lezenie, climbing, bouldering

O športe...
Cenayus
Medium Professional
Medium Professional
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: lezenie, climbing, bouldering

Príspevok od používateľa Cenayus »

diki moc za odpoved presne taketo nieco som ocakaval.
neskor chcem urcite vyskusat skaly takze vrecko zakupim a momentalne zacinam liezt v pp na lodenici teda vrecko sa zide, akurat mensi problem mam s vyberom spravnej lezky no zistil som ze tam kde ich predavaju su fakt ludia z praxe a aktivny lezci takze po navsteve dvoch predajni v KE som sa "dostal" do problematiky a nebude az taky problem vybrat tu spravnu lezku....dokonca su na ne aj tabluky podla typu nohy. stvorcovy grecky a egypstky mam dojem. moj je ten egyptsky.
popripade aku mate nohu a lezku?

Kód: Vybrať všetko

http://files.balerina.webnode.sk/200000141-a0a99a1a03/nohy.jpg
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa audiotrack »

najlepšie je keď si ich vyskúšaš viac a uvidíš ktorá ti sedí. Mala by tesne obopýnať nohu (dokonca až mierne tlačiť). Ja mám tieto: http://www.hortez.cz/product/lezecky-ro ... soft:1050/
Tie tvoje tabuľky sú pekné, ale prsty nie sú všetko. Napríklad mammut keď som skúšal, skoro každá mi nesedela na päte. V každej bol priestor. A tiež záleží či chceš našuchovačky, ako napríklad cobra od la sportiva, alebo na suchý zips ako katana alebo na šnúrky :)
Cenayus
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

tie su kozenne? aku mas velkos beznej botasky topanky a aku mas lezeciek.
ja som si dneska kupil summit qc od rock pillars nohu mam tak 43 a lezky mam 41,5 dost tlacia ale 42 mi uz boli aj volne tak som zobral tieto stym ze su kozenne ze sa roztiahnu o pol cisla tak v to pevne verim ze to tak bude lebo sa v nich skoro ani chodit neda.
uvidim no co a ako.

popripade mate niekto skusenost s kozenou lezeckou kolko povoli priblizne.
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

väčšina je kožených
A hej, ona sa roztiahne trochu, ale nie moc. Ja mám veľkosť topánok čo bežne kupujem 42, lezky mám 41. Tlačiť majú, ja v nich tiež moc behať ani nemôžem, ale ono to nie je na behanie :) Preto sú niektoré na suchý zips či nasúvačky, lebo ak lezieš indoor tak si ich vyzuješ keď nie si na stene a teda sa často vyzúvajú/obúvajú. Ale nie je problém vydržať hodinu (toľko som ich cca mal najdlhšie vkuse na sebe bez vyzutia pri lezení na skale)
Ako pozerám tie tvoje, je to rovnaké ako mám ja, len na suchý zips, nie?
Cenayus
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

jojo presne tak na suchy...tak jasne
neviem ale ci som to neprehnal ale s velkosou asi ich zajtra este vymenim z 41.5 za tie 42 aj ked ja neviem tie mi boli zas volnejsie dost...
fakt netusim ci v nich trpiet kym sa roztiahnu trosku alebo to vymenit a prinajhorsiom nazut ponozku potom
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

7.10.2012 - Nitra - Mammut Kalvaria Cup. Ide niekto?
Prílohy
kalvaria_cup_2012.jpg
Chalesnik
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Chalesnik »

Zdravím leziem už dlhšiu dobu skaly a teraz hlavne bouldering, no v poslednom čase ma začal pobolievať ramenný kĺb, bola mi odporučená kĺbová výživa.Chcem sa spýtať či ju niekto beriete, aké sú skúsenosti, poprípade akú by ste odporučili
Ďakujem.
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

to ti asi skôr v lekárni alebo v nejakom fitness obchode poradia
Chalesnik
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Chalesnik »

vacsinou mam skusenost ze ti co s tym robia o tom vedia velmo malo,,, daco som nasiel aj na nete len som chcel skor dakoho co to pouziva ...
Cenayus
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

podla mna by nebolo odveci zbehnut aj za ortopedom, kby treba setrit a ked boli nech ti nanho pozrie urobi rontgon a vies nacom si presne, a spytaj sa aj jeho na klbovku, mne naposledy predpisal Condrosulf a popytal som ho to aj pre brata.
Beriem ho uz 3 tyzden a citim trosku zmenu, najma v tom bolavom kolene co som mal...urcite vsak planujem celorocne uzivanie klbovky podla financii nieco ako arthrostop alebo nieco menej komercne s priblizne rovnakym podielom ucinych latok, odsleduj si v lekarniach co kt. preparat obsahuje a zistis ze ine o 10€ lacnejsie preparaty, kt. nemaju tak lakavy obal obsahuju to iste % ucinnych latok ako tie drahsie...

