1. Matovičova vláda (2020-2021) + 1. Hegerova vláda (2021-202x)

Diskusie na politické témy...
Blastbit
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok

Re: 1. Matovičova vláda (2020-2021) + 1. Hegerova vláda (2021-202x)

Príspevok od používateľa Blastbit »

No mozno nejaký fachman - automechanik,murár, ale urcite nie ludia v automotive firmách,bankách alebo v obchodoch. Tam je niekedy problem aby ludia vobec dostali výplatu na čas, nie to este nezdanené na ruku kde ty žiješ preboha. To je jedno kto si odloží aspon 100 eur bokom + nejaké pripísané uroky a pracuje 40 rokov nesiahne na túto železnu rezervu tak ked pojde na dochodok bude mat na učte cca 50 tisic eur. No ale ak siahne na tuto rezervu lebo potrebuje tak bude rád ak bude mat 2000 eur usetrených ked pojde na dochodok. Sak ked nam bude farizejska mafiansko sektárska vláda kukat do uctov uvidia ako sme vsetci natom a podla toho budú aj vymyslať danné opatrenia v oblasti ekonomiky.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Blasbit ved tym tvojim "statisicom" nikto nebrani dat vypoved a odist z roboty, spravit si zivnost alebo spolocnost, potom zacat podnikat. Vtedy clovek zisti co je to podnikanie, co to obnasa. Ked je niekto hlupak a staci mu minimalna mzda a 200 eur na ruku, tak je to jeho chyba.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

To je klasika. Oni závidia peniaze a vysoké platy. A môj spolubývajúci záse závidí im, lebo im keď padla tak padla a po pracovnej dobe ich už nikto neotravuje. Žiadna zodpovednosť a stres.
Blastbit
Medium Professional
Medium Professional

heker- nie "statisíce" ale statisíce bez úvodzoviek, kedze sa jedná o takmer 500 tisic zamestnancov. Ja suhlasím s tvojim nazorom, ludia možu ist robit za hranice hocico a lepsie zarobit alebo založiť živnosť napr ako remeselník a modliť sa že im vyplatia fakturu, alebo zaloziť s.r.o., otvorit si reštiku ktorá bude x krat lepsia ako vsetky konkurenčné na okolí. V SR je podnikanie na riť čiže ja nikomu nezavidim co sa týka menších firiem, len od velkých korporacii by som cakal lepsie ohodnotenie česť výnimkám. Ale moje nazory boli určené Mekovi ked tvrdí ze ako keby všetci slováci majú tu možnosť si odkladat neviem aké peniaze. Sak mozno aj odlozia no ak si nechcu zobrat dalsí uver tak si beru peniaze z rezervy.
ephramko- aj s tebou suhlasim sú zamestnanci ktorý umyselne poškodzuju, kradnu majetok firmy ktorá im poskytuje prostriedky na ulahčenie práce. Padne 14:00 no niektorí su na šatni aj o 13:20. Neviem kolký ste tu podnikatelia ale ja v tomto chápem podnikatelov ze keby im toto ktosi robí tak nic príjemné.
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

zrovna v automotive firmach a bankach budu dostavat viac ako minimalku a pravidelne
tych 500k zamestnancov su kto?
gogo956
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa gogo956 »

ako pise beardie, ti co oficialne zarabaju nizke mzdy, v skutocnosti velmi casto dostavaju kvoli odvodom dalsie peniaze na ruku takze ich realne prijmy byvaju aj raz tak vysoke.
V automotive, samozrejme nie vsade, byvaju slusne platy, pri pase, vela tam robi praca na smeny ked su nocne priplatky a pod.
Byt szco ma svoje vyhody aj nevyhody uplne rovnako ako byt TPP. Inac vec ale je, ze mnohi ludia sa spravaju financne nezodpovedne a su schopni si brat bez uvazenia uvery na zbytocny luxusny spotrebny tovar a pritom maju castokrat nestalu pracu ci uz rovno exekucie. A dovod je zase ten, ze dotycni sa spoliehaju, ze ked padnu na dno, tak stat sa o nich bude starat ako o male decko..
Blastbit
Medium Professional
Medium Professional

