Kolieskove korcule ako si vybrat?

O športe...
Stigo
Novice
Novice

Re: Kolieskove korcule ako si vybrat?

Príspevok od používateľa Stigo »

Ktozesomja: myslis tie workery za 28e ze?
ktozesomja
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa ktozesomja »

ano tie som myslel.

Ja som si kupil prve korcule sice za 65€, aby som zistil ci ma bude korculovanie bavit. Ale tak ja by som sa rozhodoval podla toho, ako sedia. Lebo je pravda, ze ak ta bude v nich tlacit niekde noha a budu nepohodlne, tvrde tak ta odradi od korculovania prave tato skutocnost.
ektothermic
Novice
Novice

Príspevok od používateľa ektothermic »

Zdravím vospolok!
Vyberám pre priateľku korčule, dopracoval som sa k modelu Rollerblade Spark XT 84. Viete mi poradiť rozumné alternatívy (kvalitatívne, cenovo najviac +30€) ?
Tiež sa chcem opýtať - nájdu sa v Košiciach/Prešove príp. okolí predajne, kde sa dá vyskúšať tento model, resp. tie, ktoré mi poradíte?
Vopred ďakujem za odpovede :)
ktozesomja
Medium Star
Medium Star

V Košickom Auparku v InterSporte majú veľa fitnesových korčúľ, najväčší výber v KE ... tak je možné že tam nájdeš aj tieto alebo minimálne nejakú alternatívu, ktorá bude vyhovovať
ektothermic
Novice
Novice

Príspevok od používateľa ektothermic »

Vďaka, v priebehu týždňa pôjdem pozrieť a podám report :)
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok

KDE JE CHYBA?

Príspevok od používateľa begbeee »

Vymenil som kolieska a ložiská (nie prvýkrát), čiže korčule by mali šlapať.
Ale keď ich roztočím tak niektoré sa zastavia veľmi rýchlo, kým ostatné sa ešte dlho točia.

Kde môže byť chyba, ak ložiská sú deviny a nejde to rovnomerne? Šróbiky som vyčistil odmastňovačom.
t0m4s3
Admin
Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa t0m4s3 »

pravdepodobne nieco na tie kolieska tlaci z boku, prip. su moc utiahnute. Jednoducho mechanicky problem.
OdinHel
Expert
Expert

Príspevok od používateľa OdinHel »

loziska budu pod zatazenim pracovat normalne nemusis sa obavat,
v koliesku medzi loziskami su vymedzovacie podlozky ktore nemusia mat rovnaky rozmer (aj ked sa jedna o stotiny), dalsim problemom moze byt opotrebovanost, menej opotrebovane lozisko sa nemusi roztocit ako lozisko "vyjazdene", ani nove loziska sa moc neroztocia - par otacok a stop
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

Ah, spomalené kolieska som znova rozobral, prečistil odmastňovačom a handričkou, všetko podložky, spacer..., nedotiahol tak brutálne ako zvyknem. Pri 2 kolieskach pomohlo, 2 sú stále také spomalené. Ide o čisto nové ložiská ABEC 9.
Dúfam, že sa to rozbehá teda :)

EDIT: Takže bol som dať prvý 10 kilometrov, keď som to vyskúšal potom, tak sa už točili rovnomerne. Ďakujem.
ktozesomja
Medium Star
Medium Star

Ahojte. Mám kolieskové korčule Fila Master: http://koleckove-brusle.heureka.cz/fila-master/ ... no nejak mi začínajú byť dosť nepohodlné a aj kolieska sú už zjazdené. No jednoducho poslúžili ako moje prvé korčule a chcem nové. Rozmýšľal som nad urban/freestyle korčuľami, ale tie tu nikto nejazdí koho poznám. No fitnesové korčule má pár známych, tak by som mal s kým chodiť.

U nás v predajni majú len značku Roces a potom nejaké lacné ani neviem akej značky. Máte nejaké skúsenosti s Rocesmi ? Viete mi niektoré odporučiť ? Alebo mám si radšej spraviť výlet do nejakého väčšieho mesta a kúpiť nejaké Rollerblade alebo niečo iné ? Cenu by som si predstavoval do nejakých 120€ cca. Veľkosť koliesok 84mm, prípadne aj 90mm by som hádam už zvládol.
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

Korčule vydržia dlho pravidelné používanie, ale človek si musí uvedomiť pár vecí.
1. Hlavné prikázanie: korčule sa kupujú tak, aby ti topánka bola kvalitná, ale hlavne pasovala presne na nohu, cítil si sa v nej pevne a zároveň nikde netlačí. Toto je absolútny základ.
2. Pozerám sa hlavne na štýl, ktorý chcem jazdiť a podľa toho si vyberám korčuľu - nezaujíma ma, čo je na nej práve teraz, zaujíma, aké veľké kolieska maximálne viem na ňu zavesiť.
Z tohto pohľadu absolútne najlepšie fitness korčule sú 84 mm v tesnom závese s 82 mm.

