Automotive education

Autá, motorky, tuning a všetko okolo...
guess.whoo
Redeemer
Redeemer
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: Automotive education

Príspevok od používateľa guess.whoo »

z videi vies vela veci okukat, ale v praxi ti to je prd platne. Je dobre, ked si spomenies kde si take video videl a robis to podla neho, no hlavne v elektro veciach moze nastat tolko situacii, ze si video akurat tak strcis :D
samotne vymeny kusov podvozku nie su ziadnou raketovou vedou pokial mas priestor a naradie, zvladne to kazdy. najprv to pojde pomaly a budes nadavat, ale potom to pojde ovela rychlejsie. ide o to, aby si si to "ochytal"
cize menej videi a viac prace :)
aacid
Addict
Addict

Príspevok od používateľa aacid »

uplne odveci. ja samozrejme chapem ze treba prax miesto teorie, to je ale na uplne inu diskusiu (velmi rad by som na nejakom aute pracoval, nemam na to ale priestor aktualne).
mne skor ide o to ze ked pojdem do obchodu kupit nieco tak tomu predavacovi to budem musiet povedat asi po slovensky.

priklad, veta "add double flare on the hardline", ja jej rozumiem, viem si predstavit co to je, ako sa to robi, ale keby som prisiel do obchodu ze chcem kupit "flaring tool" tak ma asi posle do pecka ze nech sa s nim rozpravam po slovensky.
Grim
Darca
Darca
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Grim »

Hej, alebo keby som chcel "brake light fluid". Asi by ma poslali do riti.
Spixy
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa Spixy »

Ja pozerám Engineering Explained[en]
ale to je skor o teorii + robi nejake recenzie
Noobsz DJ
Guru
Guru

Príspevok od používateľa Noobsz DJ »

Oživím trocha tému ohľadom benzínových atmosferických motorov.
Objavil som jednu nemenovanú firmu, ktorá sa zaoberá úpravou áut, motorov, chiptuningom atď. Hovoria o sebe, že sú najväčší a najlepší v rámci CZ a SK, čo sa týka chiptuningu.

Len zo zvedavosti som si pozrel ich ponuku na jedno z bývalých áut. Jednalo sa o AR Brera 2.2 JTS. Štandardný fabrický výkon bol 136kW a 230Nm. Daná firma ale deklaruje, že vie upraviť výkon motora (podotýkam, že bez mechanického zásahu) na 150kW a 298Nm. Okej, ten výkon 150kW je ešte ako tak uveriteľný. No ten krútiaci moment je totálne prehnaný.

Kedysi dávno (možno aj 5-6 rokov dozadu) som objavil jednu prácu alebo obsiahly článok, kde sa venovali motorom. A ak si dobre pamätám, boli to všetko informácie od nejakého konštruktéra motorov, ktorý sa aj podrobnejšie vyjadroval k výkonovým možnostiam motorov. V danom texte bola aj časť venovaná krútiacemu momentu, kde bolo spomenuté, že štandardne sa dá z 1 litra objemu, dostať 80-90Nm krútiaceho momentu. Z rovnakého objemu sa dá dostať aj 100Nm, a to sa už berie ako dobre vyladený motor. No ako absolútna hranica krútiaceho momentu z 1 litra objemu, bola uvedená hodnota 110Nm.

O čo mi ale ide. Chcel by som sa znova dopátrať k tomu textu, aby som si ho mohol znova naštudovať a aby som zistil meno daného konštruktéra. Už nejakú dobu ten text hľadám, no neúspešne. Ak sa tu nájde niekto, kto niekedy čítal niečo podobné a vedel by mi dať tip kde a pod čím hľadať, bol by som za to veľmi vďačný. Poprípade ak sa tu nájde niekto, kto konštrukcie motorov a ich výkonnostne limity študoval, mohol by tu napísať svoje poznatky.

