lezenie, climbing, bouldering

O športe...
Lub0$
Hardcore addict
Hardcore addict
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: lezenie, climbing, bouldering

Príspevok od používateľa Lub0$ »

Tak moja prva lezecka sezona sa blizi ku koncu. Hodnotim ju celkom dobre, nie super, ale bola fajn, vela som sa naucil, som spokojny. Zacal som na 4, a postupil som zatial na 6-, mam jednu 6tku ktoru chcem dat tuto sezonu. Dal som ju uz teda ako prvolezec, no s odsedanim pri tazkych usekoch, a to ma neuspokojuje.
Za prvu sezonu som si zazil aj prvy pad, na stene 5+ ktoru mam zlezenu vela krat ako prvolezec, a daval som si ju na zahriatie v dany den, a prave to som podcenil, pocit, ze som ju dal xy krat pred tym....tesne pred koncom, uz som sa blizil ku borhaku, isiel som bez rozvahy a bez premyslania nad nasledkami, chytil som sa v podstate niecoho na com sa udrzat nedalo, posledne bodove istenie asi 2 metre podomnou, co mi dalo cca 4 metre volneho padu, pri com ma hodilo o skalu a mal som povrchove zranenie clenka...nikdy som nevedel, ze z clenkovej casti na nohe moze tiect tolko krvi :P Ale bolo to super, po pade prichadza ta spravna euforia, ktora cloveka nejakym sposobom uspokoji...aj ked to znie tak blbo, pochopia to asi iba ty co sa tomu venuju. :oops:
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa audiotrack »

Stoporko
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Stoporko »

S polovičkou chceme ísť kuknúť v Ba do Vertigo. Viete mi povedať, ako to tam prebieha...nech tam nie sme za debilov? :) Treba sa tam pri príchode niekde zahlásiť, treba sa tam prvýkrát dať preskúšať...? Ja už som niečo zaliezol, polovička bola na skale raz v živote, no veľmi sa jej to páčilo a chcem ju v tom podporovať.

Jedná sa mi aj o to, či ju mám naučiť isteniu, viazaniu uzlov... vopred doma alebo stačí až tam na mieste?

Ako sú tam značené cesty, vrátane ich obtiažnosti? = prídeme pred stenu s mrte veľa chytmi, ako vieme, ktorá cesta má akú obtiažnosť? (predpokladám, že chyty rovnakej farby = jedna cesta).

Na umelke som doteraz okrem starého Café stena (boulder) nebol, bude to prvýkrát aj pre mňa, tak sa radšej pýtam vopred. Prípadne ak máte nejaké rady a tipy, budeme vďační. Vďaka :)
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Neviem ako je to konkrétne vo Vertigu, tak budem písať ako je to všeobecne v lezeckých centrách ktoré som navštívil. Pri vstupe sa samozrejme musíš "nahlásiť" kde si zaplatíš. Platiť sa zvykne jednorázovo za vstup, ale napríklad v Handlovej na externej umelej stene sa platí na hodiny, takže to nie je pravidlom. Žiadne školenie nemusíš absolvovať. Všetky centrá to majú ošetrené tým, že je hneď niekde pri vstupe oznam že lezieš na vlastné riziko a nenesú za teba zodpovednosť. V brne na klajde napríklad ale požadujú aj podpísať že si si toho vedomí. To iba pri prvom vstupe, potom už nie. Takže uvidíš ako vo Vertigu, ale určite netreba školenie.

Či naučíš polovičku základné veci, je na tebe. Kľudne to môžeš spraviť už na mieste, aj ak platíš od hodiny. Naučenie osmičkového naväzovacieho uzla a základy istenia nezaberie viac ako 10-15 minút. Ak ale máš výstroj doma, a máš lano že jej to môžeš ukázať, tak kľudne. Nikto ti nebráni :) S tou vlastnou výstrojou ak nejakú máš potom pozor, treba si uvedomiť že na umellých stenách sa u nás nemôže na istenie používať zlaňovacia osma. Treba mať kýblik alebo nejakú inú manuálnu/poloautomatickú brzdu. Ďalšia vec je, že býva v centrách často zakázané používať práškové magnézium kvôli klíme, a treba mať tekuté. Ak vlastnú výstroj nemáš, tak toto ignoruj. Takmer všade, a verím že Vertigo nebude výnimkou keď je to možné aj v omnoho slabšie vybavených centrách, sa dá výstroj požičať.