Po 3. je, ale tak to je hádam už absolútna samozrejmosť, ktorú škoda hovoriť - hliníkový resp. z inej zliatiny/kovu "nôž", žiadne umelohmotné - tie nestačia absolútne na nič, ani na zákaldné korčuľovanie, či učenie sa.

Je úplne šum-fuk aké kolieska, tvrdosť a ložiská sú tam, pretože aj tak máme každý svoju značku a preferencie. Takto sa dá aj z pomerne lacných korčulí (rozumej hlavné prikázanie a bod 3. splnený) spraviť delo - ložiská ABEC9 a kolieska nie sú vôbec drahé.

Sám takto mám kvalitnú FILA topánku už niekoľko rokov, hádam pomaly aj nejakých 5-6 to bude a koliesok som zjazdil kopu teda cca 5 (1 sezóna - sada) a mám už tretie ložiská, prvýkrát ABEC 9.

Rozumiem, ale že pre dobrých 50% platí - zodraté kolieska = musím kúpiť nové korčule.
Ešte raz - hlavná zásada je kvalitná topánka!
ktozesomja
Medium Star
Medium Star

Nekupujem nové len kvôli tomu, že mám zodraté kolieska. Ale vždy som chodil s tými korčuľami len na krátke trasy a teraz keď chodím už aj na dlhšie, tak mi začínajú byť veľmi nepohodlné, tvrdé. A toto asi nezistí nikto pri nejakom vyskúšaní v predajni, či budú pohodlné aj na dlhšie trasy. Ale musím sa priznať, že aj keď som ich kupoval pred troma rokmi, tak mi tá topánka nesadla až tak ako by som chcel, ale pripisoval som to cene. Nemal som vtedy veľký rozpočet a chcel som len skúsiť či ma to bude baviť, takže som ani nemal záujem našetriť viac. Teraz keď mám rozpočet vyšší chcel by som ozaj také, ktoré mi sadnú perfektne na nohu.
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

2 veci:
a) topánka buď sedí alebo nie, ak sedí nemôže byť nepohodlná ani po 15-tich km.
b) tvrdosť/nepohodlnosť pri jazde môže byť spôsobená aj vyjazdeným tvarom koliesok, prípadne tvrdosťou koliesok

Ak ti záleží na komforte jazdy, voľ kolieska s čo najnižšou tvrdosťou napr. 80A.
Podľa mňa pri korčuliach v zásade neplatí, že čím drahšie, tým lepšie. Po určitú hranicu samozrejme. Ale medzi korčuľami za 100 a 200 € nie je ani zo štvrtiny taký rozdiel ako medzi korčuľami za 40 a 100€.
ktozesomja
Medium Star
Medium Star

no keďže u nás majú len Roces, tak skúsim pozrieť tieto: http://korcule.com/roces-slim-201-p1404#tabiky alebo tieto: http://korcule.com/roces-y-300-p1763

Aj keď na tie prvé som našiel dosť negatívne recenzie, že sú nepohodlné, no uvidíme.
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

Tie druhé sú imo lepšie, ale zas si istý, že chceš 90mm? To už opúšťaš sféru fitness a ideš do high-speed segmentu, ovládateľnosť sa rapídne zhoršuje.
ktozesomja
Medium Star
Medium Star

Veď to ma na nich trošku odrádza. Radšej by som chcel 84mm. Vidím to tak, že asi predsa bude ten výlet do KE, kde je širší výber. Iba žeby mi tie prvé sadli ako uliate.
energy00
King
King

Príspevok od používateľa energy00 »

Ja mam aktualne zase takyto problem: ked idem po normalnom asfalte, tak mi prava korcula tak strpa (pocujem len zvuk, ako keby hrkala, jazda je plynula) ale na hladkom asfalte ide ticho. Budu to loziska alebo co by to mohlo byt ? Kolieska maju nabehane tak do 200 km, su uz raz prehodene.
No a dalsia vec - cim namazem loziska ? Staci klasicky olej alebo su aj specialitky na to ?
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

Zvykne sa takou vazelinou, vyzerá jak nivea. V cyklo obchode ti poradia.
energy00
King
King

Príspevok od používateľa energy00 »

A myslis, ze to hrkanie je sposobene tym ? Vsetko mam podotahovane na maximum.
begbeee
Hardcore addict
Hardcore addict

Tak do určitej miery je hrkanie normálne. Korčuľa je pevný mechanizmus, nemáš tam žiadne odpružené časti, jediný komponent, ktorý ako tak tlmí prípadné rázy sú kolieska, ale tie s vyššou tvrdosťou ani veľmi nie. Čiže isté hrkanie na nie úplne dokonalom povrchu je v podľa mňa v pohode.
Rekreačný korčuliar podľa mňa ložiská rozoberať ani nemusí, najmä ak sú s krytkou a nejazdíš za extrémnych podmienok.
Napísať odpoveď