Koronavirus: SARS-CoV-2 (Covid-19)

Témy, ktoré sa nedajú zaradiť do kategórií vyššie...
eMPiko
Guru wannabe
Guru wannabe
Používateľov profilový obrázok

Re: Koronavirus: SARS-CoV-2 (Covid-19)

Príspevok od používateľa eMPiko »

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7831807/

Verejnost si zela rychlejsi vyvoj vakcin aj za cenu vacsieho rizika. Urychlenie klinickeho testovania je trivialne rozhodnutie, no vo vedeckej komunite sa za kazdu cenu vyhybaju riziku, aj ked taketo rozhodnutie nemusi byt vobec eticke. Toto je pomerne dolezita studia, ktora moze posluzit pre buduce pandemie.
beardie
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa beardie »

jackb napísal: 07 apr 2021, 17:34 beardie, uz ma to prestava bavit.
ehm, podobne
ty vsetko ignorujes v prospech svojej nazobenskej viery v premorenie. nie si priznat si chybu. ani v obvinovani mna, ani v ignoracii obsahu clankov, ktore sem davam.
ty zase ignorujes vsetko moje az kym neodcitujem slovo od slova tvoje klamstva
graf aj ciselny rad ukazuju narast v case ked som to pisal. nie si dokonca ochotny priznat ani to, lebo musis mat pravdu.
prepac, ale ked je 28.3. v upravenom grafe 64 a 2.4. je tam 69, pricom posledne 2 mesiace to klesa z 175, tak si musim mysliet, ze to pises schvalne z nejakeho obskurneho dovodu, aby si nasu diskusiu neustale prizivoval a plytval moj cas
ja super, ze sa aspon opravujes a priznas, ze ta Kalifornia skutocne otvarala
nie, "sa otvarala", ale sa otvara, pritomny cas, su ledva v polovici, tier 5 este nie je nikde, tier 4 ma priblizne 1 % populacie, naopak, tier 1 maju 4 % populacie
to hovori ten tvoj graf, nie ja
tiez sa mi paci, ze napriek tomu, ze vsetko hovori v neprospech Floridy (vyssi vek populacie, o pol roka dlhsie otvorene obchody a sluzby ci skoly), snazis sa to nejakym sposobom kamuflovat a zhadzovat to na klimu, pricom obe su v podobnej polohe od rovnika a Cali ma stale dvojnasobny pocet umrti vzhladom na pocet obyvatelov (115 CA vs 54 FL), mam ale este v zalohe Texas, keby cosi ;-)
ak budes privelmi rypat, tak najdem staty, ktore su vedla seba
a "nie je zatvorena" ako si bol schopny tvrdit pred tym. ani to nemozes priznat a budes vymyslat precenta otvorenia. len aby niekto iny nemal pravdu.
prepac, ze som pouzil tvoj zdroj a tym som ta zdiskreditoval...
aj to Svedsko je rovnaky pripad. link, interaktivita... a musim robit screenshoty
skoly: ano, nie vsetky neboli zatvorene po cely cas od januara 2020. boli niektore zatvorene a stale su? ano,
toto je dalsi priklad toho, ze sa upnes na nejaku ideu a ignorujes vsetko okolo
dovol mi teda vysvetlit ti, ze materske a zakladne skoly vo Svedsku zavrete nie su ani neboli (mozno okrem kratkeho obdobia, co nie je proti epidemiologickym doporuceniam), graf hovori o vsetkych skolach celkovo, vratane strednych a vysokych => nie, mas to zle
pracoviska. su a boli cely cas vsetky otvorene? nie.
zase ignorujes, co som viackrat napisal => Svedi dodrziavaju standardne epidemiologicke opatrenia podla zavaznosti hrozby, to znamena v tomto pripade preferenciu home office, kde je to mozne
nikde v tom grafe ale nevidim nic cervenou, takze lockdown nemali, len ciastkove obmedzenia a aj to az od novembra alebo kedy (co je zase podporene doporuceniami, kedze je vseobecne zname, ze respiracne virusy "utocia" hlavne cez zimu)
maju Svedi uz vyse roka odporucane nechodit z domu ked nemusia? ano.
presne to iste, co predchadzajuci priklad, je to len doporucene, ale nie vyzadovane, i ked vo Svedsku beru doporucenia trochu inak ako tu, v realite zili svoje bezne zivoty, to som ti uz dokazal viackrat
na tazke a neliecitelne poskodenia zdravia su skutocnosti, pokojne napis email lekarom, interviews s ktorymi som sem dal.
ja nespochybnujem, ze existuju, ale su lepsie ako keby malo este viac ludi zomriet a spochybnujem ich pocty
zatial si mi dal viacere zdroje a vsetky z nich pisu, ze viac ci menej velka cast tych ludi uz mala zdravotne problemy predtym, a to take, ktore ovplyvnovali ich denne aktivity, nechci, aby som ti to sem bachol tretikrat
co by som ale chcel vysvetlit, je z akeho dovodu bazirujes na remoreni a si proti lockdownu, ked to prve nema zabranit umrtiam ani preplneniu nemocnic no to druhe ho robi dokonale.
1. vysvetlil som ti to uz najmenej 3x, prepac, nebudem sa opakovat
2. taktiez uplne ignorujes vsetky socialne, legislativne, ekonomicke, politicke a technicke a vplyvy (SLEPT(E) analyza vonkajsieho prostredia, heh, pricom druhe E, ekologicke, naopak svetu pomohli), ktore su, ako som tiez uz viackrat popisal, pre mna vyrazne dolezitejsie ako par ludi s kaslom 3 mesiace po prechodeni covidu ci par tisicoch mrtvych
3. kasel, strata cuchu a chuti a skrabanie v hrdle podla mna nie su zmeny, ktore by zivot vyznamne ovplyvnovali a pritom tvoria tretinu vsetkych postcovidakov
vid Anglicko ci Kalifornia. pocet nakazenych je najrelevatnejsi, ked nakazenie co najviac ludi povazujeme za sposob ako otvorit ekonomiku.
mozno je najrelevantnejsi podla teba, podla mna je to nic nehovoriace cislo, ktore je zneuzivane na medialnu hysteriu
pre mna su dolezite hodnoty dve:
- pocet umrti
- pocet ludi na JISkach, ciastocne pocet ludi v nemocniciach

