Automotive education

Autá, motorky, tuning a všetko okolo...
japaja
Guru wannabe
Guru wannabe

Re: Automotive education

Príspevok od používateľa japaja »

tk1991 , poviem ti to asi takto , doteraz som jazdil na felicii a nebol ziaden problem s autom nic zasadne ale uz dosluzilo , kupil som si mazdu je to bez turba je to benzin je to japonec , ale ked ti poviem ze riadiace jednotky xenonov su zabalane v gumennych rukaviciach mi asi neuveris ze ? tym len chcem povedat nikdy si nicim nemozes byt isty
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok

Príspevok od používateľa wladas »

Muffi napísal:Ja som na tom podobne. Tiež by sa mi auto zišlo, ale zvládnem len také fakt základné veci okolo áut a inak sa v tom vôbec ale vôbec nevyznám. Mám jedného známeho mechanika, ktorý by mi pomohol a vedel riešiť občasné opravy, problém je v tom, že býva na druhej strane republiky a ak sa mi čosi pokazí, tak odniesť to 400 km asi len tak nepôjde :D Plus taktiež ako kolega vyššie som od neho počul na každé jedno auto asi nejaké výstrahy. Na nové auto nemám a jazdenka je problém práve z toho dôvodu, že neviem, čo si počnem, keď sa tam čosi pokazí.
nuz tak ako to robia bezne ludia aj ked sa jedna o zanovne auto (nove po zaruke) - dat ho do servisu. Treba si zistit ake mas v okoli moznosti. Odporucania, atd...potom uz staci len poriadne naplnena penazenka :mrgreen:
melonSVK
Professional
Professional

Príspevok od používateľa melonSVK »

To je tazke, ak chces co najvyssiu !potencialnu! spolahlivost auta, kup si benzinovu atmosferu, nepriame vstrekovanie. Akurat ze tieto auta su obvykle nevykonne a maju vysoku spotrebu a napriek jednoduchej technike nemusia byt uplne bezproblemove. A to sme stale len pri motore, dalej tam mas prevodovku, elektroniku, karosarske diely a milion dalsich veci, kde sa daju lahko utopit peniaze.

Takze ano, ked chces opicu, musis mat aj na banany. Ale lahsie (a lacnejsie) sa bude opravovat jednotkova Fabia, na ktoru sa valaju nahradne diely v kazdej druhej garazi ako 20-rocne S-Klasse, ktorych je tu ako safranu.
japaja
Guru wannabe
Guru wannabe

Zdravim
Mam mazdu 3 BK a chcem odmerať olej

Zahrejeme auto , niečo pojazdim.
Zaparkujem v Auparku čo je najrovnejšia plocha na vychode slovenska (asi).
Pridem po kave po hodinke.
Vyberem odmerku utriem ju a dam ju spať dnu.
Odmerka je taka zavitova a všimol som si že ide popod motor.

Otazka
Prečo je domerka sucha ? :smt033
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

Sucha je preto, pretoze mas malo oleja.
japaja
Guru wannabe
Guru wannabe

ako to ? nalial som novy olej pred 7000km cca ,da sa to povazovat ako "bezna" spotreba oleja ? je to 2.0L
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa guess.whoo »

bezna spotreba oleja je tak 1-2dcl na 15t km
znamena to, ze ti odniekial tecie alebo niekam tecie..nemas spinavu nadrzku s chladiacou kvapalinou pripadne penu na viecku oleja?
JCM01
Star
Star

Príspevok od používateľa JCM01 »

Áno, v prípade toho dvojlitra to už je bežná spotreba oleja, môžeš sa pripraviť na repas hlavy.
Francek
Star
Star
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Francek »

Pomeraj kompresiu, ked bude v pohode, dolievaj olej a neries. Mal som motor ktory mal 12-12,5bar (hodnota takmer ako novy motor) a zral okolo 1L na 4000km. Nebol s nim ziaden problem. Pravdepodobne gufera ventilov.
japaja
Guru wannabe
Guru wannabe

vraj motor nepresakuje a nepreteka ani cez ventil co je zo spodu sruba
bolo mi povedane v autorizaku ze motor ide na sucho
a potom mi mechanik povedal ze nepreteka to nikde , tak potom neviem , pretesnit motor bude treba ?
mozem ho na zaklade tejto skrytej vady to auto vratit bez nejakeho potahovania ? lebo jedine bud to pretesnim alebo akceptujem ze to zere

//autoeditácia príspevku (30 Apr 2019, 12:38)
bolo mi povedane ze treba vymenit tesnenie veka ventilov
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

no tesnenie este nie je taky problem, horsie bude ak budes musiet davat brusit hlavu..to byva nakladnejsie
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Ked nepresakuje olej von tak je zbytocne menit tesnenie veka ventilov.
lukas9206
Addict
Addict

Príspevok od používateľa lukas9206 »

Neviem či svoju otázku smerovať sem, či do Banálne/triviálne otázky, prípadne to dať separátne. No ak by niečo, tak sa to môže kľudne presunúť.

