Potrebujete poradiť s kúpou PC | návrh zostavy | tuning

Ak plánujete kúpu HW, SW, elektroniky..., tak si skúste nechať poradiť...
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok

Re: Potrebujete poradiť s kúpou PC | návrh zostavy | tuning

Príspevok od používateľa wladas »

Viem ze kategoria Red Plus je len rebrand kvoli kauze so SMR. Myslel som konkretne ten WD80EFAX ze je novinka. Alebo mozno aj ten je rebrand z ineho. Ale ine 8TB su len Red Pro a Purple.

Datasheet z Red Plus nemas nahodou?
DropDead
Addict
Addict

Príspevok od používateľa DropDead »

Nech sa páči
https://documents.westerndigital.com/co ... us-hdd.pdf

Ten disk nie je novinka + neviem, či od 8TB modelu to už nie sú dokonca héliové disky (viem, že 10TB je už určite ale s 8TB si nie som istý).

Inak, v čom to budeš mať? Tie disky už nie sú práve to najtichšie na svete.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

V servery, mimo PC. Pokial to nebude helikoptera ako 7200ot tak by to mali byt v pohode. Za tlpovym repro dom.kina je server.
No evidentne to uz nieje bezny HDD kedze ma az 256MB cache (kvoli nej som sa aj bal ci to neni so SRM zapisom kedze tie tolko maju)
Hegy
Addict
Addict

Príspevok od používateľa Hegy »

budget je tisicka
Bez periferii a monitora
Na hranie hier fullhd, staršie tituly 144hz (csgo, dayz) výhľadovo chce hrať nové tituly na slušných detailoch na fhd.

Zároveň tam bude robiť nejakú strihacku, rendery a občasný stream.

Neviem vyriešiť problém s GPU, PC to chce hneď, nemá nič (vrátil sa zo zahraničia).

Čo vcul
DropDead
Addict
Addict

Ani nevyriešiš, nič nie je dostupné...teda okrem RTX3090. :D
Prípadne pozri bazár a každý model konzultuj s ponukou na Heuréke a pozri graf na konci stránky, že aká bola cena pred pár mesiacmi.

Ak ani to nepomôže...notebook, za 1100€ človek kúpi NTB s RTX2060.
Hegy
Addict
Addict

Áno zistil som medzičasom... Uvažujem R7 a k tomu bazárovú 1080... alebo počkať ale vieme nejaký forecast? Do Júna sa nám nebude chcieť čakať
Gothar
Moderátor
Moderátor

Príspevok od používateľa Gothar »

K R7 3700X by sa hodila aspon 1080Ti. Forecast je taky ze AMD aj nvidia uz niekolko tyzdnov slubuju ze navysia produkciu a zatial stale nic. No ked velmi chces RTX3xxx tak na alze sa daju kupit, musis to denne sledovat a hned objednavat. Pripadne aj na bazosi som uz videl karty s minimalnym priplatkom, nie ako na zaciatku ked si scalperi pytali 100-150 € navyse.
Hegy
Addict
Addict

Neni na FHD 1080Ti overkill? Uz 1080 som myslel ze je tak akurat s nejakym extra headroomom
Gothar
Moderátor
Moderátor

Uz nie, s prichodom hier pre nove konzoly to bude tak akurat. Buduci rok mozeme takmer s istotou cakat narast narocnosti hier. Teraz je to vidiet na Cyberpunk 2077 a to je este hra kde brali do uvahy stare konzoly.
Hegy
Addict
Addict