beardie napísal: 06 apr 2021, 20:16 zrovna v automotive firmach a bankach budu dostavat viac ako minimalku a pravidelne
tych 500k zamestnancov su kto?
Sak ja sa ani nebavím o minimálke ved sa bavíme o tom kto asi tak dostáva peniaze bokom ktoré su nezdanené.Napísal som napr automechanici, murári, kludne aj elektrikár, kamionista. No a píšem ze v banke,automotive,obchodoch nehrozí aby im ešte bokom platili. V banke platia slušne v automotive ak rátam Kiu,Vw tam zálezí od pozicii niekto má viac niekto ovela menej, zalezi aj podla počtu odrobených rokov. Napr Peugeot,Jaguar tam im urcite este menej platia a ešte menej platia dodávatelia pre automobilky, preto je tam fluktuácia taká aká je. Nielen kvoli platom ale aj kvoli pracovným výkon,podmienkam.
Pri páse zarobia fachmani ktorý tam robia 10-20 rokov, urcite nie nováčikovia. A bolo x prípadov kedy aj v takýchto firmách meškali výplaty.
500 tisic zamestnancov ktorý urcite nedostanú bokom peniaze - upratovacky, pomocný pracovníci, sbs, strážnici, predavači v obchodoch ako Tesco prípadne mensie predajne ako napr Jysk, zelovocy, operatori výroby pri linkách (Mobis,Kia a pod), úradnici na uradoch, školníci, smetiari, vodiči VZV, opatrovatelia, sanitári, atd. A tí co zarabaju minimálku urcite nemaju raz tak bokom, to by potom aj tie pozície na minimálnu mzdu boli obsadené a nie neobsadené. Nejaká výnimka niekde možno je ale urcite nie pravidlo. Ale sak suhlasim ze finančna gramotnosť slovákov je biedna, ci zarabaju 600 alebo 2000 eur. Ide o povahu cloveka k peniazom. Najlepsie budu zarabat ženy, hlavne tie fakt krásne ktoré sa odfotia kade tade za fotku dostanu tisice eur a pohoda, lepsie zarobia ako chlapi. Krásne SR nam tu zanechali od 1993 doteraz len co je pravda.
gogo956
Redeemer
Redeemer

Blastbit

problemom operaterov na pase v automotive nie su ani tak platy, ako to, ze je to monotonna praca v rychlom tempe a to nie kazdy dlhodobo vydrzi.

Apropo vzdy budu existovat profesie kde hodinova mzda je nizsia a potom tie kde sa zaraba viacej, to je prirodzene. Ale aj tam kde je hodinova mzda nizka, to este neznamena ze nizka musi byt aj vysledna vyplata. Vela totiz robia rozne priplatky, za nocne, za vikendy, za rozne kompetencie, dochadzkovy bonus atd. Mozno by si sa cudoval kolk odokazu zarobit niektori skladnici a pod profesie o ktorych by to bezny clovek nepovedal. A rovnako by si sa asi cudoval, keby si vedel ako malo sa castokrat zaraba napr na najnizsich poziciach v bankach a ti ludia nie vzdy dostanu moznost postupit vyssie, pretoze lepsie platenych pozicii je vzdy obmedzeny pocet.
Blastbit
Medium Professional
Medium Professional

Ale joj gogo sak ja dobre viem mam stým skusenosti. Bol som aj operator výroby z nudze hoci mám manazersku poziciu vystudovanu tak som si tým prešiel a aj platy tam casto niesu bohvie co + ich meškanie. Jasné tam sú príplatky, možeš zarobit aj 700 v cistom+listky, niekde este viac ale neni to ziadne terno. Más napr výkonostný bonus,dochádzkový niečo poserieš,vynechas zmenu tak ti ho mozu celý stiahnut nakolko to je nenarokovatelná variabilná časť mzdy a kludne v niektoré mesiace mozes dostat na učet práve tu minimálku, nie to este bokom od nich niečo dostať. Za taketo prachy by v Rakusku povedali ludia dovidenia. Sme v EU najväčšie korporácie s miliardovými obratmi,ziskami nech platia aspon 1400 eur na učet na 3 zmeny, adekvatny plat. Kto povie ze za pásom robia len menej inteligentný ludia neni v tomto scítaný su ludia co musia zobrat hocico,zalezi od regionu, alebo ist na týzdnovky alebo na trvalo do zahranicia. Male firmičky ktoré su často slovenské nech maju poriadne upravené odvody,dane aby prezili a mohli v pohode zaplatiť zamestnanca/cov a aby aj oni mohli v pohode splácat uvery. Nie ako ked štát ide vy*rbavat s malými firmami hoci zamestnavaju este viac ludí ako automotive, a potom oni zase so zamestnancami a zamestnanci zase so štatom, štát zase so szčo a nakoniec sa najviac smeju velké zahranicné korporácie. Uz som len zvedavý ktorý odborník z koalicie prevezme kreslo Ministra socialnej oblasti, práce a rodiny.
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

nevidel by som to tak tragicky, Slovensko je na tom dost dobre, samozrejme, je co zlepsovat, ale celkovo je to velmi dobre
Mek
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mek »