kazdopadne nespekuluj moc, hocijaka klbovka je lepsia ako ziadna
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

boli ste niekto pozreť sem: http://bystrica.sme.sk/c/6792593/z-nevy ... stenu.html ?
Je tam vstupné alebo ako to je organizované? Vidím na tých fotkách 2 cesty s top-rope a 3 na ťahanie vlastnej cesty. Celkovo však 3 rôzne cesty, čo nie je nič moc ale ak by to bolo free tak paráda
WiZard
Star
Star
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa WiZard »

audiotrack: ano, ja som bol :D (som jeden z "autorov" )

su tam tri cesty, kazdu si mozes tahat alebo ist top-rope. ...postupne pridavame nove chyty, zajtra pribudne stvrta cesta...
otvaracie hodiny pevne nie su, treba sa ozvat vopred... blizsie info mozem poskytnut, ak by teda bol zaujem... pripadne na webstranke, ktoru neviem, ci tu mozem zverejnit :D
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa camo »

Zdravím,
náhodou som na frázu "sebaistenie" narazil na toto fórum a tak sa spýtam na jednu vec ak dovolíte.
Keď sa chcem na zvislom lane istiť prusíkovacím uzlom, tak akú šnúru/slučku na to potrebujem. Je to nejaký špeciálny druh?
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Aby prusíkovací uzol dobre držal musí mať repšnúra úmerne menší priemer ako lano. Doporučený priemer repšnúry pri viazaní na laná je 5–6 mm. Menší priemer má nižšiu pevnosť, väčší dobre nedrží. Priemery slučiek treba odskúšať.
http://www.kstst.sk/pages/vht/uzprus.htm
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

Takže rep šnúra? Slučky "treba vyskúšať"? A ten pomer je aký? 1:2 2:3 či aký?
Ešte mám jednu kacírsku otázku? Nestačí na takéto lezenie pomocou zvislého lana aj statické lano?(vybavenie je dosť drahé...)
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

áno, rep. šnúrka. Vlastne neviem čo iné by si chcel. Lano je hrubé, sling nemá okrúhly profil... Ten pomer nie je presný, máš tam rozmer aký by mala mať. Niekedy je lano hrubšie, niekedy tenšie tak ani ten pomer nie je presný. Ale ak rátaš priemer lana od 9 do 11, a tá šnúrka je 5-6 tak je to cca 1:2. Tým vyskúšaním slučiek sa asi chápe počet závitov. Niekto je ťažší, niekto lahší. Niekomu stačí spraviť 4 slučky, niekomu treba 6.

teoreticky hej, ak si istený top-rope. Tam v podstate pád ani nie je, iba "dosed". Osobne v tom nevidím ale zmysel. Dve rovnaké laná (priemer, dlžka, značka):
pracovné lano TENDON Static 10.5 mm 50m - red = 80,50€
lano TENDON Smart 10.5mm 50m - yellow = 94,80€
to je smiešnych 14€ rozdiel. Pri rovnakom priemere a 60 metroch z rovnakého eshopu je rozdiel 10€. To sú smiešne rozdiely, takže nad statickým by som sa ani nezamýšlal pokiaľ chceš aj liezť, a nie iba zlaňovať.
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

No ja len začínam takže zatiaľ len top-rope do 10 metrov. Ide mi o to, aby som si mohol sám vybehnúť hocikedy si zaliezť tu u nás.
Ale teda takéto lano by byť nemohlo(lebo to je o polovicu lacnejšie ako tvoje)?
http://www.tomahawk.sk/lana-snury-uzlov ... -lana.html
A asi by boli na ten prusík lepšie tie slučky ,nie? Majú omnoho vyššiu nosnosť.
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

si robíš srandu s tým lanom, nie? :D
hento vôbec nie je lezecké lano. Si prečítaj využitie na aké je určené. Pri lane nejde len o šírku a dlžku (prípadne prieťah ak sa rozhoduješ dynamika vs statika). Záleží aj aký je povrch, aby ti uzol neprešmykoval. Toto už len na pohlad je omnoho lesklejšie ako lezecké lano. Ktožvie aké to má tuhé jadro, či sa bude dať dobre uviazať, či sa nebude jadro lámať pri tom top-rope, či sa nezačne strapkať používaním v istiacich prvkoch.... toto rozhodne nie je lezecké lano!

"omnoho vyššiu hmotnosť" potrebuješ? Podľa týchto parametrov ti 4mm šnúrka unesie 320kg. A 6mm ti unesie 900kg. Ak sa ti to zdá málo...
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

Však kôli tomu sa pýtam. Takže tvrdíš, že lano na viazanie hojdačky a vymedzovanie ihriska je nevhodné?
A čo si myslíš vôbec o istení prusíkovacím uzlom?
Sa nechcem dolámať, alebo niečo horšie....
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

camo napísal:Však kôli tomu sa pýtam. Takže tvrdíš, že lano na viazanie hojdačky a vymedzovanie ihriska je nevhodné?
áno, presne to tvrdím
camo napísal:A čo si myslíš vôbec o istení prusíkovacím uzlom?
Sa nechcem dolámať, alebo niečo horšie....
neskúšal som, neviem sa vyjadriť. Ja som na samoistenie používal grigri. Prusik ale považujem za núdzové riešenie a radšej by som investoval do nejakej brzdy alebo minimálne tibloc. Viazať zakaždým uzol a komplikovane s ním posúvať po lane by sa mi určite nechcelo.
Napísať odpoveď