Cesty sú značené ako si správne poznamenal podľa farieb. Jedna farba = jedna cesta. Občas sa stane, že sú jednou farbou aj dve cesty, to sa robí vtedy, ak sa použijú chyty dvoch typov (materiál, tvar..). Potom sa to ráta tak, že všetky chyty jednej farby je jedna cesta (jednoduchšia) a keď ich rozdeluješ tak máš podľa typu ďalšie dve cesty. Takže napríklad zelenou farbou a dvoma rôznymi typmi si vieme vytvoriť 3 cesty. Dve rozlišujeme podľa typu chytov, a tretia je všetky dokopy. Snáď som to jasne napísal.
Náročnosť býva značená na lístku, ktorý je pri prvom chyte (nie stupe, ale chyte - je to preto, aby bol priemerne vo výške medzi pásom a hlavou a nie kúsok nad zemou). Na tom lístku zvykne byť názov cesty, jej autor a obtiažnosť v UIAA klasifikácii (výnimočne vo Fr. klasifikácii). Prevod obtiažností máš napríklad tu: klik

No a k tým tipom a radám: určite začínať na top-rop a neťahať hneď vlastnú cestu keď ste s lanom ešte neliezli. Inak mi ani nič nenapadá, predpokladám že naviazať a istiť vieš, keď si to spomínal. Ak by nie, kľudne napíš :)
Stoporko
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Vďaka - presne toto som potreboval počuť :) Na tej umelke budeme istiť kýblom (ATC Guide) - bude to pre nás oboch novinka (doteraz som istil cez HMS a polloďák). Výstroj máme vlastnú - požičanému sedáku a podobne neverím.

Cestu som už sám ťahal i istil, no s polovičkou si trúfam len na rybu - doteraz bola na skale len 1krát.

Mádžo - mám obyčajné práškové, napchaté do dámskej silonky a zaviazané = guľa, to celé v mádžovrecku. Je to OK?

Trocha nerozumiem tomuto (prevádzkový poriadok Vertiga): Top-rope: Kvôli hroziacemu kyvadlu sa smie liezť iba na lane, ktoré je zapnuté do všetkých priebežných istení, ktoré vedú k posledným dvom isteniam. V ceste musia vždy ostať cvaknuté minimálne 2 istenia.

Doteraz som pri Top-Rope liezol vždy tak (tak som naučený i na www.horolezeckametodika.cz to tak je), že sa lano pretiahlo horným kruhom (prípadne iným horným istením) a vybavené - žiadne ďalšie pricvakávanie k stene. No možno tomu z Vertiga zle rozumiem.
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Polovičný lodný uzol a HMS nie je schválená istiaca technika, je kategorizovaná ako núdzová zlaňovacia. Istiť som tak ešte ani nikoho nevidel. Takže to by ti isto nepovolili keď ani osmu. Keď máš ATC Guide, tak v poriadku. Len si na ňom pozri ako založiť lano, nie je to jedno ako pri iných kýbloch nakoľko je drážkované ako verso a podobne.

k tomu mádžu: neviem čo na to chceš počuť :) Som napísal že práškové nebýva povolené. Či už prášok vo vrecku, či drť, či gulička. Všetko je to práškové. Treba tekuté. Možno však na Vertigu dovolujú aj práškové. Napríklad klajda v brne s tým nemá problém, ale flashboulder brno, ani hk baník prievidza nedovolujú a vyžadujú tekuté. Je to rôzne, len s tým treba rátať. Ja osobne som tiež zástanca práškového, ale niekedy si nevyberieš :)

ten top rope je myslený tak, že natiahneš normálne cestu, a spustíš ša dole. Na koniec ktorým si istil sa priviaže lezec, na konci kde si bol priviazaný sa bude istiť. Lezec teda ide po tvojej nacvakanej ceste a odcvakáva expresy ktoré má v ceste (ak neodcvakne, nepustí ho vyššie). Posledné dve istenia necháva tak
Stoporko
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Audio - pol-loďák s HMS nie je schválená istiaca technika? Dovolím si nesúhlasiť: samotná UIAA túto metódu odporúča na istenie (ako jedinú). Na zlanenie je tu osma alebo kýbel (tak som naučený i metodika mi dáva za pravdu, tak neviem). Sranda - ja som videl istiť hlavne cez karabínu (najviac), potom kýbel a nakoniec pár ľudí s osmou.

