Lyžovanie

O športe...
MP4-27
Guru wannabe
Guru wannabe
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: Lyžovanie

Príspevok od používateľa MP4-27 »

bol som tyzden vo francuzkych alpach v La Plagne :) za tyzden som naratal "az" 4 oblaciky :D proste nadhera a to len za cca 640e aj s jedlom...mal som co robit aby som polyzoval vsetkych cca 280km zjazdoviek...o rok idem do Les 3 Vallées co je najvacsie lyziarske stredisko na svete :) ...Sloveska uz mam fakt dost, tieto nase sluzby su riadny fail :/ ja len Carvingujem ziaden free-ride ma netrapy...skor ma trapy dokedy je este na zjazdovke vidno stopy po ratraku :D
Prílohy
s vyhladom na Mont Blanc
s vyhladom na Mont Blanc
3000 m.n.m. a -1 stupen :)
3000 m.n.m. a -1 stupen :)
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa hojko »

MP4-27: Mne to pride dost daleko. Podobne zazijes aj nedaleko v Rakusku ci Taliansku a si o dost blizsie. V La Plagne s 225km zjazdoviek ma listok za 273 eur na 5 dni. Z Bratislavy to mas okolo 1250km + kupujes dialnicku znamku vo Svajciarsku, cez Taliansko sa neoplati ist kvoli mytu. Vyhodnejsie mi pride Rakusko, koniec Rakuska z Bratislavy mas okolo 600-700km, teda priblizne polovica cesty ako casovo, tak aj vzdialenostou. Usetris dost na PHM, sluzby su porovnatelne, ak nie aj lepsie, nie je tam zlozita jazykova bariera aka byva vsade vo Francuzsku uplne bezna, ceny su v Rakusku nizsie. Zazitok a kvalita lyzovacky rovnaka, len za menej penazi.

Rakusko, vsetko skipas na 5 dni:
St. Anton za 213 eur a ponuka 340km zjazdoviek: http://sk.bergfex.com/stanton-stchristoph/
Serfaus 212km za 193,50 eur: http://sk.bergfex.com/serfaus-fiss-ladis/
Solden 144km za 222,50 eur: http://sk.bergfex.com/soelden/
Ischgl 238km za 196 eur: http://sk.bergfex.com/ischgl/preise/
Lech Zurs am Arlberg 344km za 213 eur: http://sk.bergfex.com/lech-zuers-arlberg/
Saalbach 200km za 200,50 eur: http://sk.bergfex.com/saalbach-hinterglemm-leogang/
...a potom dalsie strediska ako Zillertal, Kitzbuhel, Kaprun, Flachau...

Taliansko, opat na 5 dni skipas, cena mimosezony a top sezona:
Livigno 115km za 164/190: http://sk.bergfex.com/livigno/
Cortina 120km za 186/211: http://sk.bergfex.com/cortina-ampezzo/
Alta Badia 120 km za 192/219 eur: http://sk.bergfex.com/alta-badia/
Groden 175km za 193/219 eur: http://sk.bergfex.com/groeden-wolkenstein/
Sellaronda (spojenych viacero stredisk) - 1200km za 207/235 eur: http://sk.bergfex.com/sellaronda-dolomiten/

Neber to ako kritiku, urcite si mal krasnu lyzovacku. Len ked tvrdis, ze 640 eur aj s jedlom (5, 6 alebo 7 dni si lyzoval???), tak si myslim, ze v Rakusku ci Taliansku sa to da aj lacnejsie, kludne aj pod 500 eur spravit. Pretoze listok ta stoji 50-100 eur menej, cesta je o polovicu lacnejsia (predpokladam, ze ste boli 4/5 osob na osobnom aute alebo nejaky van co ma 7/8/9 miest). Na strave viacmenej neusetris, jest musis, vypit chces, aj tak je vsak strava v Rakusku lacnejsia, ako restauracie, tak aj ceny v obchodoch.