Asi to poriesime s docasne 1660SUPER a ked sa utrase trh s kartami poriesi sa podla potreby nova.
Koniec koncov, kto vie ako a kedy sa to vyvinie do normalu a nejaky PC potrebuje, chce strihat videa kupil si koli tomu draheho drona a akt. ma laptop ktory ho extremne obmedzuje. Co sa hier tyka, hravame teraz hlavne DayZ a CS:GO vylucne full-hd a to nehravame ani na nejakych high settingoch koli kompetetivnej nature hier. Cyberpunk a RDR2 budu bohuzial kompromis. Na bazarovku som ho nezlomil a celkovo ani som nenasiel nejaku vyhodnu ponuku, ktoru by sa oplatilo zvazovat, ceny bazaroviek su casto blizko MSRP pri kartach minulych generacii a do nejakej ojazdenej 3 rocnej 1080ti by sa nechcelo ist ani mne okrem toho ze to je elektraren, bohvie kolko taka cutting edge karta znesie a ako bola vyuzivana.

Presunul som sa na temu CPU - bude to Ryzen kvoli multithreaded nature a cene, neviem ci R7 alebo R9 ale co mi nejde do hlavy je preco je napr R9 3900XT lacnejsi ako R9 3900X (alza, o 30eur s dph).
Zaroven pri R7 3800X je len o 5eur lacnejsi ako 3800XT. Ak spravne chapem, XT verzie su proste lepsie bez nejakych kompromisov - uchadza mi nieco?

Kolko RAM na video editing, problem je ze PC ma tight budget a zaroven siroka skala vyuzitia, ak by bol komporomis bud 16GB ram a R9 alebo 32GB ram a R7, ktora cesta je lepsia?

A este by mi mohol taky mr. DropDead hodit nejaky budgetozny 500W nechvam dam uz pokoj :D ideal alza, ale moze byt aj datacomp, pojde odtial gpu.
The
Star
Star

Príspevok od používateľa The »

K tým CPU, jediný rozdiel v XT verziach je vyšší boost o 100MHz. To s tými cenami je vtipné, možno je to kvôli chladičom? XT nemá, X má.
Hegy
Addict
Addict

To je fakt, to bude ono aj tak mi to pride trosku cudne ale jedine logicke vysvetlenie :)

Autoeditácia príspevku po 1 deň 22 hod 41 min 41 sek:
https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... B6A6C61775
+ https://datacomp.sk/asus-dual-gtx1660s- ... 92753.html

"Na hranie hier fullhd, staršie tituly 144hz (csgo, dayz) výhľadovo chce hrať nové tituly na slušných detailoch na fhd.

Zároveň tam bude robiť nejakú strihacku, rendery a občasný stream."

Co si o tom myslite? Moc do hlbky som s researchom nesiel tak som sa drzal filtru najpredavanejsie x recenzie ale rad si necham poradit. Chceme to objednat asap a z alzy.
The
Star
Star

Príspevok od používateľa The »

3900XT a 64GB RAM mi príde trochu overkill, osobne by som išiel po 3700/3800XT a 32GB RAM, ideálne asi 3600/16, ušetrené potom neskôr dať do gpu.
Do PSU sa až tak nevyznám, ale radšej by som si trochu priplatil za kvalitnejší a viac future-proof zdroj (vzhľadom na odber nových grafík).
Smoukey
Expert
Expert

Príspevok od používateľa Smoukey »

Zdravím. Vedeli by ste mi prosím Vás poradiť dobrý 550-650W zdroj? Teraz mám v PC Zalman ZM500-LX 500W a po 3 a pol roku vie niekedy začať sám od seba počas práce alebo po zapnutí PC hučať ako kosačka. Keď dám dole bočný PC kryt a kopnem doň tak sa ukludní a potom pekne potichu pradie ale lezie mi to na nervy... Hlavne aby bol nový zdroj tichý, budget do tých 100 EUR, nemusí byť modulárny a aby mal rezervu pokiaľ budem po 2-3 rokoch upgradovať PC. Zostava i5-9400, GTX 1060, 512GB EVO SSD.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

3,5r zdroj vyhadzovat kvoli vetraku je troska skoda. Vymenit ho je najmenej. Ak by bol problem so zapojenim noveho tak sa da kludne z MB napajat. Sam to tak mam.
Smoukey
Expert
Expert