bez ohladu na typ choroby sa pocty umrti nespravaju ako exponencialna funkcia, skor sa podobaju na logisticku krivku
lebo aj doma sa pacient bude liecit aspon dva tyzdne a 14% z nich nepojde do prace ani tri mesice po vylieceni sa z primarneho ochorenia. takze za premorenim nie je ani len logicky zaklad.
jackb, nie 14 % z celkoveho poctu, ale 14 % ludi, ktori sa prihlasili, a aj to je mozne skreslene + tie dovody o 2 citacie vyssie
prestan tu robit z longcovidu zivot obmedzujucu chorobu, ked to na drvivu vacsinu obyvatelstva (~99 %) nema vplyv
pozerajuc sa na grafy vo Svedsku, tak sa im nic nepodarilo, lebo otvarat nemozu, nemocnice sa plnia, virus mutuje.
ja ked sa pozeram na ich grafy, tak vidim viacero pochybeni, prve hned v marci 2020
nasledne ale dodrziavali epidemiologicke opatrenia, takze pri takmer beznom zivote za posledny rok maju pocet umrti ako pocas zlej chripkovej epidemie a poctom umrti sa dostali spat do roku 2011, fakt otrasne
image_2021-04-07_223638.png
ako bonus trosku pomohli socialnej poistovni :P
ak si Svedi pozabijali dochodcov uz pred rokom, kto potom zomieral na Vianoce?
ti z ohrozenych skupin, ktori neboli dostatocne izolovani alebo ich okolie premorene ;-)
nevytvaram ziadne odbocky. pytal si sa, ci tvrdim, ze prirodzene imunuta neexistuje. ja som ti dal historicky dokaz ako to s nou je. ty potrebujes virusu vystavovat viac ako polovicu populacie, z ktorych vela ludi skutocne zomrie alebo bude mat naozaj tazko poskodene zdravie.
uz ich je len vela? uz nie 50+ %?
to je dobre, ze klesame, dlhodobe cisla jednomu z nas daju za pravdu
ja to vidim na IFR okolo 0,3 % a postcovid hlboko pod percento vratane pripadov bolenia hlavy
tak neprekrucaj prosim. nozaj so mnou o lymfocytoch diskutotovat, len prosim napis, ako si ti povodni Americania dovolili nebyt imunni voci chrobe, voci ktorej Europania imunni boli.
kiahne, osypky a rubeola nie su choroby sposobene beznym respiracnym virusom typu SARS-CoV-2, ktory postupne zmutuje do nadchy a smrtnost ma 2-3x voci chripke, to su naozaj vazne choroby
v spolocenskej atmosfere kedy sa odmietalo prekrytie tvare a tak bolo asymptomaticke sirenie skutocny problem si naozaj tvrdil, ze problem nie je hrozba?
kedze musis byt na 2 metre od nakazeneho, neprikladam noseniu rusok a respiratorov taku ulohu, aka sa im prisudzuje, ale urcite nie som proti ich noseniu, kedze mozu byt napomocne a ich vyzadovanie respektujem
len ako bez krystalovej gule ma proti diskuter vediet ako si predstavujes "izolaciu rizikovej skupiny"?
nemozem za to, ze si taky negativisticky a za vsetkym hladas len worst-case scenare
nemozes odo mna ako anonymneho diskutera kdesi na zapadnutom fore ocakavat do detailu premyslene nariadenia, i ked ako tak pozeram na tu nasu squadru, som si isty, ze by som vedel pomoct a polovicu z nich by som (neskromne) prechcal svojim analytickym myslenim
realnymi vysledkami nazvat tvrdenia osob, ktore napriklad podporuju neockovanie skupiny ludi, ktora ma najvacsiu sancu nakazit sa a roznasat ho dalej? alebo "vyskum" bez cisel kde jednej pani ci jej timu vyslo, ze imunita po nakazeni trva dlhsie ako si mysli zvysok vedeckej obce?
ona skuma primarne data na velkej vzorke, nie sekundarne
taktiez vo svojich vysledkoch nema nic neobvykle alebo prekvapive, Occamova britva
ako sa riesia epidemie? uzavrie sa uzemie kym sa nezatavi sienie virusu a/alebo sa nenajde ucinna liecba ci prevencia.
nie, vzdy sa maju vyhodnotit rizika a prinosy jednotlivych opatreni a podla dat sa rozhodnut
kvoli chripke stat zatvarat nebudes, ale kvoli chorobe, ktora ma 2-3x smrtnost ako chripka ano? no nemyslim si
podobne so vsetkymi ostatnymi opatrenami, kazde jedno sa ma nastavit podla aktualnych vedeckych poznatkova technologickych moznosti a pravidelne ich analyzovat a upravovat, vola sa to Demingov cyklus
hovorim to od uplneho zaciatku, od maja/juna 2020 pozname rizikove skupiny, rychlost prenosu a dopad na spolocnost, drviva vacsina opatreni zavedenych odvtedy nebola adekvatna
neviem kam mieris tym slamenym panakom o prikyvovani. ja som bol vzdy za poriadne trasovanie.
ja si zase myslim, ze trasovanie v pripade covidu bolo zbytocne
viac sa mali zameriavat na prevenciu a napriklad nastavenie PNky tak, aby clovek v ziadnom pripade nemusel ist do prace, ak pocituje co i len slabe symptomy
tym by bolo docielene, ze chore osoby by neboli v kontakte so zdravymi a kedze vieme, ze asymptomaticky prenos je skor vzacnost, nemuseli by byt obmedzene zbytky spolocnosti (95 % naroda)