Kamaratka bola asi pred 3 rokmi v Les 3 Vallees a musim uznat, ze fotky boli nadherne. Ale ked si pomyslim, ze je to 1366km z Bratislavy cez Svajciarsko, tak by som sa ani netesil na lyzovacku. Viem co je to za vzdialenost, viem kde to je, bol som 2x totizto na Tour de France nedaleko toho - v Grenobli, aj na Alpe d'Huez... V prvom rade ma odradza ta neskutocna vzdialenost. Mal som moznost vidiet Kaprun, Zell am See, Kitzbuhel, Serfaus, Solden (tam som sa vozil autom po zjazdovke), Zermatt (vo Svajciarsku pod Matterhornom), St. Moritz, na bicykli v lete som pojazdil strediska ako Cortina d'Ampezzo, Canazei, Arraba, Passo Giau, Passo Pordoi, Passo San Pellegrino, Marmolada... Zazit lyzovacku vo Francuzsku musi byt krasne, o tom niet pochyb, ale dovolim si v klude napisat, ze taku istu lyzovacku zazijes o polovicu blizsie a za menej penazi. Porozmyslaj o tom ;)
MP4-27
Guru wannabe
Guru wannabe
Kontaktovať používateľa:

hojko: v tych kilometroch zjazdoviek som sa sekol lebo my sme mali unlimited listok a mohli sme jazdit aj v Les Arcs co je druhe udolie takze dokopy to bolo 425km.
Isli sme cez cestovnu koncelariu takze cesta az tak draha nebola a navyse sme sli modernym autobusom takze sa dala aj prezit...ovsem tam sme sli 16h naspat 14h to je celku dost pre toho kto nerad cestuje, ale da sa to prezit ked sa o nic nestaras a iba sedis kecas spis a tak...
St. Anton,Kaprun, Schladming, Ischgl, Solden, Livigno som bol aj ja ale zjazdovkami sa mi pacili iba Ischgl (podla mna top v Rakusku) a Livigno. No vo Francuzku som bol az tento rok a lyzovanim som si to uzil najviac zo vsetkych tych stredisk... asi aj preto lebo sme sli dost neskoro a po februari byva na 80 percent pekne pocasie v alpach. To ci uz das o 100e viac alebo menej je pre zarabajuceho cloveka uz celkom jedno, lebo ak by som nato nemal tak idem lyzovat tak max na Chopok :D ..a je len na tebe ci si na svahu das 3dc kolu za 5e alebo nie ak mas smad :D co sa tyka nejakeho nocneho zivota take ja neriesim lebo dojdem vzdy max unaveny a co hned spravim je ze sa najem a osprchujem a potom max tak kuknem film alebo zahrame karty a ideme spat. Jedine co ma fakt stvalo bolo to ich male ubytovanie oproti Rakusku a fakt ze ak nevies francuzky tak sa nedohovoris :D ale tak mali sme delegata ten vsetko vybavoval. A vyhoda toho autobusu je aj to ze celku dost jedla sme si nabalili zo Slovenska :) Proste Francuzke alpy su dacim ine nez tie v Rakusku..neviem to definovat ze preco ale proste bolo to lepsie :) a presne za ten rozdiel som si priplatil viac, viac stravil cestovanim a vobec to nelutujem :)
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Samotne lyzovanie neviem porovnat, ze ci je lepsie v Rakusku alebo vo Francuzsku, takze som sa dozvedel nieco nove od teba. O nocnom zivote som nepisal, pretoze viem, ze ked clovek lyzuje cely den, tak je rad, ze vobec vlaze prist na izbu, vyzliect sa a nezaspat, nie to este ist niekde zit. Inak to nahananie za kilometrami zjazdoviek mi pride castokrat nezmyselne, na zapade sa nahanaju, ze kto ma 100, 200 alebo 300km zjazdoviek, na Slovensku mame strediska na ktorych sa lyzuje na 10km zjazdoviek a dobre je :D

Takze ak by si isiel opat, tak zase Francuzsko??? Neuvazoval si aj nad Svajciarskom, ci tam ta odradza cena za ubytovanie, stravu a aj cena listka???
MP4-27
Guru wannabe
Guru wannabe
Kontaktovať používateľa:

No hej u nas mas 10km zjazdoviek a je dobre pokial mas male decko co chces naucit lyzovat, alebo frajerku co nevie lyzovat :D Ja chodievam cez cestovku Hitka ta sa mi osvedcila a navyse tam mam 10percentnu zlavu :) No vravim ze uz sa zbierame partia co pojdeme buduci rok zase okolo marca do 3 udoli a hned pojdem zapichnut vlajocku keep fighting kde spadol Schumi ak to najdem...Svajciarsko mas tak o 20percent drahsie nez Francuzko sa hovori a nato este nemam :)
hojko
Site Admin
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Ked chcem naucit decko alebo frajerku lyzovat, tak ju nebudem ucit niekde v Alpach za 640 eur, pretoze z takej lyzovacky nebudem mat nic. Radsej nech sa nauci doma, hoci aj na plnsich svahoch, ale Alpy si moze uzit aj neskor, ked uz bude lyzovat. Je take jedno stare prislovie, ktore tuto situaciu presne vystihuje: Naco tahat drevo do hory? ;) Ked mas Svajciarsko o 20 percent drahsie, tak pri cene 640 eur by to bolo teda 128 eur naviac, hore si machroval, ze co je to 100 eur hore/dole pre pracujuceho cloveka :D Dufam, ze sa na to miesto, kde to prasa spadlo poriadne vycuras aj za mna :smt033
biker610i
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa biker610i »

caute rozmyslam ze si kupim lyziarsku vystroj a vyskusam lyzovat sa ale este nikdy som nestal na lyziach myslite ze da sa to naucit aj sam ze si niekde kupim celodenny listok a budem skusat ? :D :D :lol: :shock:
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Pilifo »

Hlavne by som si hneď na tvojom mieste nekupoval celú výstroj, lebo to ťa kľudne môže vyjsť aj 600€+ a keď potom zistíš, že ťa to nebaví, tak to bude riadne drahý prešľap. Radšej by som ti na začiatku radil si výbavu od niekoho požičať alebo využiť služby požičovni priamo v lyžiarskom stredisku.

No a samozrejme, že sa môžeš skúšať lyžovať aj sám, keď si kúpiš celodenný skipas. Neviem však, na čo by ti to bolo dobré, keďže predpokldám, že vôbec netušíš, ako máš pri lyžovaní padať, ako pluhovať, ako robiť oblúky, ako prenášať váhu, aký mať postoj a milión ďalších vecí. Radšej skús niekoho skúsenejšieho požiadať o začiatočnícku inštruktáž alebo si proste zaplať inštruktora. Sám sa lyžovať len tak z prdele nenaučíš. Napadá ma jedine to, ak by si si našiel nejaké inštruktážne videá na youtube a skúšal to podľa pokynov v nich, ale to je tiež blbé, lebo by si netušil, čo robíš zle a prečo ti to nejde tak ako inštruktorom vo videu...
biker610i
Light Star
Light Star

Príspevok od používateľa biker610i »

vsak tak som aj ratal ze lyziarska vystroj bude stat do 1000 € uz som pozeral ceny co kolko stoji a ti instruktori pre abslutnych amaterov byvaju aj v lyziarskych strediskach? alebo sa musim niekde vopred objednat? ale tiez sranda aby som sa ucil ako 25 rocny lyzovat :D skor som sa o to nezaujimal len teraz ma to tak napadlo ze by som to mohol skusit :D nechcem dopadnut tak ze sa niekde pustim dole svahom a nebudem vediet zabrzdit a drbnem do nejakeho obcerstvovacieho stanku na konci svahu :D
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa test »

Instruktora mas hadam v kazdom stredisku. Lyzovat sa naucis za par dni, potom to chce uz len jazdit a jazdit.
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

S tým si dovolím nesúhlasiť. Je rozdiel lyžovať a lyžovať. Samozrejme naučiť sa lyžovať tak, aby zvládol modré a možno červené zjazdovky, sa dá za pár dní, ale ak sa v tom chce posúvať, tak potrebuje neustále inštruktáž skúsenejších.