Zaujíma ma ako presne funguje prenos konských síl a krutiacej sily na kolesá. Používam už dlhodobo tu klasickú obd diagnostiku z ebay-u. Hlavne na kontrolu chýb v aute, no dajú sa cez ňu kontrolovať aj kadejaké iné údaje ktoré auto ponúka.
Používam android appky Torque a Car Scanner.

2-3 roky dozadu som sa s tým hral v Tirolsku na starom Accente (1.5crdi). A aj keď boli cesty polo zasnežené a polo mokré, auto nemalo okrem ABS žiadne iné asistenty a pomaly každé jedno prudké zošliapnutie pedálu znamenalo preklz kolies. Tak som sa podľa diagnostiky dostal presne na tie hodnoty konských síl a Nm-rov aké uvádzal výrobca pri tomto motore/aute.

Čo ma ale zaujíma je, že pri mojom "novom" aute, sa k hodnotám udavanym výrobcom (Hyundai ix35, 135kw/184k,390Nm, 4wd) neviem dostať. Zo zapnutým ESP som ani len ne preskočil hranicu 200Nm. Keď som ESP vypol, tak som sa dostal na max 300Nm a nejakých 140 koní. Medzi nápravou uzávierku som nechal na automatiku. Aj keď po škole šmyku, sme tak nejak s inštruktorom zistili, že aj keď ESP úplne vypnem, tak je stále tak trochu aktívne. Takže úplne vypnúť pravdepodobne nejde.

Takže ak sú údaje z diagnostiky pravdivé, čo samozrejme byť nemusie, predsa to stalo len pár dolárov :D, tak ako je možné že sa k tým údajom maximálneho výkonu pri druhom aute neviem dostať. Je to kvôli ESP, ktoré aj keď je vypnuté tak berie niečo z výkonu auta. Alebo preto že je to štvorkolka, tak sa to počíta nejak inak?

A možno druhá taka laická otázka. Načo je autu toľko koní a Nm, keď pri zapnutom ESP som sa nedostal ani na polovicu výrobcom udavanych koní a Nm.

Som v tomto lajk, tak ma tu dúfam za to neukamenujete :D.
CheZteR
Redeemer
Redeemer

Automotive education

Príspevok od používateľa CheZteR »

tieto hodnoty zistis podla mna iba na brzde
a esp zabranuje predsa iba smyku takze ak si neskusal maximalku na strku tak ti to muselo namerat hluposti :/
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

pri aktivovani esp auto automaticky upravi vykon, takze tie hodnoty by nemuseli byt az take nepresne. skusal som to u nas v kopci v zime iba pocitovo ked mi auto stratilo tah ked sli kolesa do smyku
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa starysomar »

Pre ľudí, čo v živote nešli inde, než po asfaltke OK.
Pre niekoľko málo nás, čo sme pracovne nútení jazdiť aj hodne po necestách je to na zlosť.
No a tak trocha aj pre nás starých somárov, naučených za desaťročia súcítiť s autom, motorom, revodmi a tak.
Osobne (a je to výlučne môj súkromný názor a postoj) - za pokrok považujem posiľňovače (bŕzd a riadenia - a to ABS) no zvyšok je hnoj.
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Kontaktovať používateľa:

to ti nikto neberie, je to tvoj nazor. 99% ludi s nim nesuhlasi a snad si nemyslis, ze oni su kkti a ty si lietadlo :)
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa starysomar »

Až si tak Ty myslíš o ľuďoch - nepodsúvaj to mne, pane.
Nespochybňujem, že v dnešnej dobe mnohí bez toho nevedia a potrebujú to. :)
A áno - je to môj názor. Čím viac takých vychytávok, tým menej zručnosti a citu v riadení. Viac nehôd, spôsobených spoliehaním sa na všemocnú techniku, "perfektné" autá, gumy.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Keby tie vychytavky neboli tak prave vtedy by bolo viac nehod. Viac nez polovica ludi nevie reagovat pri kolizii. Nemaju predstavu o fyzike, co sa stane ked...
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

V tom zlomku sekundy nemas cas rozmyslat nad fyzikou.
Napísať odpoveď