Staviame domacu siet

O internete a sieťach, problémoch, nastaveniach...
Arkaz
Addict
Addict
Používateľov profilový obrázok
Kontaktovať používateľa:

Re: Staviame domacu siet

Príspevok od používateľa Arkaz »

ak sa nemylim vola sa to QOS resp quality of service nie ?
STomko
King
King

Príspevok od používateľa STomko »

Ani nie, i ked rozni vyrobcovia to mozu implementovat a nazvat rozne. Skor by som to hladal pod bandwidth limitation a pod.
Arkaz
Addict
Addict
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Arkaz »

STomko
King
King

QoS je o prioritizacii urcitej trafiky v sieti, alebo prioritizacii niektorych hostov.
Poziadavka tu bola obmedzit istu skupinu hostov - nastavit im max. rychlost. V ramci QoS by im vedel akurat tak nastavit minimalnu prioritu, ale stale by dosahovali max.rychlost v pripade nevyuzivania siete.
Ale ako vravim, rozni vyrobcovia si zvyknu vselijake taketo ficury nazvat rozne.
lukas9206
Addict
Addict

Príspevok od používateľa lukas9206 »

Pozeral som sa do routra a okrem vytvorenia siete pre hostí tam mám len možnosť tu sieť zaheslovat alebo nechať verejne dostupnú. Čiže jediná možnosť je vymeniť router?
STomko
King
King

Aky router mas?
lukas9206
Addict
Addict

Nejaký Fritzbox od nemeckého Vodafonu.
Screenshot_20191122_151831_com.android.chrome.jpg
Screenshot_20191122_151813_com.android.chrome.jpg
awtt
Medium Professional
Medium Professional
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa awtt »

STomko napísal:No ja mam vyvedene kable napr. aj na povalu (do buducna mozno kvoli nejakej antene od ISP, napriklad), + nejake v pripade kameroveho systemu. Teraz v stadiu stavby je to minimum to tam natiahnut.
Este by som odporucil si nejak upresnit kde budes chciet mat nejake APcka, alebo ti bude stacit jeden centralny router. Ak mas bungalov, natiahol by som ich zopar pod strechu (samozrejme podla moznosti). Ak mas poschodovy, tam by som si presne rozmyslel kde chces umiestnit nejake to APcko.
Co sa tyka technickej, ja som napr. nepouzil patch panel, kable mam vyvedene rovno do racku a tam ich mam zapojene napriamo. Zas nie su to veci ktore by som potreboval menit. Od zapojenia tam viacmenej nechodim. Rack mam 12U, 45cm hlbka.
Dik!

Mam bungalov, a planujem 2 wifi ap, jeden v obyvacke a druhy v pracovni. (Mozno Google wifi alebo TP-LINK Deco P7 alebo nieco podobne)
Mam 2 kable natiahnute aj pred dom, je to ale rj45 takze na optiku sa asi nebude dat pouzit (do toho sa az tak nevyznam, a zmenit sa to bohuzial uz neda). (Telekom tam planuje tahat opticke kable v blizkej buducnosti)
Z technickej mam aj jeden rj45 a jeden koaxialny kabel vytiahnuty taktiez na povalu len pre istotu. (neplanujem ich ale pouzit v najblizsej buducnosti kedze je tam planovana optika)
Ten patch panel viem je trochu over-engineered viem ale zas to mi tak nevadi, a bude to vyzerat trosku cistejsie, ale porozmyslam teda ci mi ho treba.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

lukas2906 - Najskor ti bude treba novy router cez ktory to budes riadit a pripajat susedov.
STomko
King
King

No a ked tam budu tahat optiku, kde bude zakoncena? Naco ti je rj45 pred domom? Alebo budes mat prevodnik v nejakej skrini pred domom?
Neviem ako to byva v domoch, ale v bytoch sa taha optika az do bytu. Ocakaval by som to iste aj pri dome.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Vobec nieje pravidlo ze optika sa taha do bytu. UPC aj SWAN ma na to skrinku napr na chodbe a odtial uz len FTP. Ono to je aj uplne zbytocne tahat optiku do bytu.
heker
Redeemer
Redeemer

Príspevok od používateľa heker »

Citaj poriadne, on pise o dome a nie byte. V dome ma jedinu moznost a to potiahnut optiku az dnu, tam sa potom da prevodnik a router.
lukas9206
Addict
Addict

heker napísal:lukas2906 - Najskor ti bude treba novy router cez ktory to budes riadit a pripajat susedov.
Možno hlúpa otázka, ale ako to funguje keď kúpim iný router ako mi ponúkol v mojom prípade Vodafone? Nebude tam treba niečo nastavovať aby net fungoval? Alebo len strčim kabel do routra a bude to fungovať?
STomko
King
King

No..je to na baze dsl? Alebo ako? Vyuzivas aj nieco ine okrem netu? Tv? Voip?
Idealne je si to zistit niekde na nete, urcite niekto nieco take riesil, prip. vratit ak to nepojde. U nas napr. s DSL to byva tak, ze sice by to mali podporovat vsetky modemy/routre, no casto sa stava ze niektore su nekompatibilne, inde je to nestabilne. Niekde to fixne update FW, inde zas ziaden FW nikdy nevyjde.
wladas
Hardcore addict
Hardcore addict

Príspevok od používateľa wladas »

Ak mas pripojku FTP kabel tak by to malo ist. Pri najhorsom maju routre klonovanie MAC adresy.
STomko
King
King

Fakt skvela rada :-D fyzicka stranka pripojenia je jedna vec, logicka zas ina.
Lukas - mozes taktiez zvazit pridanie obycajneho routra ktory taku funkciu ma, a vytvorit hotspot na nom. Fakt zalezi od toho ci je to nejaky dsl router a ake ine su v ponuke ktore su kompatibilne.
Napísať odpoveď