PS: tá AR Brera 2.2 JTS vie z toho motora dostať cca 170-180kW a 290Nm. Lenže treba namontovať kompresor od spoločnosti Autodelta, ktorá ho priamo pre ten motor navrhla a vyrobila. Cena kompletnej montáže aj s dielmi, vychádza na cca 6000€.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Podľa mňa atmosféru chipovat je blbosť. Jedine ak je už od vyroby nejak obmedzeny motor. Ináč pomôže jedine hw čiže zvody a sanie.
Noobsz DJ
Guru
Guru

Tú AR Brera som v decembri predal. Teraz mám niečo vyše roka iné auto, s ktorým jazdím do DE. Tak som hľadal firmy, čo sa venujú úprave motorov a výkonu. Z terajšieho výkonu 135kW a 380Nm ponúka táto nemenovaná firma navýšenie na 171kW a 524Nm. Ten krútiaci moment sa mi zdá byť aj v tomto prípade trocha vysoký. Preto som len zo zvedavosti pozrel, že čo by vedeli spraviť s tým motorom, čo som mal v Alfe. A keď som videl tie hodnoty krútiaceho momentu, tak ma skoro prekotilo. Ak by som v minulosti neprečítal ten článok alebo prácu, či čo to bolo, tak by mi to možno neprišlo také nemožné. Preto sa snažím teraz nájsť znova ten článok, aby som si ho naštudoval a mal čím konfrontovať firmu, ktorá také nezmyselné hodnoty krútiaceho momentu uvádza. Nejde o to, že by som danú firmu chcel nejako zhodiť. Len s nimi chcem dať reč a dopracovať sa k faktu, či sú to naozaj odborníci a vedia čo robia, alebo či len z prstu vycucajú nejaké hodnoty výkonov a bez rozmýšľania to natlačia do RJ. Preto sa snažím nájsť nejaké vodítko k tomu článku, poprípade niekoho, kto má s motormi skúsenosti a vedel by mi poskytnúť informácie, ako to s tými výkonmi v skutočnosti je.
whisper
Guru wannabe
Guru wannabe
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa whisper »

A co vlastne riešiš? Veď ak tam dajú malý kompresor, tak 300 Nm z 2.2 je OK. Ak by to chceli dostať z atmosféry bez výmeny vačiek, zvodov, výfuku, sacieho potrubia a následného preprogramovania RJ, vtedy by to bolo nereálne. Alebo som ja zle pochopil, že čo ponúkajú? Na atmosféru mi tieto hodnoty prídu ešte ako-tak reálne: https://www.dyno-chiptuningfiles.com/tu ... jts-185hp/

Inak ak s nimi chceš len diskutovať, opýtaj sa ich, či po ich úprave môžeš zobrať auto do inej skúšobne na odbrzdenie :D

Čo sa týka toho tvojho súčasného auta, tak keďže ide o preplňovaný motor, tak z 380 na 540 nie je žiaden zázrak, dvojlitre v Type-R sa upravujú z 400 na 550-600 Nm. Väčšina chiptuningu na Slovensku sú fušeri, čo len prehrávajú mapy v RJ a reálne ladenie auta vôbec nerobia. Ak chceš kvalitu, choď do MMT v Bratislave.
Noobsz DJ
Guru
Guru

Kompresor tam určite nedajú, lebo to ponúkajú len čisto preprogramovanie RJ bez mechanických úprav. A samozrejme s tými hodnotami, čo sú absolútne nereálne.
Ten článok, ktorý som spomínal, chcem kvôli tomu, aby som sa mal od čoho odraziť. Nakoľko mám záujem zvýšiť výkon na mojom terajšom aute, tak potrebujem nejakým spôsobom zistiť, že či vôbec vedia, čo robia. A to by som vedel zistiť, ak by som im položil otázku, akým spôsobom chcú z motora s objemom 2198cm2 bez preplňovania, dostať tých 298Nm. Samozrejme, vďaka tomu určitému článku by som mal všetky potrebné informácie naštudované (bol to veľmi obsiahli článok ohľadom motorov) a vedel by som odhadnúť, kedy si vymýšľajú hlúposti. Troška ma ale zaráža fakt, že toto začala ponúkať dielňa, ktorú už pár rokov sledujem, a postavili už zopár zaujímavých áut.

A to MMT v BA pozriem. Vďaka za tip.
starysomar
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa starysomar »

Citácia:
"Čipovanie benzínového motora bez turba je síce technicky možné, ale nárast výkonu je rádovo +3-4% za cenu bohatej zmesi. To nesie so sebou aj negatíva – vyššiu spotrebu a výrazne viac CO vo výfukových plynoch. Takisto hladký diesel v zásade možno posilniť o 3-4% za cenu dymu z výfuku."

Zdroj:
http://www.alfatuning.sk/ktore_motory_s ... hp?lang=sk

Viac zaujímavého sa dá dočítať na ich stránkach.
Napísať odpoveď