Blastbit, si odniekial zo Ziliny? Napadlo mi, ze ked sa vyznas v automobilkach, Kia, Mobis, to je tu...
Inac Sulik sa vyjadril, ze Krajniak robil veci dobre, aj ked teda mali v mnohych veciach iny svetonazor. Problem je, ze Smer-Odina je personalne vyprazdnena strana, nemaju odp/bornikov...
Blastbit
Medium Professional
Medium Professional

Niesom čistokrvný slovák ale som z Považia, ZA je na skok..tu sa to hemží automotive firmami a verte mi ludia tam urcite bokom nedostanu prachy, nič navyše, možno tak rodinkári. Jedine podla počtu rokov maju niekde tie triedy A,B,C,D,E,F,G, G1,G2 sa im zvyšuje základná mzda. Najviac za Dzurindu a Fica stotisíce ludí odislo za hranice hlavne z juhu a východu SR natrvalo a dalsie 10 tisíce ludí robia v oblasti TT,NR,BA, takze na východe a juhu je uplna utopia aby dostali peniaze bokom. Dostanu minimálku, možno nejaký bonus+bonus na dieťa. Ak chcu viac prachov tak na čierno robia ak maju exekutora na krku bud vlastnou vinou alebo niekym boli otasaný. Ak by som mal SR zhodnotiť tak dosť slabý priemer v rámci EU ale tak niesme nastastie Srbsko,Ukrajina. Inak ukrajinci su v pohode docela ako ludia aj ako pracanti nápomocný no Srbi su docela vychcaný, nikdy nepozicajte Srbovi prachy, bud vam ich nevrati alebo bude vracat velmi velmi pomaly.
Krajniak ako jediný riešil prac podmienky ludí v Jaguari, tým mi bol velmi sympatický.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Peniaze na ruku sa dávajú, ale nie vo fabrikách a korporáciach (zahraničný vlastník). Robí sa to väčšinou v menších firmách, kde je majiteľ Slovák. Že to daňovému úradu nepríde divné, keď manažér vo firme oficálne zarába rovnako ako jeho kolega Ukrajinec čo ani nevie po slovensky a robí pomocnú silu na linke.
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

ephramko: To, ci to pride danovemu uradu divne alebo nie, to je irelevantne, nakolko je rozdiel mat podozrenie a ine je vediet to dokazat, ze sa peniaze doplacaju na ruku. Okrem toho si myslim, ze ziadny zakon neprikazuje, aby manager zarabal viac ako zamestnanec na pase, ci pripadne kolega z Ukrajiny. Treba rozlisovat racionalne posudenie situacie a to co dovoluje/zakazuje zakon.
Blastbit
Medium Professional
Medium Professional

Videl som situácie najmä v Korejskej firme, velká korporácia, kde manažer- veduci výroby, čiže mal na starosti celu halu, mal nástupný plat 800 brutto+ bonusy+ gastráče co urobí mozno všetko 200 eur v čistom naviac. Reálny čistý plat 800 v čistom+stravenky a to musí vediet korejcinu úroven C1 prípadne C2,Holandský jazyk pre Holandsku diviziu,Anglický jazyk slovom aj písmom uroven C1/C2 a aspon 5 rokov praxe na takejto pozicii. Este aj IT-čkara som videl za 800 brutto a podmienky ze takýto IT si najde inde za 4 x viac. Ale su aj firmy najmä nemecké kde takýto manazer alebo IT-čkar dostane 3000 eur brutto + bonusy..cize chlapík zarobí kludne 2500 v čistom so všetkým.Takze neviem di Danový urad nieco stýmto má. Tak tá mzdová politika kazdej firmy,podniku je iná, nie kazdý má platové triedy, nie kazdý má bonusy. Máloktorá pozicia dostane bokom na ruku 300 eur do obálky. Minister financii je vieme kto a minister práce no sak si počkajme ale minulu vládnu čvargu nepredbehli v ničom. Este budu vyprávať ako klesá nezamestnanost hlavne tí opozičný o čo sa pričinili. Jasné 5% ale to rátali len ludí evidovaných na UP, neratali vyradených a uz vobec nerátali ludí co utiekli za hranice. Realita by bola 15% a vdaka tejto novej suite o dalsie 3% naviac. 18 % a takuto nezamestnanost je napr v Rimavskej Sobote pravidelne.
Edit: no ved nedávno bolo ze danový urad si opät posvieti na ludí pri danovom priznaní za rok 2020, sú kadejaký špekulanti len dufam ze vláde fakt nenapadne pozerat tie učty ludom. Sak trnavská firma dostane zo dna na den desiatky milionov eur ktoré ju vyhrabu z dlzob,nedoplatkov a to je akože v pohode a tu bežná slovač nech je kontrolovaná.
mato55002
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa mato55002 »