tiez vieme, ze drviva vacsina prenosov bola bud v domacnosti alebo v praci, to prve obmedzit nevieme (lebo je to nedolezite), to druhe ano, napriklad sposobom vyssie
namiesto toho sme mali zbytocne testovania, ktore vzdy v kazdej vacsej firme naslo <1 % pozitivnych, pricom pozitivni nie su chori
Islande
neargumentuj ostrovmi, uz som ta o to ziadal velakrat
casto opakujes cosi o 16 krajinach. o co ide?
o Radicovu, ale pouzivam to ako priklad pre slepe nasledovanie stada bez rozmyslania
ako bolo ukazane, permorenie by malo za nasledok zamestnancov mimo zamestnania v 14% pripradoch
skusim znova => 14 % z prihlasenych pripadov, nie zo vsetkych
az na 4 mesiace
o par citacii vyssie to boli len 3 mesiace, brzdi
a ovela viac mrtvych
ako tak pozeram na ten svedsky graf porovnany s UK/SK/CZ/BiH/atd, neviem neviem...
zatvorenie Anglicka na 4 mesiace spojene s efektivnym systemom ockovania viedlo ku otvaraniu skol a zaciatku postupneho a opatrnemu otvaraniu ekonomiky. to je empiria.
len tak pre porovnanie, k comu viedlo poslednych par mesiacov vo Svedsku?
ak by som si aproximoval pocty zaockovanych a hodil to k svedskym datam, tak je na tom lepsie ako UK, ale uprimne, tych 14 mrtvych denne ma teda vobec z pokoja nevytrhava (30 v UK)
na Slovensku zomrie rocne 1500 ludi na chripku, takze hento svedske cislo je uplne OK, a to este nemaju ani 18% zaockovanost populacie (~55 % v UK)
tu este pridam nieco o imunite od CDC
ja viem ako imunita funguje, nieco malo som si uz o tom nacital :)
a tu par milych slov o dlzle imunity pri prekovani SARS-Cov-2
tvrdil som niekedy nieco ine? som rad, ze si sa na tuto temu dovzdelal

