lezenie, climbing, bouldering

O športe...
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

Re: lezenie, climbing, bouldering

Príspevok od používateľa camo »

Dobre tak dám dva prusíky... Ten tibloc keby nemal vnúri zuby...

Posledná provokačná otázka:
Nedá sa sedák nejako upliesť zo slučiek? Niečo takéto len trochu bezpečnejšie:
audiotrack
VIP
VIP
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa audiotrack »

ty sa chceš asi zabiť. Sedák upletený, lano najlacnejšie z hojdačky a istenie prusíkom...
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

Keď to napíšeš, takto...
:wink:
Díky za rady.
ColdRain
Addict
Addict

Príspevok od používateľa ColdRain »

Toto vazne nepochopim, sice moj jediny kontakt s lezenim je obcasny boulder no skutocne nepochopim ako toto moze niekto riesit vobec, ved to nie je o tom mat krajsie lano ako Jozo, Fero a Miso a preto do neho investovat, ved preboha to lano ta ma zachytit ked padas z vysky a teda ti ma zachranit zivot alebo buducnost na vozicku...lezenie nie je az tak drahy sport, lano ta stoji tolko ako bezecke topanky, holt ked na to nemas tak proste neloz lebo sa zabijes a to doslova...kks naturalna selekcia v priamom prenose...
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

ColdRain:
Prosím kľud. Ak sa zabijem zostane viac miesta pre teba...
Stoporko
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Stoporko »

samolezenie s prusíkom je úplne v pohode, len je to komplikovanejšie na obsluhu - shunt alebo croll sú jednoznačne pohodlnejšie udelátka :)

Na situáciu, kedy si chalan na vrch skaly priviaže na štand lano, spustí ho dolu, zaťaží batohom a posúva si po ňom prusík/istítko, je netreba žiadnu vedu. Horolezecká abeceda o tom pojednáva v pomerne bezbečnom tóne :)
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

To som potreboval počuť. Ten prusík ma trochu zneisťoval.
Sedák si zrejme kúpim, lebo som dnes skúšal nejakú alternatívu(doma), ale bolo to moc nepohodlné pri visení.
Už len naškrabať tých cca. 150ečiek voľakde. Neskôr by určite prišlo aj na nejaký blokant.

//autoeditácia príspevku (14 Sep 2013, 22:59)
Musím to tu uviesť na pravú mieru. Ten klasický prusík sa nesmie viazať na plochom popruhu a lano by malo byť až o polovicu tenšie ako hlavné lano.
Tu si môžte prečítať: http://www.horolezeckametodika.cz/horol ... rolezectvi
Lub0$
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Lub0$ »

Ked sa nezabijes pred tym nez dosporis, tak skus precitat nieco aj tu... mas tam navrhnute moznosti sebaistenia s Petzl pomockami.. http://www.petzl.com/en/outdoor/product ... troduction
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

Ešte stále žijem :psssst:
Tí Petzlisti mi solo lezenie vrelo nedopručujú. Ani som už kôli počasiu moc neskúšal. Strašne sa šmýka na lišajníku. A by sa mi zišlo nejaké posilovátko prstov, kým sedím doma. Neviem čím to nahradiť.
ColdRain
Addict
Addict

Príspevok od používateľa ColdRain »

Kup gumeny kruzok v tescu za 2€ a mackaj ;)
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

ale on chce istotne niečo, čo si môže aj sám spraviť aby ušetril 2€ ;)
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

ColdRain:
Presne toto ma napadlo, ale nemám tušenie, kde by som to kúpil. V Tescu to nájdem kde, medzi mäsom, či v šalátoch?
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

v športových potrebách predsa
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

Audiotrack:
Ty nemáš nejaký starší krúžok na predaj? Že by som ušetril nejaké 2eurá? :cry:
Som si doteraz myslel, že to nejaká detská hračka na obhrýzanie a pod, tak preto sa pýtam...
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

nie, nemám starší krúžok. Ja som si mačkal pipika
camo
Medium Expert
Medium Expert
Kontaktovať používateľa:

A od toho ti aj tie reči tak zmocneli? Ale to ťa muselo bolieť, nie?
Stoporko
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Stoporko »

