »

Super, dík za info :)
Peter00
Medium Expert
Medium Expert

Príspevok od používateľa Peter00 »

Hľadám brokera, kde by som investoval do ETF. Po tom, čo som si spravil prieskum, tak mi najlepšie vychádza XTB. Chcem dať prvotný vklad pár tisíc EUR a následne každý mesiac sporiť tak 100€. Čiže vzhľadom na poplatky mi príde XTB bezkonkurenčné. XTB je zalroveň pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Čiže logika mi vraví, že by to malo byť bezpečné, ale odrádza ma tá ich marketingová kampaň, a zároveň aj veľmi nízke poplatky (keďže sú dosť možno v strate) vie mi niekto poradiť aj ineho vhodného brokera, alebo tiež dôverujete XTB
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Ninx
Star
Star

Príspevok od používateľa Ninx »

sak tam cavo trikrat vymenoval abecedu a mimo toho nic podstatne nepovedal, iba ze XTB bad
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

wladas, ty pouzivas co?
Kufor
Light Professional
Light Professional

Príspevok od používateľa Kufor »

Ja som u XTB a nemozem sa stazovat. Kuric tam v tom poste dost spomina CFD, tie sice u XTB obchodovat mozes, ale mozes aj normalne ETF. Vyber ETF maju pomerne obmedzeny, ale da sa tam nieco vyskladat. Tiez som chcel nieco bez poplatkov, ako takeho startovacieho brokera na rozkukanie. Zatial nemam dovod menit.

Cast penazi mam aj u Trading212, tam je pre mna velka vyhoda, ze vies sporit mesacne aj v mensich sumach, lebo vies obchodovat aj ciastkove pozicie. Teda nekupis 1 polozku za 300 €, ale kupis napriklad pol polozky za 150. Momentalne maju ale pozastavene registracie uctov po obrovskom navale novych uzivatelov pri GME kauze (tu bol T212 medzi brokermi, ktori zakazli nakup GME akcii a valila sa na nich za to vlna hejtu a pravdupovediac, moc dobre vtedy nevyzerali...)

Povodne som planoval ist k Lynx, ale v dobe, ked som sa chcel registrovat mali tiez pozastavene vytvaranie uctov. A teraz tusim uz aj zvysili minmalny pociatocny vklad na 8k € (ak medzicasom zas neznizili). No aj tak, ten ich 5 ci 6 eurovy poplatok za kazdy nakup by mi pri mojom mesacnom sporeni mensich sum skosil velku cast zisku :)
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

beardie napísal: 07 apr 2021, 23:50 wladas, ty pouzivas co?
Na vacsie jednorazove LYNX, na pravidelne Finax. Momentalne rozlozenie mam cca 85% / 15%

Mat vsetko samostatne nakupene (ETF) ma aj celkom nevyhodu. Samotne portfolio si treba poriesit vo vlastnej rezii a aby bolo dobre tak logicky treba viac druhov. A to sa troska komplikuje ci uz pri nakupe alebo predaji lebo bud si rozbijem portfolio alebo zaplatim viac krat poplatok za predaj/nakup pozicie.
Napísať odpoveď