Ja som tiež pár rokov jazdil tak, že som v podstate robil len šmýkané oblúky a carving mi vôbec nešiel, lebo som vôbec nevedel, ako sa má jazdiť. Potom som ale natrafil na super lyžiara, ktorý mi poskytol cenné rady ohľadom toho, že si mám do oblúkov nakláňať len kolená a trup mi má zostávať v podstate stále v smere zjazdovky, mám byť navážený čo najviac dopredu, mám tlačiť na obe lyže rovnako a hneď pre mňa dostalo carvovanie nový zmysel a zrazu to išlo ľahko. No ale pokým mi to niekto nepovedal a neukázal mi, čo robím zle, tak som sa nemal ako posunúť, lebo som vôbec netušil, aká technika sa pri tom má využívať.
test
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa test »

Chodi tu niekto lyzovat do zahranicia, konkretnejsie mam na mysli Rakusko, Taliansko, Francuzsko alebo pripadne Nemecko? A ano, ako by ste to porovnali so Slovenskom? Kolko vyjde taka tyzdenna lyzovacka? Chodite s cestovkou alebo individualne autom?
Pilifo
Hardcore addict
Hardcore addict
Kontaktovať používateľa:

Ja som bol síce len raz na týždennej lyžovačke vo Francúzsku a asi 4-krát na Stuhlecku, ale so slovenskými zjazdovkami sa tá kvalita služieb, počet trackov a celkovo zahraničné strediská nedajú porovnávať. Ak si zoberieš, že u nás máš tiež skipas v tých väčších strediskách za 35€+ na deň, tak už ani z toho pohľadu, že by to u nás bolo lacnejšie, sa to už nevyplatí, keďže to pravda nie je.

Nerád by som robil reklamu, ale ak uvažuješ nad lyžovačkou s partiou a nevadí ti kopa mladých ľudí, tak by som vedel odporučiť túto skupinu:
Spoiler
Ja som bol minulý rok vo Francúzsku a cesta, ubytko a skipasy na 6 dní ma vyšli na myslím 7790 Kč = cca. 290€, čo je podľa mňa super cena. Jedinou nevýhodou bola dlhšia cesta autobusom, trvalo to asi 22 hodín.

No a zjazdovky v Les Orres boli super - neviem, koľko tam bolo celkovo km, ale boli to 3 veľké kopce a mohol si to kombinovať do výmyslu sveta. Ani za tých 6 dní sa mi nestalo, že by sa mi to stredisko omrzelo...
Prílohy
11061246_10204002768496702_2202540698485454661_n.jpg
marika1
Novice
Novice

Príspevok od používateľa marika1 »

No konečne má prísť v utorok to vytúžené ochladenie, tak dúfam, že začnú zasnežovať aj môj obľúbený Telgárt. Posledný rok som si vymyslela takú srandu, že mám gopro kameru pripevnenú na hlave a natáčam ako lyžujem. Sú z toho krásne zábery, najmä ak ste na horách s deťmi :) Odporúčam inak kúpiť starší model gopro nie ten najnovší. Stojí menej a úplne stačí.
japaja
Guru wannabe
Guru wannabe

Príspevok od používateľa japaja »

mohla by si dat na YT videa rad sa pozzriem
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Kratky clanok ako to funguje v jednom stredisku v Rakusku - https://www.etrend.sk/relax/lyziarsky-b ... aleny.html
mailer
Star
Star

Príspevok od používateľa mailer »

Ahojte, predpokladam, ze sa tu najde niekto kto by vedel poradit s vyberom lyzi :)

Poslednych 14 rokov som postupne vystriedal viacero druhov Atomic Supercross a moje posledne SX su uz dost vyjazdene. Moj profil lyziara su vyhradne svahy - vyssia rychlost, prvy prist a posledny odist.
Aku nahradnu za ne zvolit?
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Kopa ludi ide do Volkov, model Racetiger, oblubene su kriklavozelene (alebo je to zlta farba?l), stoja okolo 450 eur. Mas tam rozne carvingy a velkosti obluku. Aky si mal teraz radius?
mailer
Star
Star

Príspevok od používateľa mailer »

@heker vdaka za radu. Nakoniec sa mi ich podarilo zohnat od kamosa a porovnat este s atomic x9 v rovnakych podmienkach. tie atomic mi o nieco lepsie sadli.
no ale pojazdim na nich snad 2020/21...lebo skoncili v garazi.
Napísať odpoveď