Väčšina z vás je tu z Bratislavy alebo veľkého mesta tak tých 600 eur nepochopite ale napr ja som z hornej Nitry a tu naozaj 600 eurový plat nie je nič neobvyklé. Rodičia toľko cca zarábajú a to viem že nemajú určite nič na ruku. Mama robí v administratíve. Prípadne za pásom viac ale aj to len okolo tisícky.
Tiež nepochopím ako môže mladý človek zarábať do tisíc eur a iba sa sťažovať ale ak raz máte nad 50 rokov alebo nie ste progresívny a chcete žiť tam kde ste vyrastali, tak je to bežný stav státisícov ľudí na Slovensku bez uvodzoviek.
jackb
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa jackb »

Ono tie platy mimo BA nie su ziadne terno. V KE kraj je ponuka prace celkom odobna tej, ktoru mam tu v UK, len hodnotena 800 eur brutto. Takze jeden nemusi stat len pri pase. Dokonca moze mat VS vzdelanie a aj daku prax a stale ten plat bude pod tisickou.
gogo956
Redeemer
Redeemer

odpoved sa nachadza pri pohlade na vyplatnu pasku a porovnanie hodnoty "Celkova cena prace" a "Cista mzda". To je prve statne zdanenie a dalsie nasleduju ako napr Dph a atd.
Spolu, vsetky zdanenia, priame ci nepriame, mozu dosahovat az do 70percent celkovych prijmov cloveka /zavisi to od toho na co presne mina za ake tovary a sluzby/.
Co za ne ponuka stat? Aka je uroven jeho sluzieb? Pracuje s peniazmi zo statneho rozpoctu efektivne?
harrison314
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa harrison314 »

mato55002 napísal: 06 apr 2021, 22:43 Väčšina z vás je tu z Bratislavy alebo veľkého mesta tak tých 600 eur nepochopite ale napr ja som z hornej Nitry a tu naozaj 600 eurový plat nie je nič neobvyklé. Rodičia toľko cca zarábajú a to viem že nemajú určite nič na ruku. Mama robí v administratíve. Prípadne za pásom viac ale aj to len okolo tisícky.
Tiež nepochopím ako môže mladý človek zarábať do tisíc eur a iba sa sťažovať ale ak raz máte nad 50 rokov alebo nie ste progresívny a chcete žiť tam kde ste vyrastali, tak je to bežný stav státisícov ľudí na Slovensku bez uvodzoviek.
Na druhej strane v Ba su trochu vyssie naklady na zivot, ja tych 600 dam len na byvanie (hypoteka+spravcovska spolocnost+elektrina, voda,...).
Zatial co v blizkosti Nitry si za cenu dvojizbaku v Ba viem kupit dom aj s peknym pozemkom.
gogo956
Redeemer
Redeemer

ako pise harrison314, ceny nehnutelnosti su v Ba velmi vysoke a aj samotna doprava po meste je problematicka z hladiska hustoty trafficu. Zatial co v mensom meste su ceny vyrazne nizsie a aj pohyb po meste je nepomerne rychlejsi a jednoduchsi.
Napr v Lipt Mikulasi mam znameho ktory pracuje v strojarskej firme a tam operatory maju bezne 1300-1500€ brutto. Kompletne zrekonstruovany dom tam kupis za 200-250k € a to oblast LM je uz pomerne draha na nehnutelnosti, krsna priroda okolo, lytziarske strediska.
Pritom v Ba za 200K kupis iba pomerne maly stary byt. Vacsie byty v lepsej stvrti zacinaju povedzme niekde od 300K.
Napísať odpoveď