este jeden komentar k premorovaniu - imunita sa buduje, ako bolo o 2 citacie vyssie popisane, roznymi sposobmi
dolezite je ale podotknut, ze telo, ktore sa vystavi malej davke virusu, je (ak je zdrave) schopne virus eliminovat este na sliznici => asymptomaticky priebeh (60 % ludi) = su "pozitivni", ale nemusia byt chori
ak sa do tela dostane vacsia davka a prekona sliznice, telo musi vynalozit viac namahy pre znicenie virusu a vtedy ma clovek symptomaticky priebeh (30+ %) = standardne chori
ak sa do tela dostane velmi velka davka, tak sa musi telu pomoct (10 %) a obcas to nemusi zvladnut (0,3 %)

teraz skus hadat, pri ktorej moznosti sa v tele vytvoria protilatky? pomozem ti, pri vsetkych 3
druha otazka, ked ides po ulici a niekto v dialke (viac ako 2 metre, lebo dodrziavame O z ROR) kychne a tebe sa na sliznicu dostane mala davka virusu, co spravi telo? samozrejme, zacne proti virusu bojovat a povacsine ho eliminuje, cim sa u daneho cloveka vytvori imunita => clovek sa premoril, postupne si vytvoril protilatky a stal sa voci virusu imunnym
ak ho znova stretne, tak telo vie, ako s nim ma bojovat a clovek ho neprenesie dalej
toto sa deje pri postupnom premoreni populacie, ludia dostavaju nizke davky, ktore vie ich telo znicit a vytvorit si protilatky, cielom nie je kaslat rad radom ludom do xichtu, ale prijat nahodne na sliznice par desiatok virusov, ktore nemozu telu ublizit, len mu pomoct

ak to nie je jasne, nabuduce mozem skusit s manuskami

inak, ta druha polovica postu nebola pre teba osobne, to bol skor len taky emocny vylev pre vsetkych, nemusis byt taky vztahovacny

P.S.: za jemnu aroganciu sa ospravelnujem, ale ked musis niekomu vysvetlovat to iste dookola viac ako 3x a ten druhy to stale nechape, pricom sa dopusta logickych omylov a argumentacnych faulov, tak ta chyta zufalost, snad rozumies
P.S.S.: kedy ides na ockovanie?

Autoeditácia príspevku po 12 min 21 sek:
ak to tu niekto cita, mozem poprosit o spatnu vazbu? staci sukromne
brm
Darca
Darca

Príspevok od používateľa brm »

Ja vaše rozkúskované romány preskakujem, pozriem si iba obrázky... ;)
beardie
Redeemer
Redeemer

co ti z nich vychadza?
brm
Darca
Darca

No že pekne narástli úmrtia vo Švédsku v roku 2020.. a v tom klesajúcom trende sa vrátili na úroveň spred 10 rokov...