Príspevok od používateľa Smoukey »

Je mi divné, že ide normálne a potom to začne z ničoho nič vrčať a dve rany ho zas ukludnia a už točí po tichu. Skúšal som to aj rozobrať a vyčisiť. Skúsim do vetraku ešte streknuť WD (videl som to niekde na YT) a uvidím. Ale keby sa to zhoršovalo aby som vedel čo kúpiť. Či tam náhodou nie je problém v elektronike, ktorá to roztočí naplno (vadný senzor teploty alebo niečo iné...) Dá sa kúpiť aj náhradný vetrák? Niekde som čítal, že by sa do zdroja nemal dávať klasický ventilátor, lebo by si to nemuselo rozumieť s elektronikou zdroja skrz reguláciu otáčiek.
Gothar
Moderátor
Moderátor

Mozno v nom netreba ani menit ventilator. V zdrojoch zvyknu byt plastove usmernovace vzduchu, mozno sa len uvolnil a obcas sa zachyti do ventilatora. Skus rozobrat zdroj a popozerat kde by mohol byt problem.
Ked je problemom ventilator tak ho staci vymenit napriklad za tento: https://www.alza.sk/arctic-p12-120mm-d5524595.htm?o=2
Stacia na to zakladne zrucnosti s pajkovackou.
A ked sa ti do toho nechce pustat tak tu je zoznam dobrych zdrojov: osobny-rebri-ek-zdroje-cenovy-preh-ad-p ... 93208.html
//edit lebo si stihol odpovedat predtym ako som dopisal svoj prispevok: pozri ako je napajany sucasny ventilator, ked tam su 2 kable tak to bude v pohode a riadenie prebieha len podla napatia. Na to sa hodi klasicky ventilator bez PWM ako som dal vyssie. Pri 3 kabloch je to rovnake, ale jeden je na snimanie otacok, no v zdrojoch som doteraz videl iba 2.
DropDead
Addict
Addict

Pri takom šmejde je robota s výmenou ventilátora väčšia ako proste kúpiť jeden a mať pokoj, i keď je pravda, že teraz ako výber, tak dostupnosť i ceny nie sú na tom najlepšie. Vero M3 je teraz za výbornú cenu
https://www.mironet.cz/silentiumpc-vero ... 2525657139 .
Dildogripak
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa Dildogripak »

Ahojte,

zháňam PC pre otca na browsovanie netu, občasné prezeranie kamerových záznamov (na firme). Stary počítač už konečne vyhodil oknom.

Požiadavky:
cena 400e (bedňa a črevá)
veľkosť a case - doteraz mal naležato pod monitorom tú kancelársku "bedínku" neviem ako sa to volá (ak sa dá aj teraz, budem rád. ak nie, malá bedňa poteší, čím menšia - tým lepšia - matx doska?)
Ram max 8GB, netreba viac
CPU daku svižnú I3 alebo slabší ryzen?
SSD 256-512 (nvme?)
doska - stačí bez wifi
zdroj - aby bol....
GPU - netreba
reproduktory - doteraz mu to vyhrávalo priamo z tej bedničky.... to už je asi dnes prežitok. či? ak sa to už nedá - tak nejake lacne repro do 20e, len aby mohol počuť dačo ....
klavesnica myš tiež nova, lebo tie pôvodne su ešte PS/2 (ak sa bezdrotovy set vojde do budgetu budem len rad)

Prosím z jedného shopu, keď alza - tí aj poskladajú, ale nemám problém to zložiť aj sám.

Ďakujem Vám pekne!!! :)

ja som naťukal toto, ale to je bez zvuku a periferii
https://www.alza.sk/nakupni-seznamy.htm ... 26E6F65764
lukas9206
Addict
Addict

Príspevok od používateľa lukas9206 »

Nechýba v tom grafika? A to cpu ju nemá integrovanú, nie?
Napísať odpoveď