Mádžo - ok, rozumiem. V obchode máme totižto sypané magnézium vo vreciach a potom v guličkách (v nejakej sieťke) - preto som si chcel ujasniť, či sa sypané mádžo v guličke (silonke) považuje stále za sypané alebo už za pevné, lebo pri páde a pohybe nevzniká toľko prachu, ako keď len nasypeš do mádžopytlíka voľne magnézium. Ak som ťa správne pochopil - aj mádžo v guľke je stále sypané/voľné, je to tak?

S Guidom som hneď po kúpe doma experimentoval a skúšal - a tie piktogramy na ňom sú jasné aj blbcovi (ukazujú založenie lana pre najvyššiu brzdnú silu) :)
ColdRain
Addict
Addict

Príspevok od používateľa ColdRain »

Stoporko napísal:Audio - pol-loďák s HMS nie je schválená istiaca technika? Dovolím si nesúhlasiť: samotná UIAA túto metódu odporúča na istenie (ako jedinú). Na zlanenie je tu osma alebo kýbel (tak som naučený i metodika mi dáva za pravdu, tak neviem). Sranda - ja som videl istiť hlavne cez karabínu (najviac), potom kýbel a nakoniec pár ľudí s osmou.

Mádžo - ok, rozumiem. V obchode máme totižto sypané magnézium vo vreciach a potom v guličkách (v nejakej sieťke) - preto som si chcel ujasniť, či sa sypané mádžo v guličke (silonke) považuje stále za sypané alebo už za pevné, lebo pri páde a pohybe nevzniká toľko prachu, ako keď len nasypeš do mádžopytlíka voľne magnézium. Ak som ťa správne pochopil - aj mádžo v guľke je stále sypané/voľné, je to tak?

S Guidom som hneď po kúpe doma experimentoval a skúšal - a tie piktogramy na ňom sú jasné aj blbcovi (ukazujú založenie lana pre najvyššiu brzdnú silu) :)
neviem sa moc fundovane vyjadrit, tolko som toho vo vertigu nenalozil, ale vsade maju papiere ze zakaz istenia cez hms+pollodak, tak neviem...ludia tam istia asi 60:40 kybel:osma

a madzo, aj ked si pozicias od nich, kedze vlastny sacok nemam (isiel som len bouldre) tak dostanes normalne praskove, takze toto by som moc neriesil
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

mádžo sa delí na práškové a tekuté, nie na sypané a pevné a neviem ako si to podelil :) To že je v guličke je jedno. V tých centrách majú vyslovene napísané používať tekuté, tak sa darmo budeš obraňovať či práši alebo nie. Ale teraz pozerám poriadok vertiga a tam ti guličku dovolia:
4.8 Počas lezenia si magnéziové vrecko s voľným magnéziom nechávajte po stranách steny (inak sa v prípade pádu rozpráši po priestore a znečisťuje vzduch v priestore). Pokiaľ chcete liezť s magnéziom na páse, používajte magnéziové guličky.
http://www.lezeckecentrum.sk/sk/page/sh ... y-poriadok

s tým polloďákom som sa sekol, sorry. Nevedel som že je schválený na istenie. Vedel som len o núdzovom zlaňovaní. Ja som šporotový lezec, tak som sa s tým nikdy nestretol. Istím cez gri-gri alebo kýbel

//autoeditácia príspevku (12 Apr 2012, 9:32)
teraz dívam že to čo som postol o tom magnéziu je písané k bouldrovke, tak na stenu asi neplatia žiadne obmedzenia a zrejme si môžeš zobrať aj prášok. Myslím že s tou tvojou ponožkou nebude problém :)
Stoporko
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Coldrain - však som písal, že sa vo Vertigu cez polloďák istiť nesmie :) No je to tam zrejme kvôli krúteniu lana. HMS + polovičný lodný uzol je ofiko schválené UIAA
Citácia z horolezeckej metodiky:
"Poloviční lodní smyčka (A. Italian Hitch, Münter hitch, F.Noeud demicabestan, Noeud italien) – využití – pro lano: ANO; pro popruh: BEZ VYUŽITÍ
Používá se jen k jištění (jistící metoda doporučená UIAA), nebo taky v nouzi ke slaňování. Smyčka nedrží (!), pouze třením brzdí posunování lana. Nejlépe funguje na karabině HMS. Snadno se váže jednou rukou."