Neviem, či sa ešte má zmysel vyjadrovať k téme, ale budiž:

každý výrobca si dá na svoje stránky svoje výrobky. Preto horolezecká abeceda a metodika poskytuje širší prehľad. Odsudzovať prusíky (mám z toho taký pocit, ak sa mýlim, sorry), mi príde ako scestné - už preto, že sa používajú napr. aj na sebazáchranu. Kým neboli moderné udělátka, liezlo sa s tým, čo bolo (len lano, smyce...). Keď chalan nemá financie, je hlúposť, aby ostal doma, keď si môže kvalitne zaliezť aj bez výbavy za stovky €. Drvivá väčšina dnešných lezeckých vecí je len a len o tom, kto ho má dlhšieho.
Stačí uvažovať rozumne a v rámci bezpečnosti: kvalitné lano (žiadna šnúra na prádlo, ale dynamické lano), sedák a repšnúra. Plus naštudovaná metodika ako na to. A pokiaľ nespraví nejakú zásadnú hlúposť (zle sa naviaže, nebude posúvať prusíky nad seba, ...) tak sa mu v podstate nemá z pohľadu techniky čo stať.
Lub0$
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Dovolim si tvrdit trosku nieco ine ohladom toho, ze dnesna lezecka vybava je, nieco ako ''kto ma dlhsieho'' To moze platit iba pri sportovom lezeni, kde vystroj pozostava zo sedaku, HMSky, istitka, 5tich expresov a topanok. Ked chces liezt nieco vaznejsie, nejake trads. (+multipitch), big wall pripadne aj zimu tak vyber techniky je viac nez dolezity a setrit na najlacnejsich znackach je somarina...ja osobne napriklad pouzivam expresy od petzlu...no mal som moznost lozit s lacnymi znackami, a poviem ti, ze aj na blbom exprese je ten rozdiel sakra citit...tak isto som mal v ruke niekolko friendov, od roznych vyrobcov a tak isto je rozdiel dost velky...a zatial som v ruke nic lepsie ako camaloty od Black Diamond nemal (mam pocit, ze su aj najdrahsie na trhu) ....a ked mas vysiet na jednej ruke a treba ti umiestnit friend do steny, tak by si si hned rozmyslel ze ci si priplatit par korun alebo nie...to iste s vklincami atd...plus ide aj o vahu materialov ktore boli na vyrobu pouzite...to sa zijde na big walle, kde si beries neikolko desiatok kil techniky so sebou, a kazdy gram na viac by si pocitil. Takze rozdiel je obrovsky podla mna...a ked uz to clovek chce robit na inej urovni ako sports climbing tak uz to zacina byt drahy spas...
audiotrack
VIP
VIP
Kontaktovať používateľa:

presne tak, aj pri športovom lezení je to dosť veľký rozdiel. Kúp si lacné rock pillars lezečky alebo kvalitné la sportiva s vibram gumou a lepším anatomickým tvarom. Dovolím si tvrdiť, že výkonnosť pôjde hore. A často nejde len o to čo použiješ, ono sa ti to aj nepriamo ukáže. Kľudne nech sa istí prusíkom. Pred pádom ho to zachytí. Ale posúvať stále prusík ho vyčerpá, a ruky stratí o 4 metre skôr ako keby sa istí nejakou brzdou ktorú vôbec nemusí ovládať

stoporko: správne si napísal - prusík sa používa aj na sebazáchranu. Ak nemáš nič iné, život ti zachráni všetko čo vieš využiť. Ale to nie je argument aby sa používali prusíky vždy. Aj nôž ti zachráni život, ale prečo by som mal nožom píliť strom, keď si môžem kúpiť serkeru? Ako minimum to samozrejme stačí, ale ak chce liezť a nie bojovať o život a bojovať sám so sebou a svojou výstrojou, tak mu bude treba niečo iné ako kúsok rep šnúrky.
Lub0$
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Dost vazna vec ohladom expresov...v UK to zacal bmc riesit dost teraz, teraz niekedy sa tak zabil 12rocny lezec, pri pade mu vytahalo vsetky expresky, a skoncil na zemi...kvoli tomu sa to riesi, treba si davat pozor.
https://www.thebmc.co.uk/deadly-quickdr ... d-accident
Napísať odpoveď