Heh, včera Matovič na FB sršal oheň a síru na zlých rusov, že znemožňujú očkovanie na Slovensku a dnes si ho asi za to predvolali na koberček do Moskvy. Bude ešte sranda (plač)..
Blastbit
Medium Professional
Medium Professional

Príspevok od používateľa Blastbit »

beardie- Ze s tebou je písomná diskusia o citaciach prípadne o pár slovách alebo jednom slove,ziaden zlatý stred pár riadkov + zdroj. By som si ta vypocul v osobnej konverzacii že ako komunikuješ, či ako extrovert, alebo si skor v realite introvertný ale písomná forma ta skrátka baví zrejme o takýchto temach :D Ci tiez nejako kuskovane hovoríš, isto musí mat z teba clovek hlavu ako melon ( nic v zlom, nie je ciel ťa napádať ale len zlahcit situáciu :), sa to tu akosi zase vybičovalo do flame medzi tebou a jackb).
Najlepsie by sa ti k tomu vyjadrili konkretny odbornici, ale tak právo na nazor má kazdý ale osocovanie by k tomu nemalo patrit, internetové hádky k nicomu nevedú, len konštruktívne nazory. Premorenie neni ziadne riešenie nikde.
beardie
Redeemer
Redeemer

brm napísal: 08 apr 2021, 9:59No že pekne narástli úmrtia vo Švédsku v roku 2020.. a v tom klesajúcom trende sa vrátili na úroveň spred 10 rokov...
v roku 2011 nemali ziadnu epidemiu a pocet mrtvych prisiel vsetkym adekvatny :)
Blastbit napísal: 08 apr 2021, 10:02 beardie- Ze s tebou je písomná diskusia o citaciach prípadne o pár slovách alebo jednom slove,ziaden zlatý stred pár riadkov + zdroj. By som si ta vypocul v osobnej konverzacii že ako komunikuješ, či ako extrovert, alebo si skor v realite introvertný
mozeme ist na pivo ;-) (najlepsie v BB, nech zoberieme aj takiho)
preferujem exaktne vyjadrovanie, nie zvasty a kecy odbocujuce od merita veci
metoda 3 E - efficient, effective, exact, niekedy o tom napisem knizku
jackb
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa jackb »

Beardie, dakujem. Manusky nie su potrebne. Ked si spomenul HIV, tak som pridal ochorenie, ktore tiez nie je respiracneho charakteru. Tvoje vysvetlenie je pre mna velmi dobre a uz rozumiem ako to funguje. Este raz dakujem.

To to ysvetlovaluje take tie anekdoticke priklady, ked je v domacnosti ci na pracovisku je osoba nakazena s priznakmi, no nikto ini v tom kolektivne priznaky pocas ani po karantene nema

Ja si snad tu jemnu aroganciu aj zasluzim.
Ockovat sa pojdem az ked dostanem SMS s pozvankou.
Neponahlam sa, lebo tak ako si opisal ty, aj ja som limitoval kontakty mimo domacnosti, kedze pracujem z domu, starsi ludia, s ktorymi by som sa stretaval su na v strednej Europe a za 13 mesiacov som si nasiel sluzby, ktore mi vacsinu potravin dovezu rovno pred dvere a tak na nakup musim ist len raz tyzdenne. Mimo dom chodievam, kazdy den v case ked viem, ze stretnem minimum ludi - aj ked od zdravotnikov mam potvrdene co si pisal ty: je minimalne sanca aby som nieco od cloveka iduceho pred alebo okolo mna virus dostal aj ked nemam tvar zakrytu (tu sa to outdoors nikdy nevyzadovalo). Ked sa uz teraz druhy tyzden da, snazim sa najst si menej frekventovane miesto v okoli kam ist na mnoho hodinovy vylet.
Takze pokial nemusim ist pracovat do kancelarie a nie je mozne cestovat za rodinou bez celeho radu komplikacii, tak sa sa na ockovanie neponahlam, aj ked urcite sa dam ked pozvanku dostanem.

Na zvysok romanu odpisem neskor.

Ale pre zaujemcov nova studia na lancete, na ktoru dnes referuju media ale najst na nu link je trochu detektivka:

https://www.thelancet.com/journals/lanp ... 5/fulltext
6-month neurological and psychiatric outcomes in 236 379 survivors of COVID-19: a retrospective cohort study using electronic health records