//autoeditácia príspevku (14 Apr 2012, 18:04)
V piatok som si bol zaloziť na platni (bol som tam prvý krát a je to super terén). Nemal som spolulezca, tak som sa istil sám - top rope. Lano som pretiahol HMS v borháku (resp. cez prasa), na jeden koniec som sa priviazal a na druhý prameň (istiaci) som uviazal 2x prusík (jeden nosný, druhý záložný). Ako som liezol hore, doberal som istiaci prameň lana a posúval po ňom prusíky hore. No bolo to značne nekomfortné - pri dlhšom kroku bolo treba na dobratie a posunutie použiť obe ruky a to nebolo vždy jednoducho realizovateľné. Aký prostriedok na sebaistenie v takomto prípade použiť?

Mám ATC guide - preto mi napadlo, že by som ho cvakol do horného borháku/štandu vo funkcii doberania druholezca - vtedy dokáže samostatne zablokovať lano v prípade pádu - teda by som už nemusel posúvať prusíky, len doberať lano. (http://www.blackdiamondequipment.com/en ... -atc-guide čas 1:26) Čo vy na to? Prípadne čo iné použiť? Klasický jumar a tibloc nechcem - lebo tie držia primárne za oplet (hlavne tibloc).
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

a domyslel si aj čo budeš robiť, ak takto istený padneš? Ostaneš visieť na lane. Ak nebudeš mať kontakt so stenou aby si sa nadvihol, tak máš smolu :) Od 2:45 v tom videou je to na čo narážam, že ATC treba nadvihnúť inak budeš stále zamknutý.
Ja na samoistenie používam grigri, dával som sem aj video: http://www.hojko.com/post1675902.html#p1675902
Stoporko
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Presne na ten prípad (potreba odblokovať) som myslel - neviem ako inak to vyriešiť, než liezť ďalej buď klasicky alebo prusíkovaním. :) Keďže to bude top-rope, tak nebude treba zachytiť pád, len sadnutie do lana. Možno by šla spustiť repka z toho uvoľnovacieho oka... no to by sa asi plietla do lana a robilo by to zlotu.

Takže odporúčaš gri-gri? Ako sa ti s tým lezie? Prípadne niečo podobné od inej firmy?
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

a čo vyriešiš tým, že vylezieš alebo vyprusíkuješ hore? Tam atc nadvihneš a čo? AKo sa spustíš dole? Jedine že by to bolo niečo tak veľmi špecifické, že by sa dalo preliezť cez hranu a končiť hore. Ale v 99% sa po lezení spúšťaš zase na štart

No tu ti neviem niečo vyslovene odporučiť. Sám som sa istil iba dvakrát, a keďže mám grigri tak som samozrejme použil to. Nič iné som neskúšal, lebo tieto veci nie sú lacná záležitosť. Preto odporúčam to s čím mám skúsenosti. Ale takýchto brzd je viacero, a prakticky každú môžeš použiť na tento účel. Čo viem tak petzl robí ešte shunt, trango vyrába cinch a určite ich je omnoho viac. ALe vravím, nemám potrebu sa v tomto orientovať lebo mám grigri a som s ním maximálne spokojný
Stoporko
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

http://www.sport-outdoor.sk/blokant-pet ... -2364.html Práve shunt sa mi páči svojou jednoduchosťou, cenou (ak ide o zdravie, idú peniaze bokom, no načo platiť za niečo čo nevyužijem) a tým, že je to v podstate len mechanický prusík - a prusík sa mi osvedčil, tomu verím :) Len som sa nikde nedopátral, ako je v shutnovi vyvinutá brzdná sila - ako funguje. Či sa kusne do opletu zubami alebo ako. Nerád by som, aby ničil lano.
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