Among 236 379 patients diagnosed with COVID-19, the estimated incidence of a neurological or psychiatric diagnosis in the following 6 months was 33·62% (95% CI 33·17–34·07), with 12·84% (12·36–13·33) receiving their first such diagnosis. For patients who had been admitted to an ITU, the estimated incidence of a diagnosis was 46·42% (44·78–48·09) and for a first diagnosis was 25·79% (23·50–28·25). Regarding individual diagnoses of the study outcomes, the whole COVID-19 cohort had estimated incidences of 0·56% (0·50–0·63) for intracranial haemorrhage, 2·10% (1·97–2·23) for ischaemic stroke, 0·11% (0·08–0·14) for parkinsonism, 0·67% (0·59–0·75) for dementia, 17·39% (17·04–17·74) for anxiety disorder, and 1·40% (1·30–1·51) for psychotic disorder, among others. In the group with ITU admission, estimated incidences were 2·66% (2·24–3·16) for intracranial haemorrhage, 6·92% (6·17–7·76) for ischaemic stroke, 0·26% (0·15–0·45) for parkinsonism, 1·74% (1·31–2·30) for dementia, 19·15% (17·90–20·48) for anxiety disorder, and 2·77% (2·31–3·33) for psychotic disorder. Most diagnostic categories were more common in patients who had COVID-19 than in those who had influenza (hazard ratio [HR] 1·44, 95% CI 1·40–1·47, for any diagnosis; 1·78, 1·68–1·89, for any first diagnosis) and those who had other respiratory tract infections (1·16, 1·14–1·17, for any diagnosis; 1·32, 1·27–1·36, for any first diagnosis). As with incidences, HRs were higher in patients who had more severe COVID-19 (eg, those admitted to ITU compared with those who were not: 1·58, 1·50–1·67, for any diagnosis; 2·87, 2·45–3·35, for any first diagnosis). Results were robust to various sensitivity analyses and benchmarking against the four additional index health events.
snad aj tie odoznievaju do 12 tyzdnov, ktore som skutocne chybne oznacil namiesto troch za styri mesiace. ospravedlnujem sa.
brm
Darca
Darca

beardie napísal: 08 apr 2021, 10:42 v roku 2011 nemali ziadnu epidemiu a pocet mrtvych prisiel vsetkym adekvatny :)
Lenže vtedy nemali takýto medziročný nárast nových úmrtí - naposledy takýto výrazný medziročný nárast mali asi v roku 1945..
beardie
Redeemer
Redeemer

no, nie, lebo tu mame pandemiu, ktora ludi zabija
podobne to bude aj v datach v roku 2021

cielom bolo ukazat, ze ten narast je zanedbatelny, ty tomu prikladas vacsiu mieru ako ja, co respektujem
Blastbit
Medium Professional
Medium Professional

beardie- dakujem za ponuku ale pivo nepijem, BB je daleko, mama mi vždy hovorila že nemal by som sa osobne baviť s cudzími ludmi a brať od nich cukrík a myslím si že my dvaja ako osobnosti by sme si ani nerozumeli, ved to vidiet tu v diskusiach :D.Sme uplne rozdielny :D, sak ja som to predtým myslel tak obrazne, ked tak rád píses slohy, inokedy stručnú vetu že ako to stebou vyzerá v reálnom zivote pri rozprávaní.
K téme- celkovo covid je pre svet výstražný prst, nikto ani v SR si nemoze donekonečna hovoriť ze tu sa nám nikdy nemoze nič stať. Skor by som sa obával co ked niekomu prdne v bedni zmutuje napr čiernu smrť bola to baktéria Yersinia pestis ktorá vyčínala ak sa nemýlim v 14 storočí, alebo španielsku chripku H1N1 rok 1918 a tú vypustí do sveta, prípadne iné ochorenia. Virus ako biologická zbraň moze byt ničivý nastroj ktorý síce neni tak priamočiary ako jadrová vojna ale svoj účel to splní. Aj covid svoj učel splnil, 1 vlna zvládnutá a Matovic včera povedal ze nevedel nikto ze bude aj 2.vlna takto ničivá, hlavne ze mu to odbornici hovorili, ale opatrenia uvolnili vtedy.Sak mozu sa tešiť ušetria na dochodkoch ked dochodci pokapú, ludia pridu o uspory no sak preco asi chcu ludom kukat do učtov.
beardie
Redeemer
Redeemer

'ist na pivo' je aj v mojom pripade len fraza, pivo nepijem
vidis, hned mame nieco spolocne ;-)
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Blastbit napísal: 08 apr 2021, 15:19 beardie- dakujem za ponuku ale pivo nepijem, BB je daleko, mama mi vždy hovorila že nemal by som sa osobne baviť s cudzími ludmi a brať od nich cukrík a myslím si že my dvaja ako osobnosti by sme si ani nerozumeli, ved to vidiet tu v diskusiach :D.Sme uplne rozdielny :D, sak ja som to predtým myslel tak obrazne, ked tak rád píses slohy, inokedy stručnú vetu že ako to stebou vyzerá v reálnom zivote pri rozprávaní.
Beardie má zálusk o takiho, takže ty nemaj strach, budeš tam len ako garde. :D
Blastbit
Medium Professional
Medium Professional

ephramko- zálusk o takiho myslís tak ze beardie je tak isto orientovaný ako ty ci ako?
K téme- ked uz sa tu rozoberá tolko to Svedsko tak v Dánsku budú uvolnovat opatrenia ale len pre tých ktorý su ockovaný,maju negativ.test alebo prekonali covid. Mne sa to zdá uplne v poriadku, ale tupovláda naša( značná cast,nie celá) to tak asi neurobí ako oni.
ephramko
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa ephramko »

Blastbit napísal: 08 apr 2021, 19:35 ephramko- zálusk o takiho myslís tak ze beardie je tak isto orientovaný ako ty ci ako?
Nie, iný typ zálusku.
brm
Darca
Darca

Z podcastu Ekonomický Newsfilter Denníka N

Zo 770 odberných miest na Ag testy (MOM) súhlasilo s novými podmienkami 717. Nové podmienky v podstate od 1.4.2021 znížili platby o cca 40%. Pripomínam, že mesačne každá MOM dostávala okolo 22000 EUR, teraz by mala dostávať okolo 13200 EUR (matematicky o 40%) - pár týždňov dozadu tu bolo aj porovnanie.

Že to bol a stále je lákavý biznis, svedčí aj pár ďalších faktov: jeden podnikateľ cez dve rodinné firmy zriadil 36 MOM. Celkovo 113 MOMiek prevádzkovalo 6 rôznych skupín. Niektorí podnikatelia si zriadili dve MOMky vedľa seba a tak šetrili náklady, ale peniaze dostali dvojnásobné.

Radšej sa mohli nakúpiť milióny fajzeriek... ale ňe, bo jeden idiot mal fixnú ideu, za ktorou šiel aj cez mŕtvoly (doslova)..

//edit: beardie, máš pravdu, opravené, ďakujem! :)
beardie
Redeemer
Redeemer

si si isty tymi 22k EUR denne? nie nahodou mesacne?
gorsche
Medium Star
Medium Star

Príspevok od používateľa gorsche »

Ak bude pocet hospitalizovanych takto klesat (cca 500 tyzdenne), tak 19. aprila kedy sa ma Slovensko supnut do bordovej by sme podla covid automatu uz splnali tu slabo cervenu farbu, teda o tri stupne lepsia ako mame teraz.

Zle investovanych penazi tu bolo tuto pandemiu kopu. Vacsinou za to mohlo OLANO. Pripajam https://rozhodni.obycajniludia.sk/ kde si pozrite 1. otazku. Len tak z hlavy co sa nevydarilo: MOMky, testy na samotestovanie, nenakup Pfizera, nakup Spustnika.
beardie
Redeemer
Redeemer

beardie napísal: 09 apr 2021, 10:18 si si isty tymi 22k EUR denne? nie nahodou mesacne?
nebolo to tam explicitne povedané, ale z kontextu je to 22k mesačne
brm
Darca
Darca

Dnes ďalší šok z očkovacieho bordelu. Kolegova mama mala dnes dostať 2. dávku pfizerky po 28 dňoch. Lenže termín neprišiel. Obvodný lekár jej povedal, že nech sa kľudne ide zaočkovať aj bez sms, že ju vezmú. Kolegovi sa to nezdalo, nuž zavolal na ministerstvo zdravotníctva. Vraj to nie je pravda a musí čakať na sms. Vraj nech kontaktuje očkovacie centrum. Skúsil ešte zavolať na NCZI a tam mu potvrdili info, že môže kľudne prísť aj bez sms, stačí sa jej preukázať papierom z prvého očkovania a že jej dajú aj druhú dávku.............

....budúci týždeň doplním pokračovanie, navyše ďalší človek vo firme má dostať druhú dávku a ešte furt nedostal sms.
Napísať odpoveď