nemá zuby, využíva sa prehyb lana. Tu to trošku vidno:
Na rovnakom princípe brzdí aj kýblik (alebo tvoje atc)

a ešte som našiel aj petzl rig, čo by mala byť tiež podobná brzda: http://www.petzl.com/en/pro/rig-compact ... -descender
Stoporko
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Práve som prešiel katalóg Petzlu i ich stránku a ten shunt sa mi pozdáva čoraz viac - hlavne to, že neničí lano a pri páde brzdí dynamicky. Vidím to tak, že poriešim ten Shunt a nad ním ešte bude pre istotu prusík (pri doberaní lana si ho bude shunt posúvať). Vďaka!

Tomu Rig compact akosi nedôverujem - čo má priveľa pohyblivých častí, nebudí vo mne dôveru :D

//autoeditácia príspevku (14 Apr 2012, 19:59)
Ak by sa niekomu hodilo: http://www.rockclimbing.com/cgi-bin/for ... st=2569763 veľmi poučná debata na tému lezenie solo top-rope.

//autoeditácia príspevku (17 Apr 2012, 9:16)
Takže Shunt otestovaný na umelej stene (výška cca 4 metre) a funguje to úplne super :) Pri stúpaní pekne pred sebou tlačil poistný prusík a pri odsadnutí sa kusol a nepustil. Len sa mi ho nepodarilo odblokovať pod záťažou :smt104
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

to si bol na tom vertigu testovať? To že neodbrzdíš pod záťažou bolo jasné z toho, že používaš prusík. Nemám skúsenosti so shuntom, ale aj keby si ho odbrzdil, tak stále ťa brzdí prusík, nie. Ak teda sprváne chápem ako si to mal naviazané. Alebo ako si si to predstavoval?
Stoporko
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Najprv som si to otestoval na jednej cca 3m stene v čajovni (UNIK) a potom na Platni. Pod odbrzdením pod záťažou mám na mysli to, že v tom udělátku visím, niečo s ním spravím a ono sa to pohne dolu :) Prusík som tam mal NAD tým práve aby som to mohol bezpečne odskúšať (on tam bol aby sa mi to neodbrzdilo príliš :) ). Na Platni sa mi s tým liezlo úplne super, len ten poistný prusík premýšľam jak nahradiť. Možno na druhej polke lana (lano hore ukotvené osmičkovým alebo lodným uzlom) Petzl Crol, cvaknutý na plochej slučke do horného oka sedáku alebo do "hrudného" úväzku (120cm smyca preložená).
Cenayus
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Cenayus »

serus
tak kamarat zhanal partaka na lezenie bol som vyskusat bouldering a je to teda pekna vyzva pre telo a urcite neskor aj pre mysel tak sa mi to zapacilo

mate nejake rady pre zaciatok?

chystam sa kupil lezecky a vrecko na "mádžo". to by som bral za taky zaklad na bouldering
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Cenayus napísal:serus
tak kamarat zhanal partaka na lezenie bol som vyskusat bouldering a je to teda pekna vyzva pre telo a urcite neskor aj pre mysel tak sa mi to zapacilo

mate nejake rady pre zaciatok?

chystam sa kupil lezecky a vrecko na "mádžo". to by som bral za taky zaklad na bouldering
Proste sa snaž udržať na skale akokoľvek to bude možné. Technika je skôr záležitosť športového lezenia, kde už musíš ovládať prácu s lanom a istiacimi pomôckami. Ale ak chceš, môžeš si pozreť aspoň základné úchopy:
http://www.boulder.cz/bb/struktura.php? ... ne&stid=72
http://www.horolezeckametodika.cz/horol ... lne-lezeni

Lezečky rozhodne treba mať vlastné, kúpene na mieru presne pre svoje nohy. Požičiavať je hlúposť. Vrecko na mádžo na boulder je zbytočné, vo veľa prípadoch je dokonca prážkové magnézium zakázané tak by ti úplne stačilo tekuté magnézium. Ale ak plánuješ neskôr aj skaly, tak to vrecko budeš potrebovať tak či tak.
Napísať odpoveď